آیا می‌دانید برای آمادگی قبل از بارداری و بارداری سالم به چه چیزهایی نیاز دارید؟

اگر تصمیم به باردار شدن دارید، بهتر است شروعی آگاهانه داشته باشید، حس امیدواری و برنامه‌های از قبل طراحی شده، کمک می‌کند که شما به عنوان یک مادر از شرایط بدن خود و وضعیت جسمانی‌تان بیشتر شگفت‌زده شوید و با حداکثر آمادگی قبل از بارداری به سراغ آن بروید. در این مقاله به طور جامع به اقدامات و تغذیه قبل از بارداری، داشتن بارداری سالم، واکسن‌های قبل از بارداری، تعیین زمان دقیق بارداری، نحوه تخمک‌گذاری و لقاح یعنی هفته اول و دوم بارداری خواهیم پرداخت.

برای داشتن بارداری سالم چکار کنیم؟

داشتن آمادگی لازم قبل از بارداری به شما در داشتم یک بارداری سالم کمک خواهد کرد. اگر از قبل توسط ماما، مراقب سلامت با پزشک ویزیت پیش از بارداری انجام داده باشید، شما و پزشکتان متوجه شده‌اید که احتمالاً برخی از موارد باید بهبود پیدا کنند، برای مثال ممکن است اضافه‌وزن داشته باشید یا برعکس وزنتان کمتر از حد طبیعی باشد، خواب کافی نداشته باشید یا مدام استرس داشته باشید، برای درمان این وضعیت‌ها باید اقداماتی جدی انجام دهید و همچنین باید از هر چیزی که سلامت شما و جنین‌تان را در معرض خطر قرار می‌دهد خودداری کنید.

آمادگی و تندرستی زن قبل از بارداری، آگاهی از وضعیت سلامت و شناخت عوامل خطرناک می‌تواند بر سلامت بارداری مؤثر باشد. برای مثال، برخی غذاها، سبک زندگی و داروها می‌تواند به جنین آسیب برساند، حتی قبل از اینکه لقاح صورت گیرد. برخی بیماری‌ها مثل دیابت نیز بر بارداری مؤثر است. هر خانم باید به فکر شرایط جسمانی و سلامت خود باشد چه برای بارداری برنامه‌ریزی کرده باشد، چه قصد بارداری نداشته باشد و این‌ها از مهم‌ترین اقدامات هر خانمی قبل از بارداری به شمار می‌آیند زیرا نیمی از بارداری‌ها از قبل برنامه‌ریزی نشده‌اند و بارداری‌های اتفاقی در معرض خطر بیشتری هستند، خطراتی از قبیل تولد زودرس نوزاد با نوزاد با وزن پایین.

دلیل دیگر، این است که علیرغم پیشرفت در داروها و آمادگی قبل از حاملگی، در تمامی جوامع درصدی از نوزادان زودتر از موعد به دنیا می‌آیند. محققان برای یافتن اینکه چرا و چگونه می‌توان از این موضوع جلوگیری کرد در تلاش هستند. یکی از این مسیرها بررسی سلامت و آمادگی مادر پیش از بارداری است. کارشناسان معتقدند که خانم‌ها قبل از بارداری باید از نظر جسمانی در شرایط سالم و آمادگی کامل باشند، چرا که با در نظر گرفتن موضوعات سلامت و خطرات قبل از بارداری می‌توانید از بروز مشکلاتی که ممکن است در آینده سلامت شما و جنین را تحت تاثیر قرار دهد، جلوگیری کنید.

نکاتی بسیار مهم به منظور ارتقاء و بهبود وضعیت سلامت و آمادگی شما قبل از بارداری زن و مرد هر دو باید قبل از انجام فعالیت‌های جنسی، برای بارداری آماده باشند و یا حداقل از ۳ ماه قبل آمادگی داشته باشند. برخی اقدامات مهم مثل ترک سیگار، رسیدن به وزن ایده آل و بررسی مصرف داروها باید زودتر و قبل از بارداری انجام شود.

اقداماتی که قبل از بارداری باید انجام داد

برای اینکه از سالم بودن بارداری خود اطمینان حاصل کنیم باید قبل از شروع دوران بارداری و از ماه‌ها قبل اقدامات و کارهایی را صورت دهیم تا از آمادگی لازم برخوردار باشیم. در زیر به مهم‌ترین آن‌ها اشاره شده است.

