هر آنچه که باید در مورد خصوصیات افراد دارای تیپ شخصیتی INTP بدانید

0

تیپ INTP که در واقع خلاصه شده درونگرا-شهودی-منطقی-ادراکی است یکی از ۱۶ تیپ شخصیتی تعریف شده در آزمون شخصیت شناسی مایرز و بریگز (MBTI) است. افراد دارای تیپ شخصیتی INTP را به عنوان یک معمار می‌شناسند. این افراد از خصوصیات منحصر به فرد خود برخوردار هستند و در این مطلب از کابان مگ قصد داریم که مروری کلی بر خصوصیات اخلاقی و رفتاری، کار و زندگی حرفه‌ای، ازدواج و زندگی مشترک، روابط اجتماعی و خصوصی و همچنین نقاط قوت و ضعف افراد داری تیپ INTP و معرفی افراد معروف دارای این تیپ بیندازیم.

تیپ شخصیتی INTP

افراد دارای تیپ INTP نوآورانی فیلسوف هستند و جذب تحلیل‌ها، سیستم‌ها و طراحی‌های منطقی می‌شوند. آن‌ها سرگرم نظریات و جستجوی قوانین جهانی پشت چیزهایی که می‌بینند، می‌شوند. آن‌ها می‌خواهند موضوعات متحد کننده زندگی را با تمام پیچیدگی‌هایشان درک کنند.

INTP ها فارغ از محیط پیرامون خود هستند، آن‌ها مشاهده‌کنندگانی تحلیلی هستند و به راحتی می‌توان آن‌ها را شناسایی کرد، زیرا عمیقاً در افکار خود غرق می‌شوند. آن‌ها بیشتر اوقات در ذهن خود به سر می‌برند: مفاهیم را بررسی و بین آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند و به دنبال درک آن‌ها هستند. از نظر معمار، زندگی یک جستجوی پیوسته در رازهای جهان هستی است.

داشتن تیپ شخصیتی INTP به چه معناست؟

تیپ INTP یکی از شخصیت‌های شانزده‌گانه‌ای است که توسط کاترین بریگز و ایزابل مایرز معرفی شدند. این کلمه مخفف کلمات درون‌گرا، شهودی، منطقی، ادراکی است. INTP معرف کسی است که در تنهایی انرژی می‌گیرد (درون-گرا)، بر ایده‌ها و مفاهیم بیش از حقایق و جزییات تمرکز دارد (شهودی)، بر اساس دلیل و منطق تصمیم می‌گیرد (منطقی) و به جای منظم و با برنامه بودن، ترجیح می‌دهد خودجوش و منعطف باشد (ادراکی). افراد INTP به خاطر درک شهودی خود از سیستم‌های پیچیده، گاهی با عنوان معمار معرفی می‌‌شوند.

تیپ شخصیتی INTP چه اندازه رایج است؟

تیپ شخصیتی INTP یکی از کمیاب‌ترین تیپ‌ها به خصوص در بین زنان است. INTP چهارمین تیپ شخصیتی نادر (پس از INTJ، ENTJ و INFJ) در بین زنان است. آن‌ها ۳% از جمعیت جهان، ۵% از مردان و ۲% از زنان را تشکیل می-دهند.

افراد مشهور دارای تیپ شخصیتی INTP

 • آلبرت انیشتن
 • توماس جفرسون
 • رنه دکارت
 • چارلز داروین
 • ماری کوری
 • سقراط
 • آبراهام لینکلن

ارزش‌ها و انگیزه‌های INTP

INTP ها ظاهراً خونسرد به نظر می‌رسند، اما در درون خود اشتیاق زیادی نسبت به استدلال، تحلیل و نوآوری دارند. آن‌ها به دنبال ایجاد سیستم‌های پیچیده‌ای از درک و فهم برای متحد کردن اصولی هستند که در محیط اطراف خود می‌بینند. ذهن‌ این افراد پیچیده و فعال است و آن‌ها با ایجاد یک بخش ذهنی وسیع، سعی می‌کنند راه‌حل‌های نوآورانه‌ای برای مسائل جذاب پیدا کنند.

فرد INTP معمولاً غیر سنتی است و به جای همراهی با جریان معمول، ترجیح می‌دهند با استدلال روش شخصی خود را برای انجام کارها پیدا کنند. فرد INTP به فرضیات و سنت‌ها شک می‌کند و مشتاق زیر پا گذاشتن ایده‌هایی‌ست که از نظر دیگران مسلم و پذیرفته هستند. INTP ها هنگام تحلیل مفاهیم و باورها، بی‌رحم هستند و چیزهای کمی را مقدس می-دانند. آن‌ها معمولاً از دیدن افرادی که پایبند به ایدئولوژی‌های غیر منطقی هستند، گیج و مبهوت می‌شوند.

