آشنایی با انواع مو و راهکارهای کوتاه کردن، حالت دادن و مراقبت از انواع مو

2

مو، یکی از مهم‌ترین زیبایی‌های خانم‌ها بوده و همواره قسمت زیادی از توجه هر خانمی، به موهایش معطوف می‌شود. مو از انواع صاف تا فرفری و مجعد شکل‌های مختلفی دارند و هرکدام به نحوی خاص و زیبا هستند. برای زیبا ماندن موهایمان باید ویژگی‌های آن‌ها را بشناسیم و به بهترین نحو از آن‌ها مراقبت کنیم. مراقبت از مو به یک سری کارها و مواد نیاز دارد. در این مطلب از کابان مگ به معرفی انواع مو و نحوه مراقبت از آن‌ها پرداخته‌ایم.

انواع حالت مو

اینکه مو‌های خود را به چه شکلی حالت بدهید، کاملاً به سلیقه شما بستگی دارد اما مطمئناً متوجه شده‌اید که موی شما توانایی حالت گرفتن به هر شکلی را ندارند؛ بعضی مو‌ها به سختی صاف شده و بعضی‌ها اصلاً فر نمی‌شوند! این‌ها مربوط به بافت مو و ژنتیک شما بوده و نمی‌توانید آن را تغییر دهید؛ اما چه‌کار باید کرد؟ در این مقاله کابان مگ شما را راهنمایی می‌کند چطور با مو‌های خود دوست باشید و بسته به نوع موها، مدل مورد علاقه خود را انتخاب کنید. اول از همه، اجازه بدهید انواع بافت مو را با هم بررسی کنیم.

موی شما چه نوع است؟

اگر از هرکس بپرسید موهایش چه حالتی دارد، یا می‌گوید صاف، یا فر! اما انواع مو بسیار متنوع بوده و دسته بندی بسیار بزرگ‌تری از صاف و فر دارد. جالب اینکه کلید مراقبت درست از مو، شناخت دقیق بافت آن است و بیشتر ما شناخت درستی از مو‌های خودمان نداریم. در ادامه به ۱۲ نوع حالت مو اشاره می‌کنیم که با کمی دقت متوجه جایگاه مو‌های خود در این دسته بندی می‌شوید.

 • نوع یک: صاف
 • نوع دو: موج دار
 • نوع سه: فر
 • نوع چهار: بسیار فر

موی صاف

انواع مو‌های صاف بسیار براق بوده و تا حدودی چرب هستند. از آنجایی که چربی پوست سر با راحتی از موی صاف پایین می‌آید، این نوع مو در اغلب موارد چرب و مرطوب است. موی صاف سه زیر مجموعه دارد:

 • نوع ۱: این حالت معمولاً در خانم‌های کره‌ای و چینی دیده می‌شود. مو‌ها بسیار لخت بوده نسبتاً بافت نازکی دارند.
 • نوع ۲: این نوع هم کاملاً صاف است اما قطر تار‌های مو بیشتر بوده و حجم بیشتری دارد.
 • نوع ۳: در این حالت قطر مو بسیار زیاد بوده و حجم بسیار زیادی به مو‌ها می‌دهد. همچنین مو‌ها پررنگ و کاملاً براق هستند.
موی صاف

موی موج دار

این انواع از موها به‌صورت طبیعی موج دار بوده و مستحکم‌تر مو‌های صاف هستند. با توجه به اینکه قطر تار‌های مو چقدر بوده و شکل موج‌ها به چه صورت باشد، این نوع مو به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • نوع ۱: این نوع موها قطر متوسطی داشته و موج‌هایی به شکل S دارند. حالت دادن این نوع مو بسیار راحت است.
 • نوع ۲: نوع دوم دارای موج‌های بیشتری بوده و کمی قطور‌تر هستند.
 • نوع ۳: در این حالت، مو‌ها کاملاً موج دار بوده و قطر بسیار زیادی دارند. این مو‌ها به راحتی فر می‌شوند، اما حالت دادن آن‌ها کمی سخت است.
به پیشنهاد ما بخوانید
موی موج دار

مو‌ی فر

خب همان‌طور که از اسمش پیداست، این انواع از مو‌های فر هستند که با خیس شدن، صاف شده و وقتی خشک می‌شوند، دوباره به حالت فر در می‌آیند. حالت دادن مو فر معمولاً راحت است و سه نوع دارد.

