هر آنچه که باید در مورد خصوصیات افراد دارای تیپ شخصیتی ESFJ بدانید

تیپ ESFJ که در واقع خلاصه شده برونگرا-حسی-احساساتی-قضاوت گر است یکی از ۱۶ تیپ شخصیتی تعریف شده در آزمون شخصیت شناسی مایرز و بریگز (MBTI) است. افراد دارای تیپ شخصیتی ESFJ را به عنوان یک معمار می‌شناسند. این افراد از خصوصیات منحصر به فرد خود برخوردار هستند و در این مطلب از کابان مگ قصد داریم که مروری کلی بر خصوصیات اخلاقی و رفتاری، کار و زندگی حرفه‌ای، ازدواج و زندگی مشترک، روابط اجتماعی و خصوصی و همچنین نقاط قوت و ضعف افراد داری تیپ ESFJ و معرفی افراد معروف دارای این تیپ بیندازیم.

تیپ شخصیتی

افراد ESFJ مددکارانی باوجدان هستند و نسبت به نیازهای دیگران حساس هستند و باانرژی زیاد خود را وقف مسئولیت‌هایشان می‌کنند. آن‌ها بسیار با محیط اطراف خود سازگار هستند و همچنین به احساسات دیگران و نظر آن‌ها راجع به خودشان توجه می‌کنند. افراد دارای تیپ ESFJ‌ خواهان حس هماهنگی و همکاری در اطراف خود و مشتاق شاد کردن و فراهم کردن نیازها هستند.

افراد دارای تیپ ESFJ‌ برای وفاداری و سنت‌ها ارزش قائل هستند و معمولاً دوستان یا خانواده خود را اولین اولویت قرار می‌دهند. نسبت به وقت، تلاش و احساسات خود بخشنده هستند و آن‌ها را در اختیار دیگران قرار می‌دهند. نگرانی‌ها و دغدغه‌های دیگران را به گونه‌ای می‌پذیرند که انگار دغدغه و نگرانی خود آن‌هاست و استعدادهای نظم‌دهنده خارق‌العاده خود را به کار می‌گیرند تا به زندگی دیگران سامان دهند.

تیپ شخصیتی ESFJ به چه معناست؟

تیپ شخصیتی ESFJ یکی از شخصیت‌های شانزده‌گانه‌ای است که توسط کاترین بریگز و ایزابل مایرز معرفی شدند. ESFJ مخفف کلمات برون‌گرا، حسی، احساساتی و قضاوت گر است. ESFJ معرف شخصیتی است که از وقت‌گذرانی با دیگران انرژی می‌گیرد (برون‌گرا)، بر حقایق و جزییات بیش از ایده‌ها و مفاهیم تمرکز دارد (حسی)، تصمیماتش را بر اساس ارزش‌ها و احساسات می‌گیرد (احساساتی) و به جای خودجوش و منعطف بودن، ترجیح می‌دهد با برنامه و منظم باشد (قضاوت گر). گاهی از ESFJ ها به عنوان شخصیت‌های مهیاکننده یاد می‌کنند، زیرا علاقه خاصی به مراقب و نگهداری از دیگران به روش‌های خاص دارند.

تیپ شخصیتی ESFJ به چه معناست؟

تیپ شخصیتی ESFJ چه اندازه رایج است؟

تیپ شخصیتی ESFJ دومین تیپ شخصیتی رایج در جمعیت جهان است. آن‌ها 12% از کل جمعیت جهان، 17% از مردان و 8% از زنان را تشکیل می‌دهند.

افراد مشهور دارای تیپ شخصیتی ESFJ

مارتا استوارت، دیو توماس، سام والتون، باربارا والترز، ویلیام هوارت تفت، جی سی پنی، سالی فیلد، ماری تایلر مور و ری کروک افراد مشهور دارای تیپ شخصیتی ESFJ هستند.

افراد مشهور دارای تیپ شخصیتی ESFJ

انگیزه‌ها و ارزش‌های ESFJ

افراد دارای تیپ ESFJ‌ بر اساس دستورالعمل‌های اخلاقی سخت‌گیرانه رفتار می‌کنند و به دنبال آن هستند که دیگران هم همین کار را کنند. آن‌ها مسائل را سیاه و سفید، یا درست و اشتباه می‌بینند و معمولاً نظرشان راجع به رفتارهای دیگران را بدون خجالت بیان می‌کنند.

افراد دارای تیپ ESFJ‌ به دنبال هماهنگی و همکاری هستند و فکر می‌کنند رسیدن به این همکاری و هماهنگی وقتی میسر می‌شود که همه افراد از قوانین مشابهی تبعیت کنند. آن‌ها فکر می‌کنند که افراد با نظم خاصی با هم ارتباط دارند و معمولاً به دنبال ایفای نقشی هستند که از طریق آن بتوانند این نظم خاص را تقویت کنند.