تیپ شخصیتی INTP از نگاه دیگران

افراد دارای تیپ INTP معمولاً به شدت درگیر افکار خود هستند و ممکن است به نظر دیگران عجیب و نامانوس به باشند. ذهن INTP بسیار فعال است و آز آنجایی تمایل زیادی به درون دارند، ممکن است چیزهای سطحی مانند دکور خانه یا لباس مناسب پوشیدن را نادیده بگیرند. آن‌ها زیاد اهل پرحرفی نیستند اما هنگام صحبت درباره علم، ریاضیات، کامپیوتر و مسائل نظری‌ جهان هستی، خیلی مشتاق و هیجان‌زده می‌شوند. واقعیات برای مدت خیلی کوتاهی نظر معمار را جلب می‌کنند، زیرا آن‌ها بیشتر به نظریه پشت هر چیز علاقه دارند.

افراد دارای تیپ INTP معمولاً در سخن گفتن بسیار دقیق هستند و برای بیان ایده‌های پیچیده، کلمات را با دقت زیادی انتخاب می‌کنند. حتی در مکالمات بسیار غیررسمی هم بر ریزبینی‌های منطقی تأکید می‌کنند و بی‌درنگ تضاد افکار یا دلایل را ابراز می‌کنند. از آنجایی که یک INTP علاقه بسیار زیادی به تحلیل منطق دارد ممکن است با تحلیل جزئی ارزش‌ها و عقاید عزیز دیگران، به آن‌ها توهین کند و در نتیجه وجهه اجتماعی خوبی از خود ارائه ندهد.

علایق و سرگرمی‌های INTP

محبوب‌ترین سرگرمی‌های یک INTP شامل کتاب خواندن، برنامه‌های فرهنگی و هنری، شطرنج و بازی‌های استراتژیک دیگر، نویسندگی، کلاس رفتن، کار با کامپیوتر، کوه‌پیمایی و مدیتیشن می‌شوند.

حقایقی درباره افراد دارای تیپ INTP

 • به لحاظ ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها جزو افراد بی‌طرف، نابغه، پیچیده، مستقل، شورشی هستند.
 • بیشتر از تیپ‌های شخصیتی دیگر به سراغ یادگیری یک زبان دیگر می‌روند.
 • بیشتر از تمام دیگر تیپ‌های شخصیتی، در دانشگاه از قوانین مربوط به عدم استفاده از الکل و مواد تخطی می‌کنند.
 • این تیپ شخصیتی و ISTP دارای کمترین مهارت‌های مقابله‌ای هستند.
 • یکی از گروه‌هایی که کمترین باور به نیروی معنوی فوق طبیعی دارند.
 • این تیپ شخصیتی و INFP بالاترین نارضایتی شغلی را دارند.
 • در مدرسه نمراتشان در درس‌های هوشی کمتر از حد انتظار است.
 • بیشتر از متوسط افراد، تحصیلات مهندسی را به پایان می‌رسانند.
 • ارزش‌های شخصی آن‌ها شامل استقلال، آزادی و مستقل بودن می‌شود.
 • در بین دانشجویان MBA بیشتر به چشم می‌خورند.
 • آن‌ها را معمولاً در مشاغل علمی و تخصصی می‌بینید.

INTP ها احتمالاً به لحاظ هوشی از تمامی تیپ‌های شخصیتی دیگر، برتر هستند.

ایزابل بریگز مایرز، موهبت‌های مختلف
نقاط قوت تیپ شخصیتی INTP

نقاط قوت تیپ شخصیتی INTP

هوش تحلیلی سرشار. در زیر لایه ظاهری آرام INTPها، یک مهارت هوشمندانه نهفته است که آن را با خود به همه جا می‌برند. آن‌ها به سرعت فکر می‌کنند و به شدت منطقی هستند. اما ممکن است دیگران این موضوع را متوجه نشوند، زیرا بخش اعظم آن در ذهن INTP اتفاق می‌افتد، با این حال این تیپ شخصیتی در تحلیل ارتباط بین اطلاعاتی که به ظاهر ربطی باهم ندارند، پیشرو و استاد است و همچنین می‌تواند برای مسائلی که دیگر تیپ‌های شخصیتی را سردرگم می‌کنند، توضیحات بی‌نقصی ارائه دهد.

بی‌طرفی. INTPها همچنین از آن جهت که همواره به دنبال حقیقت، بی‌طرفی و درک مسائل هستند، احترام دیگران را جلب می‌کنند. آن‌ها این مسئله را به عنوان هدفی در زندگی خود دنبال می‌کنند و انرژی خود را معطوف به ریشه‌کن کردن خطاها و حذف تناقض‌ها می‌کنند. آن‌ها این کار تنها برای لذت شخصی انجام نمی‌دهند بلکه آن را به عنوان مهم‌ترین نقش خود – در هر زمینه‌ای که باشند- در جهان هستی قلمداد می‌کنند.

