Notice: تابع WP_Block_Type_Registry::unregister به طورنادرست فراخوانی شد. نوع بلوک "core/gallery" ثبت نشده است. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 5.0.0 افزوده شده است.) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5663

Notice: تابع WP_Block_Type_Registry::register به طورنادرست فراخوانی شد. نوع بلوک "core/gallery" هم‌اکنون ثبت شده است. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 5.0.0 افزوده شده است.) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5663
کابان مگ - خصوصیات افراد بلغمی مزاج از دیدگاه روانشناسی کدام ها است؟

خصوصیات افراد بلغمی مزاج از دیدگاه روانشناسی کدام ها است؟

0

مزاج یا طبع بلغم یکی از چهار مزاج اصلی است که در طب سنتی معرفی شدند. باور بر این است که مایعات مختلف بدن سبب می‌شوند افراد احساسات، تفکرات، تصور و رفتار مختلفی داشته باشند و این امر در طول زمان، سبب شکل­ گیری خصوصیات اخلاقی خاصی در آنها می ­شود. در این مقاله از کابان مگ به دنبال شناسایی ویژگی‌های شخصیتی افراد با مزاج بلغم یا سرد و تر هستیم و نمی‌خواهیم چگونگی به وجود آمدن شخصیت افراد را بررسی کنیم.

افراد بلغمی دوست دارند قوانین را دنبال و اجرا کنند

افراد دارای مزاج بلغم، اشتیاق به ساختار و ضوابط دارند که بر اساس قوانین به وجود آمده باشد. قانون دوست بودن از خصوصیات بارز افراد بلغمی است. آن‌ها از زیر پا گذاشتن قوانین متنفر هستند. حتی اگر خودشان قانونی را زیر پا گذاشته­ باشند، باز هم احساس ناراحتی خواهند کرد.

برخی از افراد بلغمی چنانچه نتوانند یک پیش‌بینی خاص را عملی کنند، احساس شکست می­ کنند و آزرده می‌شوند. بسیاری از آن‌ها برای پیشگیری از این مشکل، مدام از خود می‌پرسند آیا تصمیمی که گرفته­ اند، بهترین راه‌حل ممکن است؟

اگر یک فرد با مزاج بلغم هستید یا اطرافیان شما دارای این طبع هستند و می خواهید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید توصیه می کنم به مقاله «هر آنچه که باید در مورد مزاج بلغمی بدانید؟ ویژگی ها، غلبه بلغم و درمان آن» مراجعه کنید.

آن‌ها از خوشحال کردن دیگران، خوشحال می­­ شوند

افراد بلغمی دوست دارند دیگران را در اولویت قرار دهند. آن‌ها اگر بتوانند دیگران را خوشحال کنند، احساس شادی خواهند کرد. در نتیجه گاهی ممکن است به نظر برسد آن‌ها اعتماد به نفس ندارند. اگرچه واقعیت چیز دیگری است.

بزرگ‌ترین خواسته فرد بلغمی، یک جهان سراسر آرامش و صلح است. آن‌ها بر این باورند که می‌توانند در چهارچوب قوانین این کار را عملی کنند. انتخاب‌های آن‌ها بر اساس میزان شادی است که هر انتخاب به همراه دارد. اگرچه گاهی این انتخاب­ ها به قیمت برخی مسائل شخصی تمام می­ شوند.

آن‌ها از خوشحال کردن دیگران، خوشحال می­­شوند

بلغمی ها هوش اجتماعی سرشاری دارند

کسانی که بلغمی هستند همیشه نسبت به احساسات خود هوشیار هستند. آن‌ها همچنین افکار و احساسات دیگران را درک می‌کنند. بیشتر این افراد قادر هستند با یک غریبه به آسانی رو­به­ رو شوند، احساس او را درک کنند و سپس با اطمینان با او برخورد کنند.

