افراد سوداوی یا سرد و خشک چه ویژگی هایی دارند؟

سودا یا همان طبع و مزاج سرد و خشک از مزاج‌های ۹ گانه است. سودا تأثیرات خاصی روی رفتار و اخلاق افراد می‌گذارد و از این رو سوداوی‌ها ویژگی‌های شخصیتی منحصر به فرد خود را دارند. در این مقاله از کابان مگ قصد داریم که مروری جامعه بر ۱۰ مورد از مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی افراد سوداوی بیندازیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

مزاج و رابطه آن با ویژگی‌های شخصیتی

تا حالا برایتان پیش آمده است به رفتار خود دقت کنید که در مواقع درد و رنج چگونه با شرایط پیش آمده، دست و پنجه نرم‌ می‌کنید؟ افراد مختلف در هنگام مواجه شدن با مکانیسم‌هایی مختلف محدوده راحتی (comfort zones) متفاوتی با یکدیگر دارند.

هر موقعیت پتانسیل لازم برای ایجاد یک واکنش متفاوت در هر شخص درگیر در آن را دارد. برخی از افراد با عصبانیت با مشکلات خود برخورد‌ می‌کنند برخی نیز لجوجانه رو به جلو به پیش‌ می‌روند و مصمم در یافتن یک راه حل هستند. اینکه افراد واکنش‌های مختلفی در برابر موقعیت‌های دشوار از خود نشان‌ می‌دهند به این دلیل است که دارای شخصیت، طبع و گرایش‌های رفتاری متفاوتی هستند.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص طبع و مزاج سوداوی مقاله «هر آنچه که باید مورد مزاج سودا یا طبع سرد و خشک و سوداوی ها بدانید» را هم مطالعه کنید.

مهمترین خصوصیات افراد سوداوی

افرادا دارای طبع سوداوی به بدبینی، وجدان کاری و منطق گرایش بسیاری دارند. در ادامه به مهمترین ویژگی‌های شخصیتی افراد سوداوی یا داری طبع سرد و خشک پرداخته شده است.

وفاداری برای سوداوی ها ارزشمند است

وقتی شخصی با تیپ شخصیتی یا طبع سوداوی (سرد و خشک) رابطه‌‌ای با شخص دیگر برقرار‌ می‌کند، این رابطه یا اتفاق یک رویداد معمولی نخواهد بود. روابط باعث ایجاد بنیاد وفاداری در این افراد می‌شود. این افراد در سخت ترین شرایط با کسی که با او ارتباط برقرار کرده اند باقی‌ می‌مانند و او را تنها‌ نمی‌گذارند.

اینها افرادی هستند که برای مدت‌های طولانی در شغل خود باقی‌ می‌مانند. برای دیدن و درک مسائل مختلف صبر پیشه‌ می‌کنند و احساسات خود را به گونه‌ای مدیریت کنند که بتوانند نسبت به خود صادق باشند.

افراد سوداوی آرام و با اعتماد به نفس هستند

آرام بودن و اعتماد به نفس بالا از بارز ترین ویژگی‌های شخصیتی افرادی سوداوی است. برخی از خصوصیات افراد سوداوی ممکن است به دلیل سرکوب طبیعی میزان هورمون سروتونین باشد. سروتونین در هنگام مواجهه با موقعیت‌های استرس زا ارتباط نزدیکی با تمایلات تهاجمی در افراد دارد.

افراد با این نوع طبع، به خانواده خود بسیار وابسته هستند و با حضور در جامعه هویت پیدا‌ می‌کنند. افراد سرد و خشک روتینی را ترجیح‌ می‌دهند که به آن‌ها برای رسیدن به هدفشان در طول روز کمک‌ می‌کند. به واسطه همین روتین ها است که اعتماد به نفس در این گونه از افراد اوج‌ می‌گیرد.

سوداوی ها ریزبین و جزئی نگر هستند

از دیگر ویژگی‌های شخصیتی افراد سوداوی دقت در جزئیات است. این افراد احساس‌ می‌کنند که پیوندهای اجتماعی که برقرار کرده اند مبتنی بر توانایی شخصی آنها در به خاطر سپردن جزئیات در یک امر خاص است.