 • نوع ۱: این نوع مو دارای فر‌های مشخصی بوده، بافت ضخیمی داشته و براق است.
 • نوع ۲: فر‌ها در این حالت کمی بیشتر هستند و ممکن است قسمت‌های مختلف مو حالات متفاوتی داشته باشند.
 • نوع ۳: فر‌ها کاملاً به هم چسبیده‌اند و حجم مو‌ها بسیار بیشتر از آنچه هست به نظر می‌رسد. حالت دادن این نوع مو برخلاف آنچه انتظار می‌رود بسیار راحت است.
مو‌ی فر

مو‌ی بسیار فر

این انواع از موها دارای فر‌های بسیار فشرده‌ای هستند و تقریباً طول مو را نصف یا حتی به یک سوم تقلیل می‌دهند! علی رخم ظاهر زمخت، این نوع مو بسیار حساس بوده و با مراقبت زیادی نیاز دارد. سه نوع زیرمجموعه مو‌های بسیار فر بدین شکل است:

 • نوع ۱: این مو بافت لطیفی داشته و موج‌های فشرده‌ای دارد. فر‌ها جدا از هم و قابل تشخیص هستند.
 • نوع ۲: فر‌ها در این نوع کمی در هم تنیده شده‌اند و به قولی در یکدیگر گره خورده‌اند. ساختار مو صاف و بسیار آسیب پذیر است.
 • نوع ۳: در این حالت، موج‌ها به قدری به یکدیگر گره خورده‌اند که حتی ممکن است فر بودن مو به چشم نیاید.
مو‌ی بسیار فر

ساختار انواع مو

علاوه بر حالت‌های مختلف، مو می‌تواند انواع ساختار‌های متفاوتی هم داشته باشد. تار‌های مو از نظر ضخامت و بافت ممکن است نازک و آسیب پذیر، متوسط یا ضخیم باشند. اگر مو‌های نازکی دارید، باید بسیار مواظب باشید. این نوع مو از دو لایه به اسم کورتکس و کوتیکول تشکیل شده و به دلیل سطح کمی که دارد سریعاً چرب و مرطوب می‌شود. اگر زیاد از سشوار و محصولات آرایش بهداشتی برای مو استفاده می‌کنید، احتمال آسیب مو‌ها بسیار بیشتر است.

بافت موی بیشتر خانم‌ها ضخامت متوسطی دارد. این نوع بافت هم دو لایه کورتکس و کوتیکول دارد اما در بعضی خانم‌ها ممکن است لایه سوم به نام مدولا هم دیده شود. این نوع مو نسبت به نوع نازک راحت‌تر حالت گرفته، حجم بیشتری داشته و در مقابل آسیب مستحکم‌تر است.

موی ضخیم دارای سه لایه کورتکس، کوتیکول و مدولا بوده و حجم بیشتری دارد. این نوع مو به راحتی حالت گرفته و در مقابل مواد شیمیایی و حرارت بسیار مقاوم‌تر است؛ اما ممکن است با خیس شدن کمی فر شود و خشک کردن آن هم مدت زمان بیشتری طول می‌کشد. خب حالا که با انواع حالات و بافت مو آشنا شدید و انواع حالات و ساختار مو را بهتر شناختیم، بهتر است بدانیم چطور از موهایمان به‌طور صحیح مراقبت کنیم.

نکاتی برای مراقبت صحیح از انواع مو

وقتی پای مو و مراقبت از انواع آن به میان می‌آید، فاکتور‌های مهمی باید در نظر گرفته شود. اگر از مو‌های خود به‌طور صحیح و متناسب با نوع مو مراقبت کنید، به هر حالتی که باشند زیباتر از هر نوع موی دیگر به نظر می‌رسند.

 اولین و مهم‌ترین مورد، محصولات و شوینده‌هایی است که استفاده می‌کنید. شامپو‌ها و لوازم آرایشی بهداشتی اعم از سرم مو، آدامس مو، چسب و تافت و … انواع بسیار متفاوتی دارند. شامپویی که برای مو‌های صاف مناسب است، ممکن است باعث آسیب مو‌های فر شود. از طرفی اینکه با چه روشی مو‌های خود را خشک کرده یا آن‌ها را چطور کوتاه می‌کنید، روی سلامت موهای شما بسیار تأثیر گذاشته و جزو مهم‌ترین اصول مراقبت از مو است.

