۱۱ نکته ضروری برای نگهداری از کاکتوس مخصوص افراد مبتدی

هر کسی دوست دارد سرتاسر خانه خود را با گل‌ها و گیاهان زیبا تزئین کند و هر روز با دیدن گل‌های شاداب خود، سرحال بیاید. برخی گل‌ها به مراقبت و توجه خاصی احتیاج دارند و برخی دیگر نه. در دسته دوم که مخصوص افراد بی‌تجربه و کم‌تجربه است، کاکتوس‌ها قرار دارند. این گیاهان به مراقبت زیادی احتیاج ندارند و تقریباً در هر جایی می‌توانند زندگی کنند. در این مقاله از کابان مگ به بررسی اصول و نکات مهم نگهداری از انواع کاکتوس های خاردار و بی خار، گلدار و بی گل برای افراد تازه وارد و مبتدی می پردازیم.

خاک کاکتوس بسیار مهم است

خاک یکی از مهمترین اصول نگهداری از کاکتوس است. حقیقتاً هر کاکتوس با دیگری متفاوت است و نمی‌توان یک نسخه مشابه برای همه آن‌ها پیجید. برخی از آن‌ها فقط در خاک شنی یا ماسه‌ای می‌توانند رشد کنند و برخی در خاک حاصلخیز جنگل‌ها و مناطق گرمسیر. در کل باید قبل از خریدن هر نوع کاکتوس راجع به آن تحقیق کرده و اطلاعات کافی درباره نحوه نگهداری و مراقب آن کسب کنید.

بعد از کسب اطلاعات کافی و خرید کاکتوس مورد نظر، خاک مورد علاقه کاکتوس را از گلخانه‌ها تهیه کنید و آن‌ها را بکارید.

خاک ایده آل برای کاکتوس‌های مناطق گرمسیر

همان‌طور که اشاره کردیم برخی گونه‌های کاکتوس، مانند اپیفیلوم یا کاکتوس ارکیده‌ای اغلب در مناطق جنگلی رشد می‌کنند. در صورتی که تصمیم به نگهداری این گونه کاکتوس یا گونه‌های مشابه بگیرید، باید خاک مناسب تهیه کنید. در مناطق گرمسیر، پس از بارش باران خاک خیلی خشک می‌شود چون درختانی که ریشه در خاک دارند به سرعت تمام آب موجود در خاک را مصرف می‌کنند، به همین دلیل کاکتوس‌هایی که در این مناطق رشد می‌کنند، به خاک خیس و آب زیاد عادت ندارد و آب بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه آن‌ها می‌شود.

خاک ایده آل این گونه‌های کاکتوس، اغلب باید با مقداری شن یا ماسه ترکیب شود. استفاده از ماسه و شن در این مواقع به این دلیل است که کمک می‌کند آب باقی مانده در خاک به سرعت دفع شود و صدمه‌ای به ریشه گیاه وارد نسازد.

خاک مناسب برای کاکتوس‌های مناطق خشک

برخی از کاکتوس‌ها در بیابان‌های خشک و بی آب رشد کرده و به این شرایط خو گرفته‌اند. این گونه کاکتوس‌ها به شرایط خشک و کم آب عادت کرده و چندین ماه بدون آب دوام می‌آورند. ریشه این کاکتوس‌ها به آب زیاد عادت ندارد و به همین دلیل خاک این گونه‌های کاکتوس هم باید طوری باشد که به سرعت آب را دفع کند.

چند نکته مفید برای تهیه خاک مناسب

خاک مناسب گونه‌های مختلف کاکتوس را می‌توانید در هر گلخانه‌ای تهیه کنید اما از طرفی تهیه کردن این خاک در خانه خالی از لطف نیست و به شما امکان استفاده از سایر مواد مغذی مورد نیاز برای رشد کاکتوس را می‌دهد.

مراحل تهیه خاک مناسب کاکتوس در خانه

خاک مناسب نگهداری از کاکتوس برای افراد مبتدی بسیار مهم است. برای تهیه خاک مناسب کاکتوس‌های مناطق گرمسیر یا خشک، دو قسمت مساوی خاک‌برگ و پیت ماس را با هم ترکیب کنید.

