علت ادرار نکردن سگ در بیرون از خانه چیست؟ چگونه آموزش دهیم؟

1

ادرار نکردن سگ در بیرون از خانه علت‌های بیولوژیکی، روانشناسی و آموزشی می‌تواند داشته باشد. برای حل این مشکل از فیلم‌های آموزش و کتاب‌های مربوط به نگهداری از حیوانات خانگی می‌تواند کمک زیادی باشد، با این حال اگر سگتان همچنان بر روی فرش و گوشه اتاق ادرار می‌کند با این مقاله از کابان مگ همراه باشید تا مشکل را چاره جویی کنید.

دلایل متعددی نظیر مشکلات سلامتی و آموزش ضعیف، می‌تواند باعث شود تا سگ‌های خانگی، تمایلی به ادرار کردن در بیرون از خانه نداشته باشند.

اولین مرحله در حل این مشکل این است که دلیل عدم تمایل سگ برای دفع ادرار و مدفوع در بیرون از خانه را پیدا کنید.

زمانی که دلیل این کار را یافتید، می‌توانید آموزش صحیح را شروع کنید. به عنوان مثال، اگر پدهای مخصوص دفع ادرار و مدفوع، برای سگ گیج‌کننده است، بهتر از آن‌ها استفاده نکنید و بیرون رفتن از خانه را به او آموزش دهید.

مشکلات سلامتی

اگر ادرار کردن بر روی فرش یا هر جایی از خانه، به تازگی اتفاق می‌افتد، بهتر است در مرحله اول، مسائل پزشکی را نظر بگیرید. در اینجا به چند مورد از مشکلات پزشکی که ممکن است منجر به ادرار کردن در داخل خانه شود، اشاره می‌کنیم

عفونت ادراری (UTIs)

عفونت ادراری موجب می‌شود تا سگ به ادرار مکرر و سریع نیاز پیدا کرده که نتواند برای ادرار کردن خود را به بیرون از خانه برساند. با تشخیص این بیماری، می‌توان به راحتی سگ را درمان و از این مشکل نجات پیدا کرد. اگر سگتان مستعد عفونت ادراری است، پیشنهاد می‌شود تا از یک رژیم غذایی خاص برای درمان این بیماری استفاده کنید.

آرتروز

آرتروز مشکلی است که اغلب کشف نشده باقی می‌ماند. پیشرفت کُند این بیماری و تغییرات مشابه آن و به دلیل اینکه هرروز سگمان را می‌بینیم، تشخیص آرتروز را دشوار می‌کند. سگ‌ها حیواناتی صبوری هستند و مشکل خود را بروز نمی‌دهند؛ اما اگر احساس درد داشته باشند، استفاده از پله برای رفتن به حیاط، ممکن است او را بترساند. دمای سردتر یا آب‌وهوای مرطوب نیز ممکن است بر سگ تأثیر بگذارد و ممکن است در اواخر ماه‌های سردتر یا خنک‌تر، متوجه افزایش ادرار او در محیط داخلی خانه شوید.

بی‌اختیاری ادراری

این مشکل در سگ‌های پیرتر اتفاق می‌افتد و طبیعی است، اما بی‌اختیاری ادراری در سگ‌های جوان‌تر بخصوص سگ‌های ماده نیز روی می‌دهد. این امر می‌تواند پس از عمل جراحی عقیم‌سازی، به دلیل عدم تعادل هورمون‌ها نیز اتفاق بیفتد.

دیابت یا مشکلات کلیوی

دیابت یا شرایط مربوط به عملکرد کلیه می‌تواند باعث افزایش مصرف آب شود که می‌تواند به نوبه خود باعث نیاز فوری و مکرر به ادرار کردن شود.

اختلال عملکرد شناختی (زوال عقل در سگ‌ها)

خواه مشکلات سلامتی زمینه‌ای دیگری وجود داشته باشد یا خیر، زوال عقل و سایر مشکلات شناختی می‌تواند باعث افزایش مصرف آب شود. به عنوان مثال، یک سگ پیر که از اختلال عملکرد شناختی رنج می‌برد، پس از نوشیدن آب، بلافاصله بازمی‌گردد تا دوباره آب بنوشد. این امر می‌تواند به این دلیل باشد که مغز او اطلاعات را به درستی دریافت نمی‌کند یا ممکن است به علت سردرگمی یا فراموشی باشد.

با افزایش مصرف آب، طبیعتاً نیاز به ادرار کردن هم بیشتر می‌شود، بنابراین سگی که دچار عملکرد شناختی است و آب زیادی هم می‌نوشد، مستعد ادرار کردن در خانه است.