قبل از بارداری نوبت پزشک بگیرید

از اقدامات اصلی که قبل از بارداری باید انجام داد مراجعه به پزشک برای مشورت است که به آمادگی شما کمک زیادی خواهد کرد. پیش از باردار شدن، حتی اگر قبلاً باردار هم بوده‌اید و ویزیت شود. اگر هر گونه مسئله‌ای درباره سلامت شما وجود داشته باشد که فرصت‌های باردار شدن شما را تحت تاثیر قرار دهد یا باعث شود بارداری پرخطری داشته باشید بهتر است از امروز تحت کنترل و نظارت پزشک باشید. اگر دچار بیماری‌هایی مثل فیروز کیستیک با بیماری سلولی داسی شکل هستید یا در خانواده همسرتان کسی این بیماری‌ها را داشته است بهتر است با یک مشاور ژنتیک مشورت کنید و تست غربالگری قبل و حین بارداری را انجام دهید

قبل از بارداری سیگار را ترک کنید

همان‌طور که خودتان می‌دانید تنباکو و الکل برای بارداری کاملاً مضر هستند، برای رشد جنین ضرر دارند و زمانی که نوزاد بزرگ‌تر می‌شود منجر به مشکلات جسمی می‌شوند. حتی الآن که باردار نیستید بدانید که سیگار کشیدن و مصرف الکل، باردار شدن شما را سخت‌تر می‌کند و از آمادگی شما قبل از آن می‌کاهد و خطر سقط‌جنین را افزایش می‌دهد. با پزشک خود درباره ترک این عادت‌ها صحبت کنید.

قبل از بارداری وضعیت دهان و دندان خود را بررسی کنید

قبل از بارداری وضعیت دهان و دندان خود را بررسی کنید

دوران بارداری زمانی است که شما مادر عزیز انگیزه بیشتری برای حفظ سلامت خود و کودک دلبندتان دارید. خوشبختانه بیماری‌های دهان قابل پیشگیری می‌باشند خود مراقبتی کلید اصلی جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان است و داشتن آمادگی کامل قبل از بارداری است. پوسیدگی دندان پنج برابر بیشتر از آسم شیوع دارد و شایع‌ترین بیماری مزمن انسانی است و باید به این نکته توجه داشت که پوسیدگی قابل انتقال است.

یک چهارم زنان در سنین باروری، پوسیدگی دندان دارند، پوسیدگی دندان بیماری است که در آن قندها توسط باکتری‌ها تخمیر و تبدیل به اسید می‌شوند و مینای دندان تخریب شده و پوسیدگی آغاز می‌گردد. زنان باردار به چند دلیل در معرض خطر بالاتر پوسیدگی دندان قرار دارند. از جمله می‌توان به افزایش اسید در حفره دهان، تمایل زیاد به خوردن وقت و بی‌وقت مواد غذایی شیرین و توجه کم به بهداشت دهان به دلیل بی‌حوصلگی اشاره کرد. یکی از اقدامات مهم که قبل از بارداری باید انجام داد اطمینان از سلامت دهان و دندان است بنابراین مراجعه به دندان‌پزشک را نیز جز لیست اقدامات قبل از بارداری خود بنویسید.

قبل از بارداری مصرف کافئین را کاهش دهید

از اقدامات مهم که قبل از بارداری باید انجام داد تنظیم مصرف کافئین است. نوشیدن بیش از ۲ فنجان قهوه یا نوشیدنی انرژی‌زا در طول روز (حدود ۲۵۰ میلی‌گرم کافئین) حامله شدن را دشوار می‌کند و خطر سقط‌جنین را نیز افزایش می‌دهد. حتی الآن که هنوز باردار نیستید نوشیدنی بدون کافئین را جایگزین کنید. این بدین معنی است که بهتر است در هفته‌های اول لقاح و بارداری به طور کلی مصرف کافئین را کنار بگذارید تا آمادگی خوبی داشته باشید.

