ویژگی های افراد بلغمی و غلبه بلغم چیست؟

21

مزاج سرد و تر یا بلغم در بسیاری از افراد دیده می شود. اگر به دنبال این هستید که ویژگی های ظاهری و اخلاقی اطرافیان خود را بشناسید و یا از اثرات غلبه بلغم مطلع شوید در این مقاله از کابان مگ با ما همراه باشید.

بلغم یا طبع سرد و تر چیست؟

مزاج بلغم یا سردی و تری معادل آب است. سه‌ چهارم زمین را آب و سه‌ چهارم بدن و سلول های آن را هم آب تشکیل داده است. بلغم از پایین توسط سودا و از بالا توسط دم در بر گرفته شده است. بلغم یک درجه از دم سنگین‌تر است لذا اندام های پایین را بیشتر اشغال می‌کند و نفوذی آرام در خاک یا سودای پایین خود دارد.

حرکت آب رو به عقب و پایین است و لذا یک فرد دارای مزاج بلغمی خاطرات گذشته‌اش به ذهنش می‌آید و چون آب به جاهای ریز نفوذ می‌کند لذا ریزبینی آرام در بلغم است.

اگر بخواهیم آب را به طرف بالا حرکت دهیم باید آن را گرم کنیم و هر قدر بیشتر گرم شود بیشتر میل به بالا رفتن خواهد داشت و آینده‌نگر شده و امید به آینده در آن بیشتر می‌شود و از گذشته رو بر می‌گرداند اما این حرارت باید مداوم باشد.

اگر یک فرد بلغمی یا طبع سرد و تر بخواهد مثبت نگر باشد باید غذا، محیط و لباسش گرم باشد.

بلغم در یک لایه پایین قرار دارد که قرمزی آن کمتر است اما رطوبتش بیشتر است و با توجه به غلظت بیشتر، گرمی کمتر، سردی بیشتر پس وزن سنگین‌تر دارد همچنان که آب در زمین بیشترین جا را اشغال کرده است بلغم هم بیشترین جا را در بدن اشغال می کند.

چنانچه آب را حرارت دهیم به هوا تبدیل می‌شود بلغم را هم اگر حرارت دهیم تبدیل به خون می‌شود. لذا وقتی یک نفر سفید پوست راه می‌رود یا ورزش می‌کند چهره‌اش گلگون شده و وقتی همین شخص را ماساژ دهیم رنگ همان ناحیه قرمز می‌شود.

هنگامی که روغن گرم بمالیم بلغم در اثر گرمی می‌پزد و تبدیل به خون می‌شود و غذا هم همین‌طور است و وقتی یک فردا دارای مزاج بلغمی را بادکش می‌کنیم بعد از هفت جلسه ترکیبات خون عوض شده و بلغمش کم و خونش زیاد می‌شود.

چرخش چشم از بلغم است و اگر بلغم داخل چشم متبلور شود کم بینایی پدید می‌آورد. اگر بلغم در بینی زیاد باشد اختلال در بویایی پدید می‌آید.

توانایی جنسی متوسط و تمایلات جنسی کم، توانایی حفظ اطلاعات بیشتر، منفی‌بافی، انعطاف‌پذیری، عدم ثبات اندیشه، نبض‌ها بافاصله و کم قدرت، آسیب‌پذیری بیشتر، دارای فراموشی، لب‌های کم‌رنگ‌تر از دیگر نشانه‌های غلبه بلغم است.

مهمترین ویژگی طبع سرد و تر

 • گرایش به علوم عقلی و ریاضیات
 • حسابگر و محتاط
 • بدحالی در بهار و زمستان
 • منطقی و عاقل
 • میانه‌رو، محتاط و گاهی ترسو
 • تجارت پیشه
 • آرام، منزوی و دارای حرکات کند
 • گذشته‌نگر
 • ظریف، ریزبین و حساس
 • منظم و دقیق
 • دارای استعداد افسردگی
 • بدون استعداد ریسک
 • اهل سازش، متأثر از دیگران و بی‌اراده
 • درون‌گرا، خودخور و منفی‌باف
 • نیازمند محبت
 • کینه‌توز
 • فراموش‌کار و کند ذهن
 • بی‌علاقه به یادگیری
 • میل جنسی کم و توان جنسی کم
 • راحت و بی‌قید در اکثر مسائل

