چگونه می‌توانیم از خطرات رنگ کردن مو به دور باشیم؟ نکات و اصول

0

 صنعت رنگ مو و رنگ کردن مو چندان سالم و پاک نیست. حتی محصولات تولید اروپا و حتی بیشتر برندهایی که عنوان طبیعی، گیاهی یا ارگانیک دارند، نیز شامل مواد شیمیایی به شدت سمی هستند. اگرچه بسیاری از ما موهای خود را رنگ می‌کنیم، نتیجه آن را دوست داریم و قصد نداریم آن را کنار بگذاریم، اما دوست داریم حداقل بدانیم با این کار چه خطراتی را به جان می‌خریم و صد البته همه ما دوست داریم که تمام فرایند ساخت مواد رنگ مو، همراه با شفافیت بیشتر و در نهایت خطرات کمتر باشد.

آیا رنگ کردن مو خطرناک است؟

آیا رنگ کردن مو به اندازه سیگار کشیدن خطرناک است؟ شاید نه اگرچه متأسفانه خطرات رنگ مو به اندازه خطرات سیگار کشیدن مورد مطالعه قرار نگرفته­اند. خطرناک‌ترین ماده سمی یعنی پارافنیل دی آمین که بر طبق سازمان کارگروه محیط‌زیست، میزان خطرناک بودن آن هفت از ده است، در بیشتر رنگ‌های دائمی مو، (برخی رنگ‌ها ماده مشابه دیگری به نام PTD دارند) حتی آن‌هایی که فرمول‌های طبیعی و ارگانیک دارند، موجود است. خانم سونیا لاندر، یکی از تحلیل‌گران ارشد در کارگروه محیط‌زیست می‌گوید پارافنیل دی آمین یکی از مواد بسیار مورد توجه و نگران‌کننده است.

نکات مهم برای داشتن یک رنگ موی سالم و کم خطرتر

در ادامه بحث قصد داریم به ذکر نکاتی بپردازیم که آگاهی از آن‌ها به شما کمک خواهد کرد به ریسک‌های مرتبط با رنگ کردن مو را برای خود به حداقل مقدار ممکن کاهش دهید. اگر به دنبال محافظت از سلامتی، پوست و موی خود هستید این نکات به شما کمک خواهد کرد.

رنگ‌های روشن کم خطرتر از رنگ‌های تیره هستند

همیشه در خانه یا سالن‌های زیبایی سعی کنید موهای خود را روشن‌تر کنید و نه تیره‌تر. رنگ‌های تیره دارای مقادیر بسیار بالاتری از پارافنیل دی آمین هستند. این ماده از خطرناک‌ترین مواد شیمیایی موجود در رنگ‌ها است. در خصوص ترکیب مواد شیمیایی و درک درستی از آن‌ها می‌توانید به مطلب «خطرات و مضرات رنگ موهای شیمایی» مراجعه کنید.

رنگ‌های روشن کم خطرتر از رنگ‌های تیره هستند

هر وقت موهایتان سفید شد، بعد رنگ کنید

برخی از خانم‌ها حتماً در دوره جوانی که موهایی بسیار زیبا و خوش‌رنگ هم دارند نسبت به رنگ کردن مو اقدام می‌کنند. متعاقباً برای رنگ کردن مو در این حالت باید از مواد شیمیایی قوی‌تری استفاده کرد. تا وقتی موهایتان سفید نشده، آن‌ها را رنگ نکنید. در صورتی که رنگ سفید برای شما ناخوشایند است، آن‌ها را رنگ کنید.

