هر آنچه که باید در مورد مزاج بلغمی بدانید؟ ویژگی ها، غلبه بلغم و درمان آن

21

در مقاله تشخیص مزاج به مهمترین پرسش های لازم برای تعیین طبع و مزاج فرد پرداختیم.  اول از همه و قبل از اینکه به مزاج بلغمی یا همان طبع سرد و تر بپردازیم، باید درک مناسبی از مزاج و انواع آن داشته باشیم. برای این کار می توانید مقاله های مربوط به مزاج شناسی و نقش مزاج در خانواده را مطالعه بفرمایید. در این مقاله از کابان مگ سعی خواهیم کرد علاوه بر مرور بر مزاج بلغمی به مشکلات و بیماری های رایج این طبع و درمان غلبه بلغم هم اشاره ای داشته ابشیم.

مزاج بلغمی یا طبع سرد و تر چیست؟

مزاج بلغم در واقع سرد و تر است و معادل آن آب است. سه‌چهارم کل زمین آب و سه‌چهارم سلول هم آب است و بلغم هم یک درجه از دم سنگین‌تر است و لذا اندام پایین را بیشتر اشغال می‌کند برعکس صفرا که در بالاست و بیماری‌اش هم در بالاست مثل زردی و یرقان. آب بیشترین جا را در بدن اشغال می‌کند؛ و نفوذی آرام در خاک دارد، حرکت آب رو به عقب و پایین است و لذا یک فرد دارای مزاج بلغمی خاطرات گذشته‌اش به ذهنش می‌آید و چون آب به جاهای ریز نفوذ می‌کند لذا ریزبینی آرام در بلغم است.

اگر بخواهیم آب را به طرف بالا حرکت بدهیم باید گرم کنیم و هر قدر بیشتر گرم شود بیشتر میل به بالا خواهد داشت و آینده‌نگر می‌شود و امید به آینده بیشتر می‌شود، از گذشته رو بر می‌گرداند اما این حرارت باید مداوم باشد مثل اینکه وقتی هوا سرد باشد رطوبت هوا ته‌نشین و قطرات ریز آب نمایان می‌شود، پس اگر یک فرد دارای مزاج بلغمی یا همان طبع سرد و تر بخواهد مثبت نگر باشد باید غذا، محیط و لباسش گرم باشد.

بلغم در یک لایه پایین قرار دارد که قرمزی آن کمتر است اما رطوبتش بیشتر است و با توجه به غلظت بیشتر، گرمی کمتر، سردی بیشتر پس وزن سنگین‌تر دارد همچنان که آب در زمین بیشترین جا را اشغال کرده است بلغم هم بیشترین جا را در بدن اشغال کرده است.

مزاج بلغم یا طبع سرد و تر چیست؟

چنانچه آب را حرارت می‌دادیم تبدیل به هوا می‌شد بلغم را هم اگر حرارت بدهیم تبدیل به خون می‌شود، وقتی که یک نفر سفید پوست راه می‌رود و ورزش می‌کند چهره‌اش گلگون می‌شود و وقتی که همین شخص را ماساژ می‌دهیم رنگ همان ناحیه قرمز می‌شود. وقتی که روغن گرم بمالیم بلغم در اثر گرمی می‌پزد و تبدیل به خون می‌شود و غذا هم همین‌طور است و وقتی یک فردا دارای مزاج بلغمی را بادکش می‌کنیم بعد از ۷ جلسه ترکیبات خون عوض می‌شود و خونش زیاد می‌شود.

چرا افراد بلغمی یا سرد و تر چاق هستند؟

اگر سردی در آب اضافه شود آب منبسط می‌شود و از این جهت است آدم‌هایی که سردی آن‌ها زیاد باشد چاق‌تر می‌شوند. بنابراین یک باریک‌ اندام وقتی مقداری سنش بالا رفت کمی بدنش روی فرم می‌آید. کسانی که دارای طبع سرد و تر هستند به اصطلاح استعداد چاقی زیادی دارند پس باید بیشتر گرمی بخورند و بر سردی خود غلبه کنند.