مرحله بعدی برای کاکتوس‌های مناطق گرمسیر با مناطق خشک متفاوت است. برای کاکتوس‌های مناطق گرمسیر مقداری ماسه با خاک، مخلوط کنید و برای گونه‌های مخصوص مناطق خشک، از مقدار ماسه بیشتری استفاده کنید.

قبل از استفاده از خاک، آن را با آب خیس کنید و چند ساعت به خاک زمان دهید تا آب را به خوبی جذب کند. این گونه خاک به اندازه کافی برای رشد کاکتوس مغذی بوده و لازم نیست به آن کود یا هر گونه ماده مقوی دیگری اضافه کنید. حالا خاک شما برای استفاده آماده است و می‌توانید شروع به کاشتن کاکتوس‌ها کنید.

آبیاری کاکتوس و نگهداری از آن

آبیاری کاکتوس

آب نیز مشابه خاک در نگهداری کاکتوس بسیار مهم است و افراد تازه وارد و مبتی باید به آن دقت داشته باشند. اگرچه اغلب کاکتوس‌ها در مناطق بیابانی و خشک رشد می‌کنند ولی این به این معنا نیست که اصلاً به آب احتیاج ندارد. پس در مورد نحوه آب دهی این گونه‌ها هم به اندازه کافی تحقیق کرده و برنامه منظمی برای آبدهی به آن‌ها در اختیار داشته باشید.

نمی‌دانم تا به الآن داخل کاکتوس‌ها را دیده‌اید یا نه، اما اگر کاکتوسی را از وسط برش دهید، خواهید دید که بافت پر آب و مرطوبی دارد. بافت کاکتوس به این خاطر مرطوب است که گیاه بعد از بارش باران تا حد توان در بافت خود آب ذخیره می‌کند تا در روزهای خشک و بی آب از آن استفاده کرده و خشک نشود. در نتیجه این گیاهان ماه‌ها بدون آب زنده می‌مانند و اگر به آب احتیاج داشته باشند، تغییر رنگ داده و زرد می‌شوند.

اغلب گونه‌های کاکتوس در ماه‌های گرم شروع به رشد و تکثیر می‌کنند، در نتیجه در این مواقع باید به آب کافی دسترسی داشته باشند اما در ماه‌های پاییز و زمستان کاکتوس‌ها رشد نمی‌کنند و در نتیجه به آب خیلی کمی احتیاج دارند.

آبدهی به کاکتوس علاوه بر گونه کاکتوس و فصل به اینکه آن را در کجا کاشته‌اید هم بستگی دارد. کاکتوس‌هایی که در محیط بیرون و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارند به آب بیشتری احتیاج دارند و باید به طور مرتب آن‌ها را آبیاری کنید اما برای کاکتوس‌های داخل خانه آب کمتری لازم است.

به طور کلی در ماه‌های تابستان و بهار، با در نظر گرفتن نوع خاک، هفته‌ای یک بار آبدهی برای کاکتوس‌ها کافی است.

کاکتوس‌ها به آب بیش از اندازه حساس بوده و بهتر است به اندازه به آن‌ها آب بدهید. نکته‌ای که شما را در نحوه صحیح آبدهی کمک خواهد کرد این است که قبل از آب دهی، رطوبت خاک را بررسی کنید. رطوبت خاک را می‌توانید با استفاده از خلال دندان بررسی کنید، برای این کار خلال دندان را در خاک فرو برده و بیرون بیاورید، با دقت به خلال دندان نگاه کنید، اگر مرطوب بود فعلاً از آبدهی به کاکتوس‌ها خودداری کنید.

آبدهی بیش از اندازه باعث پوسیدگی ریشه، رنگ پریدگی و رشد نامتعارف کاکتوس‌ها شده و به همین منظور باید هنگام آبدهی به اندازه کافی احتیاط کنید.

اندازه کاکتوس و آب دادن به کاکتوس

اغلب مردم بر این باورند، جثه کاکتوس هر چقدر بزرگ‌تر باشد، به آب بیشتری هم احتیاج دارد اما در واقعیت این‌گونه نیست. کاکتوس‌های کوچک و جوان در اوج رشد خود قرار دارند و برای رشد بهتر به آب بیشتری احتیاج دارند.