ترس یا نگرانی در مورد چیزی در خارج از خانه

این امکان وجود دارد که سگ به دلیل اضطراب یا ترسیدن از چیزی، برای ادرار کردن به خارج از خانه نمی‌رود. شاید داشتن یک تجربه بد، مانند منفجر شدن ناگهانی ترقه و مواد آتش‌بازی در کنار آن، موجب شده تا از بیرون رفتن خودداری کند؛ یا ممکن است ترس عمومی‌تری نسبت به چیزهایی در محیط اطراف خود مانند مناظر، صداها و یا بوهایی که باعث استرس او می‌شوند، داشته باشد.

آموزش ضعیف

هرچه سگ پیرتر می‌شود، رفتارهایش نیز به عادت تبدیل می‌شود. اگر سگ جدیدتان برای ادرار کردن در بیرون از خانه تلاشی نمی‌کند، می‌تواند به این دلیل باشد که بیشتر زندگی خود را به ادرار کردن در داخل خانه گذرانده است و از لحاظ او این کار ایرادی ندارد. یا شاید آموزش‌های داده شده به آن کافی نبوده است.

به علاوه، افرادی که در اوایل یا طی فصول خاصی از پدهای مخصوص ادرار کردن برای سگ استفاده می‌کنند، ممکن است متوجه شوند که سگ در استفاده کردن از آن‌ها با مشکل مواجه است یا استفاده متناوب از این پدها برای سگ گیج‌کننده است.

هنگام آموزش دادن به سگ، داشتن تداوم و ثبات در آموزش مهم است. توله‌سگ‌ها اغلب باید ادرار کنند بنابراین فرصت‌های زیادی وجود دارد که سگ می‌تواند ادرار کردن روی پدهای مخصوص را آموزش ببیند. یک قانون کلی این است که توله‌سگ‌ها می‌توانند به ازای هر ماه از سنشان تا یک‌سالگی تا یک ساعت ادرار خود را نگه دارند؛ بنابراین، یک توله‌سگ ۳ ماهه ممکن است حداکثر بتواند تا ۴ ساعت مثانه خود را نگه دارد.

آیا آموزش دادن به برخی از نژادهای سگ دشوارتر است؟

تمامی نژادهای سگ توانایی یادگیری ادرار کردن در خارج از خانه را دارند اما به دلایلی آموزش دادن به برخی نژادها دشوارتر است. این امر می‌تواند به دلایل زیر باشد.

 • اندازه
 • نزدیک بودن به زمین
 • توانایی حرکت در پله‌ها

این امر همچنین می‌تواند به دلیل عدم تحمل آب‌وهوای سرد باشد که خصوصاً در میان سگ‌های پاکوتاه دیده می‌شود؛ بنابراین، انگیزه آن‌ها برای ادرار کردن در فضای باز کمتر است.

عدم ادرار کردن در خارج از خانه می‌تواند به دلیل آموزش ناقص باشد. بسیاری از سگ‌های کوچک‌تر نسبت به نژادهای بزرگ‌تر، تمایل دارند تا از پدهای مخصوص ادرار استفاده کنند که کاری چالش‌برانگیز برای آن‌ها به شمار می‌رود.

نژادهای کوچک‌تر مثانه کوچک‌تری نیز دارند. به همین دلیل نیاز برای ادرار کردن در آن‌ها بیشتر است. گاهی اوقات خیلی زود آزادی زیادی به این نژادهای کوچک داده می‌شود که ممکن است ادرار کردن در خانه برای آن‌ها به یک عادت تبدیل شود.

برخی از نژادها که به همین دلایل ممکن است چالش‌برانگیزتر باشند، در زیر آمده است.

 • داشهوند (Dachshunds): موهای کوتاه و پاهای کوتاهی دارند.
 • چی واوا (Chihuahuas): موهای نازک و بدن کوچکی دارند.
 • باست هوند (Basset hounds): پاهای چاق و قد کوتاه آن‌ها ممکن است چالش‌برانگیز باشد.
 • مینیاتور پینچر (Miniature pinschers): بدن کوچک و موهای کوتاهی دارند.
 • شولویتز کوینتلی (miniature Xoloitzcuintli): فقط در بالای سرشان مو دارند و دارای بدن کوچکی هستند.
 • گری هوند ایتالیایی (Italian greyhound): موهای کوتاه، شکم‌های برهنه و بدن لاغری دارند.
 • شیتزو (Shih tzus): اندازه کوچک آن‌ها ممکن است به معنای ظرفیت کمتری برای نگه داشتن مثانه باشد.
 • بیچون فرایز (Bichon frise): همانند نژاد شیتزو، بدن کوچک آن‌ها این کار را چالش‌برانگیزتر می‌کند.

برای اطلاع از نژاد انواع سگ به مقالات «بهترین نژاد سگ آپارتمانی برای کودکان و بزرگسالان در زندگی شهری»، «بهترین نژاد سگ نگهبان باغ و ویلا کدام است؟ معرفی ۱۰ نژاد برتر» مراجعه کنید.