تخیلی. INTPها عمیقاً راجع به نظریه‌ها، چگونگی فهم و توضیح مفاهیم دشوار، نحوه عملکرد سیستم‌ها و محصولات و چگونگی امکان پیشرفت آن‌ها فکر می‌کنند. آن‌ها ذاتاً قادر به دیدن چیزها و مسائلی هستند که دیگران نمی‌توانند آن‌ها را ببینند، زیرا آن‌ها قوه تخیل فعالی دارند که تمام مدت خیره و متمرکز بر امکانات و احتمالات آینده است.

پر شور. INTPها ممکن است به نظر دیگران افرادی محافظه‌کار و کم‌رو به نظر برسند، اما اگر موضوعی علاقه آن‌ها را جلب کند، ممکن است برای بحث راجع به آن موضوع، بسیار پر شور – و حتی هیجان‌زده- شوند. این هیجان باعث می‌شود که حضور آن‌ها خوشایند و دلپذیر باشد. اگر همراه و هم‌صحبت مناسبی در کنار INTPها باشد، آن‌ها شوخ‌طبعی تخیلی خود را ابراز می‌کنند و از شوخی و خنده با کسی که به او اعتماد داشته باشند، لذت می‌برند.

نقاط ضعف INTP

نقاط ضعف INTP

عدم اطمینان. INTPها به رغم داشتن مهارت‌های فکری بالا، معمولاً زندگی خود را در ترس از شکست سپری می‌کنند و مدام اضطراب دارند که مبادا جوانب مهمی از نظریات، ایده‌ها یا نوآوری‌های خود را ندیده گرفته باشند. این مسئله سبب می‌شود که تمام مدت خودشان را کنترل کنند و وقت و انرژی زیادی را برای تردید‌های خود هدر بدهند.

حواس‌پرتی. بی‌دلیل نیست که به INTPها لقب «پروفسورهای حواس‌پرت» را داده‌اند. در بدترین حالت حتی ممکن است گیج و نامنظم باشند. آن‌ها به شدت ایده‌آل‌گرا و اندیشمند هستند و ممکن است در ذهن خود گیر بیفتند و نتوانند مسائل پیش پا افتاده و سطح پایین مربوط به زمان حال مانند قبض‌ها و محدودیت‌های زمانی را حل و فصل کنند. آن‌ها ممکن است نتوانند توقعات اساسی مربوط به زندگی روزمره در جامعه را برآورده کنند.

افاده. یکی از بارزترین نقاط ضعف INTPها، تمایل آن‌ها به رفتارهای خودپسندانه و خرده گرفتن از دیگران –شامل کسانی که مخالف او هستند یا کسانی که مسائل را به سرعت او درک نمی‌کنند- است. جستجوی مداوم آن‌ها برای حقیقت و انصاف اگرچه تحسین‌برانگیز است، اما ممکن است باعث کم‌صبری و بی‌رحمی آن‌ها شود، زیرا آن‌ها تلاش می‌کنند حرف و دیدگاه خود را به کرسی بنشانند. این مسئله به خصوص می‌تواند در روابط شخصی مشکل‌ساز شود، زیرا در این روابط همیشه منطق حرف اول را نمی‌زند و برنده نیست.

خونسردی. INTPها گاهی ممکن است به خاطر این مسئله در دردسر بیفتند که تمایل دارند آنچه در ذهنشان می‌گذرد نسبت به نیازهای دیگران اولویت داشته باشد. آن‌ها به آسانی در تخیلات خود فرو می‌روند و این مسئله مشکلاتی را به همراه خواهد داشت، برای مثال INTPها ممکن است آن‌چنان محو در نظریات و موضوعات انتزاعی ذهن خود شوند که یادشان برود به احساسات دیگران توجه کنند. تمرکز و توجه آن‌ها به منطق و ایده‌ها، همچنین نادیده گرفتن مسائل شخصی ممکن است به آسانی توهین به دیگران تلقی شود.

رشد و پیشرفت INTP

رشد و پیشرفت INTP

INTPها برای آنکه بتوانند تمام استعدادهای بالقوه خود را شکوفا کنند، باید مسائل زیر را در نظر داشته باشند.

هوش اجتماعی خود را افزایش دهید. اگرچه INTPها می‌توانند دوستان و همراهان خوبی پیدا کنند اما با این حال خیلی به احساسات و عواطف دیگران توجه نشان نمی‌دهند و خونگرم نیستند. با اینکه پذیرش و پاسخ به احساسات دیگران بخشی از ویژگی‌های ذاتی این تیپ شخصیتی محسوب نمی‌شوند، اما تمرکز بر رفتارهایی که باعث می‌شود دیگران احساس کنند که آن‌ها را می‌شنویم و به آن‌ها اهمیت می‌دهیم، می‌تواند توانایی INTPها برای برقراری ارتباط با دیگران را بهتر کند.

