با پرسش های سه گانه مزاج خود را به روش اصولی تشخیص بدهیم

2

مزاج ها و طبع ها از مهم ترین اصول طب سنتی هستند. تشخیص مزاج نیاز به مهارت خاصی ندارد و با کمی دقت میسر خواهد شد. برای تشخیص مزاج خود باید به یک سری نکات از جمله گرمی و سردی بدن، علایق تغذیه ای، چاقی و لاغری، رشد و تراکم موهای بدن و شکل و فرم بدن دقت کرد. در این مطلب راهنمایی جامع را برای تشخیص مزاج و طبع گردآوری کرده ایم. امدواریم که به کارتان بیاید.

مهمترین سوالات لازم برای تشخیص مزاج فرد

در تشخیص مزاجاز میان چهار نوع دموی، صفراوی، سوداوی و بلغمی از فرد باید در رابطه با سه گرایش زیر سوال می کنیم:

 • گرایش های غذایی مثل چه غذایی دوست داری؟ کم می خوری یا زیاد؟
 • گرایش های پنداری مثل حفظیات شما چطور است؟ رفتارت با دوستان محبت آمیز است؟ تخیلات داری؟
 • گرایش های رفتاری مثل زود می خوابی؟ پر کار هستی یا نه؟

اگر به این سوال ها دیر جواب دهند و دیر تصمیم بگیرند و در پندارها تردید داشته باشند یعنی سودا در سر دارند. سن، جنس، درشتی و باریکی مو، پراکندگی مو در سر و تن را بررسی می کنیم.

تشخیص مزاج و طبع با استفاده از پرسش های سهگانه

تشخیص مزاج بر اساس رفتار و عادات

تندی حرکت و حرف زدن گواه بر گرمی است و آرامی و سنگین بودن زبان، گواه بر سردی است، آب از دهان آمدن دلیل بر سردی است و بعد نبض را می گیریم اگر پر و تند باشد گرم است و در غیر این صورت سرد است. در رفتار یک کار را تمام کردن یعنی وارد سردی شدن، چون گرمی ها تنوع طلب هستند و کار را ناقص انجام می دهند و اگر یک کار را بخواهند تمام کنند خیلی باید به خودشان فشار بیاورند تا کار را تمام کنند و انسان هر چقدر به طرف سردی برود عاقل تر می شود و با دیپلماتیک حرف می زند اما گرمی ها می گویند هر چی شد، شد.

آدم گرم مزاج نمی تواند پنهان کاری کند یا اگر پنهان کاری بکند سختش است. آرزوهای بلند پروازانه یعنی گرمی و تعدیل آرزوها یعنی تعدیل مزاج افراد دو مزاجه هم داریم که اندام بالایی شان گرم و اندام پایینی شان سرد است.

یک فرد بلغمی همیشه محافظه کار است و یک فرد دموی همیشه هوس شعر و عشق و عاشقی دارد، یک نفر صفراوی همیشه افکار بلند در ذهنش دارد و آرزوهای تیز پا و هوس حرکت کردن در ارتفاعات کوه را دارد، گرچه هم نتواند.

یک آدم گرم مزاج با یک آدم سرد مزاج خوب می توانند زندگی کنند (این به آن سردی و آن به این گرمی میدهد و اگر هر دو گرم باشند اول عاشقانه زندگی می کنند و بعد باهم دعوا می کنند. کسی که مثلا ترشی دوست داشت و الان تندی دوست دارد یعنی فرد به طرف سردی می رود.

تشخیص بر اساس سردی و گرمی بدن

برای شناسایی مزاج و تشخیص سردی و گرمی بدن می‌توانید بخشی از اندام مانند ساعد را لمس کنید و دقت کنید لمس آن چه احساسی به شما می‌دهد:

 • اگر احساس گرما و حرارت کردید، نشان دهنده این است که فرد دارای مزاج گرم است.
 • اگر احساس سرما کردید، بیانگر طبع سرد است.

تشخیص بر اساس نرمی و سفتی بدن

چاقها دو نوع هستند؛ یا گوشتی هستند که این علامت دم است و یا به خاطر چربی است که چربی هم سرد است و این هم علامت بلغم است در تشخیص دموی و بلغمی اول از آشکار بودن رگها می فهمیم که فرد دموی است یا بلغمی.