قبل از بارداری اضافه‌وزن خود را کاهش دهید

کنترل وزن از اقدامات مهمی است که قبل از بارداری باید انجام داد تا آمادگی خوبی داشته باشید. اضافه‌وزن بیش از حد موجب مشکلات زیادی می‌شود مثل دیابت بارداری و فشار خون بالا طی بارداری که آن را پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی می‌نامند. البته در زمان بارداری کاهش وزن ایده خوبی نیست پس از همین امروز که در دوران قبل از بارداری هستید، کاهش وزن را شروع کنید.

واکسیناسیون قبل از بارداری

درباره انجام واکسیناسیون که الآن برای شما ضروری است با پزشک صحبت کنید. این اقدام باری داشتن آمادگی قبل از بارداری ضروری است. درباره‌ی واکسن آنفلوانزا و سرخچه با پزشک خود مشورت کنید. اگر زن بارداری که قبلاً به سرخجه مبتلا نشده و واکسن هم نزده باشد با فرد مبتلا به سرخجه تماس پیدا کند، ویروس سرخجه از راه بیتی و حلق او وارد بدنش می‌شود و در بدن او تکثیر می‌باید. سپس ویروس از راه جفت به جنین می‌رسد. همچنین اگر مادر در دوران کودکی دچار سرخجه شده باشد، در زمان بارداری توصیه می‌شود وضعیت مادر و سلامت جنین، توسط پزشک بررسی شود

واکسیناسیون قبل از بارداری

همه زنان بارداری که بخشی از بارداری‌شان را در فصل آنفلوانزا سپری می‌کنند (اواسط مهر تا اواسط فروردین). به توصیه اداره مادران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بهتر است زیر نظر متخصص واکسینه شوند. تحقیقات اخیر نشان داده است که باردار بودن ریسک عوارض جانبی این واکسن را بیشتر نمی‌کند.

درباره داروهایی که مصرف می‌کنید دقت کنید

از دیگر کارهایی که قبل از بارداری باید انجام داد تا آمادگی لازم را داشت این است که درباره هر دارویی که مصرف می‌کنید به پزشک خود بگویید. حتی ویتامین‌ها و داروهای گیاهی و داروهای بدون تجویز، برخی از این داروها می‌تواند بر سلامت جنین مؤثر باشد. مصرف مکمل‌های بارداری و فولیک اسید را شروع کنید تا خطر نقص مادرزادی را کاهش دهید.

غذاهای دریایی را انتخاب کنید

داشتن تغذیه سالم از دیگر اقدامات مهمی است که قبل از بارداری باید انجام داد تا آمادگی لازم را داشته باشیم. مصرف ماهی برای رشد و ترمیم سیستم عصبی و همچنین پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی بسیار مفید است. مصرف ماهی در رشد جنین نقش مؤثری دارد و املاح معدنی شامل فسفر، کلسیم، آهن، سلنیوم و منیزیم و سایر ریزمغذی‌های موجود در آن نقش مهمی در سلامت مادر و نوزاد دارد. خوردن دو وعده ماهی در هر هفته مناسب است.

برای آمادگی قبل از بارداری وزرش کنید

ورزش کردن از دیگر اقدامات مهمی است که قبل از بارداری باید انجام داد تا بدن از آمادگی فیزیکی لازم برخوردار باشد. ورزش نه تنها به شما کمک می‌کند به وزنی ایده آل برسید بلکه اندام شما را برای بارداری و زایمان نیز آماده می‌کند. در طول بارداری نیز می‌توانید، کلاس‌های مخصوص بارداری را پیدا کنید که برای شرایط فعلی شما ایمن باشد.

نکاتی برای آمادگی پدران قبل از بارداری

نکات تغذیه‌ای که به باروری مردان کمک می‌کند و آمادگی قبل از بارداری در مردان را بالا میبرد. استفاده از ویتامین‌ها می‌تواند به کیفیت و تقویت اسپرم و همچنین یک حاملگی سریع‌تر و احتمالاً نوزادی سالم‌تر منجر شود. در بحث توصیه‌های پیش از لقاح به آقایان دریافت ویتامین موضوعی بسیار مهم است؛ بنابراین باید ببینیم چه ویتامین‌هایی را هر شخصی می‌بایستی دریافت کند؟ مهم‌ترین ویتامین‌های مورد نیاز که می‌تواند به تکمیل فرآیند باروری و بارداری کمک کند ویتامین ب ۱۲ ویتامین ث (c)، ویتامین ‌ای (E)، روی، سلنیوم است. مصرف روزانه میوه و سبزیجات تازه در روز بهترین روش تأمین این ویتامین‌ها است.