آن‌ها بسیار حساس هستند و دوست ندارند احساساتشان جریحه‌دار شود. آن‌ها همچنین از جریحه‌دار شدن احساسات دیگران هم متنفرند و برای جلوگیری از این مسئله، افراد بلغمی ترجیح می‌دهند بار مشکلات دیگران را تحمل کنند تا به این ترتیب بقیه افراد بتوانند احساس مثبت و خوبی داشته باشند.

آن‌ها در اغلب مواقع خود را سرزنش می‌کنند

اغلب افراد بلغمی به خاطر اتفاقاتی که در زندگی می‌افتند، خودشان را سرزنش می‌کنند. هر گاه یک موقعیت ناخوشایند پیش می‌آید، آن‌ها احساس می‌کنند می‌توانستند عملکرد بهتری داشته باشند، حتی اگر شرایط خارج از کنترل باشد. حتی اگر افراد دیگر اشتباه کنند، بلغمی‌ها دوست دارند خودشان سرزنش شوند. آن‌ها سعی می‌کنند زندگی برای افراد دیگر راحت‌تر باشد و ترجیح می‌دهند خودشان را به خاطر دیگران قربانی کنند.

صادق بودن از خصوصیات افراد دارای طبع بلغمی است

به پیشنهاد ما بخوانید

صادق بودن از مهم‌ترین ویژگی‌های اخلاقی افراد دارای مزاج بلغم است. افراد بلغمی تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا به قول‌های خود عمل کنند. اگر نتوانند به هر دلیلی به قول خود عمل کنند، پس از آن فراتر از انتظارات، عمل می‌کنند تا مطمئن شوند که همه چیز درست می ­شود. دلیل این نوع واکنش این است که از نظر آن‌ها قول‌ مانند یک قانون است؛ بنابراین عمل نکردن به یک قول به شدت آن‌ها را آزار می‌دهد و این کار تخطی از قوانین جامعه است.

آن‌ها ترجیح می‌دهند در صورت امکان تصمیمات را به عهده دیگران بگذارند

وقتی تصمیم‌گیری به عهده شما باشد احتمال آن می‌رود که دیگران با شما مخالفت کنند. برخی افراد ممکن است به خاطر تصمیماتی که می‌گیرند، مورد اهانت قرار بگیرند. از آنجایی که افراد بلغمی ترجیح می‌دهند در دنیا صلح برقرار باشد، پس تلاش می‌کنند فرآیند تصمیم‌گیری را در صورت امکان به عهده دیگران بگذارند. آن‌ها نقاط قوت دیگران را پیدا می‌کنند، سپس حق انتخاب را به فردی که می‌تواند بهترین تصمیم را بگیرد، واگذار می‌کنند. اگرچه ممکن است این طور به نظر برسد که افراد بلغمی ترجیح می‌دهند همیشه دنبال‌کننده دیگران باشند، اما این کار در واقع روش دیگری برای به عهده گرفتن نقش رهبری است.

بلغمی ها ترجیح می‌دهند اوقات خود را در تنهایی بگذرانند

علاقه به تنهایی از دیگر خصوصیات افراد بلغمی است. افراد بلغمی مدام دنبال پیدا کردن یک همراه برای گذراندن آخر هفته‌ نیستند. آن‌ها به جای رفتن به دنبال رقص و نوشیدنی، ترجیح می‌دهند در خانه همراه با کسی که دوست دارند، با گربه‌شان و یا به تنهایی یک فیلم نگاه کنند.

این افراد را اغلب در حال وقت­گذرانی با گروه نزدیکی از دوستان­شان می­بینید، اما در واقع این اجتماعات کوچک، همان محدوده زندگی اجتماعی آن‌ها محسوب می‌شوند. آن‌ها بازی‌های تخته‌ای و ماندن در جمع‌های آشنا را ترجیح می ­دهند.