چرا بیشتر افراد بلغمی چاق هستند؟

اگر سردی در آب اضافه شود آب منبسط می‌شود و از این جهت است آدم‌هایی که سردی آن‌ها زیاد از حد باشد چاق می‌شوند. بنابراین یک باریک‌ اندام وقتی مقداری سنش بالا رفت کمی بدنش روی فرم می‌آید. کسانی که دارای طبع سرد و تر هستند به اصطلاح استعداد چاقی زیادی دارند پس باید بیشتر گرمی بخورند و بر سردی خود غلبه کنند.

وقتی بلغم بیشتر شود، در واقع رطوبت و سردی بیشتر می‌شود و اولین چیزی که پدید می‌آید حجم است. مانند آب زمانی که یخ می زند حجم آن بیشتر میشود، زمانی که بلغم یا سردی و تری زیادتر از حد می شود، افزایش حجم می دهد.

غذاهای سرد چاق کننده هستند و غذاهای گرم این طور نیستند. روی هم رفته افراد چاق طبعی سرد دارند و افراد لاغر طبعی گرم دارند و هر چه سردی بیشتر شود، چاقی هم بیشتر میشود. برای کاهش وزن باید مصرف سردی ها کم شده یا ترک شود و مصرف گرمی ها بیشتر شود.

بلغم و غر زدن

آب تا زمانی که محلول است یک جولان و جابه‌جایی سریع و وحشتناک نشان می‌دهد، حمله می‌کند و قدرت زیادی دارد مثل حمله موج جلو می‌آید ولی اگر صخره ای را ببیند که مقاومت می‌کند با همان قدرت برمی‌گردد.

لذا در افراد دارای طبع سرد و تر استعداد حمله و غرغر شدید و خالی‌بندی وجود دارد؛ اما بستگی دارد که در مقابلش ایستادگی کرد اگر مقاومت شود، سریع فرو می‌نشیند.

بلغم و گرایش به شعر و ریاضی

گرایش به ادبیات، شعر، فلسفه و ابداع مختص دموی ها است و در افراد دارای مزاج بلغمی یا طبع سرد و تر بسیار کم است. از طرفی نیز گرایش به ریاضی و محاسبات دقیق و مسائل فنی مختص افراد دارای مزاج سرد و تر یا بلغم است. به همین خاطر است که پراکندگی شعرا در زنان نسب به مردان کمتر است چون اکثر زن‌ها بلغمی هستند.

بلغم و رابطه آن با هوش

اگر رطوبت نباشد ابزار فهم وجود ندارد؛ اما کم‌توجهی، ناشی از شدت حرارت است. هوش در صفراوی بیشتر، اما پافشاری در مزاج سرد و تر بیشتر است. در صورتی که بلغم از حد متعادل بیشتر شود و به اصطلاح در بدن غلبه کند، فرد کند ذهن می‌شود، پس سرعت فهم در بلغمی کند است. در فرد بلغمی تیزهوشی وجود ندراد بلکه پرهوشی مختص این گونه از افراد است. بلغمی همه سو نگر و ژرف‌اندیش است.

اگر بلغم از حدش بیشتر شد کم‌هوشی و کم درکی پدید می‌آید و اگر بیشتر شد موجب حماقت می‌شود.

طبع سرد و تر و منفی گرایی

هر چه سردی بیشتر باشد منفی گرایی بیشتر می‌شود. به عبارتی خودگرایی، تفکرات منفی، احتمال شکست‌ها، عدم موفقیت و خیانت در بلغمی‌ها وجود دارد. دلیل این موضوع هم این است که آب به طرف پایین و عقب می‌رود و این منفی گرایی در پندار و رفتار هم هست.

به طور مثال زمانی که فرزند یک فرد بلغمی دیر به خانه آید، احتمالات منفی را می‌دهد و فرد دموی با دوستانش تماس می‌گیرد ولی فرد بلغمی با نیروی انتظامی یا بیمارستان تماس می‌گیرد چون دموی مغزش گرم و بلغمی مغزش سرد است، در تصمیم‌گیری‌ها هم همین‌طور ضد و نقیض هستند.

