هر آنچه که باید مورد طبع سوداوی و مزاج سرد و خشک بدانید

0

سودا، بلغم، دم و صفرا از مزاج‌های اصلی چهارگانه هستند. طبع و مزاج سوداوی یا همان سرد و خشک از نظر طب سنتی اسلامی معادل عنصر خاک است. افراد دارای این طبع از ویژگی‌های فیزیکی، رفتاری، اخلاقی و کرداری خاص خود برخوردار هستند. افراد سوداوی مستعد ابتلا به بیماری‌های خاصی هستند. در ادامه این مقاله از کابان مگ به طور مفصل به خصوصیات سوداوی‌ها و هر آنچه که باید در مورد این طبع بدانیم می‌پردازیم.

سودا به چه معناست؟

مزاج سود که گاهی هم طبع یا مزاج سرد و خشک نامیده می شود، معادل آن خاک است و خاک مستحکم و انعطاف ناپذیر است؛ اگر بخواهیم انعطاف پدید بیاوریم باید به کمک آب یا آتش این کار را بکنیم اگر در یک سوداوی بخواهیم تغییر موضع بدهیم باید صبر، حوصله و نفوذ آب را داشته باشیم و مستمرأ حرارت زیاد بدهیم، آب و حرارت زیاد فوری در روی خاک اثر نمی کند و شکنندگی (درد جبران ناپذیر) ایجاد می کند و لذا حل سودا زمان بر است. افراد دارای مزاج صفرا یا سرد و خشک ویژگی های شخصیتی و ظاهری خاصی دارند.

افراد دارای طبع سوداوی معادل خاک هستند و خاک خود گراست وقتی هوایی آمد و چیزی را از زمین جدا کرد موقع آرام شدن هوا، دوباره به زمین بر می گردد و فرد سوداوی امانت دار و بخیل است و اگر کس دیگری هم ببخشد او ناراحت می شود و در حکم، سخت گیر و محکم است هم نسبت به خود و هم نسبت به دیگران. یک موضوع را از چندین جهت بررسی می کند و هر رشته تحصیلی که بازار داشته باشد به سراغ آن می رود.

علائم افزایش یا غلبه سودا در بدن

از نشانه های افراد دارای طبع سوداوی می توان به این موارد اشاره کرد که سر کوچک، اندامهای صورت کوچک، موها فر، رنگ پوست تیره، رگ نازک و آشکار، در لمس سرد، نبض تیز و پیوسته با ارتفاع کم، شور پسند، خواب کم و سطحی، گرسنگی و سیری زود، فهمیدن سریع صداها، در امور جنسی زود تمایل و زود ارضاء اهل استدلال، عدم جوگیری، پافشاری در عقاید خود، حافظه خوب، امانتدار، توهم در حد تصویر گیری.

توهم از خشکی مغز است و موبایل خصوصا برای سوداوی ها بدترین وسیله در خشک کردن مغز است.

قسمت پایینی خون قرمز لزج و به هم چسبیده است که رنگ آن آنقدر قرمز است که به سیاهی میزند از این جهت به آن سودا می گویند. در حقیقت سودا به معنای خلط لزج سوخته است. در بدن پخش و تیره تر است مثل اینکه خون را دو رنگ درست کرده اند یک رنگ قرمز و یک رنگ قهوه ای در آن پخش شده است. وقتی که فرد آرامش پیدا کرد در قسمت های انتهایی رسوب می کند، و اگر سودا در بدن بیش از اندازه شد در طحال ذخیره میشود. پس دو مزاج است که در بدن جای مخصوص دارند:

 1. صفرای اضافی در کیسه صفرا
 2. سودای اضافی در طحال

و دو مزاج است که در بدن جای مخصوص ندارند:

 1. دم
 2. بلغم

طبع سوداوی برای تامین اندام های محکم بدن لازم است مثل استخوان، مفاصل، دندان و مو اگر خواستیم سودا را منعطف کنیم با صفرا و بلغم میسر است، صفرا به تنهایی شکننده است و بلغم هم به تنهایی نرم میکند ولی حرکت نمیدهد چون سیلان، کار صفراست.

مزاج سودا یا سوداوی و طبع سرد و خشک چیست

مزاج سودا و تاثیرات آن روی مو در سر و بدن

اگر این سودا یا همان طبع سرد و خشک در پوست بروز کند اولین علامت آن در مو است. به طوری که موها خشک و مجعد می شود و فرهای ریز ریز به وجود می آید و فری موی سرد یک علامت تشخیص مزاج است. جالب است که بدانید صفراوی هم فری موی سر دارد اما بلغمی ندارد.

