با ۱۰ تا از ارزشمندترین و گران ترین سکه های جهان آشنا شوید

گران ترین سکه های جهان
0

همه ما فکر می‌کنیم که قیمت سکه‌ها همان اندازه است که بر روی آن ها چاپ شده و امکان ندارد که یک سکه ۱ دلاری ۲۰ دلار قیمت داشته باشد ولی خب اصلاً اینطور نیست و باور کنید که بعضی سکه‌ها قیمتشان به چند میلیون دلار می‌رسد. در این مطلب سعی می‌کنیم که تعدادی از گران ترین سکه های جهان را معرفی کنیم و شما را با شاخص‌هایی از جمله قدمت، کمیابی، ارزش تاریخی و خطاهای چاپی این سکه‌ها که باعث افزایش قیمت و ارزش آن ها شده، آشنا کنیم.

۱۰ لیبرتی هد نیکل ۱۹۱۳

قیمت: ۳.۷ میلیون دلار

اولین سکه در لیست گران ترین سکه های جهان،  لیبرتی هد نیکل ۱۹۱۳ است که در یکی از سریال‌های تلویزیونی سال ۱۹۷۰ به نام هواوی فایو-او، از آن استفاده شده است. در این سریال در صحنه‌های ساده از این سکه استفاده شده و برای صحنه‌های دیگر که ممکن بود قیمت و ارزش سکه را به خطر بیاندازد از سکه‌های تقلبی استفاده می‌کردند.

بسیاری معتقدند که این سکه یکی از پنج سکه لیبرتی هد نیکل اصل است که توسط یکی از کارکنان ربوده شد و سرانجام سر از حراجی‌های خصوصی و کلکسیون‌های سکه سر درآورد. سکه لیبرتی هد نیکل آخرسر در حراجی در سال ۲۰۰۷ به قیمت ۳،۷۳۷،۵۰۰ دلار فروخته شد.

با 10 تا از گران ترین سکه های جهان آشنا شوید
سکه لیبرتی هد نیکل آخرسر در حراجی در سال ۲۰۰۷ به قیمت ۳،۷۳۷،۵۰۰ دلار فروخته شد.

۹ باست دلار- فرست کلس- دکستر- پوک سپایسمن ۱۸۰۴

قیمت: ۳.۸ میلیون دلار

سکه بعدی در این لیست، سکه باست دلار ۱۸۰۴، فرست کلس با قیمت ۳.۸ میلیون دلار است. این سکه به دو دلیل بسیار با ارزش است، یکی به دلیل تاریخچه طولانی که دارد و دیگری به دلیل اینکه حرف “d” بر روی یکی از ابرهای بالای سر عقاب حک شده است که نشان می‌دهد این سکه به سکه‌شناسی بسیار ثروتمند به نام وی. دکستر (V. Dexter) تعلق داشته است.

بیشتربخوانید: با ۱۰ مورد از قوی ‌ترین پاسپورت های جهان آشنا شوید؟

این سکه در ابتدا در سال ۱۸۰۴ در آلمان کشف شد که یکی از تنها ۸ سکه فرست کلاس جهان است و محبوبیت زیادی میان کلکسیونرهای دارد. این سکه در ۳۱ مارس ۲۰۱۷ در حراجی به قیمت ۳،۸۶۵،۷۵۰ دلار فروخته شد.

9 باست دلار- فرست کلس- دکستر- پوک سپایسمن 1804

۸ وان میلیون دلار گلد میپل لیف کانادا ۲۰۰۷

قیمت: ۴.۲ میلیون دلار

سکه گلد میپل لیف یکی از گران ترین سکه های جهان است که در سال ۲۰۱۰ در حراجی در اتریش به قیمت باور نکردنی ۴،۰۲۰،۰۰۰ دلار به فروش رسید. این سکه اولین سکه میلیون دلاری است که در سال ۲۰۰۷ در کانادا تولید شد. در ساخت این سکه از طلای خالص ۹۹ درصدی استفاده شده است و وزنی حدود ۱۰۰ کیلوگرم دارد.

این سکه در ضرابخانه رویال کانادا تولید شده و صاحبانش تصمیم گرفتند برای گسترش کسب‌وکار خود، سکه‌هایی ۱۰۰ کیلوگرمی با طلای خالص تولید کنند. در حال حاضر پنج عدد از این سکه‌ها توسط کلکسیونرهای از سراسر جهان خریداری شده‌اند.