وقتی بلغم بیشتر شود در واقع رطوبت و سردی بیشتر می‌شود و اولین چیزی که پدید می‌آید حجم است و مثل آب یخ کرده است و لذا حجیم‌تر می‌شود یعنی پف می‌کند و اعضا لرزش پیدا می‌کنند و سرد می‌شوند، پس غذاهای سرد، چاق کننده هستند نه گرمی‌ها آدم‌های سرد، چاق و آدم‌های گرم، لاغر هستند و هر چه سردی بیشتر باشد چاقی بیشتر می‌شود و بینی و دهان کوچک و چشم‌ها درشت می‌شوند، سر کوچک، گونه‌ها و شانه‌ها جمع و ابروها به اندازه می‌شوند.

بلغم و میل به غرغر کردن

آب تا محلول است یک جولانی، یک جابه‌جایی سریع و وحشتناک نشان می‌دهد، حمله می‌کند مثل اینکه کلی قدرت دارد مثل حمله موج جلو می‌آید ولی اگر ببیند صخره مقاومت می‌کند با همان قدرت برمی‌گردد، لذا در افراد دارای طبع سرد و تر استعداد حمله و غرغر شدید و خالی‌بندی‌ها وجود دارد اما بستگی دارد که در مقابلش بایستی با نایستی، اگر بایستی سریع فرو می‌نشیند.

بلغم و گرایش به شعر و ریاضی

گرایش به ادبیات، شعر، فلسفه و ابداع مختص دموی ها است و در افراد دارای مطاج بلغمی یا همان طبع سرد و تر بسیار کم است. از طرفی نیز گرایش به ریاضی و محاسبات دقیق و مسائل فنی مختص افراد دارای مزاج سرد و تر یا همان بلغم است. به همین خاطر است که پراکندگی شعرا در زنان نسب به مردان کمتر است چون اکثر زن‌ها بلغمی هستند.

بلغم و رابطه آن با هوش

اگر رطوبت نباشد ابزار فهم وجود ندارد؛ اما کم‌توجهی، ناشی از شدت حرارت است. خودکشی‌ها در افراد دارای طبع سرد و تر و بلغمی ها بیار بیشتر است زیرا این افراد سرد هستند و در سردی افکار منفی به وجود می‌آید. هوش در صفراوی بیشتر، اما پافشاری در مزاج سرد و تر بیشتر است. در صورتی که بلغم از حد متعادل بیشتر شود و یه به اصطلاحی در بدن غلبه کند، فرد کودن می‌شود پس سرعت فهم در بلغمی کند است.

در فرد دارای مزاج بلغمی تیزهوشی وجود ندراد بلکه پرهوشی مختص این گونه از افراد است. بلغمی همه سو نگر است، ژرف‌اندیش، موها نازک، پراکندگی مو کم است. برای نمونه بدن بچه که چون رطوبت بدنش زیاد است بنابراین پراکندگی مو در حد صفر است و حتی اگر رطوبت سر بچه زیاد شد بچه بدون مو متولد می‌شود.

اگر این بلغم از حدش بیشتر شد کم‌هوشی و کم درکی پدید می‌آید و اگر بیشتر شد موجب حماقت می‌شود.

چرخش چشم از بلغم است و اگر بلغم داخل چشم بلور شود کم بینایی پدید می‌آورد. اگر بلغم در بینی زیاد باشد اختلال در بویایی پدید می‌آید.

پراکندگی مو، رنگ، خشکی، نرمی، نازکی و کلفتی مو یک معیار برای تشخیص طبع سرد و تر است.

طبع سرد و تر و منفی گرایی

هر چه سردی بیشتر باشد منفی گرایی بیشتر می‌شود. به عبارتی خودگرایی، تفکرات منفی، احتمال شکست‌ها، عدم موفقیت و خیانت در بلغمی‌ها وجود دارد. دلیل لین موضوع هم این است که آب به طرف پایین و عقب می‌رود و این منفی گرایی در پندار و رفتار هم هست. بنباراین وقتی مثلاً بچه مقداری دیر به خانه می‌آید احتمالات منفی را می‌دهد و فرد دموی با دوستانش تماس می‌گیرد و فرد دارای طبع سرد و تر با نیروی انتظامی یا بیمارستان تماس می‌گیرد چون دموی مغزش گرم و بلغمی مغزش سرد است، در تصمیم‌گیری‌ها هم همین‌طور ضد و نقیض هستند.