افراد دارای تیپ ESFJ‌ احساس مسئولیت خاصی نسبت به نیازهای دیگران دارند و معمولاً به دنبال مشارکت و کمک به دیگران هستند. هنگام کار جدی و واقع‌بین هستند و از نظرشان کار بر خوش‌گذرانی ارجحیت دارد، بخصوص اگر این کار نگهداری و کمک به دیگران باشد. آن‌ها معمولاً از جریان روزمره و عادی لذت می‌برند و همیشه یک برنامه منظم دارند که باعث می‌شود منظم و مفید باشند.

تیپ شخصیتی ESFJ از نظر دیگران

آن‌ها اغلب در نقش میزبان یا تدارکات هستند. آن‌ها بدون تأمل نقش سازمان دهنده را به عهده می‌گیرند و از رسیدگی به همه افراد اطمینان حاصل می‌کنند. نقش‌هایی مانند رهبری کمیته، برنامه‌ریزی جشن، یا کار داوطلبانه در کلیسا، کاملاً مناسب ESFJ هستند.

آن‌ها معمولاً در اجتماعات همکاری می‌کنند و تمام تلاش خود را می‌کنند تا نظم اجتماعی برقرار شود. افراد دارای تیپ ESFJ‌ به آشنایی با افراد دیگر و دانستن جزییات زندگی آن‌ها علاقه‌مند هستند. شایعات یکی از مسائل مورد علاقه افراد دارای تیپ ESFJ‌ برای وقت‌گذرانی هستند، آن‌ها دوست دارند داستان‌هایی راجع به افراد دور و برشان را به اشتراک بگذارند.

افراد دارای تیپ ESFJ‌ دستورالعمل‌های اخلاقی خاصی دارند که راهنمای رفتاری آن‌ها هستند و توقعات آن‌ها از دیگر افراد را تعیین می‌کنند. آن‌ها معمولاً نظرات قاطعی درباره نحوه رفتار دیگران و کارهای درست دارند. افراد دارای تیپ ESFJ‌ معمولاً علاقه زیادی به کدها و طرز رفتار در تعاملات اجتماعی دارند. ممکن است مسائل را سیاه و سفید یا درست و اشتباه ببینند و حد وسطی قائل نباشند.

آن‌ها ممکن است دیگران را به خاطر رفتار متفاوت‌شان مورد قضاوت قرار دهند، اما نیت آن‌ها خیر است: درواقع آن‌ها دوست دارند همه افراد از قوانین خاصی پیروی کنند تا به این ترتیب همه بتوانند به راحتی با هم کنار بیایند. افراد دارای تیپ ESFJ‌ دوست دارند اوضاع همه افراد دور و برشان خوب باشد و از همین جهت ممکن است گاهی بیش از اندازه درگیر مسائل و مشکلات دیگران شوند.

علایق و سرگرمی‌های ESFJ

محبوب‌ترین سرگرمی‌های افراد دارای تیپ ESFJ‌ شامل کارهای داوطلبانه در اجتماعات، خیریه‌ها، یا ارگان‌های مذهبی؛ جشن گرفتن سنت‌های خانوادگی و یا تعطیلات رسمی؛ آشپزی، سرگرمی و ورزش‌های جمعی می‌شوند.

حقایقی درباره افراد دارای تیپ ESFJ‌

 • کمتر از دیگران دچار سو مصرف مواد می‌شوند.
 • جزو تیپ‌هایی هستند که بالاترین مهارت‌های مقابله با استرس را دارند.
 • دومین تیپ شخصیتی که به یک نیروی معنوی برتر باور دارند.
 • در بین تمامی گروه‌ها، دارای بیشترین رضایت در ازدواج و روابط شخصی هستند.
 • جزو تیپ‌هایی هستند که تحصیلات دانشگاهی را به پایان می‌رسانند.
 • بیشتر از تیپ‌های دیگر از همکاران خود رضایت دارند.
 • ارزش‌های آن‌ها در محل کار شامل ساختار واضح، امنیت و توانایی خدمت به دیگران می‌شود.
 • جزو تیپ‌هایی هستند که بیشترین رضایت شغلی را دارند.
 • آن‌ها بیشتر در مشاغل مرتبط با آموزش، مراقبت سلامت و مذهب می‌بینید.

افراد دارای تیپ ESFJ‌ معمولاً بیش از هر چیز به جزییات تجربه مستقیم هر چیز _شامل تجربه خودشان، دوستانشان، یا آشنایانشان، حتی تجربه زندگی افراد غریبه‌ای که بر زندگی آن‌ها ممکن است اثر بگذارد، توجه دارند.