قدرت ارتباطات را دست کم نگیرید. اگرچه معمارها ذاتاً افرادی انزواطلب هستند، اما اگر روابط کلیدی را نادیده بگیرند، نمی‌توانند بهترین عملکرد ممکن را داشته باشند. INTP به خصوص وقتی روی مسائل دشوار کار می‌کنند، به راحتی گوشه‌گیر و انزواطلب می‌شوند. اگرچه برای آن‌ها تفاوتی ندارد که چند دوست و آشنا داشته باشند، اما INTPهایی که عامدانه سعی می‌کنند روابط اجتماعی و حرفه‌ای خود را پرورش دهند، عملکرد موفق‌تری دارند و در پایان شادتر هستند.

دیگران را به خلوت خود راه دهید. INTPها به آسانی در زوایا و گوشه‌های تاریک تنهایی خود گیر می‌افتند، با توجه به مدت زمان طولانی که در تنهایی می‌گذرانند، ممکن است از مشارکت و هم‌صحبتی دیگران که به آن‌ها کمک می‌کند تا به زندگی عادی برگردند، استقبال نکنند. INTPها با اجازه به دیگران و دعوت آن‌ها به دنیاهای درون خود، نه تنها روابط خود را بهتر می-کنند بلکه می‌توانند بازخوردهای مهمی دریافت کنند که به آن‌ها کمک کند تا بتوانند ایده‌های سطح بالای خود را شفاف‌تر کنند و در نتیجه افراد بیشتری بتوانند آن‌ها را درک کنند و از ایده‌هایشان بهره ببرند.

به چیزهای عملی فکر کنید. این مورد کار آسانی برای INTPها نیست، زیرا آن‌ها ذاتاً افراد استفاده‌گرا و به خصوص عمل‌گرایی نیستند. البته نه اینکه به بهره‌وری اهمیت ندهند، در واقع آن‌ها به ارزش فکر کردن و آزمایش باور دارند، حتی اگر آن فکر هیچ ارزش عملی یا نتیجه خاصی در بر نداشته باشد.

البته که ما در جامعه به افرادی نیاز داریم که مسئولیت انجام پروژه‌ها و آزمایش-های رویایی را به عهده بگیرند، زیرا این‌ها ایده‌های خوبی برای اجرا هستند، اما متأسفانه بسیاری از کارفرماها این‌گونه فکر نمی-کنند. INTPها باید گاهی یک قدم به عقب بردارند و پروژه‌های خود را از منظر عملی و غیر عملی بودن بررسی کنند. آیا این ایده واقعاً عملی است؟ آیا مهم است؟ آیا مردم از این محصول استفاده خواهند کرد؟ آیا این محصول ارزش عملی دارد؟

صبورتر و مهربان‌تر باشید. INTPها همیشه نسبت به اینکه چه چیزی درست، واقعی و منطقی است، سخت‌گیر هستند اما می‌توانند نسبت به زمان و تلاش و کوشش کمی صبورتر و مهربانانه‌تر عمل کنند. این مسئله شامل تلاش برای درک بیشتر دیگران و در نظر گرفتن دغدغه‌های عاطفی دیگران و تلاش برای بهبود احساس همدردی و دلسوزی می‌شود. INTPها می‌توانند این کار را با تلاش برای دیدن و فهم عواطف خود شروع کنند.

افراد دارای تیپ INTP در محل کار

افراد دارای تیپ INTP در محل کار انگیزه بالایی برای حل مسائل پیچیده با یک روش جدید و خلاقانه را دارند. INTPها می-خواهند سیستم‌ها و ایده‌ها را به دقت تحلیل کنند تا بتوانند درک عمیقی از آن‌ها به دست بیاورند. آن‌ها همچنین از طراحی راه-حل‌های خلاقانه برای مسائل به شدت انتزاعی، لذت می‌برند.

افراد دارای تیپ INTP به ندرت از آئین‌ها و سنت‌های سازمانی استقبال می‌کنند و بیشتر ترجیح می‌دهند در مسیر خود به سمت نوآوری پیش بروند. آن‌ها از محدود شدن در قوانین و کاغذبازی بیزار هستند. آن‌ها بیش از آنکه با کاربردهای عملی سازگار باشند، به درستی نظری ایده‌های‌‌شان فکر می‌کنند. آن‌ها معمولاً ترجیح می‌دهند که بر ایجاد ایده تمرکز کنند و پرداختن به جزئیات خسته‌کننده مربوط به عملی بودن ایده را به عهده دیگران می‌گذارند.

افراد دارای تیپ INTP در تنهایی یا با گروه‌ کوچکی از همکارانی خوب کار می‌کنند که از نظر آن‌ها باهوش، توانا و منطقی باشند. آن‌ها به سرعت از همکارانی که پرخاشگر یا سلطه‌جو باشند، خسته می‌شوند. همچنین INTPها ممکن است به کسانی که به اندازه آن‌ها باهوش نباشند، با حقارت نگاه کنند.