علاوه بر جثه کاکتوس، اندازه گلدانی که کاکتوس در آن قرار دارد هم در تعین میزان آب مورد نیاز، مؤثر است. گلدان کاکتوس هر چقدر کوچک‌تر باشد بهتر است، چون گلدان‌های کوچک آب کمتری در خود نگه می‌دارند و خاک آن‌ها سریعاً خشک می‌شود اما گلدان‌های بزرگ به زمان بیشتری برای دفع آب احتیاج دارند و احتمال پوسیدگی ریشه در آن‌ها بیشتر است.

بیشتر بخوانید: ترفندهای نگهداری کاکتوس در زمستان در داخل خانه و حیاط

نوع گلدان و میزان آبیاری کاکتوس

حتی نوع گلدانی که انتخاب کرده‌اید در سلامت کاکتوس مؤثر است. دلیل این امر باز می‌گردد به قابلیت دفع آب در گلدان‌های مختلف. به طور کلی هر گلدانی را می‌توانید انتخاب کنید اما اگر می‌خواهید گل‌های سالم و سرزنده‌ای داشته باشید حتماً در انتخاب گلدان به اندازه لازم دقت کنید.

گلدان‌های پلاستیکی در مقایسه با گلدان‌های گلی آب بیشتری در خود نگه می‌دارند و بیشتر طول می‌کشد تا آب را دفع کنند. گلدان‌های گلی باعث می‌شوند که هوا به خوبی در خاک جریان پیدا کند و آب داخل خاک به سرعت دفع شود.

کود دهی به کاکتوس

کود دهی به کاکتوس

کود دادن در زمان و مقدار مناسب از اصول مهم نگهداری از این گیاهان برای افراد بی تجربه و مبتدی است. کاکتوس‌ها برای رشد مناسب و حفظ سلامتی خود به مواد مغذی احتیاج دارند که ممکن است این مواد مغذی در هر خاکی پیدا نشود، به همین دلیل لازم است از مواد تقویت کننده و کودهایی برای تقویت خاک و کاکتوس استفاده کنید.

برای کاکتوس‌ها هر کودی مناسب نیست و باید به دنبال کودهای مخصوص کاکتوس بگردید، همچنین فقط در ماه‌هایی که کاکتوس در حال رشد و تکثیر است باید از این کود استفاده کنید که اغلب کاکتوس‌ها در ماه‌های بهار و تابستان رشد و تکثیر می‌کنند.

هنگام تهیه کود به این نکته توجه کنید که میزان نیتروژن کود پایین و در عوض میزان فسفر آن بالا باشد. این مورد به کاکتوس شما کمک می‌کند که ظاهر سالم و زیباتری داشته باشد.

نحوه استفاده از کود مخصوص کاکتوس: یک قاشق غذاخوری کود را با ۳/۵ لیتر آب مخلوط کرده و هر ۸ هفته یک بار با این کود، کاکتوس‌ها را آبیاری کنید.

 نکاتی در مورد کود دهی به کاکتوس

در صورتی که به تازگی کاکتوس را در گلدان کاشته‌اید یا آن را به گلدان دیگری منتقل کرده‌اید تا زمانی که کاکتوس به جای فعلی‌اش عادت می‌کند (حدود ۲ ماه) از کود استفاده نکنید.

همه کاکتوس‌ها در بهار و تابستان رشد و تکثیر نمی‌کنند، برخی از آن‌ها مانند کاکتوس کریسمس در پاییز و زمستان رشد می‌کنند. پس برای کود دهی به آن‌ها تا پاییز و زمستان صبر کنید.

نور خورشید در نگهداری از کاکتوس

نور خورشید برای رشد همه گیاهان لازم است. کاکتوس‌های مناطق خشک عاشق نور خورشید هستند و برای نگهداری از آن ها بسیار لازم است. باید روزانه ۴ ساعت در معرض نور مستقیم خوشید قرار گیرند. در مورد کاکتوس‌های مناطق گرمسیر، برخی از آن‌ها مانند کاکتوس کریسمس به نور مستقیم خورشید عادت ندارند و نوری سایه مانند را بیشتر ترجیح می‌دهند. از طرفی گونه‌های گرمسیری دیگری مانند ریپسالیس، نور مستقیم خورشید را ترجیح داده و فقط در معرض تابش مستقیم خورشید شکوفه می‌دهند.