طبع سرد و تر و منفی گرایی

همان‌طور که یک چیز کوچک را به آب بیندازیم سریع موج می‌گیرد افراد دارای طبع سرد و تر هم این طور هستند، زودرنج هستند، آسیب‌پذیری‌شان بیشتر است لذا آدم بلغمی، اشاره‌ها را می‌فهمد و وقتی که مثل آب یخ بست دیگر واکنشی انجام نمی‌دهد و به روی خودش نمی‌آورد، افسرده‌ها این طور هستند گاهی نیم ساعت در یک گوشه‌ای می‌نشینند حتی پلک هم نمی‌زنند و باید خیلی غذای گرم بدهی تا به واکنش بیایند، اول واکنش منفی به وجود می‌آید و بعد گرمی که زیاد شد واکنش مثبت تولید می‌شود.

بلغم و خستگی

فرد دارای مزاج بلغمی یا همان طبع سرد و تر زود خسته و زودرنج می‌شود، زیاد می‌خوابد و دستشان را که لمس کنی سرد است. بلغمی‌ها به صدا غیر حساس هستند چون این رطوبت اجازه نمی‌دهد فرد در برابر صدا حساس شود. از این رو کسانی که می‌خواهند میزان تحملشان نسبت به صدا بیشتر شود باید رطوبت مغزشان را بالا ببرند. حساس در مقابل صدا یعنی خشکی مغز حرکت آب سرازیری است و دقتش از آتش بیشتر است پس بلغمی‌ها دقت بیشتری دارند، تعمق در مزاج بلغمی است چون رطوبت دارد و جزمیت در مزاج صفراوی است چون خشکی دارد و این دو خصوصیت در دموی ها هست.

معیار گرمی و سردی تن در پراکندگی مو و آشکاری رگ است یعنی اگر این‌ طور باشد گرم‌ مزاج است.

مزاج بلغمی و دیابت

اگر صورت یا بدن فرد بیش از اندازه پف کرد یعنی سردی در بدن فرد بیش از اندازه جمعشده است. فشار خون بلغمی‌ها نشان از فشار خون سرد دارد و این گونه از افراد دارای استعداد افت قند دارند و دیابت این‌ها هم دیابت سرد است. علاوه بر این ها این دسته از افراد استعداد سردردهای سرد با حالت تهوع دارند.

بلغم در معده و دستگاه گوارش

اگر بلغم متعفن در معده باشد و اجازه جذب دارو را ندهد بیمار باید اول قی بکند تا بلغم خارج شود و بعد داروی معده را بخورد. شدیدترین دردهای بلغمی با تعریق از بین می‌رود و اگر ابزار تعریق نباشد بادکش گرم انجام می‌دهیم. سفیدی مو در جوانی ناشی از زیادی بلغم است.

علت سوزش معده این است که بلغم در جداره معده رسوب و لانه کرده و آنجا را زخم کرده است و فرد وقتی که آب یا آش یا سردی‌ها را می‌خورد سوزش آن زیاد می‌شود و اگر زیاد شد تبدیل به زخم معده می‌شود و فرد دوباره بستنی (سردی و گرمی با هم)، سوسیس و کالباس می‌خورد و زخم تبدیل به غده و در نتیجه سرطان معده می‌شود.

طریقه دفع این بلغم و یه به اصطلاعی غلبه بر این بلغم جمه شده غیر طبیعی در معده این است که اول یک غذایی بخورد و بعد استفراغ بکند و بعد این دارو را استفاده بکنید. بارهنگ به مقدار یک قاشق چای‌ خوری و یک لیوان عرق نعناع را ده دقیقه جوشانده و بعد از مقداری خنک شدن یک قاشق غذا خوری عسل اضافه کرده و بخورد. ناگفته نماند که استفراغ معمولاً بعد از خوردن یک غذای سنگین اتفاق می‌افتد.