یک سازمان ایده‌آل برای INTP جایی است که منعطف و غیر سنتی باشد و همچنین به ابتکار بیش از پیروی از قوانین ارزش بدهد. یک شغل ایده‌آل برای INTP به او اجازه می‌دهد که مسائل تخصصی یا نظری پیچیده را با راه‌حل‌های جدید و خلاقانه بررسی کند.

بهترین مشاغل برای INTP

افراد دارای تیپ INTP در وهله اول و بیش از هر چیزی، متفکر هستند. اگرچه INTPها را می‌توان در طیف متنوعی از مشاغل دید، اما یک INTP شاد و راضی را همواره می‌توان در شغلی پیدا کرد که به او اجازه استفاده از هوشش، تحلیل مفاهیم و تفکر عمیق را بدهد.

افراد دارای تیپ INTP ذاتاً اهل نوآوری هستند و معمولاً جذب زمینه‌های پیشرفته مانند تکنولوژی، مهندسی و علوم پایه می-شوند. اگرچه INTPها یک گونه نایاب هستند اما اگر سری به مکان‌های پیشرفته معروف مانند سیلیون ولی کالیفرنیا، یا یک شرکت تکنولوژی مانند گوگل یا اپل بزنید، می‌بینید که تقریباً تمام آن‌ها جزو INTPها هستند. این تیپ شخصیتی معمولاً در دنیای چالشی و غیر قابل پیش‌بینی تکنولوژی رشد و نمو پیدا می‌کند.

بسیاری از INTPها خلاق هستند و معمولاً به دنبال یک جنبه هنری در کار خود می‌گردند. INTPها به خصوص جذب زمینه-های هنری مرتبط با علوم یا تکنولوژی، برای مثال معماری، یا طراحی گرافیک می‌شوند.

اگرچه INTPها معمولاً مشاغلی را ترجیح می‌دهند امکان کار کردن آن‌ها با ایده‌ها را بیش از کار با مردم فراهم می‌کنند، گروهی از افراد دارای تیپ INTP مسائل انسانی را مرز نهایی تحقیقات هوشمندانه می‌دانند. بنابراین برخی از INTPها را می‌توانید در مشاغلی پیدا کنید که به آن‌ها اجازه مطالعه تجربیات انسانی را بدهند مانند روان‌شناسی و دیگر علوم اجتماعی. بهترین مشاغل برای INTPها شامل موارد زیر می‌شوند.

تکنولوژی

تکنولوژی یک حوزه خیلی جذاب برای INTPها است و بسیاری از INTPها از سنین پایین جذب کامپیوتر می‌شوند. حتی INTPهایی که در زمینه تکنولوژی کار نمی‌کنند هم علاقه خاصی نسبت به کامپیوتر از خود نشان می‌دهند. کار با تکنولوژی به افراد دارای تیپ INTP این اجازه را می‌دهد که مهارت‌های استدلالی خود را به بهترین شکل در کنار خلاقیت و علاقه به تجربه و نوآوری به کار بگیرند.

برخی از INTPها حتی می‌گویند که کامپیوترها را بهتر از انسان‌ها درک می‌کنند. بیشتر شغل‌های مربوط به کامپیوتر یا تکنولوژی یکی از شغل‌های محتمل برای INTPها هستند، اما برخی از مشاغل حوزه تکنولوژی که مناسب INTP باشند شامل موارد زیر می‌شوند:

معماری شبکه‌های کامپیوتری، کارشناس فناوری اطلاعات یا کامپیوتر، طراح برنامه‌های کامپیوتری، تحلیل‌گر سیستم‌های کامپیوتری، سرپرست سیستم‌های شبکه‌ای یا کامپیوتری، توسعه‌دهنده نرم‌افزار

مهندسی

شغل‌های مهندسی هماهنگی خوبی با سبک فکری منطقی، تحلیلی INTPها دارند. آن‌ها به خصوص از زمینه‌های مهندسی که به آن‌ها اجازه استفاده از خلاقیت در کار را بدهد، لذت می‌برند. برخی مشاغل مناسب مهندسی برای INTP شامل موارد زیر می-شوند:

مهندس هوافضا، معماری، مهندس زیست پزشکی، مهندس شیمی، مهندس سخت‌افزار کامپیوتر، مهندس محیط زیست، معمار فضای باز، مهندس مکانیک، تکنسین مهندسی مکانیک

علوم

شغل‌های مربوط به علوم پایه یک انتخاب طبیعی برای INTPها هستند. آن‌ها به دلایل زیادی از تمامی جنبه‌های علوم لذت می‌برند: فرصت به دست آوردن دانش تخصصی در رشته انتخابی خود؛ توانایی تمرکز طولانی مدت بر ایده‌های انتزاعی و پیچیده؛ و بیش از همه فرآیند اکتشافی آزمایشات علمی. شغل‌های زیر برخی از مشاغل مناسب برای INTPها در حوزه علوم پایه هستند:

