خصوصیات افراد بلغمی مزاج از دیدگاه روانشناسی کدام ها هستند؟

0

تیپ شخصیتی بلغمی یکی از چهار مزاج اصلی بود که در طب سنتی معرفی شدند. باور اولیه بر این بود که مایعات مختلف بدن سبب می‌شوند افراد تیپ‌های شخصیتی مختلفی داشته باشند. در تیپ شخصیتی بلغم، فرد سودا و صفرای زیادی دارد و این مسئله در طول زمان، سبب شکل­ گیری خصوصیات اخلاقی خاصی در او می­شود. ما به دنبال شناسایی ویژگی‌های شخصی هر مزاج هستیم و نمی‌خواهیم چگونگی به وجود آمدن شخصیت افراد را بررسی کنیم.

افراد بلغمی دوست دارند قوانین را دنبال و اجرا کنند

افراد دارای این تیپ شخصیتی، مشتاق پذیرش ساختاری هستند که بر اساس قوانین به وجود آمده باشد. قانون دوست بودن از خصوصیات بارز افراد دارای مزاج بلغمی است. آن‌ها از زیر پا گذاشتن قوانین متنفر هستند. حتی اگر فکر کنند خودشان قانونی را زیر پا گذاشته­اند، باز هم احساس ناراحتی خواهند کرد. برخی از افراد دارای این تیپ شخصیتی چنانچه نتوانند یک پیش‌بینی خاص را عملی کنند، احساس شکست می­کنند و آزرده می‌شوند. بسیاری از آن‌ها برای پیشگیری از این مشکل، مدام از خود می‌پرسند آیا تصمیمی که گرفته­اند، بهترین راه‌حل ممکن است؟

آن‌ها از خوشحال کردن دیگران، خوشحال می­­شوند

افراد بلغمی دوست دارند دیگران را در اولویت قرار دهند. آن‌ها اگر بتوانند دیگران را خوشحال کنند، احساس شادی خواهند کرد. در نتیجه گاهی ممکن است به نظر برسد آن‌ها اعتماد به نفس ندارند. اگرچه واقعیت چیز دیگری است. بزرگ‌ترین خواسته فرد بلغمی، یک جهان سراسر آرامش و صلح‌آمیز است. آن‌ها هر کاری می‌کنند تا این اتفاق بیفتد. بر این باورند که می‌توانند در چهارچوب قوانین این کار را عملی کنند. انتخاب‌های آن‌ها بر اساس میزان شادی است که هر انتخاب به همراه دارد. اگرچه گاهی این انتخاب­ها به قیمت برخی مسائل شخصی تمام می­شوند.

آن‌ها از خوشحال کردن دیگران، خوشحال می­­شوند

بلغمی مزاج‌ها هوش اجتماعی سرشاری دارند

کسانی که شخصیت بلغمی دارند همیشه نسبت به احساسات خود هوشیار هستند. آن‌ها همچنین افکار و احساسات دیگران را درک می‌کنند. بیشتر این افراد قادر هستند با یک غریبه به آسانی رو­به­رو شوند، احساس او را درک کنند و سپس با اطمینان با او برخورد کنند.

آن‌ها بسیار حساس هستند و دوست ندارند احساساتشان جریحه‌دار شود. آن‌ها همچنین از جریحه‌دار شدن احساسات دیگران هم متنفرند و برای جلوگیری از این مسئله، افراد بلغمی ترجیح می‌دهند بار مشکلات دیگران را تحمل کنند تا به این ترتیب بقیه افراد بتوانند احساس مثبت و خوبی داشته باشند.

آن‌ها در اغلب مواقع و خیلی سریع خود را سرزنش می‌کنند

اغلب افراد بلغمی مزاج به خاطر اتفاقاتی که در زندگی می‌افتند، خودشان را سرزنش می‌کنند. هر گاه یک موقعیت ناخوشایند پیش می‌آید، آن‌ها احساس می‌کنند می‌توانستند عملکرد بهتری داشته باشند، حتی اگر شرایط خارج از کنترل باشد. حتی اگر افراد دیگر اشتباه کنند، بلغمی‌ها دوست دارند خودشان سرزنش شوند. آن‌ها سعی می‌کنند زندگی برای افراد دیگر راحت‌تر باشد و ترجیح می‌دهند خودشان را به خاطر دیگران قربانی کنند.

صادق بودن از خصوصیات افراد دارای طبع بلغمی است

صادق بودن از مهم‌ترین ویژگی‌های اخلاقی افراد دارای مزاج بلغمی است. افراد بلغمی تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا به قول‌های خود عمل کنند. اگر نتوانند به هر دلیلی به قول خود عمل کنند، پس از آن فراتر از انتظارات، عمل می‌کنند تا مطمئن شوند که همه چیز درست می­شود. دلیل این نوع واکنش این است که از نظر آن‌ها قول‌ مانند یک قانون است؛ بنابراین عمل نکردن به یک قول به شدت آن‌ها را آزار می‌دهد، زیرا از نظر آن‌ها این کار تخطی از قوانین جامعه است.