تخمک‌گذاری چیست؟

داشتن دانش کافی در مورد زمان و چگونگی تخمک‌گذاری از دیگر کارهای ضروری قبل از بارداری است که سطح آمادگی شما را افزایش می‌دهد. طی هر سیکل ماهیانه، زوج‌هایی سالمی که در حدود سنی ۲۰ و اوایل ۳۰ سالگی هستند و از وسایل پیشگیری استفاده نمی‌کنند ۲۰ درصد شانس بارداری دارند. درصد بالاتر بارداری موقع تخمک‌گذاری است. پنجره‌ای کوچک از فرصت، در هر ماه برای احتمال بالاتر به بارداری وجود دارد چون هر تخمک معمولاً حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت تخمک قابلیت باروری دارد و برای عملیات لقاح آماده است.

در این میان، اسپرم‌های موجود برای لقاح، نسبت به تخمک توانایی زنده ماندن بیشتری دارند. اسپرم می‌تواند حدود ۳ تا ۶ روز زنده بماند. پس حتی اگر چند روز قبل از تخمک‌گذاری رابطه جنسی داشته باشید، تعداد اسپرم‌های زیادی وجود خواهند داشت تا هر زمان که تخمک ظاهر شود به آن ملحق شود. به خاطر داشته باشید برای لقاح فقط یک اسپرم کافی است. البته داشتن رابطه جنسی، در روزهای قبل و بعد از تخمک‌گذاری ایده آل تر است. پس از تخمک‌گذاری آن فرصت تا سیکل بعدی تمام می‌شود. دانستن زمان تخمک‌گذاری کلیدی برای لقاح و باردار شدن است.

از کجا بفهمیم تخمک‌گذاری شروع شده است؟

اطلاع از زمان دقیق شروع تخمک‌گذاری از دیگر کارهایی است که باید قبل از بارداری انجام دهید که برای داشتن آمادگی برای آن لازم است. یک سری اقداماتی را می‌توان صورت داد که کمک می‌کند زمان تخمک‌گذاری را تشخیص دهید. در ادامه به مهم‌ترین این اقدامات اشاره شده است.

تخمک‌گذاری علائم مشخصی دارد

۲۰ درصد از جمعیت زنان در زمان تخمک‌گذاری علائم خود را درک می‌کنند و اگر شما جزو آن‌ها باشید بدنتان در زمان تخمک‌گذاری علامتی به شما نشان می‌دهد، به شکل دل‌پیچه یا گرفتگی عضلات در قسمت پایینی شکم معمولاً یک طرف شکم است یعنی همان سمتی که از آن لوله تخمک‌گذاری انجام می‌شود، نام این دردها میتل‌اشمرز (Mittelschmerz) است که واژه‌ای آلمانی و به معنی دردهای میانی است و یادآوری ماهیانه مربوط به بارداری است و نتیجه آن آزادسازی تخمک از تخمدان است. در این زمان می‌توانید برای آرامش شکم خود را ماساژ دهید و از خوراکی‌های با طبع گرم مانند خرما، شیره انگور، شیره خرما، سمنو استفاده کنید.

ثبت دمای بدن به تشخیص تاریخ دقیق تخمک‌گذاری کمک می‌کند

از طریق ثبت منظم دمای بدن می‌توانید تاریخ دقیق تخمک‌گذاری را تعیین کنید و حداکثر آمادگی ممکن قبل از بارداری را داشته باشید. دمای پایه بدن (BBT) نیز گفته می‌شود و با دماسنج مخصوصی اندازه‌گیری می‌شود. دمای پایه بدن باید صبح که بیدار می‌شوید اندازه‌گیری شود، پس از حداقل ۵ تا ۳ ساعت خوابیدن و بهتر است قبل از بیرون آمدن از تخت انجام شود حتی قبل از این که صحبت کنید یا حتی بنشینید. تغییرات دمای پایه بدن شما طی سیکل ماهیانه با نوسان‌های سطح هورمون‌ها تغییر می‌کند. طی نیمه اول سیکل، استروژن غالب است. در نیمه دوم سیکل (یعنی زمانی که تخمک‌گذاری انجام می‌شود)، پروژسترون بیشتر می‌شود. پروژسترون دمای بدن شما را افزایش می‌دهد یعنی رحم شما برای تخمک لقاح یافته و لانه گزینی آماده است.

