تفاوت کاکتوس، ساکولنت، کراسولا و آگاو چیست؟

حتماً در هنگام خرید کاکتوس با واژه‌های ساکولنت، کراسولا و آگاو برخورد داشته‌اید. در این مقاله از کابان مگ به بیان تفاوت کاکتوس، ساکولنت، کراسولا و آگاو پرداخته شده است. از شما دعوت می‌شود در ادامه با ما همراه بمانید.

ساکولنت چیست؟

ساکولنت به گونه‌ای از گیاهان گفته می‌شود که آب را درون اعضای خود از جمله برگ، ساقه و حتی ریشه ذخیره می‌کنند تا در مواقع کم آبی از آن برای زنده ماندن استفاده کنند. ساکولنت‌ها برگ‌ها و ساقه‌های گوشتی و ضخیمی دارند که پر از آب و بافت گیاهی است. واژه ساکولنت از یک کلمه یونانی ساکوس (sucus) به معنی نوشیدنی (juice) گرفته شده است.

تفاوت ساکولنت با کاکتوس، کراسولا و آگاو چیست؟

حالا که تعریف ساکولنت را آموختیم. اجازه دهید تفاوت آن را با کاکتوس، کراسولا و آگاو بیان کنم. همه گیاهان نام برده ساکولنت هستند یعنی درون برگ، ساقه یا ریشه خود آب ذخیره می‌کنند تا در شرایط نامناسب برای زنده ماندن از آن استفاده کنند.

کاکتوس و ساکولنت

کاکتوس‌ها در واقع ساکولنت‌هایی هستند که در ساقه‌هایشان آب ذخیره می‌کنند. کاکتوس‌ها آرئول (آرئول برآمدگی بر سطح کاکتوس هستند که از آنجا تیغ‌ها ، گل‌ها و ساقه‌های جانبی کاکتوس می‌روید) دارند ولی ساکولنت‌ها ندارند.

کاکتوس‌ها تیغ‌هایی دارند که از آرئول‌ها بیرون زده‌اند ولی ساکولنت‌ها می‌توانند در لبه‌ها و در سطح برگ‌ها تیغ داشته باشند. ساکولنت‌ها همگی برگ دارند ولی کاکتوس‌ها برگ ندارند، ساکولنت‌ها گل می‌دهند ولی گل‌های کاکتوس‌ها بسیار بزرگتر و پیچیده‌تر از ساکولنت‌ها است.

در انتها نیز باید عرض کنم که همه کاکتوس‌ها ساکولنت هستند ولی همه ساکولنت‌ها کاکتوس نیستند. به این معنی که کاکتوس‌ها زیر مجموعه‌ای از ساکولنت‌ها هستند.

کراسولا و ساکولنت

کراسولاها نیز مانند کاکتوس‌ها زیرمجموعه‌ای از ساکولنت‌ها محسوب می‌شوند. کراسولاها گیاهانی با برگ‌های گوشتی و ساقه چوبی هستند. کراسولا به دلیل ساقه چوبی که دارد به واسطه هرس پذیر بودن، توانایی بونسای شدن دارد. سدوم‌ها (Sedum) نیز از خانواده کراسولاها محسوب می‌شوند که برگ‌های ساکولنتی دارند و ساقه آن‌ها چوبی نمی‌شود. گیاهانی مانند قاشقی گوشتی جزء سدوم‌ها هستند.

آگاو و ساکولنت

آگاو نیز همانند کراسولا و کاکتوس زیر مجموعه ساکولنت محسوب می‌شود. آگاو به گیاهانی که برگ‌های گوشتی و آبداری دارند گفته می‌شود. در آگاوها رشد برگ‌ها به صورت دایره‌ای است و مناسب فضای گرم و خشک هستند. آگاوها در طول عمرشان یک بار به گل می‌نشینند و می‌میرند. اگر می‌خواهید حیاط یا روف گاردن خود را به سبک بیابانی تزیین کنید، گیاهان تیره آگاو گزینه‌های مناسبی هستند.

روش‌های تکثیر ساکولنت‌ها چگونه است؟

به‌طورکلی ساکولنت‌ها از طریق بذر، قلمه و برگ‌ها تکثیر می‌شوند. ساکولنت‌هایی مانند کراسولاها را می‌توان با قلمه زدن و کاشت بذر تکثیر کرد. ساکولنت‌هایی مانند کاکتوس‌ها را می‌توان با کاستن جوانه‌های جدا شده از گیاه اصلی تکثیر کرد. آگاوها نیز برای تکثیر از طریق کاشت بذر و کاشتن جوانه‌های آن‌ها در گلدان‌های دیگر مناسب هستند. البته گاهی نیز یک روش تکثیر عجیب برای آگاو مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش آگاو را از خاک درآورده و آن را به دو نیم تقسیم کرده و هر قسمت را جداگانه می‌کاریم، سپس شاهد رشد آگاو جدید در بین آکاو نیمه قبلی هستیم.

تفاوت کاکتوس، ساکولنت، کراسولا و آگاو چیست؟

سخن آخر

امیدوارم با این مقاله به تفاوت کاکتوس، ساکولنت، کراسولا و آگاو به صورت مناسب اشاره کرده باشد و مورد توجه شما مخاطبان عزیز قرار گرفته باشد. منتظر نظرات، پیشنهادات و تجربیات شما هستیم.

پیام بگذارید