همان‌طور که یک چیز کوچک را به آب بیندازیم سریع موج می‌گیرد افراد بلغمی هم این طور هستند، زودرنج هستند، آسیب‌پذیری‌شان بیشتر است لذا آدم بلغمی، اشاره‌ها را می‌فهمد ولی مانند آب یخ بسته دیگر واکنشی ندارد و به روی خودش نمی‌آورد.

بلغم و خستگی

فرد بلغمی زود خسته و زودرنج می‌شود، زیاد می‌خوابد و دستشان را که لمس کنی سرد است. بلغمی‌ها به صدا غیر حساس هستند چون اینرطوبت بالای آنها اجازه نمی‌دهد فرد در برابر صدا حساس شود. از این رو کسانی که می‌خواهند میزان تحملشان نسبت به صدا بیشتر شود باید رطوبت مغزشان را بالا ببرند.

معیار گرمی و سردی تن در پراکندگی مو و آشکاری رگ است یعنی اگر این‌ طور باشد گرم‌ مزاج است.

مزاج بلغمی و دیابت

اگر صورت یا بدن فرد بیش از اندازه پف کرد یعنی سردی در بدن فرد بیش از اندازه جمع شده است. فشار خون بلغمی‌ها نشان از فشار خون سرد دارد و این گونه از افراد دارای استعداد افت قند هستند و دیابت این‌ها هم دیابت سرد است. علاوه بر این ها این دسته از افراد استعداد سردردهای سرد با حالت تهوع نیز دارند.

بلغم در معده

اگر بلغم متعفن در معده باشد و اجازه جذب دارو را ندهد بیمار باید اول قی کند تا بلغم خارج شود و بعد داروی معده را بخورد. شدیدترین دردهای بلغمی با تعریق از بین می‌رود و اگر ابزار تعریق نباشد بادکش گرم انجام می‌دهیم. سفیدی مو در جوانی ناشی از زیادی بلغم است.

علت سوزش معده این است که بلغم در جداره معده رسوب و لانه کرده و آنجا را زخم کرده است و فرد وقتی که آب یا آش یا سردی‌ها را می‌خورد سوزش آن زیاد می‌شود و اگر زیاد شد تبدیل به زخم معده و در نهایت به سرطان معده می‌شود.

طریقه دفع غلبه بلغم جمع شده غیر طبیعی در معده این است که اول یک غذایی بخورد و بعد استفراغ بکند و بعد داروی معده را استفاده بکنید. بارهنگ به مقدار یک قاشق چای‌ خوری و یک لیوان عرق نعناع را ده دقیقه جوشانده و بعد از مقداری که خنک شدن یک قاشق غذا خوری عسل اضافه کرده و بخورد. ناگفته نماند که استفراغ معمولاً بعد از خوردن یک غذای سنگین اتفاق می‌افتد.

اگر بلغم در گوارش افزایش پیدا کند اشتها بیشتر می‌شود و شکم بزرگ می‌گردد.

اگر سردی در معده زیاد شود اول آروغ، بعد دیرهضمی، بعد نفخ، بعد استفراغ به وجود می‌آید چون بلغم در معده بیش از اندازه است و معده که سرد شد غذا هضم نمی‌شود و گاز تولید می‌کند و این هم می‌شود بوی بد دهان بچه اگر سردی معده داشته باشد با شیره انگور می‌توان گرم کرد و این سردی معده می‌تواند در تکلم بچه اختلال ایجاد کند

بلغم در روده

اگر سردی وارد روده شود موجب دفع بی‌اختیار می‌شود و این حالت در پیری بیشتر است چون شخص وارد سن سردی شده است، اگر این سردی در مثانه باشد موجب عدم کنترل ادرار در گریه‌های شدید و خنده‌های شدید ادرار می شود و اگر این سردی در کودکی باشد بچه شب‌ادراری پیدا می‌کند و یا دچار روز ادراری هم می‌شود.