8 وان میلیون دلار گلد میپل لیف کانادا 2007

۷ سیلور دلار فرست کلاس-۱۸۰۴- (دی واترز- چایلدز سپسیمن)

قیمت: ۴.۱ میلیون دلار

سکه هفتم در لیست گران ترین سکه های جهان سیلور دلار فرست کلاس ۱۸۰۴ است. این سکه یکی از شاه سکه‌های آمریکایی و بهترین نمونه از سکه‌های سیلور دلار ۱۸۰۴ است که در اوت ۱۹۹۹ به قیمت ۴.۱ میلیون دلار به فروش رسید. تاکنون این سکه صاحبان معروفی داشته از جمله: سلطان مسقط، هنری چپمن، ویرگیل برند و خانواده پوگ.

این سکه باری دیگر در سال ۲۰۱۶ به قیمت باور نکردنی ۱۰،۵۷۵،۰۰۰ دلار به حراج گذاشته شد که تا به الآن بیشترین قیمتی است که بر روی یک سکه گذاشته ‌شده است. البته کسی تاکنون این سکه را نخریده و با توجه به قیمتی که دارد احتمالاً به این زودی‌ها به فروش نرود. درواقع چون هنوز کسی آن را نخریده است ارزش این سکه همان قیمت قبلی یعنی ۴.۱ میلیون دلار است.

9 باست دلار- فرست کلس- دکستر- پوک سپایسمن 1804

۶ لیبرتی هد نیکل- مورتون- اسمیت- ایلیاس پرگ ۱۹۱۳

قیمت: ۴.۵ میلیون دلار

سکه لیبرتی هد نیکل مورتون اسمیت الیاس پرگ، در حراجی در سال ۲۰۱۸ به قیمت ۴،۵۶۰،۰۰۰ دلار فروخته شد. از این سکه فقط پنج عدد در سراسر دنیا وجود دارد که این یکی بهترین نمونه آن‌هاست. قیمت ۴.۵ میلیون دلاری این سکه به خاطر نایاب بودن آن و همچنین سطح نقره‌ای و آینه مانندش است.

از آن پنج سکه فقط این یکی این‌قدر زیبا و با دقت ساخته شده که در افزایش ارزش و قیمتش تأثیر بسزایی داشته است. البته ایرادی که این سکه دارد این است که هیچ سند و مدرک رسمی در مورد مکان و زمان ساختش وجود ندارد.

6 لیبرتی هد نیکل- مورتون- اسمیت- ایلیاس پرگ 1913

۵ ادوارد فلورین سوم ۱۳۴۳

قیمت: ۶.۸ میلیون دلار

قدیمی‌ترین سکه در این لیست که ۶۷۰ سال قدمت دارد، سکه ادوارد فلورین سوم است و ارزش این سکه ۶.۸ میلیون دلار است. ارزش این سکه صرفاً به خاطر عمر طولانی است که دارد و از این سکه تنها سه مورد در طول تاریخ سالم مانده و پیدا شده‌اند.

این سکه نه‌تنها جزو گران‌ترین سکه‌های جهان است بلکه جزو نایاب‌ترین سکه‌ها هم است و احتمال اینکه مانندش دوباره پیدا شود، بسیار کم است. این سکه در سال ۲۰۰۶ پیدا شد و در حراجی در همان سال به قیمت ۶.۸ میلیون دلار فروخته شد. دو سکه دیگر، در سال ۱۸۵۷ در رود تاین پیدا شدند و هم اکنون در موزه بریتانیا در معرض بازدید عموم قرار دارند

5 ادوارد فلورین سوم 1343

۴ براشر دابلون ۱۷۸۷

قیمت: ۷.۴ میلیون دلار

سکه براشر دابلون ۱۷۸۷، حاصل ایده‌های مردی است که می‌خواست مردم نیویورک را قانع کند که به جای سکه‌های طلا، از سکه‌های مسی استفاده کنند. متأسفانه حاکمان نیویورک با ایده اپریام براشرز موافق نبودند و گفتند که به هیچ‌وجه حاضر نیستند حتی یک سکه مسی ضرب کنند.

آقای براشر که خودش زرگر ماهری بود، تصمیم گرفت سخنان حاکمان را نادیده گرفته و سکه‌های جدیدی که بیشتر از جنس برنز بودند ضرب کند. علاوه بر سکه‌های برنز چند سکه طلای ۲۲ عیار هم ضرب کرد. در سال ۲۰۱۱، شرکت سرمایه گذاری وال‌استریت، در حراجی یکی از این سکه‌ها را به قیمت ۷.۴ میلیون دلار خریداری نمود.

