چه قرص خوابی مصرف کنیم؟ بهترین قرص خواب متناسب با مشکل شما کدام است؟

0

بسیاری از مردم علاوه بر مشکلات خواب برای رسیدن به مقدار استراحت لازم، اقدام به مصرف قرصهای خواب می‌کنند. برای انتخاب بهترین قرص خواب مناسب خود باید احتیاط پیشه کرد. قرص های خواب اصولاً به دو صورت خواب آور و آرامش بخش وجود دارند که انواع و اقسام مختلفی دارند. 

مهمترین نکته ای که باید در مصرف قرص های خواب به آن توجه کنید این است که کدامقرصف بهترین قرص خواب متناسب با شما است و همچنین این که شیوه صحیح مصرف آن چگونه است.  در این مقاله سعی می‌کنیم که مروری داشته باشیم بر انواع قرص های خواب  تا شما عزیزان بتوانید با آگاهی بیشتری نسبت به مصرف قرص های خواب تصمیم بگیرید.

چه قرص خوابی برای من مناسب است؟

بسیاری از کسانی که تا حدودی به مشکلات خواب دچار هستند اصلا به مصرف قرص های خواب نیاز ندارند و  فرد می تواند که  با تمرین  سلامت خواب ، آموزش پرهیز از مواد الکلی و نیکوتین دار،  چرخه خواب خود را بهبود بخشد و از بی خوابی تا حد زیادی جلوگیری کند. بی خوابی در واقع به معنای داشتن مشکل در به خواب رفتن یا  ماندن در حالت خواب است.

اگر تغییر سبک زندگی جوابگو نباشند، مثلاً در  مواقعی که فرد به بی خوابی شدید مبتلا است، شاید استفاده از قرص های خواب به عنوان یک راه حل کوتاه مدت خوب باشد.  تا حد امکان باید از مصرف طولانی مدت قرص های خواب پرهیز کرد، زیرا که قرص های خواب می توانند بی خوابی را تشدید کنند.

هر فردی قبل از شروع به مصرف قرص خواب باید حتما با پزشک خود مشورت کند.  در ادامه برخی از  موثرترین انواع قرص های خواب آورده شده است. با ما همراه باشید.

 قرص خواب ملاتونین

وقتی که هوا رو به تاریکی می رود ، مغز هورمون هایی تحت عنوان ملاتونین تولید می کند. این هورمون ها مسئول تنظیم چرخه خواب – بیداری هستند.  به بیان ساده نقش آنها این است که به بدن بگویند که وقت خواب فرا رسیده است. 

وقتی که هوا روشن از مغز ملاتونین کمتری را تولید می کند. تولید ملاتونین همچنین  در ارتباط با سن افراد نیز است و افراد مسن تر مقدار کمتری از ملاتونین را ترشح می کنند به همین خاطر است که پدربزرگ ها و مادربزرگ ها همیشه سحرخیز هستند.

قرص خواب ملاتونین
ملاتونین یک هورمون ترشح شده از سوی مغز است که نقش مهمی در به خواب رفتن بدن دارد

بسیاری از قرص های خواب حاوی ملاتونین هستند.  قرص خواب ملاتونین برای افرادی مناسب هستند که  از اختلالات خواب شبانه روزی رنج می برند  یا به بیان ساده تر در خوابیدن و بیدار شدن مشکل دارند.  در کل ملاتونین می‌تواند برای افراد زیر مفید باشد :

 • افرادی که دچار جت لگ شده اند
 • افرادی که شب هنگام نمی توانند بخوابند
 • افرادی که  شب ها مشغول به کار هستند

 برای تهیه قرص های ملاتونین از داروخانه ها نیازی به نسخه دکتر ندارید.  این قرص ها در دوز های ۱ تا ۵ میلی گرم در بازار موجود هستند و شخص باید موقع خواب از آنها استفاده کند.

شواهد بسیار محدودی در مورد درمان بی خوابی به وسیله استفاده از ملاتونین وجود دارد.   با این وجود برخی از یافته ها و تحقیقات نشان داده است که قرص های ملاتونین می توانند مقدار زمان لازم برای به خواب فرو رفتن را کاهش دهند.

آنتی هیستامین های مسکن

آنتی هیستامینهای مسکن یکی دیگر از انواع مختلف قرص های خواب است. این قرص‌ها می‌توانند به آن دسته از افرادی کمک کنند که در خوابیدن و در خواب ماندن با مشکل مواجه هستند.  برخی  از انواع قرص های آنتی هیستامین که به نسخه دکتر نیاز دارند  و بسیاری از مردم برای درمان آلرژی ها از آن استفاده می کنند ممکن است موجب خواب آلودگی شوند.

آنتی هیستامینهای مسکن یکی دیگر از انواع مختلف قرص های خواب است

به هر حال همه آنتی هیستامین ها این خاصیت را ندارند و افراد گاهی اوقات از آنتی هیستامین های نسل اول یا آنتی هیستامین های مسکن استفاده می‌کنند تا بتوانند  خواب و استرس و نگرانی خود را بهبود بخشند. به طور کلی  آنتی هیستامینهای مسکن شامل قرص های زیر هستند :

 • دیفن هیدرامین  که یکی از ترکیبات فعال و اصلی  آنتی هیستامین بنادریل  است.
 • دوکسیلامین که یکی از ترکیبات اصلی یونیسام است.
 • سیکلیزین که یکی از ترکیبات اصلی ماریزین است.