ایزابل بریگز مایرز
نقاط قوت تیپ شخصیتی ESFJ

نقاط قوت تیپ شخصیتی ESFJ

مهارت‌های عملی قوی

نیت‌های خیرخواهانه عالی هستند اما اگر پشت آن‌ها برنامه‌های عملی سازمان‌یافته‌ای وجود نداشته باشد، بیهوده خواهند بود. افراد دارای تیپ ESFJ‌ بهتر از دیگران درک می‌کنند که چطور باید کارها را بهتر انجام داد و به همین دلیل است که لیست‌های کاری نوشته شده توسط آن‌ها، به ندرت دارای ایراد و اشکال هستند.

آن‌ها آن‌چنان درست‌کار و متمرکز بر جزئیات هستند که حتی تصور نیمه رها کردن یک کار مهم یا ناتمام گذاشتن یک پروژه، آن‌ها را به شدت آزار می‌دهد و چنانچه در هر زمان یا موردی تمام تلاش و کوشش خود را به کار نگیرند، شرمنده و خجالت‌زده خواهند بود.

حساس و خونگرم

افراد دارای تیپ ESFJ‌ قلب‌های بزرگ و مهربانی دارند و ارتباط عاطفی پایدار و روابط صمیمی قوی با دیگران برقرار می‌کنند. اگر کسی نیاز به کمک داشته باشد، افراد دارای تیپ ESFJ‌ حتماً در کنار او خواهند بود و او را با توصیه‌های عینی، منطقی و تضمینی حمایت می‌کنند تا به نتایج خوبی برسد.

هیچ مشکلی آن‌قدر کوچک یا بزرگ نیست که نتواند توجه ESFJ را به خود جلب کند. مهم نیست که دوست، معشوق یا آشنای ESFJ دچار چه مشکلی باشد، آن‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند تا به طور مؤثر به او کمک کنند.

وفادار و وظیفه‌شناس

افراد دارای تیپ ESFJ‌ به شدت سنت‌گرا هستند. آن‌ها شدیداً عقیده دارند که باید بخش‌های درست نظام‌ اجتماعی موجود را در برابر «ترقی و پیشرفت» حفظ کرد، همیشه به خرد و دانایی ریش‌سفیدها احترام می‌گذارند و همیشه علایق و صلاح دیگران به علایق خودشان اولویت دارد.

اینکه همیشه طبق قوانین کار درست را انجام دهیم، باعث نمی‌شود زندگی راحت‌تر شود اما وقتی پای نیاز دیگران به کمک یا مسائل اخلاقی در میان باشد، افراد دارای تیپ ESFJ‌ نمی‌توانند مسیری که منتهی به مقاومت کمتر است را دنبال کنند.

ایستادگی و شجاعت

افراد دارای تیپ ESFJ‌ از چالش‌ها و سختی‌ها نمی‌ترسند و دوست ندارند دست روی دست بگذارند تا دیگران برای رهبری و هدایت پیش‌قدم شوند. افراد دارای تیپ ESFJ‌ در دایره اجتماعات و روابط اجتماعی خود، همیشه پا پیش می‌گذارند و به دیگران کمک می‌کنند.

برای عملی شدن نیت‌های خیرخواهانه آن‌ها برنامه‌ها را ساماندهی می‌کنند، داوطلب می‌شوند، افراد جدید استخدام می‌کنند، کمک‌های مردمی جمع می‌کنند، انتخابات برگزار می‌کنند، اعلامیه پخش می‌کنند، به در منزل افراد می‌روند یا حتی در خیابان سخنرانی می‌کنند – و گاهی تمام این کارها در طول یک هفته انجام می‌دهند.

نقاط ضعف تیپ شخصیتی ESFJ

نقاط ضعف تیپ شخصیتی ESFJ

سختگیر و قضاوت گر

اگرچه ESFJ به طور کلی انسان‌های صبوری هستند اما این‌طور نیست که نسبت به همه مسائل دنیا روشن‌فکر و پذیرا باشند. سیستم ارزشی آن‌ها با ایده‌هایی کاملاً محکم درباره درست و غلط، خوب و بد، باهوش و احمق تعریف شده است و تمایل دارند هر چیزی که می‌بینند را بر اساس مفاهیم دوگانه طبقه‌بندی می‌کنند.

از نظر افراد دارای تیپ ESFJ‌ شعار «هر طور دوست داری زندگی کن و به دیگران هم این اجازه رو بده» شعار جذابی نیست، این افراد بدون خجالت و به‌راحتی رفتار و شخصیت دیگران را بر اساس اعمال اولیه و کوتاه آن‌ها قضاوت می‌کنند.

