معرفی انواع گل شاخه‌ای برای ساخت دسته گل یا چیدن در گلدان

0

گل‌های شاخه‌ای گزینه‌ای مناسب برای هدیه هستند. گل‌های شاخه‌ای را می‌توان به صورت دسته گل، باکس گل یا سبد گل تزیین کرد و به مناسبت‌های مختلف به دوستان و خانواده هدیه داد. یکی از استفاده‌های گل‌های شاخه‌ای تزیین خانه و فضای داخلی برای مناسبت‌های مختلف مانند مهمانی و جشن است. اگر تمایل به استفاده از گل شاخه‌ای در گلدان برای زیبا کردن محیط اطراف دارید، با این مقاله از کابان مگ همراه باشید تا با انواع گل شاخه‌ای آشنا شوید.

گل‌های شاخه‌ای معروف برای ساخت دسته گل

ازآنجایی‌که تنوع گل‌هایی که از آن‌ها برای تهیه گل زیاد است و به تازگی نیز زیادتر نیز شده است. لازم دانستم ابتدا نام و مشخصات گل‌هایی که شهرت بیشتری دارند و در بین افراد مختلف شناخته شده هستند را معرفی کنم.

گل رز

به‌طورکلی در دنیا بیش از سه هزار نوع گل رز (Rose) وجود دارد. به‌طورکلی گل‌های رزها به صورت شاخه‌ای، بوته‌ای و رونده یا دنباله‌دار رشد می‌کنند. رزهای شاخه‌ای به دلیل داشتن شاخه چوبی و محکم خود معمولاً برای مصارفی مانند ساخت دسته گل پرورش داده می‌شوند. گل رز را می‌توان به تنهایی و یا با دیگر گل‌ها مانند میخک، لیلیوم، مینا، ارکید، زنبق، شیپوری و … ست کرد.

گل زنبق

زنبق یک جنس از ۳۰۰ گونه گیاهان گلدار علفی است. این گل در انگلیسی آیریس (Iris) خوانده می‌شود که ریشه‌ای یونانی دارد. آیریس در یونانی به معنی رنگین‌کمان است و خدای رنگین‌کمان نیز به همین نام خوانده می‌شود. جالب است بدانید که در زبان کردی اسم گلاره به معنی گل زنبق و تخم چشم است، همچنین آیریس نیز در انگلیسی قسمت سیاه چشم یا مردمک هم خوانده می‌شود. ترکیب زنبق و لاله یا رز زرد بسیار زیباست.

گل ارکیده

گل ارکید (Orchid) یک خانواده بزرگ گیاهان گدار است که شامل ۲۸ هزار گونه و ۷۶۳ جنس است. گل ارکید علاوه بر استفاده در ساخت دسته گل بلکه برای نگهداری در گلدان در کنار دیگر گیاهان و گل‌های آپارتمانی نیز مناسب است. ترکیب گل ارکید سفید و صورتی برای دسته گل عروس بسیار زیبا و چشم نواز است.

گل مینا

مینا به انگلیسی استر (Aster) خوانده می‌شود و شامل ۱۸۰ گونه است. این گل از گل‌های ارزان و محبوب بری ساخت دسته گل است. رنگ‌های متنوع و شاخه‌ای بودن این گل، آن را برای حضور در دسته گل‌های مختلف مناسب می‌کند.

گل گلایول

نام گلایول (Gladiolus) یک واژه لاتین است و از گلادیوس، شمشیر سربازان پیاه نظام رومیان باستان گرفته شده است. در ایران از گلایول سفید بیشتر در مراسم عزاداری استفاده می‌شود ولی این گل رنگ‌های متنوعی دارد و برای تهیه دسته گل بسیار زیباست.

گل شاخه ای گلایول در رنگ های مختلف

گل میخک

بوی خوب، رنگ زیبا و قیمت پایین از برتری‌های گل میخک (Dianthus) نسبت به دیگر گل‌ها است. ساخت دسته گل از گل میخک بسیار زیبا است و می‌توان آن را با دیگر گل‌های به رنگ سفید، زرد و صورتی ست کرد. میخک مینیاتوری (Carnation) نیز میخکی است که به رنگ سبز بوده و اندازه آن کمی کوچک‌تر از سایر میخک‌هاست.