رنگ کردم مو را دیر به دیر انجام دهید

برای ریشه‌گیری از رنگ موهای موقت استفاده کنید، این رنگ‌ها فقط تا زمانی ماندگاری دارند که‌ آن‌ها را بشویید، بنابراین یک جایگزین مؤثر و آسان به جای ریشه‌گیری با رنگ‌های دائمی هستند. از این رنگ‌های موقت استفاده کنید تا فواصل بین رنگ کردن با رنگ‌های دائمی طولانی‌تر شود، بدین ترتیب میزان استفاده شما از رنگ‌های دائمی به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

از طرفی هم می‌توانید ساقه موهای خود را نرم کنید، کلاه بپوشید، از شنا در استخرهای کلردار خودداری کنید و موهای خود را کمتر بشویید، تمامی این موارد سبب می‌شوند رنگ موی شما تا حد امکان درخشان و سالم بماند، در نتیجه به دفعات کمتر موهای خود را رنگ خواهید کرد.

در خانه با احتیاط مو را رنگ کنید

به پیشنهاد ما بخوانید

رنگ کردن مو در خانه مزایا و معایب خود را دارد. اگر در خانه موهایتان را رنگ می‌کنید، حتماً دستورالعمل‌ها را رعایت کنید. دستکش بپوشید، به خصوص اگر با رنگ­های خانگی کار می‌کنید. سعی کنید به هر طریق ممکن از تماس مستقیم با این مواد دوری کنید.

در خانه با احتیاط مو را رنگ کنید

به علائم حساسیت بعد از رنگ کردن مو دقت کنید

بعد از رنگ کردن، در صورت احساس خفیف‌ترین علائم حساسیت حتماً بلافاصله تحت درمان قرار بگیرید. (البته منظور ما سوزش یا التهاب حاصل از دکلره کردن نیست، بلکه منظور ورم بیش از اندازه، خواب آلودگی یا مشکل در تنفس است). برخی از کسانی که به دفعات زیاد موهای خود را رنگ کرده‌اند و یا حتی برخی از کسانی که برای اولین بار موهای خود را رنگ کرده‌اند، دچار واکنش آنافیلاکسی (یک واکنش آلرژیک سریع و حاد) شده ­اند. تعدادی از کسانی که حتی فقط تست رنگ روی آن‌ها انجام شده است، نیز دچار برخی از این واکنش‌ها شده‌اند. در صورت وجود علائم مبهم حساسیت حتماً آن را جدی بگیرید، زیرا واکنش آنافیلاکسی، مسئله مرگ و زندگی است.

رنگ کردن مو در بارداری خوب نیست

اگر باردار هستید، در طول سه ماهه اول موهای خود را رنگ نکنید، رابینسون می‌گوید در صورت امکان در کل دوره بارداری از رنگ کردن ریشه‌های مو و پوست سر خودداری کنید. او همچنین می‌گوید با آرایشگر خود درباره گزینه‌های مختلف صحبت کنید، زیرا گاهی می‌شود بدون رنگ گرفتن پوست سر، تمام موها را رنگ کرد.

ترجیحاً قسمتی از مو را رنگ کنید

ترجیحاً تمام سر را رنگ نکنید. رابینسون توصیه می‌کند که برای مثال هنگام هایلایت کردن مو، پوست سر رنگ نمی‌شود، در نتیجه خطری متوجه فرد نیست. همچنین بهتر است افرادی که کمتر از ۲۵ درصد موهای آن‌ها سفید شده است، فقط همان موهای سفید را رنگ کنند و اجازه دهند بقیه موها رنگ طبیعی خود را داشته باشند. او می‌گوید شما ترجیحاً نباید تمام موها را رنگ کنید.

ترجیحاً قسمتی از مو را رنگ کنید

از رنگ موهای سالم‌تر استفاده کنید

سعی کنید از فرمول‌هایی که فاقد پارافنیل دی آمین هستند استفاده کنید. اگر این رنگ‌ها برای شما جواب دهند عالی می‌شود. اگرچه ممکن است همین رنگ‌ها هم کاملاً غیر سمی نباشند، اما حداقل شما یکی از معروف‌ترین و کشنده‌ترین سم‌ها را حذف کرده‌اید.