پنجره‌هایی که رو به شمال یا جنوب قرار گرفته‌اند، مکان ایده آلی برای قرار دادن کاکتوس‌ها به شمار می‌روند. در فصل زمستان دمای محیطی که کاکتوس در آن قرار دارد باید بین ۸ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد باشد اما در بهار و تابستان چون در حال رشد و تکثیر هستند دمای بیشتر را هم می‌توانند تحمل کنند.

کاکتوس‌های داخل خانه را باید هر ماه بچرخانید به طوری که طرف دیگر کاکتوس در مقابل نور خورشید قرار گیرد. این کار به کاکتوس کمک می‌کند به طور مساوی رشد کند و همچنین اگر تنها یک طرف کاکتوس را در مقابل تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید ممکن است صدماتی به کاکتوس وارد سازد.

نورهای مصنوعی

نورهای مصنوعی، به لامپ‌هایی گفته می‌شود که به منظور فراهم کردن نور کافی برای گیاهانی که به نور کافی دسترسی ندارند، طراحی شده‌اند.

این لامپ‌ها برای افرادی که مکان مناسبی برای قرار دادن کاکتوس‌ها یا پنجره‌های نورگیر ندارند، گزینه مناسبی هستند و به راحتی می‌توانند با استفاده از آن‌ها کمبود نور گیاهان خود را جبران کنند.

سه نوع لامپ مخصوص برای رشد گیاهان وجود دارد: دیود ساطع کننده نور یا همان ال ای دی، لامپ مهتابی و لامپ بخار سدیم (HPS) یا لامپ‌های گازی (HID). لامپ‌های مهتابی بیشتر برای پرورش سبزی‌ها یا ادویه‌هایی مانند رزماری و آویشن کاربرد دارند.

لامپ‌های بخار سدیم برای کاکتوس‌ها مناسب‌اند اما در استفاده از آن‌ها باید چند نکته را رعایت کنید. این لامپ‌ها گرمای زیادی از خود ساطع می‌کنند و باید فاصله کافی با کاکتوس داشته باشند، دیگر اینکه به دلیل گرمای زیاد این لامپ‌ها باید سیستم تهویه و خنک کننده مناسبی هم در اتاق باشد تا هوای اتاق را متعادل کند.

لامپ‌های ال ای دی بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای این کار است. نور این لامپ‌ها بیشتر صرف رشد کاکتوس می‌شود و به اطراف پخش نمی‌شود و همچنین گرمای خیلی کمتری نسبت به دو لامپ قبلی از خود ساطع می‌کند.

آفت و کاکتوس و نگهداری از آن

آفت و کاکتوس

اکثر مواقع بیشترین خطری که سلامتی کاکتوس‌ها را تهدید می‌کند، بیش از اندازه آبدهی یا کمبود نور است اما بعضی مواقع ممکن است آفاتی به کاکتوس‌های شما حمله کنند و با مشکلاتی فراوانی برای از بین بردن آفات روبرو شوید چون از بین بردن آن‌ها بسیار سخت بوده و به سرعت تکثیر می‌کنند.

شپشک آرد آلود و حشره زره‌پوش

این دو حشره شایع‌ترین آفات در میان کاکتوس‌ها هستند که زیان فراوانی به کاکتوس‌ها زده و در صورت عدم مقابله با آن‌ها باعث خشک شدن کاکتوس‌ها می‌شوند.

شپشک آرد آلود، حشره‌های کوچک سفید رنگی هستند که سفیدی آن‌ها طوری است که انگار آرد بر روی آن‌ها پاشیده‌اند. این شپشک بیشتر در زیر برگ و ساقه‌های گل‌ها پنهان می‌شود، به همین دلیل پیدا کردن آن‌ها خیلی سخت است.

این شپشک ها بیشتر به ساقه و برگ خسارت وارد می‌کنند، البته برخی از آن‌ها به ریشه گیاهان حمله کرده و با مکیدن آب از ریشه، به مرور باعث عفونت باکتریایی گیاه و خشک شدن آن می‌شوند. حشره زره‌پوش، حشره‌ای گرد و پولک مانند است و مانند شپشک آرد آلود به ساقه و برگ گیاهان حمله می‌کند.

