چه موقع و به چه میزان رابطه جنسی برای باردار شدن نیاز است؟

زوج هایی که در تلاش برای بچه دار شدن هستند و میخواهند شانس خود را افزایش دهند باید بدانند که داشتن رابطه جنسی در چه زمانی از چرخه قاعدگی خانمها احتمال بارداری را افزایش میدهد و چه میزان رابطه جنسی برای باردار شدن نیاز است. در این مقاله از کابان مگ همراه ما باشید تا با چگونگی رابطه جنسی برای بارداری و زمان مناسب آن را بدانید.

برنامه‌ریزی برای رابطه جنسی شانس بارداری را افزایش می‌دهد

اگر می‌خواهید سریع‌تر باردار شوید، باید بدانید که چه موقع و به چه میزان رابطه جنسی داشته باشید و هر ماه چه عواملی شانس بارداری را افزایش یا کاهش می‌دهند. دانستن این نکته ضروری است که در هر زمان در چرخه قاعدگی، حتی اگر در حال گذراندن دوره پریود هستید، می‌توانید باردار شوید. این امر یکی از دلایلی است که روش‌های کنترل تولد مانند «روش دوره‌ای»، در جلوگیری از بارداری چندان قابل اطمینان نیستند.

اگرچه رابطه جنسی محافظت نشده منجر به بارداری نمی‌شود، اما حتی با یک بار رابطه جنسی نیز می‌توان باردار شد. به‌طور کلی، قدرت باروری با افزایش سن کاهش می‌یابد و نوجوانان به مراتب بیشتر از زنان بزرگسال، با یک یا چند بار رابطه جنسی می‌توانند باردار شوند. اگر برای باردار شدن با مشکل مواجه هستید، روش‌هایی وجود دارد که شانس بارداری را افزایش می‌دهد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

چه مواقعی بیشترین احتمال باردار شدن وجود دارد؟

اگر اغلب به اندازه کافی رابطه جنسی دارید و اگر برای بارداری عجله‌ای ندارید، ممکن است در نظر گرفتن زمان رابطه جنسی چندان مورد نیاز نباشد. اما اگر می‌خواهید سریع‌تر باردار شوید، دانستن بهترین زمان ممکن برای رابطه جنسی کمک کننده خواهد بود.

دریچه باروری

در هر ماه یک هفته فرصت بارداری وجود دارد که داشتن رابطه جنسی در این مدت، به احتمال زیاد منجر به باروری می‌شود. این مدت به دریچه باروری معروف است و از دو تا سه روز قبل از تخمک‌گذاری آغاز می‌شود. بهترین فرصت برای باردار شدن در این دو سه روز و درست قبل از تخمک‌گذاری است.

تخمک‌گذاری و لقاح

معمولاً تخمک‌گذاری در حدود روزهای ۱۲ تا ۱۴ یک چرخه ۲۸ روزه روی می‌دهد. طول چرخه قاعدگی در زنان تفاوت دارد و حتی از یک چرخه به چرخه دیگر نیز این مدت میتواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، ممکن است در چرخه‌های کوتاه مدت، دریچه باروری از روز ۸ یا ۹ و در چرخه‌های طولانی‌تر از روز ۱۹ یا ۲۰ شروع شود.

تخمک بارور تنها به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از خروج از تخمدان قابلیت باروری دارد اما اسپرم با کمک مخاط دهانه رحم می‌تواند تا ۵ روز در دستگاه تناسلی زن زنده بماند. از آنجا که تخمین زمان دقیق تخمک‌گذاری تقریباً غیرممکن است اما داشتن رابطه جنسی قبل از تخمک‌گذاری (نه بعد از آن) می‌تواند شانس لقاح و رسیدن اسپرم به تخمک را افزایش دهد.

آیا روز ۱۴ بیشترین شانس بارداری را دارد؟

ممکن است شنیده باشید که روز ۱۴ چرخه، زمان تخمک‌گذاری است. به همین دلیل، بسیاری از زنان در روزهای ۱۱، ۱۲ و ۱۳ با تصور اینکه در این روزها شانس لقاح افزایش می‌یابد، رابطه جنسی برقرار می‌کنند. اما تخمدانِ اکثر زنان در روز ۱۴، تخمک‌گذاری را انجام نمی‌دهد. تخمک‌گذاری طبیعی می‌تواند اوایل روز ۱۰ و اواخر روز ۲۰ رخ دهد. در این حال اگر چرخه قاعدگی نامنظم باشد، تخمک‌گذاری دیرتر هم اتفاق می‌افتد.