سر افراد دارای طبع سوداوی کچل نمی شود و اگر طاسی در زنان پدید آید آن ناشی از شدت سردی است حتی ابروها هم ریزش پیدا می کند که به اصطلاح داء الثعلب گفته میشود. پس مردان دو نوع ریزش مو دارند. یک نوع از شدت گرمی (دموی) و یک نوع از شدت سردی (بلغمی) است. اگر در سوداوی ریزش مو پدید آید این فراگیر نیست و مو خالی می شود، اگر اینطور شود شدت سردی در این سوداوی زیاد است و درمانش گرمی است.

درمان ریزش مو در افراد سوداوی

روغن سیاه دانه که برای همه تجویز می شود در مورد ریزش مو برای زنان مفید و برای مردان مضر است چون در مردان، ریزش نوع از گرمی است.

مزاج سودا یا سوداوی و طبع سرد و خشک چیست

ویژگی بدن و اندام افراد دارای مزاج سوداوی

پراکندگی مو در بدن سوداوی کم و همین مو پیچیده است و سینه ها برجسته نیستند، چه در زنان و چه در مردان. استخوان های بازو، سینه و ران، صاف و باریک است؛ سر، متوسط و متمایل به کوچکی است و چون حرارت کبد و قلب آنها کمتر است پس بنابراین بینی کوچکتر است.

تاثیر افزایش مزاج سرد و خشک در خون

اگر سودا در خون زیاد شود در قسمتهای میانی رسوب می کند و اگزما پدید می آید و این اگزما با اگزمای صفراوی که در اوج گرما پدید می آید فرق دارد و با خوردن خشکی‌ها به وجود می آید، چه گرم و چه سرد و لذا فرد می گوید وقتی که بادمجان میخورم بدنم میخارد و همچنین وقتی که زنجبیل میخورم بدنم میخارد.

ممکن است اگزما آنقدر خشک باشد که موجب ترک شود و آنقدر میخارد تا خون بیاید و آرام شود و وقتی که خون آمد آرام می شود چون مرطوب می شود. اصل خارش، فریاد کمی رطوبت است همچنان که وقتی حمام می رود تا ۳، ۴ ساعت بدنش خارش ندارد و یا وقتی که به شمال می رود خارشش قطع می شود و رطوبت از طریق تنفس هم می تواند وارد شش شود و بدن را مرطوب کند.

بیماری پسوریازیس و رابطه آن با سودا

بیماری داء الصدف (پسوریازیس) یک بیماری پوستی است و وقتی که بدن را می خارانی بعضی وقتها ترشحات خشکی دارد و پوست می اندازد، اگر از این بیشتر شود تبدیل به ایکتیوزیس می شود در این صورت بدن مثل گونی سفت می شود، این اوج تظاهر سودا در پوست است.

بیشتر اندام میانی را درگیر می کند و در صورت کم است. معمولا گرمی‌ها اندام فوقانی را و سردی‌ها اندام تحتانی را درگیر می کنند. بیماری داء الصدف دو نوع است که نوع گرمی آن با  ۲ تا ۳ بار حجامت برطرف می شود و این نوع در افراد دموی پدید می آید ولی نوع سرد را اول باید با سرکنگبین سرد (عسل، کاسنی، سرکه) مرطوب و بعد حجامت کرد. این نوع بیماری در طب کلاسیک لاعلاج است.

علائم سودا در پوست افراد سوداوی

اول یک نقطه ریز قهوه ای، کوچکتر از عدس در صورت پدید می آید و بعد یک هاله در دور چشم به وجود می آید و رفته رفته زیاد میشود و حاشیه صورت را می گیرد و بعد در دست پدید می آید، اول قهوه ای روشن و بعد پر رنگ می شود؛ پس فردی که دور چشمهایش هاله دارد و گیر میدهد.

این حالت تظاهر غلظت گردش خون در تن اوست چون عروقی که چشم را تغذیه می کنند این سودا در آنجا رسوب کرده و در پوست، خودش را نشان میدهد و اینها مستعدترین کسانی هستند که بیماری پیر چشمی پیدا می کنند، پیر چشمی در حقیقت رسوب سودا در چشم است. وقتی که این افراد مقداری چشمهایشان را مالش می دهند احساس می کنند که تا حدی چشمهایشان خوب شد چون با مالش، خون بهتر به چشم می رسد.