کنه تار عنکبوتی یا کنه قرمز

این کنه‌ها خیلی ریز هستند و دیدن آن‌ها با چشم انسان غیر ممکن است. این کنه‌ها مانند عنکبوت تارهایی بر روی گیاهان درست می‌کنند و مانند گرد و خاک ریز و سفید به گیاهان می‌چسبند. اگر کاکتوس خود را تکانی دهید و گرد خاکی از روی آن‌ها به اطراف پخش شود یعنی کاکتوس شما دچار این آفت شده است.

پشه سیاه یا مگس سیاه

این آفت شباهت زیادی به پشه دارد و دور کاکتوس‌ها پرواز می‌کنند. این پشه‌ها به خود کاکتوس کاری ندارند و از مواد مغذی خاک تغذیه می‌کنند. در ظاهر زیانی به کاکتوس نمی‌رسانند اما بعد از مدتی تمام مواد مغذی خاک را مصرف کرده و کاکتوس را از دسترسی به مواد مغذی مورد نیاز خود محروم می‌کنند.

روش از بین بردن آفات کاکتوس

اگرچه کاکتوس‌ها نسبت به سایر گیاهان به مراقبت کمتری احتیاج دارند اما نباید از آن‌ها غافل شوید. هر چند وقت یک بار کاکتوس خود را به دقت بررسی کنید و مطمئن شوید که آفت ندارد.

راه‌هایی برای پیشگیری از آفت

مراقبت از کاکتوس نقش بسزایی در پیشگیری از آفت و شپش دارد. کاکتوس‌ها، توان دفع و از بین بردن آفات را به تنهایی دارند. پس بهترین کار برای شما این است که خاک مناسب، نور و آب کافی برای آن‌ها فراهم کنید تا کاکتوس‌ها توانایی کافی برای مقابله با آفات را به دست بیاورند.

بازرسی کاکتوس‌های جدید

کاکتوس‌هایی که به تازگی خریده‌اید ممکن است ناقل این آفات باشند و به سرعت سایر کاکتوس‌ها را نیز درگیر کنند. کاکتوس‌های جدید را برای چند روز به صورت جداگانه در اتاقی قرار دهید و پس اینکه از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کردید، آن‌ها را در کنار سایر گیاهان قرار دهید.

گوش پاک‌کن برای از بین بردن شپش آرد آلود

اگر کار از کار گذشته و گیاهان شما به این آفت مبتلا شده‌اند، می‌توانید با گوش پاک‌کن آغشته به الکل آن‌ها را از بین ببرید.

اسپری کردن الکل بر روی گیاهان روش مناسبی نیست و ممکن است به گیاه صدمه بزند. می‌توانید قبل از انجام این کار بر روی همه گیاهان، آن را بر روی قسمت کوچکی از یکی از گیاهان امتحان کنید و اگر مشکلی پیش نیامد، تمام گیاهان را با این روش آفت زدایی کنید.

گل‌های مبتلا به کنه تار عنکبوت را با آب بشورید

برای از بین بردن این کنه‌ها، گیاه را با آب بشورید. قبل از شروع به انجام این کار گلدان را به خوبی بپوشانید تا آب وارد خاک نشود.

صابون حشره‌کش

استفاده از صابون حشره‌کش، گزینه مناسبی برای از بین بردن آفات است، البته در صورتی که نوع مناسب این صابون استفاده نشود، ممکن است به کاکتوس صدمه وارد شود. بر روی پوست کاکتوس لایه‌ای وجود دارد که از آن محافظت می‌کند و این صابون ممکن است آن لایه را از بین ببرد. به همین منظور هنگام خرید این صابون‌ها توجه کنید که بر روی آن درج شده باشد که برای کاکتوس مناسب است یا نه؟

این صابون‌ها اگرچه گزینه مناسبی برای از بین بردن آفات به شمار می‌روند اما استفاده بیش از اندازه از هر چیزی به جای فایده، ضرر خواهد رساند. این صابون‌ها هم باید به اندازه و درست مصرف شوند پس حتماً طرز استفاده صحیح از آن را به دقت مطالعه کنید.