عدم تمایل به تصمیمات جدید

افراد دارای تیپ ESFJ‌ احترام زیادی برای قوانین، حقوق، مقررات و کدهای سنتی قائل هستند. از نظر افراد دارای تیپ ESFJ‌ی سنت‌گرا، دنیای بدون بایدها و نبایدها یک دنیای ناپایدار و آشفته خواهد بود؛ اما می‌دانیم گاهی تفکر خلاقانه یک نیاز ضروری است؛ اما خیلی زمان می‌برد که افراد دارای تیپ ESFJ‌ به این حقیقت واقف شوند، زیرا هرگاه کمی آزادی بیشتر برای تغییر و تحول مورد نیاز است، آن‌ها سختگیر و سرسخت می‌شوند.

نیازمندی

افراد دارای تیپ ESFJ‌ نیاز زیادی به توجه، تائید و قدردانی دارند، دوست دارند که دیگران آن‌ها را به چشم افرادی کمک‌کننده، قابل اعتماد و کاری ببینند. این به معنی آن است که احساس ارزشمندی آن‌ها بر اساس میزان تشویق یا انتقادی که از دیگران دریافت می‌کنند، افزایش یا کاهش پیدا می‌کند.

البته این‌طور نیست که در تمام لحظات روز نگران این باشند که دیگران راجع به آن‌ها چه فکر می‌کنند، اما مورد «قبول واقع نشدن» برای آن‌ها سنگین و سخت است و باید خیلی تلاش کنند که کوچک‌ترین رفتارهای این‌چنینی را هضم یا فراموش کنند.

نداشتن تفکر خلاقانه

افراد دارای تیپ ESFJ‌ اغلب مواقع بیش از اندازه متمرکز بر لحظه حال هستند تا جایی که ممکن است فرصت رشد و پیشرفتی که دقیقاً مقابل آن‌ها است را نبینند و از دست بدهند. یک دیدگاه وسیع که الهامات خلاقانه، ایده‌های انتزاعی و تفکر آینده‌نگرانه را در بگیرد، می‌تواند آن‌ها را به سطوح جدیدی از درک و فهم هدایت کند، اما هدایت فکر و ذهن به این سمت، جزو ویژگی‌های ذاتی افراد دارای تیپ ESFJ‌ نیست. عدم درک مزایا و اهمیت قدرت خلاقانه تصور و تخیل، باعث می‌شود که افراد دارای تیپ ESFJ‌ در الگوهای فکری و رفتاری زندانی شوند که مدت‌ها از مفید بودن آن‌ها گذشته است.

رشد و پیشرفت افراد دارای تیپ شخصیتی ESFJ

رشد و پیشرفت افراد دارای تیپ شخصیتی ESFJ

افراد دارای تیپ شخصیتی ESFJ برای آنکه بتوانند تمام استعدادهای خود را شکوفا کنند، باید موارد زیر را در نظر داشته باشند.

کمی به لحاظ احساسی از دیگران فاصله بگیرید

کمک به دیگران رضایت قلبی بالایی برای افراد دارای تیپ ESFJ‌ به همراه دارد، اما آن‌ها مانند اسفنج تمامی تنش و اضطراب دیگران را به خود جذب می‌کنند، به طوری که انگار آن مشکلات مال خود آن‌ها هستند. متأسفانه این کار فرسایش عاطفی را در پی دارد و ممکن است فشار زیادی را به ESFJ وارد کند و او آن‌چنان غرق در رنج و بیم کسانی که دوستشان دارد می‌شود که نیازهای شخصی خود را به کلی فراموش می‌کند. ESFJ‌ اگر یاد بگیرد کمی فاصله عاطفی خود را از کسانی که قصد کمک به آن‌ها را دارد حفظ کند، در طولانی مدت عملکرد مؤثرتری خواهد داشت.

برای «رها کردن مسائل» تمرین کنید

همچنان که ماهی‌ها فقط شنا می‌کنند، پرنده‌ها پرواز می‌کنند، افراد دارای تیپ ESFJ‌ هم به قضاوت کردن دیگران بر اساس استانداردهای دقیق خود ادامه می‌دهند؛ اما داشتن این ویژگی ذاتی به این معنی نیست که آن‌ها می‌توانند در هر جا و هر موقعیتی، این‌گونه رفتار کنند. اگر افراد دارای تیپ ESFJ‌ یاد بگیرند فقط کمی از قضاوت‌های اولیه خود از دیگران فاصله بگیرند، می‌توانند به مرور زمان که چیزهای بیشتری درباره افراد می‌فهمند، قضاوت بهتری راجع به آن‌ها داشته باشند.

