بزرگ کردن بچه خرگوش در خانه، نگهداری از بچه خرگوش خانگی بدون مادر

0

نگهداری از بچه خرگوش خانگی بدون مادر کار چندان سختی نیست. اگر می‌دانید که مادر بچه خرگوش‌های اهلی مرده یا به شدت بیمار است، می‌توانید خودتان از بچه خرگوش‌ها نگهداری کرده و آن‌ها را تربیت کنید. اگر فکر می‌کنید که خرگوش مادر، بچه‌هایش را پس می‌زند و آن‌ها را نادیده می‌گیرد، این یک موضوع جداست. خرگوش‌های مادر تقریباً فرزندان خود را تنها می‌گذارند و فقط دو بار در روز، صبح و عصر، برای غذا دادن، به آن‌ها سر می‌زنند. اگر قصد دارید از بچه خرگوش نگهداری کنید، خبر خوب این است که آن‌ها به سرعت رشد می‌کنند.

آغوز و نگهداری از بچه خرگوش

اولین شیر یا همان آغوز از مهمترین کارها در بزرگ کردن و نگهداری از بچه خرگوش خانگی تازه متولد شده و بدون مادر است.اگر خرگوش مادر اندکی پس از زایمان از بین رفت، حتماً باید به بچه خرگوش‌ها آغوز بدهید. آغوز، اولین شیر مغذی است که نوزاد خرگوش پس از تولد باید مصرف کند.

از دامپزشک شیر آغوز یا قرص آن را تهیه کنید و از او بپرسید که بچه خرگوش‌ها تا چه مدت باید از آغوز استفاده کنند. همواره قبل از غذا دادن به بچه خرگوش‌ها، دست‌های خود را کاملاً شسته و خشک کنید.

تغذیه در نگهداری از بچه خرگوش

در بزرگ کردن و نگهداری از بچه خرگوش خانگی بدون مادر تغذیه حرف اول را می زند. اگرچه شیر مخصوص بچه گربه‌ها و توله سگ‌ها در بازار وجود دارد، اما این شیرها با شیر خرگوش متفاوت‌اند. شیر خرگوش سرشار از پروتئین است.

دانشگاه فلوریدا جایگزینی مناسب برای شیر خرگوش را پیشنهاد می‌کند که حاوی ۲ فنجان شیر ۲ درصد، ۲ عدد زرده تخم‌مرغ، ۲ قاشق غذاخوری شیر خشک، ۲ قاشق غذاخوری شربت ذرت و ۱ قاشق چای‌خوری استخوان کوبیده می‌باشد.

پس از مخلوط کردن کامل این مواد با هم، آن را در یخچال قرار دهید. برای هر وعده غذایی، به میزان یک چهارم فنجان استفاده کنید.

این غذا را در دمای ۹۰ درجه فارنهایت گرم کرده و سپس به بچه خرگوش‌ها بدهید. برای اطمینان از دمای صحیح، از دماسنج استفاده کنید زیرا دمای بالا به دستگاه گوارش بچه خرگوش‌ها آسیب می‌زند.

به یاد داشته باشید که فقط دو بار در روز، یعنی صبح و عصر به آن‌ها غذا دهید و از قطره‌چکان برای خرگوش‌های کمتر از ۲ هفته و از شیشه شیر برای خرگوش‌های بزرگ‌تر استفاده کنید. زیاد غذا دادن به بچه خرگوش منجر به مرگ آن یا بیماری کشنده روده‌ای می‌شود.

بچه خرگوش را به حالت ایستاده نگه دارید و فقط به همان میزانی که مصرف می‌کند به او غذا دهید. اگر بچه خرگوش لب‌هایش را به هم فشار داد یا دائماً در حال گریه کردن بود، به این معنی است که هنوز سیر نشده و به غذای بیشتری نیاز دارد. زمانی که بچه خرگوش به طور کامل شیر می‌خورد، پوستش صورتی رنگ می‌شود، جنب‌وجوش بیشتری دارد و کمتر گریه می‌کند.