مخاط دهانه رحم

تحقیقات می‌گوید بهترین روز برای داشتن رابطه جنسی روزی است که مخاط دهانه رحم به بیشترین مقدار خود می‌رسد. مخاط دهانه رحم، ترشحات واژن است که شباهت زیادی به سفیده تخم‌مرغ دارد. داشتن این نوع ترشحات، طبیعی است و نشانه سلامت بدن است و معمولاً در روزهای قبل از تخمک‌گذاری ترشح می‌شود. زمانی که بدانید به دنبال چه چیزی بگردید، تشخیص مخاط دهانه رحم آسان است.

توجه کنید؛ اگر ترشحات بدبویی دارید که موجب خارش نیز هست، ممکن است دچار عفونت شده باشید. در این صورت به پزشک مراجعه کنید.

مخاط دهانه رحم حرکت اسپرم را بهبود می‌بخشد و به زنده ماندن آن کمک می‌کند. هرچه تعداد اسپرم‌های بیشتری زنده بمانند و به لوله‌های فالوپ برسند (جایی که تخمک آزاد می‌شود) شانس لقاح افزایش می‌یابد.

خلق و خو

احساس آرامش و عاری از استرس می‌تواند شانس بارداری را افزایش دهد اما مانند بسیاری از «قوانین»، این احساس تنها لازمه بارداری نیست. تا به حال به این نکته توجه کرده‌اید که تمایلات جنسی‌تان در روزهای خاصی از ماه قوی‌تر است؟ این مورد اتفاقی نیست. همان هورمون‌هایی که درست قبل از تخمک‌گذاری افزایش می‌یابند، تمایل به رابطه جنسی را نیز بالا می‌برند.

تاثیر ارگاسم بر بارداری

لذت جنسی می‌تواند شانس باردار شدن را افزایش دهد؛ اما نه آن‌قدر که نگران باشید با هر بار رابطه جنسی که دارید، آن را به پرشورترین رابطه‌ای که تاکنون داشته‌اید، تبدیل کنید. این فرضیه که ارگاسم زن ممکن است شانس لقاح را افزایش دهد، ممکن است تفکری واهی باشد. این فرضیه، واقعیت فیزیولوژیکی که برانگیختگی زن باعث ایجاد فراخ واژینال می‌شود را نادیده می‌گیرد که در واقع ناحیه رحمی – شکمی را از انزال منی جدا می‌کند. به همین دلیل، داشتن ارگاسم برای بارداری لازم نیست. ممکن است رابطه جنسی لذت بخشی نداشته باشید اما منجر به بارداری شود.

تشخیص زمان تخمک‌گذاری

می‌توان با استفاده از تقویم و برخی ابزارها که تغییرات فیزیولوژیکی مانند دمای بدن، مخاط دهانه رحم، یا سطح هورمون‌ها را بررسی می‌کنند، علائم تخمک‌گذاری را تشخیص داد. در ادامه چند روش مورد نیاز را توضیح داده شده است.

استفاده از تست‌های پیش‌بینی تخمک‌گذاری

تست‌های پیش‌بینی تخمک‌گذاری بسیار شبیه به تست‌های بارداری عمل می‌کنند، با این تفاوت که زمان احتمالی تخمک‌گذاری را تشخیص می‌دهند. این تست‌ها شبیه به تست‌های بارداری هستند که به ادرار واکنش نشان می‌دهند. برای استفاده از آن‌ها، در ظرف مخصوص، ادرار کنید و نوار تست را داخل آن قرار دهید. بر اساس تغییرات رنگی یا نوشته‌های دیجیتال، نتیجه مشخص خواهد شد. تست تخمک‌گذاری در خانه، هورمون لوتئین (LH) در ادرار را تشخیص می‌دهد. LH درست قبل از تخمک‌گذاری زیاد می‌شود، بنابراین زمانی که تست تخمک‌گذاری مثبت شود، نشان می‌دهد که بدن سعی در تخلیه تخمک از تخمدان را دارد و احتمالاً زمان مطلوب برای باردار شدن است.