اگر سودا در افراد سوداوی در اندام های انتهایی مثل انگشتان رسوب کند می شود برگر یعنی انگشت سیاه می شود و این سیاهی پیشرفت می کند و چون پیشرفت می کند همینطور بالا می آید و درمان آن سرکنگبین است و حجامت عام، ساکرال (گودی کمر)، ساق، حجامت بین پاشنه و قوزک پا انجام می دهیم و فوری زالو میاندازیم، چون زالو یک تزریق و یک مکش دارد و با این تزریق، خون رقیق می شود، و از این طریق می توانیم جلوی قطع شدن انگشت را بگیریم.

اگر سودا در اثر آسیب پدید بیاید مثل اینکه در برف گیر کرده و پا یخ بسته، وقتی که پا یخ بست سودا پدید می آید و سیاه می شود و درمان آن در طب کلاسیک قطع کردن است، اما در طب اسلامی با روش بالا درمان می شود.

افراد دارای طبع سوداوی و سیگار

اگر فرد، سیگاری باشد در مورد این بیماری با ترک سیگار برای جلوگیری از سودای منتشر، میمیرد؛ یعنی نباید سیگار را ترک کند.  سیگار چون گرمی مقطعی می دهد لذا یک سوداوی و بلغمی دوست دارد سیگار بکشد، یک سیگار ۱۵ الی ۲۰ دقیقه سر را گرم می کند بعد از آن فرد دوباره سیگار را روشن می کند.

کسانی که غم زده می شوند سیگار می کشند چون غم، سرد است و دود سیگار گرمی می دهد ولذا آرام می شوند. اگر قرار است سیگار کشیده شود از برگ زیتون استفاده شود که خوش بو، گرم و مفید برای ریه است.

هموروئید و بواسیر در طبع سوداوی

اگر سودا در اندام روده و قسمت های انتهایی آن بروز کند میشود بواسیر (هموروئید). و اگر بواسیر درونی هم شد یک نوع سوداست، اگر سودا رسوب کند می شود تومور. و این تومور را از عوارضش می فهمیم. در گوارش برای حالت دفع باید سودا وجود داشته باشد.

هر گاه سودا در اندام تحتانی بوجود بیاید، تبلور سودا میشود سرطان بدخیم، چون سنگین است و فشردگی آن بیشتر است، در اندام فوقانی می شود خوش خیم، چون در اندام فوقانی سبکتر و درمان پذیر تر است.

سودا در طبع سوداوی یا همان سرد و خشک چون غلیظ است لذا خون رسانی در بدن کند می شود و اندام انتهایی، سرد میشود و دیابت پدید می آید و اگر به آن اندام دست بزنیم می بینیم که سرد است و با مو می توانیم تشخیص بدهیم یعنی اگر مو نداشت سرد است و اگر مو داشت گرم است؛ و درمان آن خوردن سرکنگبینه، گزنه، زنجبیل و اسفند است. زخمی که از دیابت پدید آمده (مثلا در پا) اول از اندام بالا باید زالو بیاندازیم نه از پایین و اگر از پایین باشد درد بیشتر می شود چون مسیر را آماده برای خون رسانی نکردیم.

این کارهایی که در سودا گفتیم همه اش بیمارستانی است و لذا برای درمانش خودسرانه اقدام نکنید چون عوارضی دارد.

در دیابت گرم وقتی لمس می کنیم می بینیم که گرم است و تمایل به سردی دارد و در درمانش باید سردی بدهیم و نباید عسل داد چون FBS (قند) بالا می رود و به تعبیر ابن سینا هوس انسان در اینجا یعنی نیاز انسان.

اگر طبع سوداوی و خلط سودا در اندام جنسی باشد؛ در مثانه باعث ریزش ادرار می شود، در اینجا علائم سودا و بلغم به هم نزدیک هستند، اگر بلغم در مثانه زیاد باشد ریزش بی اختیار دارد، اگر در روده زیاد باشد دفع گاز بی اختیار دارد، قار و قور دارد اما در اینجا دفع بی اختیار همراه با سوزش است.

