استفاده از هنر گلدوزی در طراحی دکوراسیون داخلی و تزیین خانه

شاید باورش کمی سخت باشد ولی امکان استفاده از گلدوزی در دکوراسیون داخلی وجود. با استفاده از هنر گلدوزی می‌توان رومیزی، کوسن، پرده، آباژور، رومبلی، روتختی و البته تابلو درست کرد. در این مقاله از کابان مگ به هنرمندان حوزه گلدوزی کمک می‌کنیم تا از هنر خود در زمینه‌های مختلفی بهره ببرند و شاید درآمد داشته باشند. با ما همراه بمانید.

ساخت آباژور گلدوزی شده

اگر در خانه آباژور قدیمی یا کهنه دارید و یا هنگام عبور از خیابان با آباژور قدیمی در مغازه امانت فروشی برخورد کرده‌اید و ایده تعمیر و بازسازی آن به سرتان زده است. یکی از راه‌های بازسازی آباژور استفاده از هنر گلدوزی است.

ابتدا پارچه دور آباژور را جدا کرده و از آن به عنوان الگوی اولیه استفاده کنید. سپس یک پارچه نو برداشته و به اندازه الگو اولیه برش کنید. حالا با استفاده از ایده‌های گلدوزی که در سر دارید، پارچه جدید را تزیین کنید. اگر پایه آباژور نیاز به بازسازی دارد، رنگ آمیزی و یا چسباندن نگین‌های رنگارنگ متناسب بارنگ‌های گلدوزی می‌تواند جذابیت آباژور جدید را دو چندان کند. در زیر چند نمونه آباژور گلدوزی شده ارائه شده است.

ساخت کوسن گلدوزی شده

یکی از استفاده‌های متداول از هنر گلدوزی، ساخت کوسن‌های زیبا است. کوسن یک اکسسوری رایج در کنار مبلمان است که تقریباً در هر خانه‌ای دیده می‌شود و چیزی که کوسن خانه شما را می‌تواند از سایر خانه متمایز کند این است که آن را با هنر دست خود و سلیقه نابتان ساخت باشید. کوسن‌های مربعی در اندازه‌های مختلف برای کاناپه‌ها و کوسن‌های مستطیل نیز معمولاً برای صندلی‌های تکی مناسب هستند. در ادامه چند نمونه کوسن گلدوزی نمایش داده شده است.

ساخت مبل گلدوزی شده

مبل گلدوزی شده شاید کمی گنگ باشد ولی استفاده از هنر گلدوزی برای ساخت پارچه‌هایی که روی انواع مبل می‌کشند امری کاملاً شدنی است. مبل‌های رنگارنگ با گلدوزی‌های شلوغ یک دکوراسیون زیبا به سبک ساحلی می‌تواند باشد. برای تمرین اجرای پارچه روی مبل وقتی در زمینه مبل سازی تجربه ندارید، ساخت مبل‌های پاف گزینه خوبی هستند. تصمیم بگیرید مبل پاف چه شکلی دارد و سپس الگوی آن را روی پارچه انداخته و درون الگو را گلدوزی کنید، سپس تکه‌های پارچه را به هم دوخته و روی مبل پاف بکشید. در قیمت پایین پارچه را با استفاده از پونز یا منگنه به چوب محکم کنید و برای تمیزی بیشتر کار یک پارچه به زیر مبل پس‌دوز کنید.

مبل‌های قدیمی منزل را می‌توانید به این روش تازه کنید. البته بازسازی مبل‌های استیل نسبت به مبل‌های راحتی آسان‌تر است و توصیه می‌شود در ابتدای کار از آن‌ها استفاده کنید. در ادامه چند نمونه مبل گلدوزی شده به نمایش درآمده است که امیدوارم ایده خوبی برای شروع کار باشد.

ساخت روتختی گلدوزی شده

یکی از مصارف بزرگ گلدوزی ساخت روتختی، روبالشی و رویه لحاف و پتو است. البته ساخت روتختی به دلیل ابعاد بزرگی که دارد کاری بسیار دشوار و وقت‌گیر است. توصیه می‌شود برای ساخت روتختی گلدوزی شده از سوزن گلدوزی استفاده کنید و با استفاده از نخ‌های رنگی و طرح‌های مختلف فضا پر شود. استفاده از انواع روش‌های گلدوزی ممکن است کار ساخت را کمی دشوار و طولانی کند. روش زنجیره دوزی با سوزن مخصوص گلدوزی برای اجرای نقوش مختلف بارنگ‌های متنوع می‌تواند راه گشا باشد. در ادامه چند نمونه از این روش به نمایش درآمده است.

ساخت رومیزی گلدوزی شده

اصولاً رومیزی‌ها و رانرها به دو شکل مستطیل و دایره ساخته می‌شوند و بستگی به شکل میز دارد. ساخت رومیزی گرد برای میزهای گرد و رومیزی مستطیل برای میزهای مستطیل مناسب است. به یاد داشته باشد که گلدوزی ممکن است کمی پستی و بلندی به وجود آورد و استفاده از آن را دشوار کند. بهتر است دوره‌ها یا حاشیه‌های رومیزی گلدوزی شود و قسمت میانی آن خالی گذاشته شود یا با استفاده از پارچه‌های گیپور تزیین شود. البته اجرای گلدوزی با یک روش و به صورت پرپشت نیز پستی و بلندی کمی به وجود می‌آورد و کارایی میز را مختل نمی‌کند. در ادامه چند نمونه رومیزی و رانر گلدوزی مشاهده می‌کنید.

ساخت تابلوی گلدوزی

از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین استفاده‌های هنر گلدوزی می‌توان بعد از استفاده آن در تزیین لباس به کاربری تابلویی آن اشاره کرد. البته ساخت تابلو گلدوزی وقت‌گیر است و نیاز به استفاده از انواع روش‌های گلدوزی و ایجاد یک تصویر هر چه واقعی‌تر دارد. البته گلدوزی انواع گل، صحنه‌هایی از گل و گلدان و گلستان‌ها از جمله منظره‌هایی است که با گلدوزی به تصویر کشیده می‌شود. در ادامه چند تصویر از تابلوی گلدوزی ساده با قاب کارگاه گلدوزی به نمایش درآمده است. البته می‌توان تابلو گلدوزی را مانند هر تابلو دیگری قاب گرفت.

سخن آخر

امیدوارم این مقاله مورد پسند واقع شده باشد. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم. اگر استفاده‌های دیگری از هنر گلدوزی می‌شناسید و تجربه کرده‌اید آن را با مخاطبان کابان مگ در میان بگذارید.