۱۰ اشتباه ناخواسته که هنگام شستن لباس انجام می‌دهید

لباس شستن چه با دست و چه با ماشین لباسشویی از اصول خاص خود پیروی می‌کند. حتی اگر سال‌هاست که بدون مشکل به شستن لباس می‌پردازید، بهترین روش شستن لباس این است که از این خطاهای رایج دوری کنید. روش شستن لباس به طور صحیح را یاد گرفته و بهترین راه جداسازی لباس‌ها را بیاموزید. در ادامه این مطلب از کابان مگ چند مورد اشتباه رایج‌ترین که هنگام شستن لباس با ماشین لباسشویی همه ما مرتکب می‌شویم را آورده‌ایم.

۱ جدا کردن رنگ‌های تیره و روشن به تنهایی بی فایده است

بنا بر نظر مارتا استورات لیوینگ، هر چه بیشتر لباس‌های مختلف را از هم جدا کنید، لباس‌ها سالم‌تر می‌مانند. اشتباه ما در شستن این است که انواع لباس را خوب از هم جدا نمیکنیم. لباس‌های خیلی کثیف و گِلی را از لباس‌هایی که کمتر کثیف هستند و لباس‌های ضخیم را از لباس‌های نازک جدا کنید (لباس‌های از جنس کتان را وارونه کرده، در آب سرد با دور ملایم شسته و در دمای پایین خشک کنید تا رنگ آن ثابت بماند).

برای جلوگیری از پیچ خوردن ملافه‌ها در هم بجای شستن همه ملافه‌ها با یکدیگر، ملافه‌های هر شخص را جدا بشویید. لباس‌های کوچک‌تر مانند لباس‌زیرها را نیز یکجا بشویید. به گفته «دونا اسمالین کوپر»، نویسنده «پاک کننده یک‌دقیقه‌ای»، رعایت کردن این نکات از پیچ خوردن لباس‌ها جلوگیری می‌کند زیرا هر لباس الگوی چرخش خاص خود را دارد.

۲ مواد شوینده را مستقیماً روی لباس نریزید

برای شستن لباس یک روش غلط و اشتباه و یک روش درست وجود دارد. برای حل شدن بهتر مواد شوینده، (یعنی داشتن لباس‌های تمیزتر)، ابتدا لباس‌ها، سپس آب و در آخر صابون را اضافه کنید. از مواد شوینده باکیفیت استفاده کرده و لباس‌ها را با بدترین شوینده‌ها نشویید. با این حال اگر از سفیدکننده استفاده می‌کنید، اول آب، سپس لباس‌ها و بعد صابون را اضافه کنید. برچسب لباس‌ها را کنترل کرده و طبق نمادهای شستشو، لباس‌ها را بشویید.

۳ بیش از حد از خشک کن استفاده نکنید

اگر زمان لازم برای خشک شدن لباس‌ها را دارید، اجازه دهید لباس‌ها در هوای آزاد خشک شوند. با این کار نه تنها در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کنید، بلکه شکل و فرم لباس‌ها نیز حفظ می‌شود. هر زمان که از خشک کن استفاده می‌کنید، آن را بیش از حد پر نکنید و بیش از حد از آن استفاده نکنید. سپس فوراً لباس‌ها را تا کرده یا آویزان کنید تا چروک نشوند.

۴ جوراب‌ها و لباس‌ها را با هم قاطی نکنید

از اینکه لباس‌ها و جوراب‌ها بعد از شستشو درهم می‌شوند، خسته شده‌اید؟ این کار یک اشتباه رایج در هنگام شستن انواع لباس است. برای این کار بهتر است که ابتدا جوراب‌ها و سپس دیگر لباس‌ها را درون لباسشویی قرار دهید. با این کار، جوراب‌ها کمتر به دیگر لباس‌ها می‌چسبند و پیدا کردن آن‌ها آسان‌تر است.