خونگرم بودن از خصوصیات بلغمی مزاج‌ها است

اگر به دنبال کسی برای کمک در اهدای کیک به خیریه‌ها، یک برنامه در مدرسه یا خدمت در انجمن اولیا و مربیان هستید، یک فرد بلغمی پیدا کنید. این‌گونه افراد مشارکتی هستند و دوست دارند تا حد امکان کمک کنند. حتی اگر نتوانند شما را کمک کنند، قطعاً کس دیگری را به شما معرفی می‌کنند که بتواند در حوزه مورد نیاز شما مفید واقع شود؛ زیرا افراد دارای این افراد دوست دارند جامعه را موفق ببینند. آن‌ها به خودشان افتخار می‌کنند اگر بدانند تجربیات آن‌ها به دیگران کمک کرده تا در زندگی به موفقیتی برسند.

افراد بلغمی آشپزی را دوست دارند

علاقه به آشپزی از خصوصیات مهم افراد دارای مزاج بلغمی است. افراد بلغمی واقعاً عاشق آشپزی هستند؛ زیرا آن‌ها باور دارند که یک غذای خوشمزه می‌تواند دیگران را خوشحال کند. اگرچه آشپزی زحمت دارد اما از نظر افراد یک مهارت مقابله‌ای است، زیرا می­ دانند که نتیجه آن باعث خوشحالی می‌شود.

اگر مهارت زیادی در آشپزی نداشته باشند، به دنبال راه دیگری برای کمک می‌گردند. مثلاً ممکن است به مغازه بروند و غذای آماده بگیرند، پیتزا سفارش دهند یا دیگران را به یک وعده غذا در رستوران مهمان کنند، زیرا می‌دانند این کار سبب می‌شود دیگران حس خوبی داشته باشند.

خلاق بودن از خصوصیات افراد بلغمی مزاج است

اگر احساس می‌کنید در مرحله­ ای از یک پروژه گیر کرده­ اید، به دنبال فردی با شخصیت بلغمی بگردید. این افراد با هوش اجتماعی بالایی که دارند، می‌توانند مشکلات را از زاویه منطقی ببینند.

بلغمی ها به خاطر تمایلی که نسبت به قوانین و ساختارها دارند، می‌توانند تکه‌هایی را کنار هم جمع کنند و راه‌حل مورد نیاز را بسازند. اگرچه این افراد همیشه ترجیح می‌دهند قوانین را دنبال کنند ولی یک عنصر خلاق هستند که به شما کمک می‌کند تا به مرحله بعدی بروید.

آن‌ها دوست دارند به تنهایی و برای مدت طولانی قدم بزنند

افراد دارای مزاج بلغمی دوست ندارند یک جا ساکن بنشینند. آن‌ها احساس درگیری بیش از اندازه را هم دوست ندارند. افراد دارای این شخصیت به جای مدیتیشن یا دیگر مکانیسم‌های مقابله­ ای، ترجیح می‌دهند یک پیاده‌روی طولانی داشته باشند. این کار سبب می‌شود که بتوانند بدون حواس‌پرتی‌هایی که تمرکز آن‌ها را به هم می‌زنند، افکار خود را پردازش کنند.

شناخت افراد با توجه به مزاج آنها میتواند به بسیاری از جمله مدیران و مسئول استخدام و نیروی انسانی هر سازمانی کمک کند تا در استخدام فرد مناسب هر موقعیت شغلی، موفق باشد. برای شناخت افراد دارای مزاج صفراوی هم می توانید به مقاله «خصوصیات افراد صفراوی چیست؟ نقاط قوت و ضعف آن‌ها در روانشناسی» مراجعه کنید.

سخن آخر

مواردی که درباره افراد با مزاج بلغم گفته شد، مختص کسانی است که بلغم آنها در حال تعادل است و غلبه بلغم ندارند. امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید، منتظر نظرات و تجربیات شما در رابطه با افرادی بلغمی هستیم.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5107

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5107

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110