نمودار دمای بدن

نمودار دمای پایه بدن، نیاز به گرفتن درجه حرارت بدن هرروز صبح قبل از برخاستن را دارد. دمای پایه بدن، دمای بدن در حالت استراحت مطلق است و سطح هورمون‌ها بر این دما تأثیر می‌گذارند. هورمون پروژسترون دمای بدن را بالا می‌برد. پروژسترون پس از تخمک‌گذاری افزایش می‌یابد، بنابراین زمانی که دمای پایه بدن بالا می‌رود و حداقل به مدت چند روز در همین دما باقی می‌ماند، به این معناست که درست قبل از افزایش دما، احتمالاً تخمک‌گذاری انجام شده است.

تشخیص مخاط دهانه رحم

زمانی که مخاط دهانه رحم را بررسی می‌کنید، یعنی ترشحات واژن را کنترل می‌کنید. ترشحات واژن طی چرخه قاعدگی تغییر می‌کند و زمانی که به تخمک‌گذاری نزدیک می‌شوید، ویژگی‌های خاصی مانند کشسانی و بیشتر شبیه به مخاط شدن را پیدا می‌کند. زمانی که به شکل سفیده تخم‌مرغ درمی‌آید، احتمالاً در بارورترین زمان ممکن قرار دارید.

استفاده از تست بزاق

تست سرخس بزاق یک آزمایش در منزل است که از یک میکروسکوپ برای بررسی نمونه‌ای از بزاق استفاده می‌کند. تست سرخس برای برخی از زنان مفید بوده و تشخیص آن برای دیگران دشوار است. الگوی سرخسی که زیر میکروسکوپ شبیه به شبنم منجمد است، نشانه تخمک‌گذاری است.

استفاده از برنامه‌های باروری

برنامه‌های آنلاین و مخصوص گوشی‌های هوشمند فراوانی وجود دارد که چرخه تخمک‌گذاری را نشان می‌دهند. دقیق‌ترین آن‌ها نیازمند وارد کردن دمای پایه بدن یا تغییرات مخاط دهانه رحم است اما اگر دوره پریودتان منظم است، حتی یک برنامه ساده نیز می‌تواند روزهای باروری‌تان را به دقت نشان دهد. تنها باید تاریخی که پریودتان شروع شد را وارد برنامه کنید و برنامه به شما محتمل‌ترین زمان تخمک‌گذاری را نشان خواهد داد.

تعداد دفعات رابطه جنسی

اینکه هر چند وقت یک‌بار باید رابطه جنسی داشته باشید، به اولویت شخصی شما به عنوان زوج بستگی دارد و اینکه آیا مشکلات ناباروری مردانه مانند مشکلات تعداد اسپرم وجود دارد یا خیر نیز در بارداری تاثیر دارد. متخصصان توصیه می‌کنند برای باردار شدن، روزانه بیشتر از یک بار رابطه جنسی نداشته باشید. به نظر می‌رسد داشتن رابطه جنسی زیاد شانس بارداری را افزایش دهد اما در واقع، رابطه جنسی بیش از حد می‌تواند تعداد اسپرم‌های سالم را کاهش دهد.

داشتن رابطه جنسی در طول ماه

در حالی که برخی از زنان با تشخیص تخمک‌گذاری احساس قدرت می‌کنند، برخی دیگر احساس اضطراب و نگرانی می‌کنند. از هر روش تشخیص تخمک‌گذاری که استفاده می‌کنید؛ کنترل روزانه دمای بدن، استفاده از نوارهای تشخیص تخمک‌گذاری، تست بزاق، کنترل مخاط دهانه رحم، یا تمامی این روش‌ها؛ بدانید که توجه زیاد به چرخه‌ها و علائم تخمک‌گذاری می‌تواند از نظر عاطفی خسته کننده باشد. اگر زمان رابطه جنسی برای تخمک‌گذاری باعث اضطراب شما می‌شود، در عوض می‌توانید به رابطه جنسی مرتب و منظم اعتماد کنید. در این موارد، متخصصان پیشنهاد می‌کنند هر هفته، تقریباً یک روز در میان، رابطه جنسی برقرار کنید. با انجام این برنامه‌ریزی، مجبور خواهید بود حداقل یک بار در طول دریچه باروری، حتی بدون اینکه چرخه تخمک‌گذاری را تشخیص دهید، رابطه جنسی برقرار کنید.