4 براشر دابلون 1787 و گران ترین سکه های جهان

۳ سنت گادنز دابل ایگل ۱۹۰۷

سکه سنت گادنز دابل ایگل ۱۹۰۷، یکی از آن سکه‌هایی است که بعدها معلوم شد تولید آن در مقیاس انبوه سخت‌تر از آن چیزی بود که انتظار می‌رفت. طراحی پیچیده این سکه باعث بروز مشکلاتی در تولید آن شد، این بدین معنا بود که برای حل این مشکلات باید تغییراتی بر روی سکه صورت بگیرد.

تعیین و انجام تغییرات بر روی سکه‌ها بر عهده، چارلز باربر، رئیس کنده‌کاران ضرابخانه‌های کشور، بود. پیشنهاد او این بود که جمله “به خدا ایمان داریم” در ضرب سکه‌های جدید حذف شود. پیشنهاد وی با مخالفت کنگره مواجه شد و در هر صورت تولید سکه‌ها در مقیاس انبوه ادامه یافت. هم اکنون قیمت خالص این سکه‌ها به‌طور دقیق ۷.۶ میلیون دلار است.

3 سنت گادنز دابل ایگل 1907 و گران ترین سکه های جهان

۲ دابل ایگل ۱۹۳۳

نسخه بعدی سکه‌های دابل ایگل در سال ۱۹۳۳ تولید شدند. رئیس جمهور وقت تئودور روزوت استفاده از طلا را ممنوع کرد و بلافاصله دستور داد تمامی سکه‌های طلا جمع‌آوری و ذوب شوند. جمع‌آوری سکه‌های طلا به عنوان راه کاری برای حل بحران اقتصادی آن زمان کشور ارائه شد. به طریقی تعداد اندکی از سکه‌های دابل ایگل ۱۹۳۳ از گاوصندوق ضرابخانه‌ها نجات پیدا کردند.

جالب است که این سکه‌ها هنوز هم ممنوع اند و هر کس این سکه را داشته باشد دولت بلافاصله آن را مصادره خواهد کرد. البته یکی از کلکسیونرها توانسته یکی از این سکه را تصاحب کند که در اصل به حاکم مصر تعلق داشت و ضرابخانه‌های آمریکا او را مجبور به فروش سکه و تقسیم پول به دست آمده، کردند. سکه دابل ایگل در حراجی در سال ۲۰۰۲ به قیمت ۷،۵۹۰،۰۰۰ دلار فروخته شد.

2 دابل ایگل 1933 و گران ترین سکه های جهان

۱ سکه موهای افشار نقرهای و دلار مسی

قیمت: ۱۰ میلیون دلار

گران‌ترین سکه جهان، موهای افشار نقرهای و دلار مسی است. سکه شناسان بر این باورند که این سکه اولین سکه‌ای است که در ایالات‌متحده ضرب و تولید شده است. این سکه در حراجی در سال ۲۰۱۳ رکورد گران‌ترین سکه فروخته شده را با قیمت ۱۰ میلیون دلار از آن خود کرد.

ضرابخانه ایالات‌متحده آمریکا اولین بار در سال ۱۷۹۲ تأسیس شد. این ضرابخانه در شروع فعالیت خود سکه‌های مسی و طرح دار تولید می‌کرد و سپس بعد از دو سال شروع به تولید سکه‌های نقره‌ای کرد. کلکسیونرهای سکه توانسته‌اند بیش از ۲۰۰ سال از این سکه محافظت کنند که باعث افزایش ارزش و قیمت این سکه بیشتر از سکه‌های دیگر شده است.

1 سکه موهای افشار نقرهای و دلار مسی و گران ترین سکه های جهان

سخن آخر

امیدواریم از خواندن لیست ۱۰ سکه گران جهان لذت برده باشید. خیلی عجیب است که یک سکه ۱ یا ۲۰ دلاری ممکن است چند سال بعد قیمتش چندین و چندین برابر شود و به چند میلیون دلار برسد، آن هم فقط به خاطر اشتباهات چاپی یا اشتباهات حذف کلمات ولی خب این اتفاق می‌افتد و ممکن است همین پولی که در دستمان است چند سال بعد قیمتش چند برابر شود.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110