آن‌ها ترجیح می‌دهند در صورت امکان تصمیمات را به عهده دیگران بگذارند

آن‌ها ترجیح می‌دهند در صورت امکان تصمیمات را به عهده دیگران بگذارند

وقتی تصمیم‌گیری به عهده شما باشد احتمال آن می‌رود که دیگران با شما مخالفت کنند. برخی افراد ممکن است به خاطر تصمیماتی که می‌گیرند، مورد اهانت قرار بگیرند. از آنجایی که افراد بلغمی ترجیح می‌دهند در دنیا صلح برقرار باشد، پس تلاش می‌کنند فرآیند تصمیم‌گیری را در صورت امکان به عهده دیگران بگذارند. آن‌ها نقاط قوت دیگران را پیدا می‌کنند، سپس حق انتخاب را به فردی که می‌تواند بهترین تصمیم را بگیرد، واگذار می‌کنند. اگرچه ممکن است این طور به نظر برسد که افراد دارای این تیپ شخصیتی ترجیح می‌دهند همیشه دنبال‌کننده دیگران باشند، اما این کار در واقع روش دیگری برای به عهده گرفتن نقش رهبری است.

ترجیح می‌دهند اوقات خود را در تنهایی بگذرانند

علاقه به تنهایی از دیگر خصوصیات افراد بلغمی است. افراد دارای تیپ شخصیتی بلغمی مدام دنبال پیدا کردن یک همراه برای گذراندن آخر هفته‌ نیستند. آن‌ها به جای رفتن به دنبال رقص و نوشیدنی، ترجیح می‌دهند در خانه همراه با کسی که دوست دارند، با گربه‌شان و یا به تنهایی یک فیلم نگاه کنند. افراد این تیپ شخصیتی را اغلب در حال وقت­گذرانی با گروه نزدیکی از دوستان­شان می­بینید، اما در واقع این اجتماعات کوچک، همان محدوده زندگی اجتماعی آن‌ها محسوب می‌شوند. آن‌ها بازی‌های تخته‌ای و ماندن در جمع‌های آشنا را ترجیح می­دهند.

خونگرم بودن از خصوصیات بلغمی مزاج‌ها است

اگر به دنبال کسی برای کمک در اهدای کیک به خیریه‌ها، یک برنامه در مدرسه یا خدمت در انجمن اولیا و مربیان هستید، یک فرد با شخصیت بلغمی پیدا کنید. این‌گونه افراد مشارکتی هستند و دوست دارند تا حد امکان کمک کنند. حتی اگر نتوانند شما را کمک کنند، قطعاً کس دیگری را به شما معرفی می‌کنند که بتواند در حوزه مورد نیاز شما مفید واقع شود؛ زیرا افراد دارای این تیپ شخصیتی دوست دارند جامعه را موفق ببینند. آن‌ها به خودشان افتخار می‌کنند اگر بدانند تجربیات آن‌ها به دیگران کمک کرده تا در زندگی به موفقیتی برسند.

افراد دارای طبع بلغمی آشپزی را دوست دارند

علاقه به آشپزی از خصوصیات مهم افراد دارای مزاج بلغمی است. افراد دارای تیپ شخصیتی بلغمی واقعاً عاشق آشپزی هستند؛ زیرا آن‌ها باور دارند که یک غذای خوشمزه می‌تواند دیگران را خوشحال کند. اگرچه آشپزی زحمت دارد اما از نظر افراد دارای این تیپ شخصیتی یک مهارت مقابله‌ای است، زیرا می­دانند که نتیجه آن باعث خوشحالی می‌شود. اگر مهارت زیادی در آشپزی نداشته باشند، به دنبال راه دیگری برای کمک می‌گردند. مثلاً ممکن است به مغازه بروند و غذای آماده بگیرند، پیتزا سفارش بدهند یا دیگران را به یک وعده غذا در رستوران مهمان کنند، زیرا می‌دانند این کار سبب می‌شود دیگران حس خوبی داشته باشند.

خلاق بودن از خصوصیات افراد بلغمی مزاج است

اگر احساس می‌کنید در مرحله­ای از یک پروژه گیر کرده­اید، پس به دنبال فردی با شخصیت بلغمی بگردید. این افراد حتی با هوش اجتماعی بالایی که دارند، می‌توانند مشکلات را از زاویه منطقی ببینند. آن‌ها به خاطر تمایلی که نسبت به قوانین و ساختارها دارند، می‌توانند تکه‌هایی را کنار هم جمع کنند و راه‌حل مورد نیاز را بسازند. اگرچه این افراد همیشه ترجیح می‌دهند قوانین را دنبال کنند اما یک عنصر خلاق در این تیپ‌های شخصیتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا به مرحله بعدی کار بروید.

آن‌ها دوست دارند به تنهایی و برای مدت طولانی قدم بزنند

افراد دارای مزاج بلغمی دوست ندارند یک جا ساکن بنشینند. آن‌ها احساس درگیری بیش از اندازه را هم دوست ندارند. افراد دارای این شخصیت به جای مدیتیشن یا دیگر مکانیسم‌های مقابله­ای، ترجیح می‌دهند یک پیاده‌روی طولانی داشته باشند. این کار سبب می‌شود که بتوانند بدون حواس‌پرتی‌هایی که تمرکز آن‌ها را به هم می‌زنند، افکار خود را پردازش کنند.

افراد دارای تیپ شخصیت بلغمی تلاش می‌کنند تا لحظاتی عالی و بی نقص برای دیگران فراهم کنند. اگرچه ممکن است به نظر برسد آن‌ها از دیگران دوری می‌کنند، اما واقعیت چیز دیگری است. آن‌ها می‌خواهند قوانین را دنبال کنند، فرصت‌های برابر ایجاد کنند و با پیش راندن دیگران به سمت موفقیت، احساس شادمانی کنند.