در نتیجه در نیمه اول ماه دمای بدن شما پایین‌تر است نسبت به نیمه دوم که دما بالاتر می‌رود. دمای بدن شما در زمان تخمک‌گذاری به سرعت زیاد می‌شود (حدود نیم درجه). این را بدانید که ثبت دمای بدن به مدت یک ماه این امکان را به شما نمی‌دهد که بتوانید با اطمینان روز تخمک‌گذاری را تعیین کنید اما می‌تواند شواهدی را به شما نشان دهد. ثبت دمای بدن به مدت چند ماه به شما کمک می‌کند به یک الگو دست پیدا کنید و می‌توانید روز تخمک‌گذاری را برای ماه‌های آینده تقریباً پیش‌بینی کنید و بر همین اساس می‌دانید چه روزهایی بهتر است رابطه جنسی داشته باشید.

ثبت رویدادها در تقویم به تشخیص تاریخ تخمک‌گذاری کمک می‌کند

ثبت رویدادها در تقویم به تشخیص تاریخ تخمک‌گذاری کمک می‌کند

قبل از بارداری یک تقویم برای ثبت سیکل قاعدگی داشته باشید و به مدت چند ماه یادداشت کنید این کار برای داشتن آمادگی برای بارداری در دوران قبل از آن بسیار مهم است. بدین ترتیب متوجه می‌شوید که سیکل طبیعی شما چگونه است. با اینکه می‌توانید از ابزاری خاص (اپلیکیشن پیش از بارداری مامی) برای محاسبه زمان تخمک‌گذاری کمک بگیرید. اگر پریودهای شما نامنظم است باید با دقت بیشتر دنبال نشانه‌های دیگر باشید.

برای تشخیص زمان تخمک‌گذاری به رحم خود توجه کنید

تخمک‌گذاری پدیده‌ای مخفی و پنهانی نیست. همان‌طور که بدن تغییرات هورمونی را تجربه می‌کند که نشان دهنده آزاد شدن تخمک از تخمدان است، خودش را برای ورود اسپرم و لقاح آماده می‌کند. یک علامت قابل مشاهده از تخمک‌گذاری وضعیت دهانه رحم است. مسیر گردن رحم، بین واژن و رحم است که موقع زایمان و بیرون آمدن بچه کش می‌آید و در حالت عادی پایین، سفت و بسته است؛ اما هر چه به تخمک‌گذاری نزدیک می‌شویم، عقب می‌رود، کمی نرم‌تر و بازتر می‌شود و به اسپرم اجازه می‌دهد وارد این مسیر شود تا به هدف اصلی برسد.

برخی از زنان به راحتی متوجه این تغییرات می‌شوند در حالی که بقیه افراد برایشان دشوار است. به طور روزانه دهانه رحم را چک کنید. یک علامت دیگر از دهانه رحم، ظاهر مخاط است، مقدار آن بیشتر می‌شود و این مخاط حالت غلیظ‌تر پیدا می‌کند به‌طوری که لباس زیر شما کمی چسبناک می‌شود. در این موقع بهترین زمان است که اسپرم به درون تخمک وارد شود. پس از این که پریودتان تمام شد، دوباره خشک می‌شود به بیان دیگر نباید انتظار مخاط رحم را داشته باشید. با ادامه پیدا کردن سیکل باید حواستان باشد که چه زمانی این مخاط بیشتر می‌شود و ظاهر آن سفیدرنگ، چسبناک و غلیظ می‌شود. اگر هرکدام از این علائم یعنی دمای بدن، وضعیت مخاط رحم و شکل ظاهری مخاط را ثبت کنید، در تعیین زمان تخمک‌گذاری به شما کمک خواهد کرد و می‌توانید در این زمان رابطه برقرار کنید.