گل شاخه ای میخک در رنگ های مختلف

گل لاله

لاله (Tulips) از گل‌های خاص، لاکچری و زیباست که هم به صورت غنچه و هم به صورت بازشده در ساخت دسته گل از آن‌ها استفاده می‌شود. گل لاله در رنگ‌های زرد، صورتی، قرمز، سفید، آبی و ابلق در بازار موجود هستند که به دلیل تنوع رنگ برای تهیه دسته گل و ست کردن با دیگر گل‌ها بسیار مناسب هستند.

گل شیپوری

گل شیپوری (Calla lily) از خانواده بزرگ لی‌لی‌ها است و هم به صورت شاخه‌ای در ساخت دسته گل استفاده می‌شود و هم در گلدان پرورش داده می‌شوند. گل شیپوری تنوع رنگی بالایی دارد و معمولاً رنگ سفید آن طرفدار زیادی دارد.

گل آنتوریم

گل آنتوریوم (Anthurium) هم مانند گل شیپوری هم در ساخت دسته گل به صورت شاخه‌ای استفاده می‌شود و هم در گلدان به عنوان گیاه آپارتمانی محبوبیت دارد. گل آنتوریوم قرمز و صورتی فراوانی زیادی دارد ولی رنگ‌های سبز، نارنجی، سفید و ابلق آن هم زیبا هستند. البته برگ‌های این گیاه هم در ساخت دسته گل بسیار پرکاربرد هستند.

گل نرگس

معروف‌ترین نوع گل نرگس در ایران نرگس شیرازی (Narcissus tazetta) است. میرزا لطفعلی صدرالافاضل نصیری امینی در زمان احمد شاه برای اولین بار پیاز این گل را وارد ایران کرد و در منطقه شیراز و اطراف آن پرورش داد. رنگ زرد و سفید نرگس می‌تواند در کنار زنبق بنفش یا رز و میخک قرمز بسیار زیبا و پر کاربرد باشد.

گل لیلیوم

گل لیلیوم (Lilium) نیز مانند شیپوری از خانواده بزرگ لی‌لی است اما برخلاف آن تنها در ساخت دسته گل از آن استفاده می‌شود. یک شاخه لیلیوم می‌تواند حاوی گل‌های باز شده و غنچه‌های آن باشد که بسیار زیبا هستند. تنوع رنگی لیلیوم بسیار زیاد است و رنگ‌های ابلق آن زیبایی منحصر به فردی دارند.

گل آفتاب گردان

گل آفتاب گردان (Sunflower) معمولاً زمانی که به بزرگی یک کف دست می‌رسند، چیده می‌شوند و برای ساخت دسته گل مورد استفاده قرار می‌گیرند. گل‌های آفتابگردان به تنهایی خود برای ساخت دسته گل کافی هستند ولی در کنار دیگر گل‌های زرد رنگ و یا گل‌های خوشه‌ای سفید رنگ نیز زیباتر می‌شوند.

البته آفتابگردان مکزیکی (Tithonia, Mexican Sunflower) هم نوعی از آفتابگردان است که در گلفروشی‌ها یافت می‌شوند و زیبایی منحصر به فردی دارند.

گل داوودی

گل داوودی شاخه‌ای (Chrysanthemum) و داوودی مینیاتوری (Miniature Chrysanthemum) از جمله گل‌های ارزان، با تنوع بالای رنگی، مناسب برای ساخت دسته گل هستند. گل‌ها داوودی را می‌توان به رز، میخک و میناست کرد.

گل مریم

گل مریم (Tuberose) و گل نرگس از راسته بزرگ مارچوبگان هستند. گل مریم معمولاً به رنگ‌های سفید و سفید با لبه‌های صورتی موجود است که می‌تواند ترکیب زیبایی از گل نرگس و گل‌های خوشه‌ای سفید رنگ به وجود آورد.