طبع سرد و خشک و اجابت مزاج

فرد بلغمی دفع بی اختیارش را نمی فهمد؛ عطسه می کند، ادرار می‌کند، خنده زیاد و گریه زیاد می‌کند یا بیشتر در حمام بماند یا در محیط سرد باشد یا بترسد یا نگران باشد ادرار می کند و این از سردی و رطوبت است اما در افراد دارای طبع سوداوی تمایل به ادرار دارد ولی ریزشش همراه با سوزش است چون خشکی مجرا هم دارد. در درمان این بیماری سرکنگبین گرم می‌دهیم یعنی سرکه آنرا نصف می کنیم؛ (یک چهارم واحد سرکه باشد) ولی طول درمان را زیاد می کنیم و درمان موضعی هم می کنیم مثل روغن هایی مانند روغن زیتون و روغن کنجد (لطیف تر از زیتون است).

طبع سوداوی و میل جنسی

سوداوی ها تمایل به امور جنسی زیاد دارند اما توانایی کم دارند. ناباروری اگر در اندام جنسی سوداوی پدید آید اول باید سردی آن قسمت را برطرف کرد. فیبرم رحم از بلغم پدید می آید اما به شکل سوداء ولى فیبرم‌ها و کیست‌ها همه اش زمینه سرد دارند.

طبع سوداوی در سر

اگر سودا در سر پدید بیاید موجب انسداد عروق در سر می شود و سردرد افراد دارای طبع سوداوی پدید می‌آورد و این نوع سردرد، منتشر در سر است که کل سر را می گیرد و آن قسمت هایی که عروقش ریزتر است، درگیری اش نیز بیشتر است مثل اطراف چشم.

از صدا و نور نفرت دارد چون هر چه سودا بیشتر شود یعنی فشردگی بیشتر شده است و در فشردگی، صدا طنین اش بیشتر است و نور هم به عنوان جلوه گرمی اگر به سوداوی تابد خشکترش می کند، فرد می خواهد چشمهایش را ببندد و به تاریکی برود و بخوابد چون خواب سرد است و سرش را فشار می‌دهد و لحظه‌ای آرامش پیدا می کند چون جا به جایی اتفاق میافتد.

از شکل و رنگ مو می فهمیم که سر سرد است یا نه. اگر مو روشن و نازک بود آن اندام سرد است و موی ضخیم و تیره از گرمی است و موی ضخیم و خشک، گرم و خشک است و موی نازک فر دار خشک، سرد و خشک است. ممکن است یک بیماری نصف پایین اش سرد و نصف بالایش گرم باشد و این نوعأ در حوادث پدید می آید مانند تزریق سرد، بی حسی های موضعی، قرار دادن طولانی مدت نصف بدن در آب، و معمولا تمام بدن یک نواخت در گرمی و سردی است.

آمپول بی حسی زایمان و ارتباط آن با سودا

زنانی که آمپول‌های بی حسی میزنند افسردگی می گیرند چون اندامشان مخصوصا سر را سرد می کند. در حالی که همین زن تناسب اندام دارد اما بعد از سزارین شکمش بالا آمده است چون به کمر بی حسی زدند و سرد شده است و همین بی حسی ممکن است اندام جنسی را نیز سرد بکند. برای اینکه تاثیر سوء بی حسی را برطرف بکنیم آن محیط را با روغن و غذاهای گرم، گرم می کنیم. اما در زایمان طبیعی این اتفاق نمی افتد.

زایمان سزارین، بلغم تولید می کند و حنا هم بلغم را از قسمت های پایین بدن جابه جا می کند.

تاثیر سودا بر روح و روان

اگر در فرد دارای طبع سوداوی خلط و مایع سودا در روان زیاد باشد خواب کم، واکنش سریع، دقیق، با جمع بندی های همه سو نگرانه، ریز بین، زود فهم، حساس به صدا، دیر تصمیم گیر، تردید به همه، دیر اعتماد، حساس به نجس و پاکی، و همه چیز مخصوص به خود دارند.

آدم دارای طبع سودا سوداوی دوستی ندارد، و به زنش پول می‌دهد و رسید می گیرد. اما برای مشورت بهتر هستند چون نکات ریزی را می بینند، بازرس خوبی می شوند ولی گزارش ننویسند و به درد تصمیم گیری نمی خورند. این‌ها هستند که پدر خواستگارهایشان را در می آورند؛ آنقدر عیب می گیرند و می مانند، مرد هم باشد اینطور است. برای بازجویی و قضاوت باید آدم‌های معتدل گمارده شوند.