افراد سرد و خشک تاریخ‌ رویدادهای خاص مانند سالگرد تولد، ازدواج و … را به یاد‌ می‌سپارند. افراد سوداوی همچنین جزئیات مهم در مورد همکاران و همسایگان خود را به خاطر‌ می‌آورند و همین جزئیات به آنها کمک‌ می‌کند تا با گذشت زمان روابط نزدیک تری با دیگران برقرار کنند.

نظم برای سوداوی ها اهمیت بالایی دارد

از دیگر ویژگی‌های شخصیتی افراد سوداوی یا سرد و خشک، علاقه زیاد آن‌ها به نظم است. اگر به خانه یک فرد دارای طبع سوداوی وارد شوید،‌ می‌توانید معنای واقعی نظم و منظم بودن را درک کنید. افراد دارای این صفات به نظم وابستگی زیادی دارند.

حتی نظم در گفتار و نوشتار آن‌ها نیز بارز و مشخص است. هر کلمه‌‌ای که آن‌ها ابراز‌ می‌کنند شامل دقت و ظرافت است. این فرد همیشه از برداشت درست از گفتار و نوشتار خود توسط دیگران اطمینان حاصل‌ می‌کند. اگر صحبت فردی با این ویژگی‌های شخصیتی قطع شود، به مانند توهین برای آن‌ها است.

مهمترین شخصیت های دارای طبع و تیپ شخصیتی سوداوی (از راست به چپ: ونگوگ، انیشتین، جرج واشینگتون و مادر ترزا)

سوداوی‌ها از حواس پرتی بیزار هستند

از دیگری ویژگی های شاخص افراد دارای طبع سرد و خشک و سوداوی این است که ترجیح‌ می‌دهند در یک زمان بر روی یک کار متمرکز شوند. آن‌ها مکالمه‌هایی که شامل ایده‌های بزرگ و یا برخی نظرات بی اساس هستند را‌ نمی‌پسندند.

سوداوی‌ها در مورد هر تصمیمی به اطلاعاتی دقیق نیاز دارند. آن‌ها خواهان جزئیات مشخصی هستند. رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و تلفن‌های هوشمند اغلب به عنوان یک شر لازم قلمداد‌ می‌شوند و فقط به منظور تکمیل کارهای روزمره مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند.

اگر تا اینجا آمده اید و فکر میکنید که ویژگی های شخصیتی سوداوی با شما سازگار نیست، شاید صفراوی هستید، پس به مقاله «خصوصیات افراد صفراوی چیست؟ نقاط قوت و ضعف آن‌ها در شخصیت شناسی» مراجعه کنید.

برای خود و دیگران استانداردهای سنگینی در نظر‌ می‌گیرند

دلیل اینکه افراد سوداوی زندگی با نظم را ترجیح‌ می‌دهند این است که آنها استانداردهای بسیار بالایی را برای خود تعیین کرده اند. آنها ترجیح‌ می‌دهند برای دستیابی به اهداف خود به تلاش خود ادامه دهند. افراد داری طبع سرد و خشک یا طبع سوداوی حتی قبل از شروع یک کار، مراحل خاصی را که احساس‌ می‌کنند برای رسیدن به هدف لازم و ضروری هستند را مشخص‌ می‌کنند.

آنها به دیگران نیز نگاه خواهند کرد و خواهند گفت، «اگر من‌ می‌توانم اهداف بزرگی خود را برای خودم تعیین کنم و به آنها دست یابم، پس قطع به یقین شما هم قادر به آن هستید.» هر هدفی با دقت کامل مشخص‌ می‌شود. تمامی اطلاعات و جزئیات مبتنی بر حقیقت هستند.

سوداوی‌ها به راحتی خسته و کسل نخواهند شد

خستگی ناپذیر بودن و عدم کسل شدن از ویژگی‌های جالب افراد سوداوی است. افرادی که از طبع سرد و خشک برخوردار هستند،‌ می‌توانند با سهولت کار را تکرار کنند. آنها تقریباً در هر شرایطی صبور هستند و توجه بیشتری را به جزئیات پیرامون خود معطوف‌ می‌دارند. سوداوی‌ها دارای صبر هستند که در انواع دیگر شخصیت‌ها مشاهده‌ نمی‌شود.