به یاد داشته باشید هیچ‌کسی نیست که بتواند همیشه همه را راضی نگه دارد

افراد دارای تیپ ESFJ‌ به شدت مشتاق نظرات دلخواه و مثبت دیگران هستند و حتی بیش از اندازه برای جلب رضایت دیگران تلاش می‌کنند؛ اما تلاش برای راضی نگه داشتن همه –در همه شرایط –حتی اگر ESFJ خیلی دوستانه و همراه با دیگران هم باشد، یک امر غیرممکن است. هرچه زودتر این مسئله را بفهمند، حال بهتری خواهند داشت. البته این عادت هم مانند هر عادت دیگری نیاز به تمرین دارد، اما همین که افراد دارای تیپ ESFJ‌ یاد بگیرند که مخالفت‌های گهگاه دیگران را بپذیرند، قطعاً سازگاری و آرامش روانی بیشتری را تجربه خواهند کرد.

سرگرمی‌های انفرادی را یاد بگیرید

افراد دارای تیپ ESFJ‌ ممکن است آن‌چنان وابسته به دیگران شوند که در سکوت و تنهایی احساس ناراحتی کنند. همه ما گاهی لازم است کمی تنها باشیم تا بتوانیم در سکوت و آرامش، فکر کنیم. سرگرمی‌ها و فعالیت‌های انفرادی به شدت برای افراد دارای تیپ ESFJ‌ توصیه می‌شوند، زیرا آن‌ها لازم است که بتوانند با احساسات خود ارتباط برقرار کنند و یاد بگیرند که چطور بدون وجود بازخورد خارجی مدام از سمت دیگران، زندگی کنند.

بیشتر درباره به وجود آمدن قوانین، مقررات و سنت‌ها تحقیق بگیرید

افراد دارای تیپ ESFJ‌ از قوانین پیروی می‌کنند و به روش‌های سنتی احترام می‌گذارند؛ اما آن‌ها باید به‌جای پذیرش بدون چون و چرای این سنت‌ها، کمی درباره منشأ و دلیل به وجود آمدن هرکدام تحقیق و مطالعه کنند. تمام ایده‌هایی که امروزه کاملاً آن‌ها را پذیرفته‌ایم، در گذشته جدید و نوآورانه بوده‌اند، اما حقانیت و درستی آن‌ها نسبت به ایده‌های ماقبل خود، نشان داده است.

تحقیق راجع به منشأ «حقایق آشکار» و «عقاید عمومی» به افراد دارای تیپ ESFJ‌ کمک می‌کند که دیدگاه خود را وسیع و همه جانبه کنند؛ و چنانچه این مسئله سبب شود که کمی نسبت به ایده‌های جدید روشن‌فکرتر شوند، قطعاً روش و راه‌ مثبت و مفیدی خواهد بود.

افراد دارای تیپ ESFJ‌ در محل کار

افراد دارای تیپ ESFJ‌ در محل کار

افراد دارای تیپ ESFJ‌ دوست دارند که از مهارت‌های بین فردی خود برای سازمان‌دهی افراد و فرآیندها در محل کار استفاده کنند. آن‌ها با نیازهای دیگران هماهنگ می‌شوند و به دنبال ایجاد چهارچوبی برای دیگران هستند. افراد دارای تیپ ESFJ‌ اغلب کاری را ترجیح می‌دهند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به روش‌های عملی و مرسوم به دیگران کمک کنند.

افراد دارای تیپ ESFJ‌ از کاری لذت می‌برند که به آن‌ها امکان پیگیری پروژه‌ها تا پایان و دیدن نتایج را بدهد و همچنین درجات بالای ساختار و سازمان‌دهی، دلخواه و ترجیح آن‌هاست. آن‌ها از تمام کردن کارها با توجه به نظم و جزئیات، لذت می‌برند. یک شغل ایده‌آل برای ESFJ، نیازمند توجه به اصول و مشخصات است و به ESFJ نیز امکان ساماندهی افراد و فرآیندها به روشی باقاعده را می‌دهد.

افراد دارای تیپ ESFJ‌ معمولاً کار در کنار دیگران را ترجیح می‌دهند و از کار کردن با یک تیم باانگیزه، با وجدان و اهل عمل، انرژی می‌گیرند. برای افراد دارای تیپ ESFJ‌ اهمیت دارد که شغل‌شان منطبق بر ارزش‌های آن‌ها و همراه با کسانی باشد که اهل همکاری و حمایت هستند. یک محیط کاری ایده‌آل از نظر افراد دارای تیپ ESFJ‌ جایی است که توقعات و پیش‌بینی‌های روشنی دارد و یک فضای کاری دوستانه و ساختاریافته به دور از تعارض و تردید فراهم می‌کند.