اگر سردی وارد روده شود موجب دفع بی‌اختیار می‌شود و این حالت در پیری بیشتر است چون شخص وارد سن سردی شده است، اگر این سردی در مثانه باشد موجب عدم کنترل ادرار می‌شود و شخص زیاد به دستشویی می‌رود، در گریه‌های شدید و خنده‌های شدید ادرار می‌کند و اگر این سردی در کودکی باشد بچه شب‌ادراری پیدا می‌کند و دچار روز ادراری هم می‌شود.

اگر سردی در روده باشد اول گاز دفع می‌کند و بالاتر از این یبوست سرد ایجاد می‌شود که درمان آن سالاد با آلوئه ورا است، بالاتر از این، اسهال سرد ایجاد می‌شود که همراه با گاز است و معمولاً این اسهال‌ها عفونی می‌شود چون سردی دارد و از این بالاتر، اسهال وبایی است که فضولات را به سرعت به بیرون می‌دهد.

در بعضی از افراد یبوست سرد و در بعضی دیگر اسهال سرد ایجاد می‌شود.

اسهال گرم، اسهالی است که در آن، مواد دفعی رقیق است و مقعد را می‌سوزاند و زمینه اسهال خونی، اسهال گرم است و درمان آن کته ماست است.

اگر از وجود و با در سبزیجات می‌ترسید آن‌ها را با آب‌نمک یا با آب سرکه بشویید. کش درب مثانه را صفرا به وجود می‌آورد و باید صفرا را بالا ببریم تا دهانه مثانه توان جمع شدن داشته باشد.

در یک عضو رطوبت وقتی زیاد شود همان عضو بزرگ شده و موجب انسداد می‌شود و لذا غده با گرمی‌ها لاغر و با سردی‌ها بزرگ می‌شود.

حالت مو و صورت در افراد دارای طبع بلغمی

در سر اگر مو نرم بود یعنی رطوبت بالا و اگر خشک بود یعنی خشکی بالاست و اگر کلفت بود یعنی هم رطوبت و هم حرارت بالاست و موی چرب یعنی حرارت زیر پوست بالاست و چربی‌ها را ذوب می‌کند و بیرون می‌دهد و شوره هم همین‌طور است و اگر حرارت زیادتر شود پیاز مو هم می‌سوزد و موها می‌ریزد.

همیشه مقداری خون هضم نشده در بدن داریم که در سراسر بدن منتشر است و با تحرک تبدیل به خون می‌شود که به این خون، خون پس‌انداز می‌گویند که خدا مقدر کرده است که در موقع حساس به داد انسان برسد. بلغم، مساوی و معادل با خون است و در سراسر بدن منتشر است و کار بلغم ساخت اندام‌های سرد است مثل اعصاب، چربی‌های محافظ، پی‌ها و مغز.

چشم آبی‌ها سرد هستند و در واقع هر چه چشم سردتر باشد روشن‌تر و هر چه گرم‌تر باشد تیره‌تر می‌شود و هر چه مناطق سردتر باشد چشم آبی‌ها زیادتر می‌شوند و پراکندگی عروق نیز کم می‌شود، توانایی جنسی متوسط و تمایلات جنسی کم، توانایی حفظ اطلاعات بیشتر، منفی‌بافی، انعطاف‌پذیری، عدم ثبات اندیشه، نبض‌ها بافاصله و کم قدرت، آسیب‌پذیری بیشتر، دارای فراموشی، لب‌های کم‌رنگ‌تر از دیگر نشانه‌های آن است.

چه چیزهایی باعث افزایش و غلبه بلغم می شود

از جمله مهمترین مواردی که موجب افزایش بلغم و نهایتا غلبه بلغم در بخشی از دن یا تمامی بدن می شود باید به چند مورد زیر اشاره کرد.