انسان‌شناس یا باستان‌شناس، اقتصاددان، متخصص محیط زیست، متخصص بیماری‌های واگیر، متخصص زمینه پزشکی، میکروب‌شناس، فیزیک‌دان یا ستاره‌شناس، متخصص امور سیاسی، روان‌شناس، برنامه‌ریز شهری یا منطقه‌ای، ریاضی‌دان، آمارگر، پزشک یا جراح

تجارت و حقوق

مشاغل مربوط به هر دو عرصه تجارت و حقوق، می‌توانند به خوبی از استعداد تحلیلی INTP بهره ببرند. حرفه‌های تجاری خوب برای INTPها اغلب علاقه او به نظریه‌های پیچیده شامل ریاضیات پیشرفته را تحریک و تشدید می‌کنند. برخی مشاغل مناسب برای افراد دارای تیپ INTP در حوزه تجارت و قانون شامل موارد زیر می‌شود:

حساب‌دار یا حسابرس، تحلیل‌گر مالی، مشاور مدیریت، تحلیل‌گر تحقیقات بازار، مدیر اجرایی ارشد، آمارگر، وکیل، مهندس فروش

هنر و زبان

 برخی از INTPها در مشاغل هنری می‌توانند بر سرشت خلاقانه خود تمرکز کنند. اگرچه باید گفت حتی INTPهایی که در یک زمینه هنری کار می‌کنند هم راهی برای استفاده از جنبه تحلیلی خود پیدا می‌کنند. برخی مشاغل هنری مناسب برای INTPها شامل موارد زیر می‌شوند:

آهنگساز یا کارگردان موسیقی، تهیه‌کننده یا کارگردان، طراح گرافیک، طراح صنعتی، انیماتور یا هنرمند چندرسانه‌ای، عکاس، نویسنده متون تخصصی، نویسنده عمومی، استاد دانشگاه

مشاغلی که INTPها باید از آن دوری کنند

باید توجه داشت که هر تیپ شخصیتی می‌تواند در هر شغلی موفق عمل کند. اما برخی مشاغل با استعدادهای ذاتی و سبک کار ترجیحی INTPها تناسب خوبی دارند، در حالی که برخی مشاغل دیگر نیازمند داشتن روش‌های فکری و رفتاری خاصی هستند که جزو ویژگی‌های ذاتی INTPها محسوب نمی‌شوند. مشاغلی که سبب شوند INTP خارج از حیطه ترجیحات طبیعی خود رفتار کند، برای او خسته‌کننده و طاقت‌فرسا خواهند بود و اغلب برای INTPهایی که در جستجوی شغل هستند، جذابیتی ندارند. بر اساس تحقیقات انجام گرفته بر روی جمعیت جهان، شغل‌های زیر محبوبیتی در بین INTPها ندارند.

 • دستیار دندان‌پزشک، پرستار عمومی، کمک دندان‌پزشک، پرستار رسمی، متخصص تغذیه
 • افسر تأدیب، معلم مذهبی، کمک معلم، معلم پیش‌دبستانی، معلم ابتدایی، طراح بازی و سرگرمی، متخصص زیبایی، خرده‌فروش، مدیر رستوران، مدیر فروش
افراد دارای تیپ INTP در کارهای تیمی

افراد دارای تیپ INTP در کارهای تیمی

افراد دارای تیپ INTP در کارهای تیمی جزو افراد متفکر و تحلیل‌گری هستند که مسائل پیچیده را به خوبی درک می‌کنند. آن‌ها معمولاً علاقه‌مند به سؤالات نظری پنهان در پشت هدف تیم هستند و می‌توانند به گروه برای شناسایی اصول کلیدی و تولیدی ایده‌های خلاقانه کمک کنند. آن‌ها تصویر آینده تیم را درک می‌کنند، آن را به طور منطقی و عینی تحلیل می‌کنند و گزینه‌ها و احتمالات مختلف راجع به آن را پیشنهاد می‌دهند.

افراد دارای تیپ INTP در تیمی به بهترین نحو می‌کنند که به آن‌ها آزادی لازم برای تحلیل منطقی مشکلات به روشی جدید را بدهد. آن‌ها مهارت بالایی در پیدا کردن راه‌حل‌های خلاقانه دارند اما علاقه زیادی به پیروی از راه و رسم سنتی و قدیمی انجام کارها ندارند. هم‌تیمی‌هایی که به شدت پایبند به سنت‌ها و رسوم هستند، احتمالاً دچار ناسازگاری با INTPها خواهند بود.

INTPها معمولاً به طور مستقل فکر می‌کنند و به جای حرف زدن راجع به مسائل پیش‌پاافتاده و معمولی، ترجیح می‌دهند راجع به ایده‌ها صحبت کنند. اگر تیم وقت زیادی را صرف خوش‌گذرانی کند، احتمال دارد که INTPها کم‌صبر و حوصله شوند، آن‌ها همچنین هم‌تیمی‌هایی که به دنبال روابط شخصی صمیمی باشند را از سر باز می‌کنند.