چگونه مشکل ادرار نکردن سگ در خارج از خانه را حل کنیم؟

هنگامی که سگتان برای ادرار یا مدفوع کردن از رفتن به بیرون از خانه خودداری می‌کند، مهم‌ترین کار این است که با دامپزشک برای بررسی هرگونه بیماری پزشکی زمینه‌ای ملاقات کنید.

اگر سگ دچار عفونت ادراری شده باشد، هنگام بالا رفتن از پله‌ها احساس درد می‌کند یا به بی‌اختیاری ادراری دچار است که مصرف دارو می‌تواند این مشکل را حل کند. این امر به ویژه اگر رفتاری غیرعادی باشد یا پس از گذشت مدتی به طور ناگهانی شروع شود، مسئله بسیار مهمی است. هنگامی که مشکلات پزشکی را برطرف کردید، چند نکته نیز برای کمک به حل مشکل ادرار کردن سگ وجود دارد.

مراحل آموزش در خانه را بررسی کنید

اغلب اوقات، انجام دوباره مراحل اصلی آموزش دادن به سگ می‌تواند کمک‌کننده باشد. بهتر است همه‌چیز را از ابتدا شروع کنید.

سگ را با قلاده به محل ادرار کردن هدایت کنید

سگ را با قلاده بیرون ببرید تا مطمئن شوید بیرون از خانه ادرار کرده است. بخصوص توله‌سگ‌های جوان، گاهی اوقات ممکن است به راحتی حواسشان پرت شود و فراموش کنند که برای ادرار کردن به بیرون از خانه آمده‌اند نه برای گردش کردن! استفاده از قلاده برای راهنمایی کردن سگ برای ادرار کردن در مکانی خاص، کمک می‌کند تا ادرار کردن در مکانی مشخص را آموزش ببیند.

تشویق کردن برای ادرار کردن در خارج از خانه

زمانی که سگ بیرون از خانه ادرار می‌کند، به او جایزه دهید. با دادن غذا، اسباب‌بازی موردعلاقه‌اش یا تشویق زیاد، می‌توان به او انگیزه ادرار کردن در مکانی خاص در بیرون از خانه را داد.

نیاز بیشتر ادرار کردن توله‌سگ‌ها نسبت سگ‌ها

ده دقیقه بعد دوباره او را برای ادرار کردن به همان مکان مشخص ببرید. گاهی اوقات توله‌سگ‌ها در اولین باری که برای ادرار کردن می‌روند، مثانه خود را کاملاً خالی نمی‌کنند. بیرون بردن او برای بار دوم برای جلوگیری از ادرار کردن در خانه مهم است.

اگر سن سگتان بیشتر است و پس از ده دقیقه دوباره به ادرار کردن نیاز پیدا کرد، نشانه این است که او دارای مشکلات پزشکی است.

علت ادرار نکردن سگ در بیرون از خانه چیست؟ چگونه آموزش دهیم؟

تشخیص زمان ادرار کردن سگ

همیشه بر رفتار توله‌سگ‌ها نظارت داشته باشید. با این کار، زمانی که سگ به ادرار کردن نیاز دارد اما فراموش می‌کند یا نمی‌داند چگونه بیان کند را متوجه خواهید شد. پس از بیدار شدن از خواب، پس از غذا خوردن یا بازی کردن، یا به دور خود چرخیدن و بو کشیدن، نشانه‌های زمان ادرار کردن است. اگر سگتان این کارها را انجام داد، قلاده‌اش را بسته و او را برای ادرار کردن به همان مکان مشخص ببرید.

بیرون بردن سگ به طور منظم

منظم باشید و مرتباً او را بیرون ببرید. سگ‌های جوان باید هر یک ساعت یا دو ساعت برای ادرار کردن به بیرون بروند. همان‌طور که سگ این کار را یاد می‌گیرد، می‌توانید به آرامی مدت زمان بین بیرون بردن‌ها را افزایش دهید.

به سگ آموزش دهید تا هنگام ادرار کردن زنگی را به صدا درآورد

آموزش دادن به سگ برای به صدا درآوردن زنگ به این معنی است هر زمان به ادرار کردن نیاز داشت، با زنگ زدن از شما درخواست کند تا او را به بیرون از خانه ببرید.