چگونه از موی سر در هنگام رنگ کردن مو محافظت کنیم؟

موسسه ملی پسوریازیس برای حفاظت از پوست سر در حین رنگ کردن و پس از آن، موارد زیر را توصیه می‌کند:

با آرایشگر خود هماهنگ باشید

اغلب آرایشگرها با پسوریازیس آشنا هستند، اما با این حال در صورت لزوم شرایط خود را توضیح دهید. توضیح این موارد قبل از روز رنگ کردن، می‌تواند کمک‌کننده باشد. هر گونه حساسیت به محصولات خاص را برای او توضیح بدهید و گزینه‌های مختلف را بررسی کنید.

برخی افراد ممکن است به خاطر این قضیه خجالت بکشند، اما بدانید که بیشتر آرایشگرها در طول روز با انواع مختلف مو و پوست کار می‌کنند و چنانچه آرایشگر شما نمی‌تواند این مشکل شما را درک کند، پس بهتر است که آرایشگر جدیدی پیدا کنید.

ابتدا رنگ را روی یک بخش کوچک تست کنید

پیش از رنگ کردن، ابتدا رنگ را روی بخش کوچکی از پوست سر یا گردن تست کنید. برای مدت زمان توصیه‌شده صبر کنید و سپس آن بخش را طبق دستورالعمل بشویید. در صورت امکان ۲۴ ساعت صبر کنید تا رنگ اثر کند. قبل از رنگ کردن مراقبت‌های پزشکی لازم را انجام دهید. یک یا دو روز قبل از رنگ کردن موها، حتماً درمان‌های تجویزی مربوط به پسوریازیس را انجام دهید.

برای محافظت از پوست، وازلین استفاده کنید

به نواحی مانند پیشانی، گوش‌ها، گردن و سایر بخش‌هایی که ممکن است به رنگ آغشته شوند، وازلین بمالید. این کار مانع از تماس مواد شیمیایی با بخش‌های حساس اطراف پوست سر و التهاب آن‌ها می­ شود­.

برای محافظت از پوست، وازلین استفاده کنید

محصولات مورد قبول و استاندارد را خودتان تهیه کنید

ممکن است سالن، محصولات مناسب برای انواع افراد و انواع پوست‌ها را نداشته باشد. اغلب سالن‌ها به مشتری اجازه می‌دهند که محصولات مختلف از جمله شامپوهای دارویی خاص را خودشان تهیه کنند. قبل از رزرو وقت در این باره سؤال کنید.

از آرایشگر بخواهید با ملاحظه موهای شما را رنگ کند

از آرایشگر بخواهید تا به آرامی و ملایمت موهای شما را رنگ کند. در صورت لزوم نباید از برس‌های سفت استفاده کنند، زیرا ممکن است پوست سر خراشیده شود. به این ترتیب میزان اصطکاک و گرما کاهش پیدا می‌کند. همچنین آب ولرم یا سرد کمتر از آب‌های داغ، پوست سر را ملتهب می‌کنند.

از راهبرد آزمون و خطا استفاده کنید

گاه تنها راه ممکن برای فهمیدن این که آیا یک محصول سبب وخامت پسوریازیس می‌شود یا نه این است که آن را امتحان کنید. چنانچه فرد احساس سوزش یا التهاب در پوست سر خود داشته باشد، باید سریعاً آرایشگر را آگاه کرده و ویژگی‌های محصول استفاده ­شده را یادداشت کنند.

جایگزین‌های طبیعی برای رنگ موی شیمیایی

جایگزین‌های طبیعی برای رنگ موی شیمیایی

تقریباً تمامی محصولات ممکن است پوست سر را ملتهب کنند. البته رنگ‌های طبیعی می‌توانند کم خطرتر و ملایم‌تر از محصولات سنتی باشند. اگرچه راهکارهای خانگی نیاز به آزمون و خطا دارند، اما اغلب آن‌ها انتخاب‌های ارزانی هستند و کمتر از محصولات شیمیایی سبب وخامت مشکلات پوستی می‌شوند.

قبل از امتحان کردن هر محصول، ابتدا در رابطه با آن تحقیق کنید. همچنین بهتر است قبل از استفاده محصولات جدید برای نواحی مشکل‌دار پوست، با دکتر مشورت کنید. طرفداران رنگ‌های طبیعی راه‌های زیادی را در اینترنت پیشنهاد کرده­اند و دستورالعمل‌های مرتبط با آن را هم قرار داده ­اند. در زیر به معرفی برخی از محبوب‌ترین روش‌ها می‌پردازیم.