طی چرخه قاعدگی، حداقل سه تا چهار بار در هفته، رابطه جنسی برقرار کنید. فرضیه‌ای وجود دارد که منی ممکن است برای رشد جنین کمک کننده باشد. این بدان معناست که رابطه جنسی پس از تخمک‌گذاری و در واقع پس از لقاح، ممکن است برای بارداری مفید باشد. و این مورد دلیل خوب دیگری برای داشتن رابطه جنسی بیشتر است.

داشتن رابطه جنسی در زمان باروری

اگر از اینکه وقت خود را برای تشخیص تخمک‌گذاری می‌گذرانید، راضی هستید، پس می‌توانید در بارورترین زمان خود رابطه جنسی برقرار کنید. اگر تعداد اسپرم‌ها طبیعی و سالم است، پس بهتر است هرروز رابطه جنسی داشته باشید.

  • زمانی که مخاط دهانه رحم بارور دارید
  • زمانی که تست تشخیص تخمک‌گذاری مثبت است
  • زمانی که تست بزاق مثبت است

اگر دمای پایه بدن را در نمودار یادداشت می‌کنید، می‌توانید زمان دقیق تخمک‌گذاری در هر ماه را بدانید. در این مورد، باید سه روز قبل از زمان تخمک‌گذاری و احتمالاً در روز تخمک‌گذاری نیز رابطه جنسی برقرار کنید. بااین‌حال، برای سالم نگه داشتن کیفیت اسپرم‌ها، باید طی چرخه قاعدگی نیز رابطه جنسی داشته باشید. باید این نکته را در نظر داشته باشید که بدون برنامه‌ریزی برای بچه‌دار شدن نیز از رابطه جنسی لذت ببرید.

بررسی تعداد کم اسپرم‌ها

اگر تعداد اسپرم‌ها در مرز طبیعی بودن و یا کمتر از تعداد معمول است، توصیه اصلی این است که یک روز در میان، طی دریچه باروری رابطه جنسی برقرار کنید. به عنوان مثال، اگر روز دوشنبه نتیجه تست پیش‌بینی تخمک‌گذاری مثبت شد یا مخاط بارور دهانه رحم را مشاهده کردید، باید یک روز در میان، یعنی روزهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه، رابطه جنسی داشته باشید. روزهایی که رابطه جنسی ندارید، تعداد اسپرم‌ها را بالا می‌برد و به احتمال افزایش شانس بارداری کمک می‌کند.

توصیه‌های دیگر

به پیشنهاد ما بخوانید

برخی تحقیقات بر روی درمان باروری نشان داد زمانی که زنان پس از لقاح مصنوعی به پشت دراز بکشند، افزایش جزئی در شانس بارداری وجود دارد. بااین‌حال، این امر در مورد رابطه جنسی تعمیم داده نشده است. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد ژل‌های روان کننده‌ای است که از آن‌ها استفاده می‌کنید. اطمینان حاصل کنید ژل‌هایی را مصرف می‌کنید که حاوی اسپرم کُش نباشند زیرا ژل‌های روان کننده معمولی به اسپرم آسیب می‌رسانند.

سخن آخر

زمانی که مشتاق باردار شدن هستید، کارها نیز بیش از حد سخت و پیچیده می‌شوند. درست است که اگر طی دریچه باروری، رابطه جنسی داشته باشید، به احتمال زیاد به سرعت باردار می‌شوید، اما این نیز صادق است که اگر شما و شریک زندگی‌تان سلامت هستید و در طول ماه به ‌طور مکرر رابطه جنسی برقرار می‌کنید، احتمالاً در نهایت باردار خواهید شد. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

پیام بگذارید