 • محیط سرد
 • غذای سرد
 • ترس
 • غم
 • کینه
 • حسد
 • حرص
 • بوی تعفن
 • تنهایی
 • بی‌تحرکی
 • ایستایی
 • دوست منفی

بلغم لزج هر گاه بر پوست بیافتد بیماری برص به وجود می‌آید، چنانکه غم، مو و پوست را سفید کرده و موجب برص می‌شود. پیسی، بَرَص، لک و پیس یا ویتیلیگو (Vitiligo) یک اختلال تولید رنگ‌دانه است که در آن ملانوسیت‌ها (سلول‌هایی که رنگ‌دانه تولید می‌کنند) در قسمت‌هایی از پوست، غشاهای مخاطی و شبکیه تخریب شده‌اند. در نتیجه لکه‌های سفیدپوست در نواحی مختلف بدن ظاهر می‌شوند. مویی که در نواحی مبتلا به پیسی رشد می‌کند معمولاً سفید می‌شود.

بیماری پیسی یا برص و رابطه آن با مزاج سرد و تر یا مزاج بلغم

علائم افزایش و غلبه بلغم چیست؟

در ابتدا ما را بالا انسداد و به هم‌پیوستگی را سکته سرد می‌گوییم و اگر این سکته سرد در دست باشد دست بی‌حس می‌شود و اگر در سر باشد گیج، خول و بی فهمی و بی درکی به وجود می‌آید و اگر در قلب باشد قلب از کار می‌افتد، در هر کجا از بدن باشد بی‌حس و بی واکنش می‌شود لذا افراد پرتحرک و بیش‌فعال را سردی می‌دهیم تا آرام شوند.

اگر طبع سرد و تر در بدن زیاد شود عرق سرد منتشر در بدن به وجود می‌آید؛ پوست نرم، تعریق سرد زیاد، کف دست و پا تر، خواب زیاد، پف اندام و صورت، خستگی زودرس، اذیت شدن در سرما، دوستدار گرما، پنهانی رگ‌ها از نشانه‌های دیگر ازدیاد بلغم در بدن است.

اگر مزاج سرد و تر زیادتر شود موجب درد عضلات می‌شود و در گوش موجب خستگی زودرس می‌شود و دردهای مقطعی پیدا می‌کند؛ گاهی کمردرد، گاهی پا درد، گاهی زانودرد. چون بلغم مقطعی و در حال جریان است. اگر مزاج سرد و تر در مفاصل بیش از حد متعارف شد موجب ورم و در نتیجه ایجاد آرتروز می‌شود و آرتروز گردن بیشتر همراه با ورم است و در سن سردی (۳۵ سالگی) بروز می‌کند. اگر سردی در ستون فقرات بروز کند می‌شود رماتیسم که در اثر رطوبت زیاد و سردی به وجود می‌آید و اگر مفاصل خشک شود ساییدگی به وجود می‌آید.

معمولاً جاهایی که بلغم نفوذ می‌کند معده، مفاصل و سینوس‌ها است.

اگر سردی در مغز بیشتر شود شخص به یک جایی خیره می‌شود و حرکت نمی‌کند و نه مسئولیت‌پذیر است و نه واکنش نشان می‌دهد و فرد نمی‌تواند کلمات را درست ادا کند و اگر بیشتر شد دهان و چشم باز می‌ماند در درون هم این‌طور است وقتی که دریچه قلب باز شود در اثر سردی نمی‌تواند ببندد و درنتیجه شلی دریچه قلب پدید می‌آید. درمان باید به‌آرامی صورت بگیرد.

اگر بلغم در گوارش افزایش پیدا کند اشتها بیشتر می‌شود و شکم بزرگ می‌گردد.

اگر سردی در معده زیاد شود اول آروغ، بعد دیرهضمی، بعد نفخ، بعد استفراغ به وجود می‌آید چون بلغم در معده بیش از اندازه است و معده که سرد شد غذا هضم نمی‌شود و گاز تولید می‌کند و این هم می‌شود بوی بد دهان بچه اگر سردی معده داشته باشد با شیره انگور می‌توان گرم کرد و این سردی معده می‌تواند در تکلم بچه اختلال ایجاد کند

اگر شخص رژیم بگیرد باید معده را گرم بکند.