مزاج سودا یا سوداوی و طبع سرد و خشک چیست

طبع سوداوی اگر از حدش بیشتر باشد انسان خیالاتی می شود، به چیزهایی که نیست واقعیت می‌دهد، از خواب شروع می شود تا بیداری، اگر به کسی بدبین باشد در ذهن خودش تصویر خیانت می سازد. انار سودا زداست چون هم تری و هم یک نوع ترشی نفوذ کننده دارد و یک داروی دفع وسواس است

همه وسواس‌ها از سودا است. سر را می توان با شستشوی سرکه و یا ژل گل ختمی مرطوب کرد تا از سودایش کم شود. ژل در حمام هر چه بیشتر بماند بیشتر نفوذ می کند.

رابطه میان بی خوابی با سودا و طبع سرد و خشک

بی خوابی از خشکی است حالا این خشکی یا از صفرا است و یا از سودا و باید رطوبت به سر بدهیم تا خواب پدید بیاید مانند خوراندن ماست، دوغ (برای صفراوی ها) و انجیر، خربزه، طالبی برای سوداوی ها). حال اگر کسی ماست خورد و باز خوابش نیامد پس شدت خشکی سرش زیاد است و از طریق گوارش کافی نیست باید بویایی سرد هم داد مثل: سرکه، عطر سرد.

گاهی این خشکی به حدی می رسد که سر، صدا میدهد، صدای سوت، و در موقعیت جفرافیایی گرم و خشک و یا سرد و خشک بیشتر میشود. درمان این صدا خوردن سرکنگبین، گل ختمی، حجامت عام و بعد از دو هفته حجامت ماستوئید (پشت گوش و زالوی پشت گوش است. توجه داشته باشید که زالوی پشت گوش اگر بر روی رگ بیفتد نازایی پدید می آورد. هر چقدر صدا تیزتر باشد خشک تر است، اگر صدایی مثل صدای کولر آمد معلوم است که خشکی کم است و اگر صدای سوت آمد معلوم است که خشکی بیشتر است.

ویژگی های ظاهری افراد دارای طبع سوداوی

در افراد دارای طبع سوداوی عروق برجسته و نازک دارند و پوستشان هم سیاه میشود اما سیاه پوست ها را نمی شود گفت سوداوی هستند، در سیاه پوست ها به رطوبت پوست نگاه می کنیم اگر نرم ، لطیف و با عروق پنهان باشد این بلغمی است، اگر لب‌ها کلفت، سر بزرگ، دهان گشاد، بینی بزرگ، چشم و لثه قرمز و پر خون، رگ‌ها برجسته باشد دموی است .

اگر باریک اندام، موهای مجعد، سیاه چرده، پوست خشک، رگ نازک و باریک باشد این طبع سوداوی است مثل یمنی‌ها، و اگر باریک اندام و حاشیه چشم اش زرد، موی کم پشت و ضخیم داشته باشد صفراوی است. هر چه خشکی بیشتر باشد فرد زودفهم است و صداها و بوها را زودتر می فهمد و لذا حیواناتی که سودای بیشتر دارند در تشخیص صدا قوی هستند مثل: مورچه، سگ، زنبور.

زمینه و دلایل پیدایش سودا

از مهمترین دلایل و زمینه های افزایش و یا پیدایش طبع سوداوی در بدن می توان به موارد زیر اشاره کرد. ناگفته نماند که تاثیر موارد زیر حتمی و قطعی نیست و در افراد مختلف ممکن است تاثیرات مختلفی داشته باشد ولی بدون شک در بسیاری تاثیر زیادی بر افزایش سودا در بدن می گذارند.