افراد دارای تیپ INTP در نقش رهبر تیم

افراد دارای تیپ INTP در نقش رهبر تیم معمولاً دیگران را به خاطر هوش و ایده‌های خلاقانه‌شان تشویق می‌کنند. رهبران INTP معمولاً ظاهر بی‌ادعایی دارند اما همین که توجه کسی را جلب کنند، آن وقت شروع به صحبت درباره ایده‌هایشان می-کنند. آن‌ها به اعضای تیم آزادی زیادی برای گزارشات می‌دهند و ترجیح می‌دهند که خودشان فقط هدف کلی تیم را تائید کنند و به اعضای تیم برای حل مستقل مسائل اعتماد می‌کنند.

افراد دارای تیپ INTP از بررسی احتمالات و امکانات جدید و مشارکت در حل خلاقانه مسائل لذت می‌برند، اما ممکن است گاهی آن‌چنان در دنیای افکار خود غرق شوند که رهبری تیم به سمت اقدام و عمل را فراموش کنند. ممکن است در رابطه با جزئیات مشکل داشته باشند و رسیدگی به آن را به عهده فرد دیگری بگذارند که بتواند نتایج دلخواه را به دست آورد. آن‌ها رهبری تیم‌های توانا و هوشمندی که ایده‌های پیچیده او را درک کنند و بتوانند جزئیات لازم برای برنامه‌های عملی واقع‌گرایانه را شرح دهند را به بهترین نحو انجام می‌دهند.

مهندسی

آمار شغلی INTPها

 • بیش از نیمی از افراد احتمال دارد که به سمت مشاغل آزاد بروند.
 • کمتر از نیمی از افراد احتمال دارد که پس از فرزند دار شدن، در خانه بمانند و خانه‌داری کنند.
 • یکی از گروه‌هایی که تفاوت حقوق زنان و مردان آن کم است و زنان INTP حدود ۸۸% از حقوق مردان INTP را به دست می‌آورند.

افراد دارای تیپ INTP و دیگر تیپ‌های شخصیتی

روحیات مشترک

افراد دارای تیپ‌های شخصیتی INTP، INTJ، INFP و ENTP در ارزش‌ها، علایق و روش کلی زندگی دارای بیشترین اشتراکات با INTP‌ها هستند. البته آن‌ها لزوماً درباره همه چیز دارای اتفاق نظر نیستند و تضمینی وجود ندارد که در تمامی شرایط باهم کنار می‌آیند اما احتمالاً به‌راحتی باهم ارتباط برقرار می‌کنند و اشتراکات زیادی با یکدیگر دارند.

تفاوت‌های جذاب

افراد دارای تیپ‌های شخصیتی ISTP، INFJ، ENTJ و ENFP دارای شخصیت مشابهی مانند INTP‌ها هستند اما تفاوت‌های کلیدی با آن‌ها دارند که به جذابیت آن‌ها می‌افزاید. INTP‌ها آشنایی با این تیپ‌های شخصیتی را به خصوص جذاب و جالب می‌دانند. روابط بین INTP‌ها و این تیپ‌های شخصیتی باید دارای توازن مناسبی از اشتراکات و فرصت به چالش کشیدن یکدیگر باشد.

تیپ‌های شخصیتی مکمل بالقوه

اگرچه INTP‌ها ممکن است در برخورد اول، نتوانند با تیپ‌های شخصیتی ISTJ، ISFP، ESTP و ENFJ ارتباط بگیرند، اما پس از شناخت یکدیگر متوجه می‌شوند دارای اشتراکات مهمی هستند و در عین حال می‌توانند چیزهای جدید از همدیگر یاد بگیرند. اگرچه این تیپ‌های شخصیتی ممکن است در ابتدا INTP‌ها را جذب نکنند اما رابطه بین آن‌ها می‌تواند پتانسیل بالایی برای تکامل و یادگیری از یکدیگر داشته باشد.

تفاوت‌های چالش‌انگیز

افراد دارای تیپ‌های شخصیتی ISFJ، ESTJ، ESFP و ESFJ دارای بیشترین اختلاف و تعارض شخصیتی با INTP‌ها هستند، اما می‌توانند در ارتباط با INTP‌ها فرصت رشد و پیشرفت یکدیگر را فراهم کنند. از آنجا این تیپ‌های شخصیتی اساساً دارای ارزش‌ها و انگیزه‌هایی کاملاً متفاوت با INTP‌ها هستند، ممکن ارتباط بین آن‌ها در ابتدا غیرممکن به‌نظر برسد. اما این تفاوت‌های اساسی سبب می‌‌شوند که نقاط قوت آن‌ها همان نقاط ضعف INTP‌ها باشند و به این ترتیب اگر این دو گروه بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، می‌توانند چیزهای بی‌شماری از یکدیگر یاد بگیرند.