آنتی هیستامینهای نسل دوم یا سری دوم به ندرت موجب خواب آلودگی می شوند. افراد اغلب برای درمان آلرژی های بلند مدت از آنها استفاده می کنند.  این  آنتی هیستامین ها نمی توانند به عنوان یک قرص خواب مناسب به کار برده شوند.  به طور کلی ، موارد زیر از جمله آنتی هیستامین های غیر مسکن  هستند:

 • سیتریزین که یکی از ترکیبات اصلی در زیرتک  است.
 • لوراتادین که یکی از ترکیبات اصلی کلاریتین است.
 • فکسوفنادین که یکی از ترکیبات اصلی در  الگرا است.

پزشک ممکن است که مصرف آنتی هیستامین مسکن را به عنوان یک راه حل کوتاه مدت برای بیمار خود تجویز کند.  اگرچه این نوع از آنتی هیستامین ها اعتیاد آور نیستند  اما سرعت مصرف آن ها در بدن بسیار زیاد است و شب هنگام و موقع خواب کارایی و اثربخشی آنها بسیار پایین می‌آید.

ریشه گیاه والرین و استفاده آن به عنوان یک قرص خواب

والرین گیاه است که پیشینه استفاده از آن به عنوان یک ماده دارویی به هزاران سال قبل بر میگردد. ریشه والرین یکی از ترکیبات اصلی در داروهای گیاهی است که بسیاری از مردم برای بهبود خواب ، تسکین اضطراب و نگرانی از آن استفاده میکنند.  ریشه گیاه والرین در ترکیبهای مختلف و به شیوه‌های مختلفی از جمله چای ، دمنوش و کپسول مورد استفاده قرار می‌گیرد.

والرین یک گیاه است که سابقه طولانی به عنوان یک داروی مسکن دارد

برخی از مطالعات آزمایشگاهی نشان دادند که والرین می‌تواند تاثیرات بسزایی بر بهبود کیفیت خواب در افراد مبتلا به بی‌خوابی داشته باشند. با این وجود شواهد کافی در خصوص  خواص ریشه والرین و استفاده از آن به عنوان یک داروی خواب اثر بخش وجود ندارد.

قرص خواب نوع هیپنوتیک ها

هیپنوتیک ها در واقع گروهی از داروهای خواب آور هستند که  مصرف و دسترسی به آنها تنها با نسخه دکتر ممکن است.  پزشک می تواند  به منظور درمان تعدادی از اختلالات خواب از جمله بی خوابی نسبت به تجویز این  قرص خواب اقدام کند. این داروهای بی خوابی همچنین می توانند به منظور درمان اختلالات حرکتی مانند سندروم بی قراری که موجب ایجاد اختلال در خواب می شوند مورد استفاده قرار بگیرند.

از رایج ترین و مهمترین قرص های هیپوتونیک یا قرص خواب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • زولپیدم
 • زالپلون
 • اسزوپیکلون
 • راملتون

پزشکان تنها اقدام به تجویز قرص های خواب آور برای افرادی  می کنند که به بی خوابی شدید آزاردهنده مبتلا هستند زیرا که این قرص ها دارای اثرات جانبی خاص خود را دارند.

بیوک دسته دیگر از هیپوتونیک های مسکن که بنزودیازپین نامیده می شود می تواند در درمان بیخوابی مفید واقع شود.  این دسته شامل قرص های زیر است :

 پزشک قبل از تجویز بنزودیازپین ها  معمولاً یک قرص از دسته هیپوتونیک ها را تجویز می کند. زیرا که قرص های بنزودیازپین اثرات جانبی به مراتب شدیدتری به دنبال دارند.

چه موقع باید از قرصهای خواب استفاده کرد

مهمترین نکته این است که همیشه سعی کنید از دستورالعمل های مربوط به قرص های خواب استفاده کنید.  توجه داشته باشید که بهترین زمان استفاده از ملاتونین به ماهیت و طبیعت مشکل بی خوابی که با آن مواجه هستید بستگی دارد. برای انتخاب بهترین قرص خواب مناسب وضعیت خود باید مشکل خود را دقیق بشناسید.

قرصهای خواب برای بی خوابی

شاخص کل درگیر با بی خوابی باید حتما توجه داشته باشد که دقیقا قبل از خواب یا درتختخواب نسبت به مصرف کردن قرص خواب اقدام کند.

قرص های خواب برای جت لگ

در صورتی که فرد دچار جت لگ شده باشد ، باید نسبت به مصرف ملاتونین چند ساعت قبل از زمان خواب  در طول سفر (به مدت چند روز)  اقدام کند.  دز هایی با مقدار نیم تا ۵ میلی گرم می توانند کافی باشند.

قرص خواب مناسب جت لگ
ملاتونین درمان مناسبی برای پدیده جت لگ است

قرص های خواب برای شیفت های کاری

افرادی که در شیفت های مختلف مشغول به کار هستند و یا شب کاری دارند ، مصرف ۲ تا ۳  میلی گرم از مناطق این این در انتهای هر شیفت کاری می‌تواند بدن آنها را بهتر آماده خواب کند.

سخن آخر

در مجموع برای انتخاب قرص خواب مناسب خود اولین و مهمترین مسئله مراجعه به پزشک و استفاده از راهنمایی های او است. بسیاری از قرص های خواب عوارض جانبی بعضا شدیدی دارند که باید در مصرف آن ها احتیاط کرد. امیدوارم با استفاده از این مطلب بتوانید بهترین قرص خواب مناسب خود را پیدا کنید. مشتاقانه منتظر شنیدن نظرات شما هستیم. اگر این مطلب را پسندیده اید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

 منبع   Medicalnewstoday