به طور مثال برخی از این صابون‌ها روغنی‌اند و پس از استفاده روغن آن‌ها بر روی کاکتوس باقی می‌ماند. این روغن ضرری برای خود کاکتوس ندارد ولی اگر نور خورشید به کاکتوس بتابد باعث برنزه شدن و تغییر رنگ کاکتوس می‌شود. اگر از این صابون‌های روغنی استفاده می‌کنید تا زمانی که آفات از بین می‌روند، کاکتوس را در مکانی به دور از تابش مستقیم آفتاب، قرار دهید.

حواستان به کاکتوس‌ها باشد

کاکتوس‌های جوان بسیار حساس بوده و با هر گونه تغییری در آب و هوا و محیط ممکن است رشد و تکثیر آن‌ها دچار اختلال شود. به همین دلیل این کاکتوس‌ها به مراقبت بیشتری احتیاج دارند و باید به دقت آن‌ها را تحت نظر داشته باشید و در صورت مشاهده هر گونه مشکلی، سریعاً درصدد رفع آن برآیید.

به طور مثال، اگر برگ‌ها و خود کاکتوس به سمت نور رشد کنند، به این معنی است که کاکتوس نور کافی ندارد و با کشیدن خود به طرف نور سعی دارد به نور بیشتری دسترسی پیدا کند. در این مواقع باید کاکتوس را به مکان بهتر و نورگیر تری منتقل کنید، یا برعکس اگر کاکتوس زرد و یا رنگ پریده به نظر می‌رسد، یعنی نور زیادی دریافت کرده و باید آن را به نقطه کم نور تری منتقل کنید.

اطلاعات کافی در مورد انواع مختلف کاکتوس

به عنوان کسی که به تازگی شروع به کاشت کاکتوس کرده، بسیار مهم است که اطلاعات کافی در مورد هر گونه کاکتوسی که در خانه دارید یا می‌خواهید داشته باشید، کسب کنید، اطلاعاتی از جمله: زادگاه کاکتوس، شرایط جوی و محیطی زادگاه کاکتوس، مقدار آب مورد نیاز کاکتوس، مقدار نور مورد نیاز کاکتوس و … . این اطلاعات به شما کمک می‌کنند که تا حد توان شرایط جوی و محیطی را که کاکتوس به آن عادت دارد را تقلید کرده و امکانات بیشتری برایش فراهم کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از کسی که کاکتوس را از او تهیه می‌کنید، بخواهید که توضیحاتی را برای شما فراهم کند و همان سؤال‌های مربوط به زادگاه و شرایط جوی مورد علاقه کاکتوس را از او بپرسید. همچنین قبل از خرید با دقت کل گیاه را بررسی کنید تا گیاه مریض یا آسیب دیده را به خانه نبرید.

 یکی دیگر از راه‌های کسب اطلاعات در مورد گیاهان مختلف، اینترنت است. تمامی اطلاعاتی را که برای نگهداری از هر گیاهی لازم دارید را می‌توانید در سایت‌های مختلف بیابید و با این اطلاعات جدید به مرور در نگهداری از گیاهان و گل‌ها خبره خواهید شد.

پس از مدتی خواهید دید که هر گونه کاکتوس منحصر به فرد است و باید هر طور که کاکتوس می‌پسندد با او رفتار کنید. به طور مثال کاکتوس کریسمس، این کاکتوس اگرچه برای کاشتن بیرون خانه هم مناسب است اما اغلب آن را در خانه می‌کارند بهترین زمان برای تکثیر و قلمه زدن این کاکتوس اواخر بهار است چون اواخر بهار زمان مناسبی برای رشد این کاکتوس به شمار می‌رود.

همچنین این کاکتوس به محیطی احتیاج دارد که در آن ۱۴ ساعت شب باشد و ۸ تا ۱۰ ساعت روز. برای تقلید چنین شرایطی لازم است پارچه‌ای بر روی کاکتوس بی اندازید تا حس کند در تاریکی شب قرار دارد.

یکی از بهترین مزایای نگهداری از کاکتوس‌ها این است که این گیاهان دوست داشتی عمر طولانی دارند و برخی از آن‌ها حتی تا ۲۰۰ سال زنده می‌مانند.