افراد دارای تیپ INTP در روابط عاشقانه

افراد دارای تیپ INTP در روابط عاشقانه

افراد دارای تیپ INTP همسرانی باهوش و مستقل هستند. آن‌ها از شرکت در مسائل هوشمندانه لذت می‌برند و به دنبال همسر باهوشی هستند که بتواند با توانایی تفکر انتقادی آن‌ها هماهنگ شود.

افراد دارای تیپ INTP اشتیاق بسیار کمی به جوانب پیش‌پاافتاده زندگی دارند و ممکن است نسبت به مراسمات معمولی یک رابطه بی‌تفاوت باشند. آن‌ها علاقه کمی به سنت‌ها دارند و دوست دارند سبک زندگی منحصربه‌فردی برای خود و همسرشان طراحی کنند؛ به گونه‌ای که این زندگی برای هردوی آن‌ها با معنی و مفهوم باشد و اهمیتی ندارد اگر این سبک زندگی به نظر دیگران بیش‌ از اندازه غیر معمول باشد. آن‌ها تفاوت‌ها و ترجیحات شخصی را درک و تحمل می‌کنند اما لزوماً راضی نمی‌شوند کاری را فقط به این خاطر انجام دهند که به آن‌ها گفته شده «باید» آن را انجام بدهند.

افراد دارای تیپ INTP عادت دارند نظریه پشت هر چیزی را تحلیل کنند و ممکن است تعاملات انسانی را با منطق گسسته و غیر وابسته یک محقق روانشناسی، تعبیر کنند. وقتی قادر به درک منطق رفتاری دیگران نباشند، درمانده می‌شوند و کنار آمدن با دیگران را مشکل می‌دانند. وقتی مسائل بیش از اندازه عاطفی می‌شوند، ممکن است به دنیای افکار و ایده‌های خود پناه ببرند.

افراد دارای تیپ INTP در روابط خود به فضای تنهایی زیادی نیاز دارند تا بتوانند ایده‌ها، افکار و علائق خود را بررسی کنند. آن‌ها دوست دارند همسری داشته باشند که از ذکاوت و توانایی حل مسئله آن‌ها تعریف و تمجید کند و نیاز آن‌ها به استقلال فردی را درک کند.

افراد دارای تیپ INTP در نقش پدر و مادر

افراد دارای تیپ INTP در نقش پدر و مادر

افراد دارای تیپ INTP در نقش والدین سعی می‌کنند توانایی و قدرت حل مستقل مسائل را در فرزندان خود تشویق کنند. آن‌ها معمولاً نمی‌توانند به راحتی با احساسات فرزندان خود هماهنگ و سازگار باشند اما با اشتیاق زیادی به آن‌ها کمک می‌کنند که بتوانند مسائل پیچیده را حل و فصل کنند.

افراد دارای این تیپ معمولاً سرگرم پروژه‌ها و ایده‌های خود هستند و علاقه زیادی به کارهای روزمره و مراقب هرروزه از فرزندان خود ندارند. در نتیجه والدین INTP ممکن است گاهی فاصله احساسی زیادی از فرزندان خود داشته باشد، اما اشتیاق عمیق آن‌ها در پدر یا مادر بودن این است که بتوانند ایده‌ها و مفاهیم هیجان‌انگیز را با ذهن‌ جوان فرزند خود در میان بگذارند.

سبک ارتباطی افراد دارای تیپ INTP

اگر موضوعی به نظر INTPها جذاب و الهام‌بخش باشد، آن‌ها خردمندانه ارتباط برقرار می‌کنند. آن‌ها متفکر و مستقل هستند، ممکن است زیاد اهل حرف زدن نباشند، اما اگر بحث درباره مفاهیم پیچیده و ایده‌های نوآورانه باشد، آن‌ها واکنش نشان می‌دهند و حجم غنی از اطلاعات و آگاهی را وارد بحث می‌کنند.

آن‌ها منطقی و تحلیلی هستند و همیشه می‌توانند احتمالات مختلف را بررسی کنند و خیلی راحت می‌توانند از عقاید نادرست هم دفاع کنند. آن‌ها عاشق تجزیه کردن ایده‌ها هستند اما فقط با تحلیل-های منطقی، قانع می‌شوند؛ آن‌ها به راحتی کوچک‌ترین نقص موجود در منطق ابراز شده را حتی اگر یک مایل دورتر باشد، تشخیص می‌دهند و سریعاً آن را بیان می‌کنند.

سخن آخر

بر اساس آزمون شخصیت شناسی مایرز بریگز ۱۶ تیپ شخصیتی متفاوت معرفی شده است که در این مطلب به بررسی کلیاتی در خصوص تیپ INTP اشاره شد. افراد دارای این تیپ بر اساس یک سری از خصوصیات منحصر به فرد خود از دیگران متمایز می‌شوند.

منبع 16personalities