اگر سردی در روده باشد اول گاز دفع می‌کند و بالاتر از این یبوست سرد ایجاد می‌شود که درمان آن سالاد با آلوئه ورا است، بالاتر از این، اسهال سرد ایجاد می‌شود که همراه با گاز است و معمولاً این اسهال‌ها عفونی می‌شود چون سردی دارد و از این بالاتر، اسهال وبایی است که فضولات را به سرعت به بیرون می‌دهد.

در بعضی از افراد یبوست سرد و در بعضی دیگر اسهال سرد ایجاد می‌شود.

اسهال گرم، اسهالی است که در آن، مواد دفعی رقیق است و مقعد را می‌سوزاند و زمینه اسهال خونی، اسهال گرم است و درمان آن کته ماست است.

اگر از وجود عامل وبا در سبزیجات می‌ترسید آن‌ها را با مخلوط آب، ‌نمک و سرکه بشویید.

در یک عضو رطوبت وقتی زیاد شود همان عضو بزرگ شده و موجب انسداد می‌شود و لذا تومورها با گرمی‌ها لاغر و با سردی‌ها بزرگ می‌شوند.

حالت مو و صورت در افراد بلغمی

در سر اگر مو نرم بود یعنی رطوبت بالا و اگر خشک بود یعنی خشکی بالاست و اگر کلفت بود یعنی هم رطوبت و هم حرارت بالاست و موی چرب یعنی حرارت زیر پوست بالاست و چربی‌ها را ذوب می‌کند و بیرون می‌دهد و شوره هم همین‌طور است و اگر حرارت زیادتر شود پیاز مو هم می‌سوزد و موها می‌ریزد.

همیشه مقداری خون هضم نشده در بدن داریم که در سراسر بدن منتشر است و با تحرک تبدیل به خون می‌شود که به این خون، خون پس‌انداز می‌گویند که خدا مقدر کرده است که در موقع حساس به داد انسان برسد. بلغم، مساوی و معادل با خون است و در سراسر بدن منتشر است و کار بلغم ساخت اندام‌های سرد مانند اعصاب، چربی‌های محافظ، پی‌ها و مغز است.

چشم آبی‌ها سرد هستند و در واقع هر چه چشم سردتر باشد روشن‌تر و هر چه گرم‌تر باشد، تیره‌تر می‌شود و هر چه مناطق سردتر باشد چشم آبی‌ها زیادتر می‌شوند و پراکندگی عروق نیز کم می‌شود.

چه چیزهایی باعث غلبه بلغم می شود؟

از جمله مهمترین مواردی که موجب افزایش بلغم و نهایتا غلبه بلغم در بخشی از بدن یا تمامی آن می شود می توان به چند مورد زیر اشاره کرد.

 • محیط سرد
 • غذای سرد
 • ترس
 • غم
 • کینه
 • حسد
 • حرص
 • بوی تعفن
 • تنهایی
 • بی‌تحرکی
 • ایستایی
 • دوست منفی

بلغم و برص یا لک و پیس

بلغم لزج هر گاه بر پوست بیافتد بیماری برص به وجود می‌آید، چنانکه غم، مو و پوست را سفید کرده و موجب برص می‌شود. پیسی، بَرَص، لک و پیس یا ویتیلیگو (Vitiligo) یک اختلال تولید رنگ‌دانه است که در آن ملانوسیت‌ها (سلول‌هایی که رنگ‌دانه تولید می‌کنند) در قسمت‌هایی از پوست، غشاهای مخاطی و شبکیه تخریب شده‌اند. در نتیجه لکه‌های سفیدپوست در نواحی مختلف بدن ظاهر می‌شوند. مویی که در نواحی مبتلا به پیسی رشد می‌کند معمولاً سفید می‌شود.

بیماری پیسی یا برص و رابطه آن با مزاج سرد و تر یا مزاج بلغم

علائم غلبه بلغم چیست؟

اگر بلغم در بدن زیاد شود عرق سرد پرداکنده و گسترده در بدن به وجود می‌آید؛ پوست نرم، تعریق سرد زیاد، کف دست و پا تر، خواب زیاد، پف اندام و صورت، خستگی زودرس، اذیت شدن در سرما، دوستدار گرما، پنهانی رگ‌ها به وجود می آید.