بهترین مشاغل برای افراد دارای تیپ ESFJ‌

معلم ابتدایی، معلم مدارس استثنایی، مراقب کودک، مدیر مدرسه، مشاور، مددکار اجتماعی، مدیر مراقب سلامت، افسر پلیس، دستیار وکیل، گزارشگر دادگاه، ارزیاب املاک و مستغلات، نویسنده متون تخصصی، متخصص زیبایی، مدیر هتل، تهیه غذا

پزشک خانواده، دندان‌پزشک، کمک پزشک، چشم‌پزشک، گفتار درمان، پرستار، جراح، درمانگر جسمی، مربی بدن‌سازی، دستیار دندان‌پزشک، درمانگر رادیولوژی، درمانگر تنفس، پزشک اطفال، کمک درمانگر، متخصص تغذیه

وزیر، خریدار، مدیر روابط عمومی، مدیر مجلس نمایندگان، مربی شرکت، هماهنگ‌کننده مراسم و تشریفات، هماهنگ کننده مراسم خاک‌سپاری، مأمور املاک، مأمور بیمه، ترتیب‌دهنده امور تجاری، مأمور فروش تبلیغات، مدیر دفتر، جمع کننده کمک‌های مردمی، پذیرشگر، نماینده خدمات مشتری

شغل‌هایی که ESFJ باید از آن‌ها دوری کند

باید توجه داشت که هر تیپ شخصیتی می‌تواند در هر موقعیت شغلی موفق عمل کند؛ اما برخی مشاغل با استعدادهای ذاتی و سبک کار ترجیحی افراد دارای تیپ ESFJ‌ سازگاری دارد، در حالی که مشاغل دیگر نیازمند روش‌های فکری و رفتاری خاصی هستند که جزو ویژگی‌های ذاتی ESFJ نیستند. مشاغلی که باعث شوند ESFJ خارج از ترجیحات ذاتی خود رفتار کند، برای او پر استرس و طاقت‌فرسا خواهند بود و معمولاً برای افراد دارای تیپ ESFJ که در جستجوی شغل هستند، جذابیتی ندارند.

بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده بر روی جمعیت جهان، مشاغل زیر محبوبیتی در بین افراد دارای تیپ ESFJ‌ ندارند.

 • توسعه‌دهنده نرم‌افزار، برنامه‌نویس کامپیوتر، متصدی نیروگاه برق، متخصص پشتیبانی فنی، کشاورز، خلبان
 • مدیر سرمایه‌گذاری بانک، وکیل، حسابرس، بازیگر، ویراستار، طراح بازی در مناطق تفریحی
 • تکنسین برق، مهندس مکانیک، مهندس الکتریک، شیمی‌دان، متخصص علوم اجتماعی، اقتصاددان
 افراد دارای تیپ ESFJ‌ در کارهای تیمی

 افراد دارای تیپ ESFJ‌ در کارهای تیمی

افراد دارای تیپ ESFJ‌ از فرآیند کارهای تیمی لذت می‌برند و تلاش می‌کنند با همکاری دیگران یک جو حمایت‌کننده و کمک‌کننده را به وجود بیاورند. آن‌ها دوست دارند که همه در کارها مشارکت کنند و همه افراد بدانند که در کار پیش‌رو شریک هستند و حضور آن‌ها ارزشمند است.

افراد دارای تیپ ESFJ‌ برای همکاری و محیط کاری سازگار ارزش قائل هستند. آن‌ها از همه می‌خواهند که ایده‌های خود را بیان کنند و تلاش می‌کنند کارهای تیم را به گونه‌ای سازمان‌دهی کنند که در خدمت نیازها و اولویت‌های تمام افراد تیم باشد.

افراد دارای تیپ ESFJ‌ در تیم‌های ساختاریافته که در آن وظیفه هر کسی مشخص است و همه درباره قوانین کار توافق دارند، به بهترین نحو عمل می‌کنند. آن‌ها از مشارکت هم‌تیمی‌های خود تقدیر می‌کنند، اگرچه که باید گفت وقتی مشارکت و اقدامات دیگران منطبق بر اصول تعیین‌شده باشند، تقدیر و تشکر از آن‌ها آسان‌تر خواهد بود. آن‌ها ممکن است با هم‌تیمی‌های که دوست دارند قوانین را زیر پا بگذارند یا روش‌های جدید را امتحان کنند، به مشکل بر بخورند.

افراد دارای تیپ ESFJ‌ در تیم‌هایی که روحیه تعاون و همکاری دارند و به دور از اختلاف هستند، بهتر عمل می‌کنند. آن‌ها معمولاً به خوبی می‌توانند همه را دور هم جمع کنند و چنانچه اختلاف یا مشکلی بین‌ اعضای تیم وجود داشته باشد، حواس‌شان از موضوع و کار اصلی گروه منحرف می‌شود.

