نگهداری از بچه گربه تازه متولد شده خیابانی یتیم از شیر دادن تا حمام و دستشویی بردن

0

اگر یک بچه گربه خیابانی تازه متولد شده و یک روزه را پیدا کرده‌اید که به هر طریقی از مادر خود جدا شده است، شاید ترش وجود شما را فرا گیرد اما واقعاً این گونه نیست. با کمی دقت و مراقبت به راحتی می‌توانید نقش مادر این گربه را ایفا کنید. اینکه بچه گربه چه زمانی از مادرش جدا می‌شود؟ تا چه زمانی باید به بچه گربه شیر داد و یا به عبارتی بچه گربه‌ها تا چند ماهگی شیر مادر می‌خورند؟ نکاتی هستند که باید در بزرگ کردن و نگهداری از یک بچه گربه خیابانی تازه متولد شده به آن‌ها دقت داشته باشید. در ادامه با آموزش هر آنچه که باید در خصوص تربیت یک بچه گربه بدانید، با کابان مگ همراه باشید.

نگهداری و بزرگ کردن بچه گربه خیابانی تازه متولد شده

مهم‌ترین مراقبت‌های لازم برای بزرگ کردن هر بچه گربه در هفته‌های اول تولد، مربوط به غذا دادن، گرم ماندن، یادگیری مهارت‌های اجتماعی و یادگیری انجام مستقل ادرار و دفع هستند. در اغلب موارد، افراد از گربه مادر توقع دارند که این وظایف را بر عهده بگیرد، اما چنانچه بچه گربه از مادرش جدا شده است، یا مادرش او را رها کرده و یا شیر کافی ندارد، مراقبت از او به عهده شما خواهد بود.

بچه گربه تا چند ماهگی شیر مادر میخورد؟

غذا دادن مهمترین اصل در بزرگ کردن یک بچه گربه است. در طول ۴ هفته اول زندگی، شیر گربه مادر، تمام نیازهای بچه گربه را فراهم می‌کند. اگر بچه گربه‌ای دارید که از مادرش جدا شده است، حتماً با یک دامپزشک، پناهگاه حیوانات سرگردان، یا یک پرستار حیوانات صحبت کنید، شاید آن‌ها بتوانند یک گربه مادر دیگر را پیدا کنند- شاید این گربه بتواند از گربه‌های یتیم دیگر هم مراقبت کند.

اگر نتوانستید یک مادر خوانده برای بچه گربه‌تان پیدا کنید، حتماً با یک دامپزشک مشورت کنید و از او بخواهید به شما یاد بدهد که چگونه به کمک بطری و با شیرهای صنعتی، به بچه گربه غذا بدهید. لطفاً به هیچ عنوان به گربه‌ها –در هر سنی- شیر گاو ندهید؛ زیرا گربه‌ها نمی‌توانند شیر گاو را هضم کنند و اسهال می‌شوند.

غذای بچه گربه ۱ تا ۲ ماهه به جز شیر

اینکه بدانیم یچه گربه چه چیزهایی می‌خورد نکته مهم دیگری در بزرگ کردن آن است. وقتی بچه گربه‌ها به سن ۳ الی ۴ هفتگی یا همان یک ماهگی رسیدند، سعی کنید به جای شیشه شیر، از یک کاسه کم‌عمق استفاده کنید، بعد از آن می‌توانید غذاهای خیس و نرمی که راحت جویده می‌شوند را به لیست غذایی او اضافه کنید. می‌توانید با ترکیب شیر گرم و یک قوطی غذای خشک مخصوص بچه گربه‌ها، برای او فرنی درست کنید.

این غذا را توی یک کاسه کم‌عمق بریزید و در طول روز چندین بار به بچه گربه غذا بدهید. وقتی بچه گربه ۵ هفته‌ای شد، باید به رژیم غذایی جدید خود عادت کرده باشد. وقتی ۶ یا ۷ هفته شد، باید بتواند غذاهای خشک را هم بجود و دیگر نیازی به خیس کردن غذاهای او نیست. وقتی حدود ۸ هفته گذشت، می‌توانید بچه گربه را از شیر بگیرید.

بچه گربه‌ها به انرژی زیادی نیاز دارند- معمولاً ۲ الی ۳ برابر یک گربه بالغ؛ بنابراین غذای بچه گربه‌ها باید حاوی حداقل ۳۰ درصد پروتئین باشد. حتماً بررسی کنید که ترکیبات غذای تهیه‌شده، مخصوص بچه گربه‌ها باشد.

بچ ‌گربه‌ها چه چیزهایی به جز شیر می‌خورند؟
از سن ۳ و ۴ هفتگی به بعد، میتوان غذاهای نرم به بچه گربه داد.

میزان غذای بچه گربه چند بار در روز چقدر است؟

موارد زیر، برنامه کلی دفعات غذا خوردن برای گربه‌های تازه متولد شده و گربه‌های کوچک هستند.