اگر رگ ها آشکار باشد دموی است پس چاق ها یا دموی و یا بلغمی هستند و این دو تری دارند پس نمی توانند صفراوی و سوداوی باشند چون هم دم و هم بلغم تری دارد. لاغرها یا سرد و خشک هستند در این صورت گوشت بدن کم است و یا گرم و خشک هستند در این صورت پیه یا همان چربی بدن کم است که حالت اول سودا و حالت دوم صفرا است.

بافت بدنی افراد در مقایسه با یکدیگر متفاوت ست و این امر نشانه‌ای از تفاوت در مزاج آنها است:

 • اگر با لمس بدن خود یا فردی گرما احساس کردید و علاوه بر آن متوجه شدید بافت بدنی نرم است و به راحتی با فشار انگشت فرو می‌رود، چنین فردی علاوه بر گرمی مزاج دارای رطوبت نیز هست و مزاج گرم و مرطوب (دموی) دارد.
 • اگر با لمس بدن، احساس گرما نمودید اما خشکی و زبری را زیر سر انگشتتان احساس کردید، مزاج گرم و خشک (صفراوی) است.
 • اگر با لمس بدن، احساس سردی کردید و این سردی همراه با نرمی پوست و بافت گوشت آلود بودن نیز همراه بود، چنین فردی دارای مزاج سرد و تر (بلغمی) است.
 • اگر با لمس بدن، احساس سردی کردید و در عین حال بافت بدن سفت و سخت بود، چنین فردی دارای مزاج سرد و خشک (سوداوی) است.

تشخیص مزاج بر اساس رنگ پوست بدن

رنگ اصلی هر کسی رنگ دست اوست اگر رنگ دست با صورت یکی شد یعنی صورت، رنگ اصلی دارد، هر چه سن بیشتر شد رنگ صورت تغییر می کند و رنگ دست باقی است تا حدی این تفاوت را می پذیریم اما اگر از این هم بیشتر شد علامت بیماری است.

تشخیص مزاج و طبع با استفاده از پرسش های سه گانه

یکی دیگر از راه‌های شناسایی مزاج همراه با در نظر گرفتن بافت بدن و سردی و گرمی آن، بررسی رنگ پوست است.

 • پوست سفید یا مایل به سفید نشانه خوبی برای تشخیص مزاج سرد است و غالبا این افراد مشکل کم خونی دارند.
 • پوست بدن قرمز رنگ یا مایل به قرمز و صورتی، دارای مزاج گرم هستند و جزو افراد پرخون محسوب می‌شوند.
 • پوست بدن زرد رنگ یا مایل به زردی علاوه بر طبع گرم دارای مزاج خشک نیز هستند و با مشکل غلبه صفرا روبرو هستند.
 • پوست بدن تیره و کدر و دارای لب‌های بادمجانی رنگ، نشانه مزاج سرد و خشک است و این افراد با غلبه سودا در بدن مواجه هستند.
 • رنگ پوست سفید مایل به رنگ گچ، نشانه مهمی برای مزاج‌های سرد و تر است و یکی از نشانه‌های غالب این افراد غلبه بلغم در بدن است.

تشخیص بر اساس عضلانی یا استخوانی بودن

بررسی ظاهر و شکل اندام و عضلات نیز یکی دیگر از راه‌های اصولی جهت شناسایی مزاج است. در این مورد باید عضلانی بودن یا استخوانی بودن دقت ویژه کرد.

 • بالاتنه فراخ و پهن نشان دهنده مزاج گرم است. همچنین داشتن اندام درشت، عروق برجسته و نبض قوی نیز از دیگر نشانه‌های افراد داری مزاج گرم می‌باشد.
 • اندام ظریف، بالاتنه کوچک و نبض ضعیف نشانه داشتن مزاج سرد است.
 • افراد دارای چهره لاغر و پوست به استخوان چسبیده دارای مزاج خشک هستند. همچنین افرادی که مفاصل قابل مشاهده و برجسته دارند، غضروف حنجره و بینی آنها نیز برجسته و واضح است، دارای مزاج خشک هستند.

تشخیص مزاج بر اساس میزان خواب

ساعت خواب، کیفیت و چگونگی آن نیز یکی دیگر از راه‌های شناسایی مزاج در طب سنتی است. میزان و مقدار خواب و همچنین عمق خواب از فاکتورهایی هستند که باید مورد توجه قرار داد.