3. بیش از حد از خشک کن استفاده نکنید یکی از اشتباه در شستن لباس است

۵ زیپ لباس‌ها و شلوارها را ببندید

زیپ‌های بسته نشده به لباس‌های نازک گیر می‌کنند و به درِ ماشین لباسشویی خراش می‌اندازند. قبل از شستن این لباس‌ها اطمینان حاصل کنید که همه زیپ‌ها بسته هستند. قزن لباس‌های زیر را نیز ببندید زیرا باز بودن آن‌ها می‌تواند به لباس‌های دیگر و سیلندر ماشین لباسشویی صدمه وارد کند. می‌توانید لباس‌زیرها را در یک روبالشی قرار داده و سپس درون ماشین لباسشویی بیندازید.

۶ دکمه لباس‌ها را نبندید

باز گذشتن زیپ نیز یک اشتباه رایج در هنگام شستن لباس است. زیپ‌ها باید بسته شوند اما دکمه‌ها خیر. شستن لباس‌ها با دکمه‌های بسته، به دکمه و جای دکمه آسیب می‌رساند. دکمه سردست آستین و یقه را نیز باز بگذارید.

6. دکمه لباس‌ها را نبندید از اشتباه در شستن لباس است

۷ قبل از شستن لباس‌های قرمز رنگ، مطمئن شوید که رنگ پس نمی‌دهند

اگر نگران شستن لباس‌های قرمز برای اولین بار هستید، این کار را انجام دهید تا به بقیه لباس‌ها آسیبی نرسد. به گفته مارتا استورات لیوینگ؛ «قسمتی از لباس را مرطوب کنید و پارچه‌ای سفید روی آن بکشید و ببینید که آیا پارچه، قرمز رنگ می‌شود یا خیر. اگر قرمز شد تا زمانی که لباس دیگر رنگ پس نداد، آن را به تنهایی بشویید.» برای این کار می‌توانید از یک جوراب سفید کهنه هم استفاده کنید.

۸ هنگام تمیز کردن تسمه فیلتر، شلنگ و فیلتر را فراموش نکنید

فیلتر مخصوص کرک و پرز را بعد از هر بار شستشو خالی کنید، زیرا کرک و پرزها می‌توانند مجرا را مسدود کرده که خطر آتش سوزی را به دنبال دارد. همچنین تمیز کردن فیلتر یک بار در سال اهمیت زیادی دارد. با یک مسواک و مواد شوینده، فیلتر را تمیز و خشک کنید. یک بار در سال نیز شلنگ را از پشتِ خشک کن جدا کنید (می‌دانید که خشک شدن لباس‌ها بیش از یک ساعت طول می‌کشد)، سپس با استفاده از یک برس بلند، داخل شلنگ را نیز تمیز کنید.

اشتباه در شستن لباس

۹ لکه‌های لباس را به یکدیگر نسایید

احتمالاً برای از بین بردن لکه‌ها، به آن‌ها مواد شوینده زده و به هم می‌سایید؛ اما این بهترین روش برای از بین بردن لکه‌ها نیست، چرا که این کار موجب پخش شدن لکه‌ها می‌شود و یک اشتباه مهم در شستن لباس است. در عوض، لکه را مرطوب کرده و به آرامی از داخل لباس آن را تمیز کنید؛ و البته هر چه زودتر لکه‌ها را پاک کنید، سریع‌تر از بین می‌روند. اگر لباس سفیدتان لکه‌دار شد، استفاده از مواد سفید کننده لباس، بهترین روش برای از بین بردن لکه‌ها است.

۱۰ لباس‌هایی که باید به صورت خشک تمیز شوند را نشویید

اگر لباس دارای برچسب «به صورت خشک تمیز شود» است، با احتیاط عمل کنید. برخی لباس‌ها در واقع نیازی به تمیز کردن به صورت خشک ندارند. اگر با الیاف طبیعی مانند کتان و ابریشم سر و کار دارید، احتمالاً شستن آن‌ها با دست و خشک شدن آن‌ها در هوای آزاد، بلامانع است؛ اما برای لباس‌های چرم، جیر، کت‌های پشمی و کت و شلوار، بهتر است طبق آن برچسب عمل کنید.

 منبع    RD 

پیام بگذارید