دوخت کاور میز اتو با شلوار جین کهنه + تصاویر

0

اگر در خانه چند عدد شلوار جین کهنه و یک میز اتو برای تعمیر دارید این مقاله برای شما نوشته شده است. در این مقاله از کابان مگ به آموزش دوخت کاور میز اتو با تصاویر مرحله به مرحله پرداخته‌ایم که توجه شما را به آن جلب می‌کنم.

چه پارچه‌ای برای روکش میز اتو مناسب است؟

اگر از شلوار جین کهنه برای تعویض روکش میز اتو استفاده نمی‌کنید، بهتر است که از پارچه‌های پلی‌استر و کتان به رنگ روشن، به‌طورکلی پارچه‌هایی که حالت کشسان ندارند و در تهیه آن‌ها از پلاستیک یا ویسکوز استفاده نشده باشد و یا درصد آن کم باشد استفاده کنید.

پارچه‌های با رنگ تیره احتمال رنگ پس دادن در اثر بخار و حرارت به لباسی که آن را اتو می‌کنید دارند، بنابراین از این پارچه‌ها استفاده نکنید. به یاد داشته باشید که پارچه‌های با الیاف طبیعی و رنگ‌های روشن عمر طولانی‌تری دارند.

الگوی دوخت کاور اتو

بهترین الگوی دوخت کاور اتو همان کاور اصلی است. پس در هنگام بیرون آوردن کاور الگو را پاره یا خراب نکنید. اگر میز اتو کاور ندارد. بهترین راه برای داشتن یک الگو استفاده از خود میز اتو است. پارچه را پهن کرده و میز اتو را به صورت وارونه روی پارچه قرار دهید و دور تا دور آن را با فاصله ۵ سانتی‌متر از لبه میز علامت بزنید تا الگوی خود را به دست آورید.

بخش‌های مختلف میز اتو

میز اتو از پایه‌های فلزی، یک صفحه چوبی یا پلاستیکی، فوم (ابر) یا نمد و روکش تشکیل شده است. وقتی میز اتو کهنه می‌شود نمد یا فوم زیر آن نیز بافت اولیه خود را از دست داده و به راحتی پاره می‌شود و با باید برای داشتن بستری نرم برای اتو کردن از فوم یا نمد تازه استفاده کنید که من نمد را توصیه می‌کنم چون ماندگاری بیشتری دارد.

آموزش دوخت کاور اتو

پس از تهیه الگوی دوخت میز اتو از روی کاور اصلی آن یا انداختن میز اتو روی پارچه حالا نوبت به دوختن آن می‌رسد.

لبه الگو را یا سه تا زده و بدوزید و یا یک نوار پنج سانتی به اندازه دور پارچه برش زده از پارچه یا شلوار جین کهنه تهیه کنید و به الگوی اصلی بدوزید. نخ قیطان یا کش را با استفاده از یک سنجاق قفلی از لبه خارجی روکش میز اتو رد کنید.

حالا روکش میز اتو آماده است. یک قطعه نمد یا فوم را در ابعاد میز اتو برش بزنید. نمد را روی میز اتو گذاشته و روکش جدید را روی نمد قرار دهید. نخ قیطان یا کش را بکشید تا کاملاً روی میز اتو را بگیرد و انتهای آن را کور کنید.

به یاد داشته باشید که پارچه جین یا کتان نازک با چرخ‌های خیاطی خانگی قابل دوخت هستند و پارچه‌های ضخیم می‌توانند به چرخ خیاطی آسیب جبران ناپذیر برسانند.

سخن آخر

با شلوار لی کهنه وسایل زیادی می‌توان تهیه کرد که از بین آن‌ها می‌توان به دستگیره، ساک خرید، سبد، پیشبند، قالیچه و … اشاره کرد. برای مشاهده نمونه‌هایی از کاربردهای شلوار لی به مقاله «با شلوار لی کهنه چی کنیم» مراجعه کنید. منتظر نظرات، پیشنهادات و تجربیات شما در این زمینه هستیم.