افراد دارای تیپ ESFJ‌ در نقش رهبر گروه

افراد دارای تیپ ESFJ‌ معمولاً از قبول مسئولیت استقبال می‌کنند و کارها را به روشی مرتب و ساختاریافته به انجام می‌رسانند. افراد دارای تیپ ESFJ‌ دوست دارند وظیفه محول‌شده را به موقع و کامل به انجام برسانند و توقع دارند که تیم‌ تحت نظر آن‌ها هم همین توجه را نسبت به توقعات و برنامه‌ها داشته باشد. آن‌ها از مهارت‌های ارتباطی و سازمانی خود برای هماهنگ کردن و به حرکت وا داشتن گروه به سمت هدف تعیین‌شده استفاده می‌کنند.

افراد دارای تیپ ESFJ‌ به اعضای تیم خود، با ملاقات و توجه شخصی به گزارش‌هایشان انگیزه می‌دهند و به آن‌ها اطمینان می‌دهند که تمامی منابع و حمایت لازم را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند تا به نتایج دلخواه برسند. آن‌ها دوست دارند که کارکنانشان بدانند که توجه و تقدیرهای لازم را دریافت می‌کنند تا به این ترتیب بتوانند همکاری خوب با بازدهی بالا داشته باشند.

افراد دارای تیپ ESFJ‌ به سنت‌ها اهمیت می‌دهند و به فهم اصول سنتی عملکرد و همچنین کمک به تیم خود برای پیروی از اصول تصویب‌شده علاقه دارند. آن‌ها احترام خاصی برای سلسله مراتب سازمانی قائل هستند و توقع دارند که گزارششان به مقامات بالاتر تحویل داده شوند.

تیپ ESFJ‌ و دیگر تیپ‌های شخصیتی

تیپ ESFJ‌ و دیگر تیپ‌های شخصیتی

روحیات مشترک

افراد دارای تیپ‌های شخصیتی ISFJ، ESTJ، ESFP و ESFJ در ارزش‌ها، علایق و روش کلی زندگی دارای بیشترین اشتراکات با افراد دارای تیپ ESFJ‌ هستند. البته آن‌ها لزوماً درباره همه چیز دارای اتفاق نظر نیستند و تضمینی وجود ندارد که در تمامی شرایط باهم کنار می‌آیند اما احتمالاً به‌راحتی باهم ارتباط برقرار می‌کنند و اشتراکات زیادی با یکدیگر دارند.

تفاوت‌های جذاب

افراد دارای تیپ‌های شخصیتی ISTJ، ISFP، ESTP و ENFJ دارای شخصیت مشابهی مانند افراد دارای تیپ ESFJ‌ هستند اما تفاوت‌های کلیدی با آن‌ها دارند که به جذابیت آن‌ها می‌افزاید. افراد دارای تیپ ESFJ‌ آشنایی با این تیپ‌های شخصیتی را به خصوص جذاب و جالب می‌دانند. روابط بین افراد دارای تیپ ESFJ‌ و این تیپ‌های شخصیتی باید دارای توازن مناسبی از اشتراکات و فرصت به چالش کشیدن یکدیگر باشد.

مکمل‌های بالقوه

اگرچه افراد دارای تیپ ESFJ‌ ممکن است در برخورد اول، نتوانند با تیپ‌های شخصیتی ISTP، INFJ، ENTJ و ENFP ارتباط بگیرند، اما پس از شناخت یکدیگر متوجه می‌شوند دارای اشتراکات مهمی هستند و در عین حال می‌توانند چیزهای جدید از همدیگر یاد بگیرند. اگرچه این تیپ‌های شخصیتی ممکن است در ابتدا افراد دارای تیپ ESFJ‌ را جذب نکنند اما رابطه بین آن‌ها می‌تواند پتانسیل بالایی برای تکامل و یادگیری از یکدیگر داشته باشد.

تفاوت‌های چالش‌انگیز

افراد دارای تیپ‌های شخصیتی INTP، INTJ، INFP و ENTP دارای بیشترین اختلاف و تعارض شخصیتی با افراد دارای تیپ ESFJ‌ هستند، اما می‌توانند در ارتباط با افراد دارای تیپ ESFJ‌ فرصت رشد و پیشرفت یکدیگر را فراهم کنند. از آنجا این تیپ‌های شخصیتی اساساً دارای ارزش‌ها و انگیزه‌هایی کاملاً متفاوت با افراد دارای تیپ ESFJ‌ هستند.

