طرز تهیه ژل ضدعفونی کننده خانگی با مواد کاملا طبیعی (فیلم)

1

با شیوع بیماری مسری و شدیداً واگیردار کرونا، ژل ضدعفونی کننده به تحفه‌ای تبدیل شده است و نه در داروخانه‌ها و نه در فروشگاه‌های لوازم آرایشی بهداشتی یافت می‌شود. اگر هم بتوان یافت، قیمت سرسام آوری دارد. در این مقاله قصد داریم به آموزش طرز تهیه تهیه ژل ضدعفونی کننده ضد ویروس خانگی بپردازیم. در ادامه با کابان مگ همراه باشید.

ژل ضدعفونی کننده خانگی

ژل ضدعفونی کننده خانگی نه تنها در مواقع شیوع بیماری‌های واگیر بلکه برای ضدعفونی کردن دست‌ها در شرایطی که به آب و صابون دسترسی ندارید مانند زمانی که در مسافرت هستید یا بچه‌ها قصد خوردن خوراکی دارند و شما از آلوده بودن دست‌های آن‌ها نگران هستید و استفاده از ژل‌های ضدعفونی کننده صنعتی را برای پوست نازک و لطیف کودکان دلبندتان مضر میدانید.

در ادامه طرز تهیه دو نوع بدون الکل و الکل دار ژل ضدعفونی کننده را آموزش می‌دهیم که برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های واگیر مانند آنفولانزا و کرونا بهتر است از نوع الکل دار آن استفاده کنید.

روش اول، طرز تهیه ژل ضدعفونی کننده ضد ویروس با الکل

طرز تهیه ژل ضدعفونی کننده و ضدویروس به روش اول با استفاده از الکل یا مواد دارای الکل مانند لوازم آرایشی است که در زیر مشروح شده است.

مواد لازم برای تهیه ژل ضد عفونی کننده خانگی الکل دار یا پایه الکل

الکل ایزوپروپیل یک قاشق غذاخوری
روغن درخت چای دو قطره
روغن اسطوخودوس یا هر روغن خوشبوی دیگر سه قطره
ژل آلوئه ورا سه قاشق غذاخوری
روغن ویتامین ای یک قاشق چای خوری
بطری ۶۰ گرمی اسپری یا فشاری برای نگهداری ژل ضد عفونی کننده یک عدد

طرز تهیه ژل ضدعفونی کننده خانگی پایه الکل

برای تهیه ژل ضدعفونی کننده خانگی تمام مواد را درون یک ظرف شیشه‌ای مانند لیوان مخلوط کنید و با استفاده از پیپت یا هر روش ممکن دیگر به درون ظرف مورد نظر بریزید و در مواقع لزوم استفاده کنید.

ویدیو آموزشی طرز تهیه ژل ضدعفونی کننده الکل دار

در زیر برای راحتی بیشترُ آموزش گام به گام طرز تهیه ژل ضدعفونی کننده دست با استفاده از مواد در دسترس و کاملاً طبیعی آورده شده است. این ژل برای از بین بردن ویروس کرونا می‌تواند جایگزین مناسبی برای ژل‌های دیگر که در داروخانه‌ها تمام شده‌اند باشد.

مواد لازم برای تهیه ژل ضد عفونی کننده خانگی بدون الکل

بطری اسپری یا فشاری ۳۰ گرمی یک عدد
ژل یا اسپری آلوئه ورا یک قاشق غذاخوری
تونر صورت یک قاشق غذاخوری
روغن ویتامین ای یک چهارم قاشق چای خوری
قطره ضدعفونی دست کودکان ۳۶ قطره
اگر این قطره پیدا نشد از روغن درخت چای و روغن اسطوخودوس ۱۵+۳۰ قطره به ترتیب استفاده کنید

نکته

استفاده از اسپری آلوئه ورا به جای ژل آلوئه ورا توصیه می‌شود چون باعث راحت‌تر اسپری شدن ژل در هنگام استفاده می‌شود.

طرز تهیه ژل ضدعفونی کننده خانگی

  • اگر از اسپری آلوئه ورا استفاده می‌کنید کافی است تمامی مواد را درون بطری ۳۰ گرمی بریزید و درب آن را ببندید، سپس آن را تکان دهید تا مواد با هم مخلوط شوند.
  • اگر از ژل آلوئه ورا استفاده می‌کنید. پس مواد را درون یک ظرف کوچک شیشه‌ای مانند لیوان، با هم مخلوط کنید، سپس با استفاده از پیپت آن را به درون بطری منتقل کنید.
  • به یاد داشته باشید، پیش از هر بار مصرف آن را تکان دهید تا مواد آن با هم مخلوط شوند.
  • روغن درخت چای و ویتامین ای هر دو دارای خاصیتی ضدباکتریایی هستند ولی قدرت نابودی ویروس‌ها را ندارند.
  • در این دستور تهیه روغن اسطوخودوس به عنوان خوشبو کننده استفاده شده است که می‌توان به جای آن از روغن دارچین، روغن لیمو، روغن بنفشه و … استفاده کرد.
  • بهتر است از بطری تیره رنگ شیشه ای برای نگهداری ژل ضدعفونی کننده خانگی استفاده کنید تا روغن های موجود در آن در برابر تابش آفتاب خاصیت خود را از دست ندهند.

برای از بین بردن تمامی باکتری‌ها استفاده از ژل ضدعفونی کننده خانگی بالا کافی است ولی برای از بین بردن ویروس‌هایی که مولد بیماری‌های واگیرداری مانند آنفولانزا و کرونا باید از ژل ضدعفونی کننده پایه الکل استفاده کرد که در ابتدای مقاله به آموزش آن پرداخته‌ایم.

سخن آخر

با توجه به تمام شدن ژل ضدعفونی‌کننده دست که در این شرایط شیوع کرونا در کشور بهترین راه پیشگیری از آن است، امیدواریم که با استفاده از آموزش بالا در خصوص طرز تهیه ژل ضدعفونی کننده و ضد ویروس که به‌صورت عکس و ویدیویی آماده شده است به شما کمک کند. با خیال راحت از آن می‌توانید در کودکان هم استفاده کنید.