علاوه بر این، این بدان معناست که وقتی فردی با این خصوصیات شخصیتی احساس اضطراب‌ می‌کند، تمایل به تکرار یک عادت بد مانند جویدن ناخن دارد. همچنین ممکن است عده‌‌ای از سوداوی‌ها از مکانیسم‌های مقابله‌‌ای جلوگیری کنند زیرا در یک چرخه عمیق فکری گیر کرده و بارها و بارها خطای خود را تکرار‌ می‌کنند.

سوداوی‌ها وجود پیش بینی در طراحی را ترجیح‌ می‌دهند

گفته می شود اگر به فرد سوداوی ۹۹ پیراهن با الگوهای نامتقارن و ۱ پیراهن با طرح متقارن هدیه‌ دهید، هر روز همان یک پیراهن را خواهید پوشید. مواردی که به هر صورتی نامتقارن هستند، باعث‌ می‌شوند که افراد با این خصوصیات شخصیتی احساس ناراحتی کنند. در صورتی که سوداوی‌ها را مجبور به انتخاب یک شکل هندسی کنیم، آن‌ها تمایل زیادی به شکل هرم خواهند داشت زیرا شکل آن دقیق و منحصر به فرد است.

افراد سرد و خشک بسیار قانون مدار هستند

تبعیت از قانون و مقررات از دیگر ویژگی‌های شخصیتی سوداوی‌ها است. برای افرادی که دارای خصوصیات شخصیتی سوداوی هستند، به دلایل خاصی قوانین و مقررات از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار است. منظور از قانون مداری، تسلیم یا تعظیم نیست.

این ویژگی در محیط کار بدان معناست که به افرادی که دارای این خصوصیات شخصیتی هستند‌ می‌توان اطمینان کرد. این افراد پیوندهای اجتماعی خود را حفظ‌ می‌کنند، به حقایق متکی هستند زیرا تمایل شدیدی به تعلق به گروه اجتماعی باب میل خود دارند. سوداوی‌ها وقتی دیگران آن‌ها را محترم، قابل اعتماد یا حتی خیرخواه‌ می‌بینند را بسیار دوست دارند.

سوداوی‌ها به کار خود افتخار‌ می‌کنند

افراد دارای مزاج سوداوی همیشه با نگاه به دستاوردهای خود احساس غرور‌ می‌کنند. سوداوی‌های انواع و اقسام مدرک، جایزه و گواهینامه را در محل کار و خانه خود نگه‌ می‌دارند. آن‌ها‌ همچنین از دستاوردهای اعضای خانواده خود نیز احساس غرور میکنند.

افراد دارای طبع سرد و خشک ترجیح‌ می‌دهند که کارهای خود را به طریقی به انجام برسانند که اثبات شده است. برای ارتقای مهارت‌های خود کار‌ می‌کنند تا بر مشکلات فایق آیند. آن‌ها‌ توانایی پیش بینی خوبی دارند و تقریبا‌ می‌دانند که تحت هر شرایطی چگونه باید واکنش نشان دهند.

این ویژگی‌ها گاهی نیز می توانند جنبه منفی به خود بگیرند. افراد دارای طبع سوداوی‌ می‌توانند بسیار یک دنده و لجباز رفتار کنند. آن‌ می‌توانند متعصب و حتی کوته فکر باشند. بدبینی آن‌ها‌ می‌تواند به یک اعتقاد و باور تبدیل شود. برخی از آن‌ها به جای پرداختن به زمان حال، در گذشته و در دنیای جمله «چی میشد اگه» گم‌ می‌شوند.

سخن آخر

امیدوارم از مقاله ویژگی های شخصیتی افراد سوداوی لذت برده باشید. اگر سوداوی هستید بگویید کدام یک از ویژگی های نام برده در شما نمود بیشتری دارد؟ مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

پیام بگذارید