گل ژربرا

ژربرا (Gerbera) گلی از خانواده مینا است که ساقه‌ای علفی دارد و معمولاً از آن برای تهیه دست گل استفاده می‌شود و با توجه به تنوع رنگی بالای آن، می‌توان ژربرا را با گل‌های مختلفی ست کرد.

گل آلاله

گل آلاله (Ranunculus) شباهت زیادی با روز دارد ولی ساقه علفی آن ماهیتش را مشخص می‌کند. گل‌هایی با گلبرگ‌های پر و چسبیده به هم در رنگ‌های متنوع می‌تواند به تنهایی و یا در کنار دیگر گل‌ها دسته گل‌های زیبایی را خلق کند.

گل آلسترومریا

یکی دیگر از اعضای خانواده بزرگ لی‌لی، آلسترومریا (Alstroemeria) است. این گل در یک شاخه دارای گل‌ها و غنچه‌های زیادی است و رنگ‌های متنوعی دارد، از آن می‌توان به صورت تنها و یا در کنار دیگر گل‌ها، دسته گل‌های زیبایی ساخت.

گل آمارانتوس یا تاج خروس

آمارانتوس یا تاج خروس (Amaranthus یا Celosia cristata) از جمله گیاهان علفی گلداری هستند که در رنگ‌های قرمز، زرد، نارنجی، بنفش، صورتی، سرخابی، آبی و سفید موجود هستند. این گل‌ها بیشتر برای ساخت دسته گل‌های بزرگ و تاج گل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

گل آماریلیس بلادونا

آماریلیس بلادونا (Amaryllis belladonna) با نام آماریلیس لی‌لی نیز خوانده می‌شوند و از خانواده لی‌لی محسوب می‌شوند. گل‌های آماریلیس در رنگ‌های متنوع وجود دارند و در کنار گل‌هایی مانند لاله، رز، آلاله، مریم و ژربرا دسته گل‌های زیبایی را می‌سازند.

گل کوکب

کوکب (Dahlia) و کوکب کوهی (Rudbeckia) از خانواده بزرگ میناییان هستند و با گل‌های داوودی نیز خیشاوندی نزدیکی دارند. گل کوکب هم برای ساخت دسته گل و هم برای پرورش در گلدان و باغچه مناسب است.

گل میمون

گل میمون (Snapdragon) از جمله گل‌های شاخه‌ای جذاب برای نگهداری در گلدان، باغچه و ساخت دسته گل است. این گل تنوع رنگی بالایی دارد و می‌توان آن را با گل‌های شاخه‌ای بلند دیگر مانند لیلیوم، گلایول، مریم و … ست کرد.

گل شب بو

شب بو (Gillyflower) از گل‌های محبوب ایرانیان است. به واسطه تنوع در رنگ و شکل زیبای خوشه‌هایش از آن برای ساخت دسته گل‌های مختلفی استفاده می‌شود. البته ناگفته نماند که پرورش آن در گلدان و یا در باغچه نیز طرفداران خاص خود را دارد.

گل صدتومنی

گل صدتومانی یا پایونی (Peony) از خانواده همیشه بهار است و نام آن به اولین باری که وارد ایران شده است باز می‌گردد. در گذشته زمانی که این گل وارد ایران شد، قیمت آن صد تومان بود و نسبت به بقیه گل‌ها گران‌تر بود به همین دلیل نام گل صد تومنی برای آن ماندگار شد. چهره مانند رز و گلبرگ‌های پرپشت و شلخته از جمله نکات زیبایی شناختی برای این گل محسوب می‌شود. ناگفته نماند که این گل سمی است و خوردن آن می‌تواند باعث اسهال، استفراغ و در شرایط وخیم منجر به کما و مرگ شود.

گل آهار

گل آهار (Zinnias) از خانواده بزرگ گل آفتابگردان است. این گل شباهت زیادی به آفتابگردان مکزیکی دارد و منشأ آن نیز به مناطق جنوب آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی باز می‌گردد. این گل تنوع رنگی بالایی دارد و می‌توان آن را با انواع گل‌ها برای ساخت دسته گل ست کرد.

