Notice: تابع WP_Block_Type_Registry::unregister به طورنادرست فراخوانی شد. نوع بلوک "core/gallery" ثبت نشده است. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 5.0.0 افزوده شده است.) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5663

Notice: تابع WP_Block_Type_Registry::register به طورنادرست فراخوانی شد. نوع بلوک "core/gallery" هم‌اکنون ثبت شده است. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 5.0.0 افزوده شده است.) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5663
کابان مگ - معنی علائم و نمادهای روی برچسب لباس‌ها چیست؟

معنی علائم و نمادهای روی برچسب لباس‌ها چیست؟

0

حتماً در درز بغل پیراهن‌ها و بخش داخلی کت‌ها، کاپشن‌ها و لباس‌های مختلف برچسبی که روی آن علائمی شبیه اتو، تشت لباس و دیگر علائم هندسی دیگری که معنی آن‌ها را نمی‌دانید، دیده‌اید. اگر به دنبال این هستید که لباسی را که خریده‌اید، بشویید و اتو کنید با کابان مگ همراه باشید تا از با استفاده از اطلاعاتی که روی تگ یا برچسب لباس زده شده است، فرایند شست و شو و اتو کشی را صحیح اجرا کنید و از آسیب به لباستان پیشگیری کنید.

علائم شست و شوی لباس

به‌طورکلی علائم زیادی روی برچسب یا تگ لباس‌ها وجود دارد که شست و شو، اتو کشی، خشک شویی و دمای آن‌ها را نشان می‌دهد. در ادامه به علائم شست و شوی لباس و معانی آن‌ها پرداخته شده است.

نماد تشت آب

نماد شستشو که به صورت تشتی پر از آب نشان داده شده است، به شما می‌گوید که از چه دما یا تنظیمات دستگاه برای شستن لباس استفاده کنید.

علامت تشت آب با یک نقطه در آن

در نماد شستشوی نرمال هم می‌تواند درجه حرارت آب ذکر شود و هم یک تا شش نقطه که نشان دهنده میزان درجه حرارت آب است.

یک نقطه= ۳۰ درجه سانتی‌گراد

دو نقطه=۴۰ درجه سانتی‌گراد

سه نقطه= ۵۰ درجه سانتی‌گراد

چهار نقطه=۶۰ درجه سانتی‌گراد

پنج نقطه=۷۰ درجه سانتی‌گراد

شش نقطه= ۹۵ درجه سانتی‌گراد

علامت تشت پر آب و یک نقطه در آن و یک خط زیر آن

این نماند نشان دهنده پارچه‌هایی است که به صورت دائم پِرِس شده‌اند، مانند پارچه‌های پلیسه؛ این قبیل پارچه‌ها برای اطمینان از مقاومت در برابر چین و چروک و حفظ شکل اصلی خود، با مواد شیمیایی مقاوم شده‌اند. اگر لباسی دارای برچسب پرس دائم است، معمولاً به این معناست که نباید آن را اتو کنید.

علامت ظرف آب با دست

اگر این علامت را بر روی لباستان دیدید، بدانید که نباید آن را با ماشین لباسشویی بشویید. چنین لباس‌هایی باید درون یک تشت یا وان به‌صورت دستی شسته شوند. برای شستن این لباس‌ها، آن‌ها را خیس کرده و مواد شوینده را درون آب بریزید و خوب هم بزنید تا تمام بخش‌های لباس به مواد شوینده آغشته گردد. سپس برخی قسمت‌ها را با دست لکه بری کرده و درنهایت شستشو نمایید.

معمولاً لباس‌هایی از جنس پشم، ابریشم، پولک، جوراب شلواری و لباس‌های با پارچه زربافت را باید به صورت دستی شست تا در اثر شست و شو آسیب نبینند.

علامت تشت پر آب با یک ضربدر روی آن

نماد شسته نشود همان نماد شستشوی استاندارد است که یک ضربدر روی آن کشیده شده است. اگر برچسب مراقبت از لباس نشان می‌دهد که لباس نباید شسته شود، پس از کثیف شدن باید به صورت خشک، تمیز شود.

علامت‌های اتو کشی لباس

علائم اتو کشی لباس به شکل یک اتوی قدیمی به صورت خالی یا به همراه نقطه‌هایی درون آن نمایش داده می‌شوند که در ادامه معنی همه آن‌ها به صورت جداگانه گفته شده است.