لانه در نگهداری بچه خرگوش تازه متولد شده

خرگوش مادر از علف خشک و موهایی که از بدن خود بیرون می‌کشد، لانه‌ای برای بچه خرگوش‌ها درست می‌کند. خرگوش مادر مانند برخی پستانداران و پرندگان، روی بچه‌های خود نمی‌نشیند، بنابراین او را مجبور به نشستن روی لانه نکنید. اگر موی خرگوش در دسترس ندارید، می‌توانید از پنبه تمیز برای ساخت لانه استفاده کنید.

لانه خرگوش را در مکانی آرام و جدا از دیگر حیوانات خانگی قرار دهید. دمای اتاق باید بین ۷۵ و ۷۸ درجه باشد. آن‌ها برای گرم شدن به یکدیگر می‌چسبند. دما را بیش از این تنظیم نکنید زیرا گرمای زیاد برای بچه خرگوش‌ها کشنده است.

دانشگاه میامی پیشنهاد می‌کند که اگر فقط از یک خرگوش نگهداری می‌کنید، یک کیسه آب گرم را در یک حوله نرم پیچیده و در کنار بچه خرگوش قرار دهید.

دفع ادرار و مدفوع خرگوش تازه متولد شده

تا ۲ هفتگی، بچه خرگوش برای ادرار و مدفوع به تحریک نیاز دارد. خرگوش مادر پس از تغذیه، به آرامی شکم و دستگاه تناسلی نوزادان را لیس می‌زند تا باعث تحریکِ دفع شود. می‌توانید با استفاده از نوک انگشت تمیز و مرطوب خود یا یک پنبه مرطوب، آن ناحیه را به آرامی مالش دهید تا زمانی که بچه خرگوش ادرار یا مدفوع کند.

مالش دادن را ادامه دهید تا زمانی که دفع ادرار یا مدفوع متوقف شود. اگر بچه خرگوش دچار اسهال شد، فوراً او را نزد دامپزشک ببرید زیرا اسهال به سرعت موجب مرگ آن‌ها می‌شود.

شروع غذاهای جامد و از شیر گرفتن بچه خرگوش

شروع غذاهای جامد و از شیر گرفتن بچه خرگوش از کارهای مهم دیگر در نگهداری از بچه خرگوش خانگی تازه متولد شده و بدون مادر است. زمانی که در حدود ۲ هفتگی، بچه خرگوش‌ها چشمان خود را باز کردند، می‌توانید به آن‌ها غذاهای جامد بدهید.

همان غذاهایی که خرگوش‌های بزرگ‌سال از آن تغذیه می‌کنند، بچه خرگوش‌ها نیز می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند که از جمله می‌توان به یونجه علفی و غذاهای آماده خرگوش اشاره کرد.

همچنین باید نوع خاصی از مدفوع خرگوش (cecotrope) را از یک خرگوش سالم پیدا کنید تا در زمان شروع تغذیه غذاهای جامد، با غذای آن‌ها ترکیب شود. این مدفوع موجب می‌شود تا باکتری‌های سالم وارد معده بچه خرگوش‌ها شود. روزانه یک مدفوع به مدت ۴ تا ۵ روز مورد نیاز است.

اگر به این مدفوع دسترسی ندارید، کمی پروبیوتیک به غذای خرگوش اضافه کنید تا بدن آن‌ها باکتری‌های مفید را دریافت کند. زمانی که بچه خرگوش‌ها به سن ۶ هفتگی رسیدند، می‌توانید شیر دادن به آن‌ها را متوقف کنید.

برای این کار، به تدریج آب بیشتری به شیر آن‌ها اضافه کنید تا زمانی که در ترکیب آب و شیر، فقط آب باقی بماند. تا آن زمان، بچه خرگوش‌ها غذای جامد می‌خورند و دیگر نیازی به پرستاری شما از آن‌ها ندارند.

نگهداری از بچه خرگوش‌ وحشی تازه متولد شده

مادر خرگوش‌های وحشی، زمان کمی را در کنار آن‌ها سپری می‌کند. خرگوش مادر به دور از لانه می‌ماند تا هرگونه خطر احتمالی متوجه او شده و آسیبی به بچه خرگوش‌ها نرسد.