لقاح چیست؟

اطلاع از لقاح از اقدامات مهم قبل از بارداری است برای داشتن آمادگی لازم است. معجزه بارداری در برگیرنده میلیون‌ها بازیگر است؛ اما بیشتر آن میلیون‌ها بازیگر وقت خود را هدر می‌دهند چون در هر ماه فقط یک تخمک آزاد می‌کنید ولی همسرتان در هر رابطه زناشویی از ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون اسپرم آزاد می‌کند و همگی چشمشان به نفر برنده است چون فقط یکی از اسپرم‌ها در این مبارزه تاج پیروزی را بر سر می‌گذارد تا زمانی که لقاح تمام شود و در این کشمکش خطرات زیادی در مسیر دستگاه تناسلی در هر گوشه در کمین است که ممکن است موجب شود لقاح صورت نگیرد.

لقاح چیست؟

پدیده لقاح چگونه صورت می‌گیرد؟

عوامل زیادی تأثیرات خود را بر پدیده لقاح می‌گذارند که برخی مثبت و برخی نیز منفی هستند. در ادامه به چگونه صورت گرفتن لقاح به طور مفصل و عوامل مؤثر بر آن اشاره شده است.

اسپرم تا چند روز می‌تواند زنده بماند

بخشی از مایع منی شامل اسپرم مغذی برای این سفر است که در واقع پس از انزال در واژن زن لخته و بسته می‌شود و یک سد فیزیکی تشکیل می‌شود که از ورود اسپرم‌های سرگردان در مسیر اشتباه جلوگیری می‌کند. طی نیم ساعت بعد که منی دوباره مایع می‌شود این حالت محافظت از بین می‌رود. هر اسپرمی که این ترکیب را در گردن رحم نسازد به طور واضح ارزش ذخیره کردن و ماندن ندارد به همین خاطر است پس از رابطه جنسی مقداری از آن از بدنتان خارج می‌شود. البته در هر رابطه تا ۵ روز قابلیت باروری وجود دارد.

زمان دقیق تخمک‌گذاری بسیار مهم است

مسیر گردن رحم، محیطی است که استقبال بیشتری از اسپرم می‌کند و اسپرم‌هایی که در آنجا باشند خود را در دریایی از مخاط دهانه رحم می‌بینند. این موضوع از یک نظر می‌تواند مفید باشد به این دلیل که همین مخاط طوری طراحی شده که در زمانی که شما پتانسیل باروری بالایی داشته باشید به طور مؤثری کار انتقال و جا به جایی اسپرم را انجام می‌دهد. زمانی که به تخمک‌گذاری می‌رسید، میزان مخاط بیشتر شده و حالت چسبناک شفاف و رقیق پیدا می‌کند و به همین دلیل مشاهده آن روشی مؤثر و کارآمد برای تعیین زمان تخمک‌گذاری است. تغییرات در سطحی بسیار کوچک رخ می‌دهد، زنجیره‌ای از مولکول‌ها مثل قطار تشکیل می‌شود و اسپرم‌ها می‌توانند به حرکت خود ادامه دهند تا به مقصد برسند.

اسپرم‌های ضعیف هرگز به تخمک نخواهند رسید

حتی اسپرم‌هایی که به اندازه کافی برای رد شدن از این مسیر شجاع و بی‌باک هستند همگی موفق به رسیدن به هدف نمی‌شوند. یک سلول اسپرم باید حدود ۱ ساعت مسیری که دستخوش تغییرات بیوشیمیایی است را طی کند و به سرعت از لوله فالوپ (لوله‌های رحمی) عبور کند تا به رحم برسد.

زمان دقیق تخمک‌گذاری بسیار مهم است

زمان‌بندی رسیدن اسپرم به تخمک مهم است

یکی از مهم‌ترین کلیدهای موفقیت برای باروری، زمان‌بندی است. اسپرم باید طی فرایندی صحیح و زمان‌بندی شده به مقصد خود یعنی تخمک شما (تخمکی که به آرامی مسیر خود را از تخمدان به سمت لوله فالوپ طی می‌کند) برسد. اگر اسپرم‌ها خیلی زود برسند احتمال این که قبل از رسیدن به تخمک بمیرند، وجود دارد اما اگر خیلی دیر برسند و تخمک رفته باشد، اسپرم فرصت خود را از دست می‌دهد. همچنین لازم است که اسپرم‌ها هدف خود را با دقت انتخاب کنند، چرا که تخمک معمولاً فقط هر ماه در یکی از لوله‌های فالوپ حضور پیدا می‌کند، رفتن به لوله فالوپ (لوله رحم) اشتباهی، باعث می‌شود اسپرم در آنجا هیچ تخمکی برای لقاح نبیند.