 • به او آموزش دهید تا با پوزه یا پنجه‌اش زنگ بزند. سگتان احتمالاً در مورد زنگ کنجکاو خواهد بود، بنابراین به محض اینکه بخواهد زنگ را با بو کشیدن لمس کند، برای او یک تکه خوراکی به دور از زنگ بیندازید تا حواسش به غذا خوردن معطوف شود. زمانی که برای او غذا پرت می‌کنید، دوباره برای دریافت غذا به سراغ زنگ خواهد رفت. پس هنگامی که در حال آموزش دادن نحوه استفاده از زنگ نیستید، زنگ را در دسترس سگ قرار ندهید.
 • اگر سگ واقعاً زنگ را به صدا درآورد، به او جایزه دهید! با دادن مقداری خوراکی، تشویق فراوان و نشان دادن هیجان خود، به او نشان دهید که کارش را به درستی انجام داده است.
 • از او بخواهید که شروع به زنگ زدن مداوم کند. سگتان باید زنگ را به صدا درآورد. هر زمان که زنگ زد، به او جایزه دهید.
 • گام بعدی این است که سگ زنگ را به صدا درآورد. سپس درب خانه را باز کرده و یک خوراکی به بیرون پرتاب کنید. با این کار یاد خواهد گرفت که هر زمان زنگ بزند، در باز شده و باید به بیرون برود و جایزه‌اش را دریافت کند. می‌خواهیم که سگ یاد بگیرد زنگ زدن به معنای بیرون رفتن از خانه برای ادرار کردن است؛ و این کار برای جلب‌توجه یا صرفاً باز کردن در به طور مکرر نیست!
 • برای اینکه به او یاد دهید که زنگ زدن به معنای ادرار کردن است، زنگ را کنار در قرار داده و هر بار که می‌خواهید او را به بیرون ببرید، آن را فشار دهید. زمانی که زنگ را به صدا درآورد، او را به بیرون و در مکان مشخص برده و سپس به او جایزه دهید.
 • زمانی که این کار را به خوبی یاد گرفت، زنگ را تمام مدت کنار در گذاشته تا سگ بتواند برای بیرون رفتن و ادرار کردن از آن استفاده کند. فراموش نکنید که پس از انجام تمامی این مراحل، همچنان به او جایزه دهید.

بوی بد ادرار را در خانه از بین ببرید

ازآنجاکه برخی از سگ‌ها دوست دارند به جاهایی که قبلاً ادرار کردن کرده‌اند بروند، بهتر است این بوی بد را از بین ببرید. با تمیز کردن این نقاط، از بروز حوادث آینده در همان مکان جلوگیری می‌کنید.

از اسپری‌های مخصوص تمرین ادرار کردن استفاده کنید

انواع مختلفی از این اسپری‌ها در بازار وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. هیچ‌کدام از این اسپری‌ها، سگ را برای ادرار کردن در مکانی خاص جادو نمی‌کند، اما این اسپری‌ها بوی ادرار یا مدفوع سگ را شبیه‌سازی می‌کنند که استفاده از آن‌ها در همان مکان مشخص در بیرون از خانه، سگ را تشویق به ادرار کردن در حیاط خانه می‌کند.

به خاطر داشته باشید این کار ممکن است مانع ادرار کردن سگ نیز شود. بعضی از سگ‌ها دوست ندارند در جایی که سگ دیگری ادرار کردن کرده است، مدفوع یا ادرار کنند؛ بنابراین، اگرچه این محصولات ممکن است برای بعضی سگ‌ها مفید باشد، اما ممکن است برای برخی دیگر جوابگو نباشد.

آموزش در لانه مخصوص سگ را امتحان کنید

تا زمانی که مورد پزشکی وجود نداشته باشد، بیشتر سگ‌ها دوست ندارند در لانه خود ادرار کردن کنند مگر اینکه چاره دیگری نداشته باشند؛ بنابراین استفاده کوتاه‌مدت از لانه به عنوان دستشویی، برای جلوگیری از بروز حوادث مفید است.

از پدهای مخصوص دفع مدفوع استفاده کنید

اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید یا سگ کوچکی دارید که بیرون رفتن برایش دشوار است، پدهای مخصوص ادرار کردن یا جعبه‌های دور ریختنی، گزینه‌های مناسبی هستند. به یاد داشته باشید که از این وسایل به طور منظم استفاده کنید. اگر تصمیم دارید از این پدها یا جعبه‌ها استفاده کنید، مطمئن شوید که همواره تمیز باشند و به راحتی در دسترس سگ قرار بگیرند.

در صورت نیاز از یک مربی حرفه‌ای سگ درخواست کمک کنید

اگر سگتان پس از انجام مراحل گفته شده، همچنان با ادرار کردن مشکل دارد، یا برای بیرون رفتن از خانه نگران و هراسان است، با یک مربی حرفه‌ای سگ مشورت کنید.

سخن آخر

آموزش دادن سگ به ادرار کردن خارج از خانه کار زمان بری است و صبر و حوصله زیادی را طلب می‌کند. امیدوارم مقاله حاضر مورد توجه شما قرار گرفته باشد. منتظر نظرات، پیشنهادات و تجربیات شما در زمینه آموزش سگ برای ادرار کردن هستیم.