 1. بی تحرکی، گوشه گیری، استراحت بیش از اندازه. در این صورت خود این سودای طبیعی، غیر طبیعی می شود، یا خون اگر رطوبتش گرفته شود و حرارت خون بیشتر شود خون سوخته می شود سودا یا صفرا اگر بیش از اندازه شود ترکیبات خون را می سوزاند و می شود سودا، یا بلغم اگر سردی آن بیشتر شد غلیظ می شود و حرکتش کند تا اینکه یخ می بندد این نوع بلغم هم سودا گفته می شود، این نوع سوداوی ها بیشتر در اروپا هستند که سفید هستند اما نرمی ندارند.
 2. گوشت گاو فریزر شده
 3. رفتار تکراری آدمهای بداخلاق
 4. سردیهای خیلی زیاد
 5. گرمیهای خیلی زیاد
 6. حضور مستمر در هوای سرد و گرم شدید
 7. حضور ضد و نقیض در هوای سرد و گرم مثل سونا
 8. حضور ضد و نقیض در هوای با اختلاف فشار شدید مثل خلبان ها، ملوان ها
 9. غم مستمر
 10. شادی بیش از حد
 11. استماع صداهای نکره مستمر و ناهنجار
 12. در معرض بوهای مستمر بودن
 13. فلفل زیاد
 14. فکر منفی مستمر در سر
 15. استمرار حضور در یک حالت و قالب
 16. مصرف داروهای خیلی حاد مثل
 17. داروهای ترک اعتیاد
 18. ضربه
 19. شوک
 20. غم فراق
 21. اوج عشق
 22. نگاه به صورت یا صحنه زشت
 23. مشروبات الکلی: چون خیلی گرم هستند لذا به دنبالش خیلی سردی است. مخصوصا اگر بیش از اندازه باشد حالت مستی بیش از اندازه است، اگر بیمار مستی داشتید سرکه بدهید مستی اش برطرف می شود.
 24. استمرار مصرف داروهای گیاهی بسیار گرم
 25. اوج نفرت
 26. حسادت، حرص و کینه
 27. شک مستمر
 28. بد بینی
 29. اندیشه منفی مستمر.
 30. پرخوری
 31. حرام خوری
 32. استفاده مستمر از کامپیوتر، تلویزیون، ماهواره و تلفن همراه

طبع سرد و خشک در کودکان

بچه های دارای طبع سوداوی ها مثل بزرگترها رفتار می کنند و در کارهای بزرگترها دخالت می کنند و متین و آرام هستند چون سرد و خشک و واقع بین هستند. کسی که ریزش مو بخاطر غلبه صفرا دارد حجامت خیلی کمک می کند چون حجامت سردی تولید می کند و موجب کاهش صفرا میشود.

طبع سوداوی و دنیای مدرن امروزی

هر چه زندگی ها صنعتی تر می شود انسان ها بیشتر به همدیگر نزدیک تر می شوند، فرد در بندر عباس است اما چون در زیر کولر گازی است لذا سرد می شود و تبش هم سرد میشود، غذاها هم همین طور هستند یک غذا را در تمام نقاط ایران می خورند و لذا مزاج‌ها به هم نزدیک و بیماری‌ها هم مشترک میشود.

اگر کسی که دارای طبع سرد و خشک یا همان سودا است و بخواهد سودا را بسوزاند بر او باد نوره کشیدن درمان سودا پیاده روی بهترین منضج سوداست و بعد خوردن گس مزه ها و ترش مزه ها و سرکه شیره و سرکنگبین و (ترش و شیرینها) و ماء الجبن (آب پنیر) است و بعد از ۲ هفته ، حجامت عام هر ماه یک بار تا ۳ مرحله.

در افراد دارای طبع سودا یا سوداوی ها عاقرقرحا سودازدا است و در هر جا که اثر سودا باشد این گیاه انبساط پدید می آورد و از هم باز کرده و نرم می کند مثل زگیل و زائده های استخوانی و شبه استخوانی خصوصا پای پارانتزی و کک و مک قراقروت چون سودازدای آرام است لذا برای تمامی مزاج‌ها مفید است. انفیه هم سودای عمقی را جابه جا می کند.

خصوصیات افراد دارای طبع سوداوی

از مهمترین ویژگی های اخلاقی و رفتاری افراد دارای طبع سرد و خشک یا سوداوی می توان به موارد فهرست شده در زیر اشاره کرد:

 1. علاقمند به حسابگری و مسائل فنی
 2. همه سو نگر و تیز هوش
 3. بهار و تابستان را دوست دارند
 4. کم احساس و منطقی
 5. میانه رو و محتاط
 6. کم انرژی و مداومت در انجام کار
 7. تمایل کم به معنویت
 8. ناآرام و همیشه در فکر
 9. دارای وسواس، نگرانی و دو دلی
 10. بدون توان ریسک ۱۱-انتقام جو
 11. مجذوب نمی شوند
 12. میل جنسی فراوان ولی توان جنسی کم
 13. فکر و خیال فراوان ۱۵-بد بین، حساس و نگران
 14. منظم
 15. خودخور و درون گرا
 16. اهل جنجال و جدال
 17. تیزبین و بادقت همه جانبه
 18. لج باز، یک دنده و پافشاری در انجام کارها