علامت اتو

این علامت به این معنی است که این لباس قابلیت اتو کشی دارد و می‌توانید آن را اتو کنید. اگر روی شکل اتو علامت ضربدر وجود داشت به این معنی است که در صورت اتو کشی لباس آسیب می‌بیند و نباید آن را اتو کرد.

علامت اتو با سه نقطه در آن

علامت اتو با سه نقطه در آن همانند نماند تشت است. در واقع نقطه‌ها درجه دمای اتو کشی را نشان می‌دهند. نماند اتو با سه نقطه در آن به این معنی است که می‌توان لباس را با دمای بالا (۲۰۰ درجه سانتی‌گراد) اتو کرد.

نماد اتو با دو نقطه

نماند اتو با دو نقطه در آن به دمای ۱۵۰ درجه‌ای اتوکشی اشاره می‌کند و دمای بیشتر از آن می‌تواند به لباس آسیب برساند.

نماند اتو با یک نقطه

یک نقطه یعنی لباس باید با درجه حرارت کم اتو شود. بهترین دما برای این نماد ۱۲۰ درجه سانتی‌گراد است.

نمادهای خشک کردن لباس

به‌طورکلی لباس‌ها یا بر روی بند رخت در سایه یا آفتاب، در ماشین خشک کن و یا به صورت افقی روی استندهای فلزی رخت خشک کن، خشک می‌شوند. البته هر لباسی با توجه به جنس آن نیازمند روش خاصی برای خشک کردن است. هر روش هم توسط علامت‌هایی روی تگ یا برچسب لباس آورده شده و معانی آن‌ها در زیر آمده است.

نماد یک مربع با دایره در آن

نماد اصلی خشک‌کن، مربعی است که دایره‌ای در وسط آن قرار دارد. البته گاهی از یک مربع خالی هم برای بیان امکان خشک کردن لباس با استفاده از ماشین خشک کن، استفاده می‌شود.

نماد مربع-دایره و یک ضربدر روی آن

علامت مربع-دایره و ضربدر روی آن به معنی این است که لباس را نمی‌توان با ماشین خشک کن، خشک کرد و باید از روش‌های دیگری مانند بند رخت و استند فلزی لباس خشک استفاده کرد.

نماد دایره-مربع با یک، دو و سه نقطه در آن

مانند نماد تشت آب با سه نقطه و اتو با سه نقطه، نماند دایره-مربع با سه نقطه درون آن هم نشان دهنده استفاده مجاز از ماشین خشک کن با دمای بالا برای لباس مورد نظر است.

یک نقطه یعنی از ماشین خشک‌کن با دمای پایین استفاده شود. علامت مربع-دایره با دو نقطه در آن نیز نشان دهنده استفاده از ماشین خشک کن با دمای متوسط است.

نماد مربع-دایره با یک خط زیرش

اگر در قسمت نمادهای شست و شو به یاد داشته باشید. نماد یک خط زیر شکل تشت پر آب نشان دهنده لباس‌هایی بود که پرس شده بودند و در اینجا نیز علامت مربع-دایره و یک خط زیر آن، به معنای استفاده از تنظیمات پرس دائم برای لباس در هنگام استفاده از ماشین خشک کن است.

حال اگر دو خط زیر شکل مربع-دایره وجود داشت به این معنی است که پارچه ظریف و حساس است و برای خشک کردن لباس با استفاده از ماشین خشک کن باید ماشین روی لباس حساس بدون چرخش تنظیم شود.

نماد مربع با خط منحنی

نماد مربع با خط منحنی در آن به این معنی است که برای خشک کردن، می‌توانید لباس را روی بند رخت آویزان کنید.

نماد مربع و خط افقی

این نماد به این معنی است که برای خشک کردن لباس باید از استند لباس فلزی خشک کنید و لباس نباید آویزان شود. لباس‌های پشمی، کاموایی و بافت همگی این دستور العمل را دارند زیرا با آویزان کردن در اثر جاذبه کش آمده و آسیب می‌بینند، پس بهتر است آن‌ها را روی استند و به صورت افقی خشک کنید.