 جوش شیرین

جوش شیرین از مواد طبیعی برای رنگ کردن مو است. این ماده را می‌توان در ترکیب با سایر ترکیبات رنگ موی طبیعی به کار برد. از این ماده می‌توان برای روشن کردن رنگ مو استفاده کرد.

حنا

این رنگ مشهور، معمولاً مو را به رنگ طیف قرمز در می‌آورد. اغلب افراد از استفاده حنا خودداری می‌کنند و یا ترجیح می‌دهند حنای سیاه یا قهوه‌ای تیره را امتحان کنند.

حنا

 قهوه یا چای سیاه

قهوه و چای هم بسیار در ترکیب با حنا و جوش شیرین استفاده می‌شود. دقت داشته باشید که از این دو مورد عمدتاً در ترکیب با سایر مواد و برای قهوه‌ای کردن مو استفاده می‌شود.

آب لیمو

آب لیمو هم به دلیل خاصیت اسیدی ملایمی که دارد می‌تواند تا حدودی به خوش‌رنگ شدم موهای شما کمک کند. اگر مقدار مساوی از آب لیمو را با آب مقطر مخلوط کنید، می‌توانید از این محلول برای روشن کردن رنگ‌های قهوه‌ای یا بلوند تیره استفاده کنید.

پراکسید

اگرچه بسیاری بر این باورند که این ماده یک محصول طبیعی نیست، اما یک جایگزین نسبتاً ملایم برای دکلره محسوب می‌شود. به عبارتی این ماده جایگزین ملایمی برای دکلره‌هایی است که رنگ طبیعی مو را کاملاً از بین می‌برند.

رنگ‌های عمومی بدون نسخه

محصولات طبیعی و ارگانیک فراوانی در مغازه‌ها و عطاری موجود هستند. البته همیشه سعی کنید مواد اولیه این‌گونه رنگ‌ها را بررسی کنید تا دچار التهابات و حساسیت احتمالی نشوید.

رنگ‌های عمومی بدون نسخه

 آب هویج و چغندر

معمولاً از آب هویج و چغندر برای اضافه کردن یک هاله قرمز رنگ به موهای بلوند یا قهوه‌ای تیره و روشن استفاده می‌شود. برای این کار باید ۳ پیمانه آب چغندر را با یک پیمانه آب هویج مخلوط کنید و سپس موهای خود را به این محلول آغشته کنید. سپس به مدت یک ساعت صبر کنید و بعد موهای خود را با شامپو بشویید.

گردوی سیاه

استفاده از این محصول بهترین راه برای تیره کردن و تقویت موها و همچنین پوشاندن موهای سفید است. پوست گردو را جدا کنید و در آب بجوشانید. حرارت را کم کرده و سپس اجازه دهید محلول برای ۱۵ الی ۲۰ دقیقه به آرامی بجوشد. بگذارید محلول سرد شود. سپس آن را به یک روغن گیاهی دلخواه اضافه کنید و به موهای خود بمالید و پس از نیم ساعت موهای خود را بشویید.

سخن آخر

رنگ کردن چه در خانه و چه در سالن‌های زیبایی باید از اصول و قوانین خاص خود پیروی کند در غیر این صورت شاید شما را در مقابل ریسک‌هایی قرار دهد. ریسک‌هایی که می‌توانند سلامتی پوست و موی شما را تهدید کنند. بسیار از این نکات و اصول قبل از رنگ کرد نباید مشخص شوند و بسیاری هم باید در حین رنگ کردن مو به آن‌ها دقت داشت. بدون شک رنگ کردن مو چندان بی‌خطر نیست و به همین دلیل هم می‌توان در صورت لزوم از رنگ موهای طبیعی که در بالا به آن‌ها اشاره شد استفاده کرد.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110