گل شاه پسند

گل شاه پسند (Verbena) دارای خانواده‌ای با ۲۵۰ گونه است و جز گیاهان گلدار علفی یک ساله محسوب می‌شوند. این گل شامل خوشه‌های چندتایی از گل‌های ریز پنج پر یا سه پر در رنگ‌های سفید، قرمز، صورتی، نارنجی، زرد، بنفش و آبی است. این گل را می‌توان هم به صورت شاخه‌ای برای ساخت دسته گل به کاربرد و هم در گلدان یا باغچه پرورش داد.

گل جاوید

گل جاوید (Strawflower) یک عضو از خانواده بزرگ مینائیان است که نوع قرمز با مرکز زرد رنگ آن جذابیت خاصی دارد. البته تنوع رنگی گل جاوید خوب است می‌توان آن را با دیگر اعضای خانواده میناست کرد.

گل مریگلد یا جعفری آفریقایی

یکی دیگر از اعضای خانواده مینائیان گل جعفری آفریقایی یا همیشه بهار نارنجی (Marigold) است. پرورش این گل در باغچه و گلدان بیشتر از ساخت دسته گل با آن رواج دارد. این گل‌ها بوی خوبی نداشته ولی زیبایی نارنجی و زرد خیره کننده‌ای دارند.

گل چای ترش

گل چای زینتی یا چای ترش (Leptospermum) به رنگ سرخابی پر رنگ از خانواده بزرگ مورد است و معمولاً تا اندازه یک درختچه می‌ماند. شکوفه‌های سرخابی این درخت مصارفی خوراکی دارد و معمولاً به صورت دم شده میل می‌شود. از شاخه‌های چوبی گلدار این گیاه می‌توان برای تزیین گلدان و یا ساخت دسته گل استفاده کرد.

گل دکمه‌ای

گل دکمه‌ای (Globe amaranth یا Gomphrena) با نام گل مخملی نیز خوانده می‌شود و جز خانواده تاج خروس به شمار می‌آید. رنگ‌های سفید، بنفش و زرد از رنگ‌های پرطرفدار این گل هستند و بیشتر از آن‌ها برای ساخت دسته گل استفاده می‌شود ولی پرورش آن‌ها در گلدان یا باغچه نیز ممکن است.

گل دلفینیوم یا زبان در قفا

گل دلفینیوم (Delphinium) در فارسی با نام زبان در قفا شناخته می‌شود و از انواع گل‌های شاخه‌ای محسوب می‌شود که در رنگ‌های بنفش، صورتی، آبی و سفید موجود است. این گل می‌تواند در ترکیب با گلایول و دیگر گل‌های شاخه‌ای بلند زیبا باشد.

گل راعی یا هوفاریقون

گل راعی (Hypericum) یا هوفاریقون از گل‌های زیبایی است که هم از گل آن و هم از غنچه باز نشده آن استفاده می‌شود. گل راعی خواص درمانی زیادی دارد و در طب سنتی از آن استفاده‌های فراوانی می‌شود. از طرف دیگر برای ساخت دسته گل‌های زیبا از گل و غنچه‌های آن نیز استفاده می‌شود. جالب اینجاست غنچه‌های آن به رنگ صورتی و قرمز و گل‌های آن به رنگ زرد هستند.

گل شاه اشرفی

گل شاه اشرفی در انگلیسی کازموس (Cosmos) یا کائنات نام دارد که با نام ستاره‌ای نیز خوانده می‌شود. این گل رنگ‌های بنفش، صورتی، نارنجی، قرمز و سفید زیبایی دارد و برای ساخت دسته گل و همینطور پرورش در باغچه و گلدان مناسب است.

گل سوسن ایرانی

گل سوسن ایرانی (RuePersian Lily) یا (fritillaria persica) از گل‌های زیبای خانواده بزرگ لی‌لی است. سوسن چلچراغ نیز از همین خانواده است. سوسن ایرانی با رنگ بنفش تیره یا زرشکی دیده می‌شود. حالت افتاده گل‌های آن زیبایی خاصی به آن می‌دهد که در کنار دیگر گل‌های شاخه‌ای بلند دیگر مانند زبان در قفا، شب بو، میمون، مریم و … می‌تواند زیبا باشد.