اگر بلغم از آن هم زیادتر شود سبب درد عضلات شده و موجب خستگی زودرس می‌شود و فرد دردهای مقطعی پیدا می‌کند؛ گاهی کمردرد، گاهی پا درد، گاهی زانودرد. چون بلغم مقطعی و در حال جریان است.

اگر مزاج سرد و تر در مفاصل بیش از حد متعارف شود باعث ورم در آنها و در نتیجه ایجاد آرتروز می‌شود. آرتروز گردن بیشتر همراه با ورم است و در سن سردی (۳۵ سالگی) بروز می‌کند. اگر سردی در ستون فقرات بروز کند رماتیسم را موجب میشود که در اثر رطوبت زیاد و سردی به وجود می‌آید و اگر مفاصل خشک شود ساییدگی به وجود می‌آورد.

معمولاً جاهایی که بلغم نفوذ می‌کند معده، مفاصل و سینوس‌ها است.

غلبه بلغم در مغز

اگر سردی در مغز بیشتر شود شخص به یک جایی خیره می‌شود و حرکت نمی‌کند و نه مسئولیت‌پذیر است و نه واکنش نشان می‌دهد و فرد نمی‌تواند کلمات را درست ادا کند و اگر بیشتر شد دهان و چشم باز می‌ماند در درون هم این‌طور است وقتی که دریچه قلب باز شود در اثر سردی نمی‌تواند ببندد و درنتیجه شلی دریچه قلب پدید می‌آید. درمان این گونه غلبه بلغم باید به‌آرامی صورت گیرد.

بلغم و رابطه جنسی

اگر سردی در اندام جنسی باشد موجب احتلام زیاد می‌شود، تراوش‌های جنسی بی‌اختیار دارد و اگر سردی مقداری بیشتر شود زود ارضایی دارد، اگر از این هم بیشتر شود سوزش جنسی مستمر و لاغری عضلانی (آفت عضلات یا آتروفی) پدید می‌آید.

گونه افتاده یعنی سینه افتاده و سینه افتاده یعنی اندام جنسی افتاده است. سردی وقتی بروز کند سینه شل می‌شود و این هم یعنی سردی اندام جنسی و موجب ارگاسم دیررس می‌شود و در زنان باعث سردی رحم می‌شود و هر چه سردی بیشتر شود از کاهش توان جنسی شروع می‌شود و در نهایت به ناباروری می‌انجامد.

سردی در زنان بیشتر از مردان بروز می‌کند؛ چون غده تحریک جنسی زنان در سینه و مردان در کمر است و لذا در زنان تحریک دیرتر اتفاق می‌افتد و باید گرم‌تر از مرد باشد تا غده تحریک زودتر به رحم برسد، وقتی که تحریک شود و حرکت نکند انباشته می‌شود یعنی بلغم تبلور یافته و بعد خشک و تبدیل به کیست می‌شود و آن هم به سرطان تبدیل می‌شود. پس علت سرطان سینه تکرار تحریک و عدم تخلیه کامل است.

علامت گرمی در مردان پری بیضه است و در زنان پری سینه است.

اسفند برای تمام دردهای سرد نفوذ کننده در معده، گوارش، عضلات و مفاصل خوب است و بلغم و سودا را ذوب می‌کند و شتاب درمانش خیلی بالاست (۴۰ شب) و هر شب یک قاشق غذاخوری با آب بلعیده شود و هیچ‌وقت نباید جویده شود.

بیماری رایج در بلغمی ها

افراد بلغمی یا با مزاج سرد و تر از نظر طب سنتی مستعد یک سری بیماری هستند که از مهمترین آن ها می تواند به موارد زیر اشاره کرد.

 • آرتروز
 • رماتیسم (در صورتی که خیلی رسوب کند)
 • درد منتشر
 • فشار خون سرد
 • سردرد
 • درد مفاصل
 • آنفولانزا

سخن آخر

این مقاله به کمک کتاب های «درمان بیماری ها با طب سنتی اثر دکتر مسعود بلاغت نیا» و «طب سنتی اثر دکتر جواد کرمعلی» نوشته شده است. اگر خودتان هستید یا اطرافیانتان دارای مزاج بلغم هستند، به کابان مگ بگویید کدام ویژگی های بلغمی ها در شما بارزتر است و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110