آرامش بچه خرگوش‌های وحشی را به هم نزنید، مگر زمانی که مطمئن شوید مادرشان مرده است، زیرا با دست زدن به آن‌ها، شانس زنده ماندنشان را کاهش می‌دهید. با یک توان‌بخش محلی حیات‌وحش تماس بگیرید، زیرا ممکن است پرورش حیوانات وحشی در ایالت شما غیرقانونی باشد.

دامپزشک یا پناهگاه محلی حیوانات می‌تواند به شما در یافتن شخص موردنظر کمک کند. اکثر خرگوش‌های وحشی که در خانه نگهداری می‌شوند، در وهله اول نباید از لانه خود بیرون آورده شوند. در صورت نگهداری از بچه خرگوش‌های وحشی، به شیوه زیر به آن‌ها غذا دهید.

  • بچه خرگوش تازه متولد شده تا یک هفتگی: ۲ – ۱+۲/۲ سی‌سی/میلی‌لیتر در هر وعده غذایی (دو وعده).
  • بچه خرگوش ۱ تا ۲ هفته: ۷-۵ سی‌سی/میلی‌لیتر در هر وعده غذایی (دو وعده) (بسته به نوع خرگوش، اگر خرگوش کوچک باشد، این مقدار کمتر است).
  • بچه خرگوش ۲ تا ۳ هفته: ۱۳-۷ سی‌سی/میلی‌لیتر (دو وعده). خرگوش اهلی معمولاً در سن ۱۰ روزگی چشمان خود را باز می‌کند. در این زمان به آن‌ها جو دوسر، غذاهای آماده خرگوش و آب بدهید (همواره برای خرگوش‌های وحشی، سبزی‌هایی مانند جعفری، سر هویج و هویج‌های کوچک نیز تهیه کنید).
  • بچه خرگوش ۳ تا ۶ هفته: ۱۵-۱۳ سی‌سی/میلی‌لیتر در هر وعده غذایی (دو وعده؛ ممکن است بسته به اندازه خرگوش، این مقدار کمتر باشد! خرگوش آمریکایی مقدار کمتری مصرف می‌کند.)

خرگوش اهلی در سن ۶ هفتگی، خرگوش آمریکایی در حدود ۴ هفتگی و خرگوش گوش دراز بسیار دیرتر و در حدود ۹ هفتگی به بعد از شیر گرفته می‌شوند.

خرگوش آمریکایی زمانی که خوردن علوفه و سبزی‌ها را شروع کرد و اندازه آن تقریباً به ۵ اینچی رسید، باید به طبیعت بازگردد. هرچه بیشتر آن‌ها را نگه دارید، کنترل و نگهداری آن‌ها دشوارتر شده و شانس زنده ماندشان در طبیعت نیز کمتر می‌شود.

بسیاری از خرگوش‌های وحشی که در طبیعت رها می‌شوند، به خودشان آسیب وارد می‌کنند، بنابراین سعی کنید ابتدا بچه خرگوش‌های وحشی را به یک مرکز حیات‌وحش بسپارید، زیرا برای بقا در طبیعت، به افراد حرفه‌ای نیاز دارند.

خرگوش‌های وحشی، حیوانات خانگی نیستند؛ زیاد به آن‌ها نزدیک نشوید و اجازه ندهید دائماً شما را ببینند زیرا غریزه بقا در طبیعت را از دست می‌دهند. اجازه ندهید کودکان با خرگوش‌های وحشی بازی کرده و آن‌ها را در آغوش بگیرند. برای حمل کردن خرگوش‌های وحشی، باید آن‌ها را در روزنامه، علف و یونجه پیچیده تا شرایط محیط طبیعی برای آن‌ها شبیه‌سازی شود.

سخن آخر

در این مقاله از کابان مگ به آموزش نکات و اصول نگهداری از بچه خرگوش خانگی تازه متولد شده بدون مادر پرداختیم. نکات مهم در خصوص نحوه و میزان شیر دادن، زمان غذا ددادن، حمام بردن، لانه و دفع مدفوع و ادرار عنوان شد.