نماد مربع با سه خط عمودی

این نماد معانی مختلفی در وب‌سایت‌های مختلف دارد ولی با توجه به جست و جویی که در بسیاری منابع معتبر کرده‌ام، به نظر می‌رسد این نماد به معنی این است که لباس را به یک چوب لباس آویخته و سپس روی بند آویزان کنید تا خشک شود. همچنین این کار به این معنی است که لباس نباید چلانده شود و آب آن باید کم کم از لباس خارج شود و وقتی روی چوب لباسی خشک می‌شود، چروکی هم در آن ایجاد نمی‌شود.

نماد مربع با دو خط مورب

این نماد به معنی این است که لباس مورد نظر باید در سایه و دور از نور مستقیم خورشید خشک شود. لباس‌های تیره که ممکن است در برابر آفتاب رنگ پریده شوند، باید در سایه خشک شوند.

حالا اگر روی تمام نمادهای مربع بالا دو خط مورب اضافه کنیم به این معنی است که لباس باید در سایه و به دور از نور مستقیم خورشید خشک شود.

دستورالعمل استفاده از سفیدکننده و شوینده

نماد مثلث توخالی

یک مثلث توخالی یا یک علامت دایره با حرف اِی (A) در آن به این معنی است که می‌توان از هر نوع سفیدکننده و ماده شوینده‌ای در هنگام نیاز استفاده کرد.

نماد مثلث با خطوط مورب

مثلثی که با خطوط مورب پر شده است به این معنی است که فقط باید از سفیدکننده‌هایی که فاقد کلر هستند استفاده کرد. مواد تشکیل دهنده سفیدکننده خود را بررسی کنید و ببینید که حاوی کلر نباشد. حال اگر مثل با حرف سی ال (CL) را درون مثلث مشاهده کردید به این معنی است که استفاده از شوینده‌های کلردار هم بدون مانع است.

نماد مثلث تو پر

یک مثلث توپُر همراه با علامت ضربدر روی آن نشان دهنده این است که هرگز نباید از هیچ نوع سفیدکننده در شستن این لباس استفاده کرد. در انتها نیز لازم به یادآوری است که اگر لباسی دارای لکه‌ای بود و مجاز به استفاده از شوینده‌ها و لکه برها برای تمیز کردن آن نبودید. پس از شست و شوی معمولی آن لکه را در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار دهید و پس از خشک شدن دوباره آن را کمی خیس کنید. با چند بار تکرار این کار، لکه از بین می‌رود و آسیبی هم به لباس وارد نمی‌شود. ناگفته نماند که این روش برای لباس‌های تیره و مشکی توصیه نمی‌شود.

علائم خشکشویی لباس

گاهی لباس‌هایی مانند کت و شلوار، پالتو و مانتوهای مجلسی را باید خشک شوی کرد. البته سپردن لباس‌ها به خشک‌شویی‌های کاربلد و آشنا به علائم، جنس و حالت لباس هم یک نکته است که باید در نظر گرفته شود. در ادامه علائم مربوط به خشک شویی لباس‌ها آمده است.

نماد دایره با یک ضربدر

نماد دایره با ضربدر روی آن به این معنی است که لباس مورد نظر نباید خشک شویی شود. پس می‌توان آن را به روش‌های دیگر مانند مرطوب کردن و شست و شو با دست و لباس شویی تمیز کرد.

نماد دایره تو خالی

نماد خشک‌شویی یک دایره ساده است و این معنی است که لباس مورد نظر قابلیت خشک شویی کردن را دارد.

نماد دایره با حرف پی (P) در آن

نماد حرف پی (P) در داخل دایره برای مواقعی استفاده می‌شود که خشک شویی با هر حلال به جز تتراکلرواتیلن مجاز است. اگر زیر نماد از یک دو خط افقی استفاده شده باشد به این معنی است که غلظت مواد شوینده آن باید کم باشد.

نماد دایره با حرف اف (F) در آن

لباس‌هایی که باید تحت شرایط نرمال با روش خشک‌شویی با استفاده از مواد پی سی ای (PCE) تمیز شوند، با نماد دایره با حرف (F) در داخل آن قرار دارد. اگر در زیر این نماد یک یا دو خط افقی وجود دارد به این معنی است که باید از غلظت کمتر شوینده استفاده شود.

سخن آخر

امیدوارم مطالب آورده شده در این مقاله برای شما مفید باشد و از آن در شست و شوی لباس استفاده کنید. منتظر نظرات، پیشنهادات و تجربیات شما در زمینه شست وشوی لباس بر طبق برچسب آن هستیم.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5107

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5107

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110