ممکن ارتباط بین آن‌ها در ابتدا غیرممکن به‌نظر برسد؛ اما این تفاوت‌های اساسی سبب می‌‌شوند که نقاط قوت آن‌ها همان نقاط ضعف افراد دارای تیپ ESFJ‌ باشند و به این ترتیب اگر این دو گروه بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، می‌توانند چیزهای بی‌شماری از یکدیگر یاد بگیرند.

افراد دارای تیپ ESFJ‌ در روابط عاشقانه و ازدواج

افراد دارای تیپ ESFJ‌ در روابط عاشقانه و ازدواج

افراد دارای تیپ ESFJ‌ در روابط خود حمایت‌کننده، کمک‌کننده و قابل اعتماد هستند. افراد دارای تیپ ESFJ‌ وظیفه خود می‌دانند که حمایت عملی لازم را برای همسر خود فراهم کنند و در رابطه خود بر اساس استانداردهای سنتی پیش بروند: آن‌ها دوست دارند که بر اساس آرمان‌های سنتی یک «زن یا شوهر ایده‌آل» باشند.

افراد دارای تیپ ESFJ‌ یک زندگی منظم و سازمان‌یافته دوست دارند و دوست دارند که همسرشان آن‌ها را در سبک زندگی ساختار یافته و با برنامه همراهی کند. آن‌ها به شدت به اصول اخلاقی خود پایبند هستند و دوست دارند همسری داشته باشند درباره مسائل خوب و بد یا بایدونبایدها، با آن‌ها موافق باشد. با وجدان بودن برای افراد دارای تیپ ESFJ‌ اهمیت دارد و از آنجا که خودشان مسئولانه پای قول‌های خود می‌مانند همین توقع را از همسر خود نیز دارند.

افراد دارای تیپ ESFJ‌ از اختلاف و دعوا بیزار هستند و ترجیح می‌دهند به سرعت آن را رفع کنند. آن‌ها روابط مستحکم و سازگار را ترجیح می‌دهند و همسر دلخواه آن‌ها باید – حتی وقتی او واکنش‌های احساسی تند نشان می‌دهد- وفادار و عاشق باشد. افراد دارای تیپ ESFJ‌ همسری را دوست دارند که به تلاش‌های آن‌ها برای خانواده توجه کند و از کارهای خوب آن‌ها تقدیر و تشکر کند.

افراد دارای تیپ ESFJ‌ در نقش والدین

افراد دارای تیپ ESFJ‌ در نقش والدین

افراد دارای تیپ ESFJ‌ به عنوان والدین سعی می‌کنند یک ساختار مشخص و محدودیت‌های محبت‌آمیز تعیین می‌کنند. آن‌ها علاقه دارند که خانه‌ای امن و مستحکم با امکانات مناسب برای فرزندان خود فراهم کنند و کدهای اخلاقی محکمی را به فرزندان خود یاد بدهند و روی اخلاقیات کار کنند. آن‌ها به شدت خود را وقف فرزندان می‌کنند و گام‌های بزرگی بر می‌دارند تا مطمئن شوند که همه چیز را برای فرزندان خود تهیه کرده‌اند.

افراد دارای تیپ ESFJ‌ نسبت به رفتار فرزندان خود خیلی حساس هستند، به طوری که با موفقیت آن‌ها، احساس غرور می‌کنند و با شکست آن‌ها، عمیقاً احساس می‌کنند خودشان شکست خورده‌اند. افراد دارای تیپ ESFJ‌ از رفتارهای اشتباه فرزندان خود شرمنده می‌شوند و از آن‌ها انتقاد می‌کنند، آن‌ها از فرزندان‌شان می‌خواهند که همان سیستم ارزشی قدرتمند آن‌ها را قبول و دنبال کنند.

سبک ارتباطی افراد دارای تیپ ESFJ‌

افراد دارای تیپ ESFJ‌ در ارتباطات خود بسیار پر اشتیاق و کمک‌کننده هستند و دوست دارند که دیگران را به همکاری تشویق کنند تا بتوان کارهای لازم را به انجام رساند. آن‌ها معمولاً مهربان هستند و به آسانی با دیگران کنار می‌آیند، اما در مقابل کسانی که به تلاش‌های آنان در راستای ارتباط برقرار کردن پاسخ نمی‌دهند، گیج و درمانده می‌شوند.

آن‌ها حافظه خوبی درباره جزئیات دارند، بخصوص مسائل مربوط به دیگران را خوب به ذهن می‌سپارند و از آشنایی با دیگران و دانستن نیازهای آن‌ها لذت می‌برند. افراد دارای تیپ ESFJ‌ در روابط خود به حقایق اهمیت می‌دهند اما از انتقاد و تعارض معذب می‌شوند و ترجیح می‌دهند به جای آن دیگران را تشویق و حمایت کنند.

پیام بگذارید