  • بچه گربه‌های تازه متولد شده ممکن است هر ۱ تا ۲ ساعت شیر بخورند.
  • در سن ۳ یا ۴ هفتگی، می‌توانید یک غذا را جایگزین شیر کنید و غذای مخصوص بچه گربه‌ها را درون یک کاسه، خیس و نرم کنید و ۴ الی ۶ بار در روز به او غذا دهید.
  • بچه گربه‌های ۶ الی ۱۲ هفته‌ای، باید چهار بار در روز غذا بخورند و کم کم باید مقدار شیر مصرفی را کم و غذاهای دیگر او را بیشتر کنید.
  • به بچه گربه‌های ۳ الی ۶ ماهه باید ۳ بار در روز غذا بدهید.

چگونه بچه گربه تازه متولد شده را گرم نگه دارم؟

فراهم کردن گرمای مورد نیاز از اقدامات مهم شما برای بزرگ کردن یک بچه گربه یک روزه و جدا شده از مادر خودش است. اگر بچه گربه شما یتیم است، باید حتماً او را گرم نگه دارید. برای این کار می‌توانید از یک پد گرمایی استفاده کنید یا بطری آب گرم را درون یک حوله بپیچید و کنار او قرار دهید.

منبع گرما باید جایی قرار بگیرد که بچه گربه هر وقت دلش خواست، بتواند از آن دور شود. در رابطه با دمای مناسب برای بچه گربه با دامپزشک مشورت کنید و حتماً پد گرمایی را بررسی کنید که به درستی کار می‌کند یا نه.

وزن بچه گربه باید چقدر باشد؟

وزن بچه گربه یک روزه و هنگام تولد حدود ۱۰۰ گرم است و مقدار آن به گونه و نوع بچه گربه بستگی دارد. در طول هفته‌های اول پس از تولد، وزن بچه گربه ممکن است دو یا حتی سه برابر شود. افزایش روزانه ۷ الی ۱۵ گرم تا زمانی که از شیر گرفته می‌شوند، مناسب است. بچه گربه‌هایی که نتوانند در طول این دوره، افزایش وزن مناسبی داشته باشند، معمولاً زنده نمی‌مانند.

آیا می‌توانم بچه گربه را بغل کنم؟

بچه گربه‌هایی که در کنار مادر زندگی می‌کنند را نباید خیلی زیاد بغل کرد، این کار بخصوص در هفته اول تولد آن‌ها درست نیست، زیرا باعث ناراحتی گربه مادر می‌شود. اگر سن بچه گربه شما کمتر از یک هفته است، حتماً با دامپزشک مشورت کنید. برای اینکه یک بچه گربه را با انسان‌ها آشنا و سازگار کنید، او را از هفته دوم بعد از تولد تا هفته هفتم در آغوش بگیرید-این بازه زمانی در فرایند اجتماعی شدن او تاثیر زیادی دارد.

لطفاً دقت داشته باشید که اگر بچه گربه را به درستی در دست نگیرید، ممکن است آسیب ببیند-هرکسی که می‌خواهد بچه گربه‌ها در دست بگیرد، باید خیلی ملایم و مراقب باشد. در این رابطه حتماً مراقب بچه‌هایی که می‌خواهند بچه گربه را در دست بگیرند، باشید.

چطور به بچه گربه آموزش بدهم که از سرویس بهداشتی استفاده کند؟

گربه‌های مادر بعد از غذا دادن به بچه گربه، همه جای او را به دقت تمیز می‌کنند و این شامل مقعد و محل ادرار بچه گربه نیز می‌شود. این کار باعث نیاز بچه گربه به دفع می‌شود و بچه گربه‌ها تا دو یا سه هفتگی نمی‌توانند این کار را به تنهایی انجام دهند. اگر بچه گربه شما همراه مادرش نیست، یک حوله کوچک نرم یا نوار پانسمان را در آب گرم فرو ببرید و با آن مقعد و ناحیه ادراری او را به آرامی ماساژ دهید. گرما، پارچه و حرکت دست شما، نقش زبان گربه مادر را ایفا خواهند کرد.

وقتی بچه گربه به سن ۴ هفتگی رسید، می‌توانید بعد از هر وعده غذایی او را داخل یک جعبه کوچک قرار دهید تا به این ترتیب یاد بگیرد که برای دفع، از جعبه استفاده کند. می‌توانید یک طرف جعبه را نیز ببُرید تا رفت و برگشت برای بچه گربه آسان شود.

سخن آخر

نگهداری یک بچه گربه یک روزه خیابانی و تازه متولد شده که از مادر خود جدا شده است شاید دشوار به نظر برسد اما با رعایت چند نکته ریز و درشت می‌توان آن را به راحتی و بدون دردسر بزرگ کرد. از شیر گرفتن بچه گربه، یاد دادن دستشویی رفتن، نحوه حمام بردن و غذا دادن از نکات مهم در فرایند بزرگ کردن بچه گربه هستند.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110