گل فریزیا

گل فریزیا (Freesia) از خانواده بزرگ مارچوبگان و هم‌خانواده گل مریم بوده و شباهت زیادی به آن دارد. تنوع رنگی گل فریزیا بالاست. سفید، زرد، صورتی، بنفش و سرخابی از رنگ‌های زیبای آن هستند.

گل اشرفی

گل گندم یا گل اشرفی (Centaurea) از گل‌های وحشی است که در فصل بهار در کنار بابونه و شقایق حتماً آن را مشاهده می‌کنید. رنگ آبی خیره کننده‌ای گل بسیار به چشم می‌آید. البته این گل بیشتر برای پرورش در گلدان مناسب است ولی از آن برای ساخت دسته گل نیز استفاده می‌شود.

گل لادن

گل لادن (Nasturtium) یک گیاه علفی یک ساله و بومی آمریکای جنوبی است. این گل برای کاشت در باغچه و پرورش در گلدان بسیار مناسب است. البته این گیاه به دلیل بوی خوش در صنعت عطر سازی نیز مورد استفاده است و مصارف خوراکی نیز دارد. رنگ‌های نارنجی و قرمز آن پرطرفدار هستند. شباهت این گل به گل اطلسی زیاد است ولی می‌توان آن را با برگ‌های تقریباً گردش متمایز کرد.

گل لیسیانتوس

گل لیسیانتوس (Lisianthus) شباهت زیادی به میخک دارد و هم‌خانواده آن محسوب می‌شود. از گل لیسیانتوس در کنار گل میخک می‌توان برای ساخت دسته گل استفاده کرد.

گل بابونه

اگر در فصل بهار به دشت و دمن بروید امکان ندارد گل بابونه (Matricaria) را نبینید. این گل با گلبرگ‌های سفید و بخش میانی زرد ترکیب رنگی زیبایی در کنار گل‌های شقایق وحشی ایجاد می‌کند. علاوه بر خواص درمانی فراوان آن، زیبایی آن نیز منحصر به فرد است و برای تزیین دسته گل‌ها بسیار کارآمد است.

گل مارگریت

گل مارگریت (Marguerite یا Shasta daisy) نام خود را از کوه‌های شستا در آمریکا گرفته است. این گیاه همانند بابونه عضوی از خانواده گل آفتابگردان است. گل مارگریت شباهت زیادی به بابونه دارد ولی از آن بزرگتر بوده و دارای رنگ‌هایی مانند صورتی و نارنجی نیز هست.

گل مروارید

گل مروارید (Bellis) نیز شباهت زیادی به مارگریت و بابونه دارد ولی تفاوت آن این است که گلبرگ‌های بیشتر، نازک‌تر و پرتری دارد به طوری که مرکز گل دیده نمی‌شود. نوع صورتی این گل بسیار پرطرفدار است.

گل همیشه بهار

گل همیشه بهار (Calendula officinalis) نیز از خانواده گل آفتابگردان است. گلبرگ‌های باریک، پر پشت و نارنجی رنگ این گل از نشانه‌های زیبایی آن است. البته انواع زرد رنگ آن نیز وجود دارد. این گل برای ساخت دسته گل و چیدن در گلدان بسیار مناسب است.

سخن آخر

امیدوارم از معرفی انواع گل شاخه‌ای لذت برده باشید و با این مقاله بتوانید با مراجعه بعدی به گل فروشی آن‌ها را تشخیص دهید. در مقالات بعدی به معرفی گل‌های شاخه‌ای خاص و کمتر شناخته شده و همچنین برگ‌هایی که برای تهیه دسته گل از آن‌ها استفاده می‌شود، پرداخته خواهد شد. منتظر نظرات پیشنهادات و تجربیات شما از خرید گل شاخه‌ای و ساخت دسته گل هستیم.