اسپرمی که به تخمک می‌رسد هنوز کارش تمام نشده چون پرنده این مسابقه اولین اسپرمی است که بتواند زودتر بیرونی‌ترین لایه تخمک را بشکند و از آن عبور کند. در این بین رقابت زیادی وجود دارد، صدها اسپرم، تخمک را احاطه می‌کنند و همگی تلاش می‌کنند که به نخستین مرکزی تخمک راه پیدا کنند، جایی که اسپرم ترکیب ژنتیکی خود را در آن آزاد می‌کند. بهترین اسپرم همیشه برنده است.

به محض این که تنها اسپرم خوش‌شانس به تخمک برسد، تخمک بلافاصله دستخوش واکنش‌هایی می‌شود که از ورود اسپرم‌های دیگر جلوگیری می‌کند. سپس کروموزوم‌هایی که توسط اسپرم و تخمک حمل می‌شوند با هم ترکیب می‌شوند و در این زمان تخمک به طور رسمی بارور می‌شود. طی چند ساعته زیگوت کوچک و میکروسکوپی تقسیم می‌شود و دوباره و دوباره تقسیم می‌شود. حدود یک هفته بعد، یک توپ با حدود ۱۰۰ سلول داریم که بلاستوسیست نامیده می‌شود و باید به رحم برسد تا در دیواره رحم جایگیری می‌کند. شما الآن به مرحله لانه گزینی رسیده‌اید. لحظه‌ای که لقاح تبدیل به بارداری می‌شود.

از کجا بدانیم چند هفته باردار هستیم؟

برای دانستن دقیق این موضوع راه دقیق وجود ندارد چون نمی‌توان زمان دقیق تخمک‌گذاری را تعیین کرد. در نتیجه اغلب افراد از جمله پزشکان، بارداری را بر اساس آخرین پریود تخمین می‌زنند. اطلاع از این تاریخ کمک زیادی به شما برای آمادگی قبل از بارداری می‌کند. با این محاسبات، برای اینکه بدانید چند هفته است که باردار هستید باید بدانید آخرین پریودتان دقیقاً چه زمانی شروع شده. اولین روز آخرین پریود به عنوان اولین روز بارداری شما حساب می‌شود.

اگر تاریخ آخرین پریود را به خاطر نیاورید یا پریودهای نامنظم داشته باشید برای تشخیص زمان دقیق بارداری باید چه کار کنید؟ این پرسش از سؤالات رایج بسیاری از خانم‌ها است. اگر سیکل قاعدگی منظم و ۲۸ روزه باشد محاسبه تاریخ زایمان آسان‌تر است. اگر سیکل پریود شما نامنظم است یعنی تاریخ آخرین روز پریودتان را نمی‌دانید و با سیکل‌تان طولانی است ممکن است تاریخ دقیقی برای زایمان نتوان ارائه داد.

سن حاملگی

متخصصان اولین روز از آخرین قاعدگی رو شروع حاملگی در نظر می‌گیرند، اما سن جنینی از زمان لقاح است که معمولاً دو هفته بعد از اولین روز قاعدگی است. در حقیقت از زمان لقاح جنین شروع به رشد می‌کند و از همان زمان سن جنین شروع می‌شود؛ اما برای سهولت در محاسبات سن حاملگی، اولین روز آخرین قاعدگی را شروع حاملگی در نظر می‌گیریم.

سخن آخر

در این مقاله سعی شد که اطلاعات کاملی را خصوص بایدها و نبایدهای قبل از بارداری، نحوه تخمک‌گذاری و مشخص کردن زمان دقیق آن، چگونگی لقاح و اهمیت آن ارائه دهیم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید از قبل آمادگی خوبی برای دوران بارداری داشته باشید و یک دوران بارداری بسیار سالم را تجربه کنید. پایبند بودن به نکات مهمی که عنوان شد به خود شما بستگی دارد.

در صورتی که از دوران بارداری خود تجربه‌ای دارید با به اشتراک گذاشتن آن با دیگر خوانندگان، کمک زیادی به دیگر مادران که در دوران نه ماهه بارداری خود قرار دارند خواهید کرد. در هر صورت، اگر مطلب را پسندیده‌اید می‌توانید آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

 منبع   دکتر محمد کیاسالار 

پیام بگذارید