مشورت با کسانی که از کاکتوس نگهداری می‌کنند

استفاده از تجربه دیگران در نگهداری از کاکتوس می‌تواند برای افراد تازه کارو  مبتدی بسیار خوب باشد. اگرچه این مورد بسیار ساده به نظر می‌رسد اما افرادی که از کاکتوس نگهداری می‌کنند اطلاعات مفید و مهمی در نگهداری از کاکتوس‌ها دارند. این افراد به دلیل تجربه زیادی که در این مورد به دست آورده‌اند و تجربه چیزی نیست که بتوان در اینترنت یا هر جای دیگر آن را یافت، می‌توانند کمک زیادی به کاکتوس‌های شما نیز کنند.

البته این فقط شما نیستید که از هم‌نشینی و صحبت با این افراد، نکات جدید و مفید یاد می‌گیرید، بلکه آن‌ها هم از تجربیات شما استفاده خواهند کرد.

عوض کردن گلدان

شاید هر از گاهی در نگهداری از کاکتوس نیاز به تعویض گلدان باشد. وقتی گلی را در گلدانی می‌کارید، پس از مدتی گل رشد کرده و گلدان برایش کوچک و تنگ می‌شود؛ اما از کجا بدانیم که گلدان فعلی دیگر برای این گل مناسب نیست؟ به خاک اطراف گیاه نگاه کنید، اگر متوجه شدید که ریشه‌هایی از درون خاک بیرون آمده‌اند، این یعنی زمان تغییر گلدان فرا رسیده است.

کاکتوس‌ها چون گیاهان کم دردسری‌ هستند شاید تصور کنید زمانی که در گلدانی کاشته شوند دیگر نیازی به تغییر گلدان ندارند؛ اما چنین نیست و کاکتوس هم مانند همه گیاهان رشد می‌کند و هر چه بیشتر رشد کند به فضای بیشتری نیاز پیدا خواهد کرد.

اغلب توصیه می‌شود که گلدان کاکتوس‌ها را هر ۲ یا ۴ سال یک بار عوض کنید. در صورتی که از کود برای تقویت خاک استفاده می‌کنید، گلدان را هر ۴ سال یک بار عوض کنید و در غیر این صورت هر ۲ سال یک بار.

نکاتی در مورد تغییر گلدان کاکتوس‌ها

ابزار مناسب تهیه کنید

قبل از شروع کار، گلدان مناسبی تهیه کنید که یک سایز از گلدان قبلی بزرگ‌تر باشد، گلدان سفالی بهترین گزینه برای کاکتوس‌هاست چون آب را در خود نگه نمی‌دارد. مرحله بعدی استفاده از خاک مناسب است. می‌دانید که کاکتوس به آب اضافی بسیار حساس است، به همین دلیل خاک گلدان باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر حاصلخیزی، آب را در خود نگه ندارد و به سرعت آن را دفع کند.

یکی از مشکلاتی که در تغییر گلدان کاکتوس با آن مواجه خواهید شد، خارهای کاکتوس هستند که ممکن است شما را زخمی‌کنند. برای رفع این مشکل ابتدا کاکتوس را در چند لایه روزنامه پیچیده و با نوارچسب یا نخ آن را نگه دارید. این نکته را هم به خاطر داشته باشید که هرگز با دست خالی به کاکتوس دست نزنید و حتماً دستکش چرمی در دست کنید.

اصلاح خاک متراکم و سفت

با استفاده از کارد کره خوری، به آرامی خاک اطراف کاکتوس را نرم کنید و مواظب باشید آسیبی به ریشه یا خود کاکتوس وارد نکنید. حالا کاکتوس را که از قبل در روزنامه پیچیده‌اید را به آرامی از خاک خارج کنید.

ریشه کاکتوس را تمیز کنید

بعد از بیرون کشیدن کاکتوس از گلدان، با استفاده از فرچه به آرامی خاک چسبیده به آن را پاک‌کنید. به دقت به ریشه کاکتوس نگاه کرده و ریشه‌های مرده یا پوسیده را با قیچی ببرید. اگر بر روی ریشه‌های آن آفت یا حشره‌ای مشاهده کردید با حشره‌کش مخصوص کاکتوس (نحوه استفاده بر روی محصول درج شده) آن را از بین ببرید.