مزاج بلغمی و رابطه جنسی

اگر سردی در اندام جنسی باشد موجب احتلام زیاد می‌شود، تراوش‌های جنسی بی‌اختیار دارد و اگر سردی مقداری بیشتر شود زود ارضایی دارد، اگر از این هم بیشتر شود سوزش جنسی مستمر و لاغری عضلانی (آفت عضلات) پدید می‌آید (آتروفی).

گونه افتاده یعنی سینه افتاده و سینه افتاده یعنی اندام جنسی افتاده است. سردی وقتی بروز کند سینه شل می‌شود و این هم یعنی سردی اندام جنسی و موجب ارگاسم دیررس می‌شود و در زنان باعث سردی رحم می‌شود و هر چه سردی بیشتر شود از کاهش توان جنسی شروع می‌شود و در نهایت به ناباروری می‌انجامد.

سردی در زنان بیشتر از مردان بروز می‌کند؛ چون غده تحریک جنسی زنان در سینه و مردان در کمر است و لذا در زنان تحریک دیرتر اتفاق می‌افتد و باید گرم‌تر از مرد باشد تا غده تحریک زودتر به رحم برسد، وقتی که تحریک شود و حرکت نکند انباشته می‌شود یعنی بلغم تبلور یافته و بعد خشک و تبدیل به کیست می‌شود و آن هم به سرطان تبدیل می‌شود. پس علت سرطان سینه تکرار تحریک و عدم تخلیه کامل است.

علامت گرمی در مردان پری بیضه است و در زنان پری سینه است.

اسفند برای تمام دردهای سرد نفوذ کننده در معده، گوارش، عضلات و مفاصل خوب است و بلغم و سودا را ذوب می‌کند و شتاب درمانش خیلی بالاست (۴۰ شب) و هر شب یک قاشق غذاخوری با آب بلعیده شود و هیچ‌وقت نباید جویده شود.

بیماری رایج در بلغمی ها

افراد دارای مزاج و طبع سرد و تر یا بلغم از نظر طب سنتی مستعد یک سری بیماری هستند که از مهمترین آن ها می تواند به موارد زیر اشاره کرد.

 • آرتروز
 • رماتیسم (در صورتی که خیلی رسوب کند)
 • درد منتشر
 • فشار خون سرد
 • سردرد
 • درد مفاصل
 • آنفولانزا

مهمترین ویژگی طبع سرد و تر

 1. گرایش به علوم عقلی و ریاضیات
 2. حسابگر و محتاط
 3. بدحالی در بهار و زمستان
 4. منطقی و عاقل
 5. میانه‌رو، محتاط و گاهی ترسو
 6. تجارت پیشه
 7. آرام، منزوی و دارای حرکات کند
 8. گذشته‌نگر
 9. ظریف، ریزبین و حساس
 10. منظم و دقیق
 11. دارای استعداد افسردگی
 12. دون استعداد ریسک
 13. اهل سازش، متأثر از دیگران و بی‌اراده
 14. درون‌گرا، خودخور و منفی‌باف
 15. نیازمند محبت
 16. کینه‌توز
 17. فراموش‌کار و کندذهن
 18. بی‌علاقه به یادگیری
 19. میل جنسی کم و توان جنسی کم
 20. راحت و بی‌قید در اکثر مسائل

امیدواریم که بررسی طبع سرد و تر برای شما مفید واقع شده باشد. ما را از نظرات خود بی بهره نکنید. پرسش های خود را هم می توانید در بخش نظرات با ما مطرح کنید مطمئن باشید در اسرع وقت به آن پاسخ داده خواهد شد پس بخش نظرات را مدام بررسی کنید. اگر مطلب را پسندیده اید آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

 منبع    طب سنتی اثر دکتر جواد کرمعلی 

 منبع   درمان بیماری ها با طب سنتی اثر دکتر مسعود بلاغت نیا