آموزش دوخت ماسک پارچه ای با الگوی ساده در خانه (فیلم+تصویر)

5

ماسک پارچه ای صورت یکی از راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های واگیردار مانند آنفولانزا و سرماخوردگی است. البته استفاده از ماسک برای کسانی که مبتلا هستند، اهمیت بیشتری دارد. با شیوع بیماری‌های واگیردار در فصول سرد ممکن است دسترسی به ماسک وجود نداشته باشد؛ بنابراین دوخت و درست کردن ماسک پارچه ای با یک الگوی ساده و استفاده از پارچه‌های در دسترس می‌تواند، راه حلی مؤثر باشد. در ادامه با کابان مگ همراه باشید.

با شیوع بیماری واگیردار کرونا در چند ماه اخیر، متأسفانه ماسک‌های صورت به ستاره سهیل تبدیل شده‌اند. البته ناگفته نماند که استفاده از ماسک برای پیشگیری از ابتلا راه حل مناسبی نیست و تنها شستن دست‌ها یا ضدعفونی کردن آن‌ها به طور مرتب راه حل پیشگیری مؤثر است ولی افرادی که مبتلا هستند برای جلوگیری از انتقال بیماری به دیگران حتماً باید از ماسک استفاده کنند.

چگونه ماسک صورت خانگی بدوزیم

برای دوختن ماسک صورت خانگی به پارچه، قیچی، کش، کاغذ، ماژیک (مداد)، نخ، سوزن یا چرخ خیاطی نیاز دارید. می‌توانید این نوع ماسک را با استفاده از نخ و سوزن با دست بدوزید و یا از چرخ خیاطی استفاده کنید.

تهیه الگوی ماسک پارچه ای

قدم اول برای دوختن هر چیزی، تهیه الگوی دوخت آن است که برای این منظور ابتدا باید اندازه گیری کنید. در اینجا اندازه گیری‌ها لازم به منظور تهیه الگو شامل (الف): حد فاصله میان زیر چشم تا زیر چانه (محدوده‌ای که توسط ماسک پوشیده می‌شود)، (ب): میانه گوش تا زیر آرواره و (ث): فاصله بین انتهای فک تا انتهای بینی است.

پس از اندازه گیری، مقادیر گفته شده، روی کاغذ اندازه‌ها را بکشید و سپس از هر طرف نیم سانتی‌متر جای دوخت قرار دهید. الگو آماده است، آن را قیچی ببرید. در شکل زیر اندازه‌های گرفته شده روی الگو نشان داده شده است که می‌توانید از آن کمک بگیرید.

تهیه الگوی ماسک صورت خانگی

برش در الگوی ماسک پارچه ای

الگوی تهیه شده را روی پارچه دو لای چپ بیندازید و با ماژیک یا مداد دور تا دور آن را علامت بزنید، سپس بخش‌های علامت زده شده را به وسیله قیچی برش بزنید.

الگو را روی پارچه می اندازیم و برش می زنیم

دوخت الگوی ماسک پارچه ای

برای دوخت ماسک صورت پس از مرحله برش، نوبت به دوخت می‌رسد. پارچه‌های برش خورده که روی آن‌ها به سمت هم و داخل است را به هم می‌دوزیم. برای این کار از لبه بخش الف به اندازه نیم سانتی‌متر به داخل می‌آییم و با ماژیک یا مداد خطی می‌کشیم و با نخ و سوزن یا با استفاده از چرخ خیاطی روی این خط را می‌دوزیم. برای درک بهتر می‌توانید به شکل زیر مراجعه کنید.

بخش الف را با استفاده از چرخ خیاطی یا دست می دوزیم

پس از دوخت خط (الف)، پارچه را باز می‌کنیم و قسمت روی پارچه‌ها را به هم می‌چسبانیم و در ادامه بخش (ث) و ۳ سانتی‌متر جای برگردان را تا انتها از دو طرف می‌دوزیم.

سپس بخش ث را می دوزیم

پس از دوختن این بخش، پارچه را برمی‌گردانیم و اتو می‌کنیم. سپس برای بار دوم بخش (ث) را می‌دوزیم. برای این مرحله دوخت، سه میلی‌متر از لبه فاصله می‌گیریم و از ابتدا تا انتها این بخش در قسمت روی پارچه را می‌دوزیم. این دوخت برای زیبایی کار است.

حالا نوبت دوختن سه سانتی‌متر برگردان است. این بخش درواقع به منظور رد کردن کش تعبیه شده است. بهتر است برای استحکام بیشتر در اثر کشش در این ناحیه، سر و ته آن را با چند بار رفت و برگشت محکم می‌کنیم. یک کش یک سانتی از درون بخش (ب) رد کنید و دو سر آن را به هم بدوزید. ماسک شما حاضر است.

پارچه را بر می گردانیم و اتوا می زنیم

فیلم آموزش دوخت ماسک پارچه ای

در ویدیو آموزشی زیر می توانید تمامی مراحل دوخت و تهیه ماسک پارچه ای برای مقابله با بیماری های واگیر مانند کرونا را مشاهده کنید.

نکته‌های دوخت ماسک پارچه ای صورت در خانه

بهتر است برای دوختن ماسک صورت از پارچه کتان یا نخی استفاده کنید چون دارای الیاف طبیعی هستند و به پوست صورت آسیب نمی‌رسانند.

از این ماسک هم می‌توانید در روزهایی که هوا آلوده است هم استفاده کنید ولی به یاد داشته باشید که این ماسک‌ها پس از یک روز استفاده باید شسته و ضدعفونی شوند تا دوباره قابل استفاده شوند.

در صورت تمایل می‌توانید این ماسک را به صورت سه لایه تهیه کنید و در داخل آن از یک لایه فیلتر برای جذب ذرات گرد و غبار بیشتر استفاده کنید.

سخن آخر

امیدوارم با این مقاله راه حلی برای مشکل بسیاری برای تهیه ماسک صورت به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های واگیر و استفاده در روزهای آلوده، ارائه کرده باشم. به یاد داشته باشید که استفاده از ماسک برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا کافی نیست و بهترین راه شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون و ضدعفونی کردن آن‌ها با محلول‌های ضدعفونی کننده است.