ریشه‌ها را خشک کنید

هنگام بیرون کشیدن کاکتوس از گلدان فعلی، ممکن است ناخواسته به ریشه آسیب رسیده باشد. اگر در همین حالت بلافاصله کاکتوس را به گلدان جدید منتقل کنید، ممکن است ریشه‌ها به خوبی ترمیم نشوند و در نتیجه رشد نکنند. به همین دلیل لازم است کاکتوس را برای سه روز به حال خود رها کنید تا ریشه‌ها به خوبی خشک شوند.

گلدان مناسب

گلدان جدید نباید نسبت به گلدان قبلی بیش از اندازه بزرگ باشد و باید تنها یک سایز با گلدان قبلی متفاوت باشد. گلدان خیلی بزرگ آب را بیشتر در خود نگه می‌دارد که برای کاکتوس وضعیت خوش‌آیندی نیست.

علاوه بر این برخی گونه‌های کاکتوس، مانند آریوکارپوس و آزتیکیوم نسبت به سایر کاکتوس‌ها مقاومت کمتری در مقابل آب اضافی دارند.

خاک گلدان

قبل از ریختن خاک در گلدان، چند سنگ در ته گلدان قرار دهید تا به دفع آب کمک کند. خاک مناسب کاکتوس را تهیه کرده یا آن را در خانه ترکیب کنید. حالا گلدان جدید برای انتقال کاکتوس آماده است.

کاشت کاکتوس

برای کاشت کاکتوس در گلدان جدید با استفاده از دست چاله کوچکی برای قرار دادن کاکتوس در خاک بکنید و کاکتوس (روزنامه و دستکش را فراموش نکنید) را در چاله بکارید و به آرامی بر روی ریشه‌های کاکتوس خاک بریزید. به آرامی آن را فشار دهید تا کاکتوس را محکم در جای خود نگه دارد. برای تقویت خاک و کمک به رشد بهتر کاکتوس، مقداری کود به خاک اضافه کنید.

اجازه بدهید کاکتوس به خوبی ترمیم شود

بعد از کاشتن کاکتوس، به آن آب ندهید، حتماً چند روز کاکتوس را بدون آب در گلدان قرار دهید تا زمان کافی برای عادت کردن به مکان جدید و ترمیم ریشه‌ها داشته باشد.

اگر کاکتوس شما جزو دسته حساس‌تر نسبت به آب است تا یک یا دو هفته به آن آب ندهید. بعد از گذشت زمان مورد نیاز به روال عادی خود بازگشته و طبق برنامه قبلی به آن‌ها آب بدهید.

توجه: تابستان بهترین زمان برای تغییر گلدان کاکتوس می‌باشد، به این دلیل که کاکتوس زمان کافی برای رشد و ترمیم خود، قبل از قرا رسیدن سرما و زمستان خواهد داشت.

گردش هوای مناسب برای رشد کاکتوس

کاکتوس‌ها، گیاهان بیرون‌اند و به هوای تازه احتیاج دارند. نیاز به هوای تازه از اصول مهم نگهدرای بسیاری از انواع کلکتوس است که افراد مبتدی باید به آن توجه داشته باشند. اگر آن‌ها را در فضای بسته کاشته‌اید حتماً پنجره یا دریچه‌ای را برای آن‌ها باز بگذارید تا به هوای تازه دسترسی داشته باشند.

گاهی کاکتوس‌ها را در فضای باز بگذارید

در فصل تابستان و بهار که هوا برای کاکتوس‌ها ایده آل است، می‌توانید هر از گاهی گلدان آن‌ها را به بیرون منتقل کنید تا از نور خورشید و هوای تازه لذت ببرند. گلدان را در جایی قرار دهید که علاوه بر دریافت نور کافی، از آب باران نیز در امان باشد. همچنین حواستان به حلزون‌ها یا هر حشره‌ای که ممکن است ساقه گیاه را بخورد و به آن آسیب برساند، باشید.

سخن آخر

کاکتوس‌ها گیاهان زینتی زیبایی هستند که فضای خانه شما را بسیار مدرن و دل‌نشین می‌کنند. با رعایت نکات بالا هر کسی می‌تواند از زیبایی این گیاهان زیبا در محیط خانه خود لذت ببرد. نگهداری از کاکتوس ها برای افراد مبتدی شاید سخت باشد اما با رعایت یک سری اصول می توان در این کار بسیار هم موفق بود.