 • ساعات خواب افراد دارای مزاج سرد و تر بیشتر از حد مجاز (۸ ساعت) است.
 • افراد دارای مزاج گرم و خشک دارای خواب کم بوده و در بیشتر ساعات روز بیدار هستند.

تشخیص مزاج بر اساس مو

رشد و تراک و نوع مو از فاکتور های مهم تشخیص مزاج است. از دست، پر مویی یا کم مویی تن شخص را می فهمیم و لازم نیست که عریان کنیم و از پر مویی گونه هم میفهمیم؛ وقتی که گونه پر مو بود نمیشود سینه بی مو شود، مو اگر سیاه بود یعنی گرمی دارد و دموی بودن را ثابت می کند و بعد سوالات گوارشی مطرح می کنیم و در گوارش اگر ترشی دوست داشته باشد گرمی آن تایید می شود.

تشخیص مزاج و طبع با استفاده از پرسش های سه گانه
 • افراد دارای رشد موی زیاد و اصطلاحا پرمو در طب سنتی در گروه گرم مزاجان قرار می‌گیرند.
 • افراد دارای رشد موی کم و ابروهای نازک و بدن کم مو جزو افراد با مزاج سرد هستند.
 • مجعد و حالت‌دار بودن موها، کلفت بودن موها به همراه رشد سریع و زیاد مو در سر و اندام‌ها نشانه‌ای از مزاج گرم و خشک است.
 • کم پشتی به همراه نازک بودن موها و موی خیلی صاف و لخت علامت مزاج سرد و تر است. همچنین پدیدار شدن موی سفید زودتر از موقع نیز نشانه‌ای از غلبه تری و سردی در بدن است.

تشخیص بر اساس وضعیت اجابت مزاج

رنگ مدفوع و کیفیت آن نیز از دیگر مواردی است که در طب سنتی برای شناسایی مزاج استفاده می‌شود. در این مورد باید تعداد دفعاتی که فرد اجابت می کند و همچنین حجم و مقدار اجانب را مورد توجه قرار داد.

 • چنانچه رنگ مدفوع یا ادرار تیره‌تر از حالت معمول یا بدبوتر از حالت نرمال باشد، این امر نشان دهنده مزاج گرم و غلبه صفرا است.
 • کم رنگ بودن مدفوع و کم بودن بوی آن نشانه مزاج سرد است.

تشخیص بر اساس میزان سازگاری افراد با محیط

در این فاکور از تشخیص مزاج چنانچه فردی خوراکی با طبع گرم بخورد یا در محل گرمی باشد و زود احساس گرمی کند، نشان دهنده گرمی مزاج است و برعکس افرادی که اصطلاحا زود دچار سردی می‌شوند و در هوای سرد زیاد احساس سرما می‌کنند، دارای مزاج سرد هستند.

لازم به ذکر است توضیحات بالا همگی به ویژگی‌های جسمی فرد توجه داشت در صورتی که برای شناسایی مزاج خصوصیات اخلاقی و ویژگی‌های روانی نیز مدنظر قرار می‌گیرد.

آزمون های آنلاین تشخیص مزاج

اگر کمی در اینترنت چرخیده باشید با آزمون های بسیار متنوعی برخورد خواهید کرد که بسیاری از آن ها هم آنلاین هستند. در نگاه اول این آژمون ها کار بسیاری از شما را راحت می کنند و با پاسخ دادن به چند تا سوال می توانید مزاج و طبع خود را بشناسید و این واقعا نکته مثبتی است ولی همین روش ساده هم خالی از عیب و ایراد نیست.

شما نمی توانید و نباید که موضوع مهمی مانند مزاج خود را به چند سوال واگذار کندی البته نباید این آزمون ها را بد دانست ولی مطمنن کامل نیستند. برای درک یک شناخت اولیه کفایت می کنند ولی اگر بخواهید که وضعیت مزاجی بدن خود را بهتر بشناسید باید به شیوه اصولی پیش بروید تا بدن خود را بهتر بشناسید. به نکاتی که در بالا به آن ها اشاره شد دقت کنید تا بتوانید مزاج بدن خود را بهتر تشخیص بدهید.