مراقبت از انواع مو‌ لخت

انواع مو لخت بسیار براق و زیبا هستند و به سرعت رشد کرده و بلند می‌شوند؛ اما این مو‌ها به دلیل ساختاری که دارند، سریعاً چرب شده و باید زود به زود آن‌ها را بشویید. سعی کنید چند روز در میان از شامپو‌های مخصوص مو‌های چرب استفاده کنید.

محصولات پیشنهادی برای موهای لخت

اگر مو‌های لخت و نازکی دارید، از محصولات و شامپوهایی استفاده کنید که به موها حجم می‌دهند. از محصولاتی که باعث سنگین شدن مو می‌شود استفاده نکنید. همچنین استفاده از شامپوی خشک بعد از شستن و خشک کردن مو‌ها پیشنهاد می‌شود.

نکات حالت دهی مو‌های لخت

می‌توانید در حین سشوار زدن، موهایتان را از بالا به پایین به سمت بیرون موج دهید تا حجیم‌تر به نظر برسند. بعد از حالت دادن می‌توانید کمی روی ریشه موها شامپو خشک بریزید تا چربی اضافه را به خود جذب کند.

مراقبت از انواع مو‌های لخت

نکات کوتاه کردن موهای لخت

مدل‌های یکدست مو‌های شما را بسیار پر حجم‌تر نشان می‌دهند و بهتر است از کوتاه کردن مورب و لایه‌لایه مو‌ها خودداری کنید. اگر مو‌های شما صاف اما ضخیم و پرحجم است، می‌توانید آن‌ها را مورب و لایه‌لایه اصلاح کنید تا کمی از سادگی خارج شود.

مراقبت از انواع مو موج دار

مشکل اصلی این انواع از مو تمایل آن به فر شدن است که بیشتر خانم سعی می‌کنند این موج‌ها را صاف کنند غافل از اینکه کلید داشتن موهای موج دار و زیبا، همین پیچ و خم‌ها است. بهتر است سعی کنید با حفظ این موج‌ها، مو‌های خود را با محصولات آرایشی مرطوب نگه داشته و به آن حجم بدهید.

محصولات پیشنهادی برای موی موج دار

بهتر است از شامپوهای مخصوص مو‌های خشک استفاده کنید تا از خشک و شکننده شدن مو پیشگیری کند. همچنین برای فر نشدن بیش از حد مو‌ها و حفظ رطوبت، هفته‌ای یک بار ماسک مو استفاده کنید.

نکاتی برای حالت دادن مو‌های موج دار

برای اینکه موج‌های طبیعی مو‌های خود را حفظ کنید، بعد از دوش گرفتن وقتی مو‌ها کمی نمدار هستند، با استفاده از موس، مو‌ها را از ریشه به سمت نوک مرطوب کنید. برای پیشگیری از وز و فر شدن موها، با استفاده از واکس، مو‌ها را از وسط موج چرب کنید. سعی کنید واکس مو را به ریشه مو‌ها نزنید تا ظاهری نامرتب و کثیف نداشته باشند. برای خشک کردن انواع مو‌های موج دار سعی کنید از دیفیوزر استفاده کنید.

دیفیوزر وسیله‌ای است که به سشوار چسبیده و برای خشک کردن مو‌های حساس و آسیب دیده بسیار مناسب است. اگر مو‌های شما باز هم فر شد، وقتی که موها ۹۰ درصد خشک شدند، دیفیوزر را جدا کرده و مو‌ها را با واکس مو مرطوب کرده و یک سشوار خیلی کوتاه بزنید.

مراقبت از انواع موهای موج دار

نکاتی برای کوتاه کردن مو‌های موج دار

در کوتاه کردن موهای موج دار سعی کنید مو‌های خود را مورب و لایه‌لایه کوتاه کنید تا پرحجم‌تر به نظر برسند. بهتر است مو‌ها را زیاد کوتاه نکنید تا وزن زیاد مو، موج‌ها را باز نگه دارد. هرچه مدل مو کوتاه‌تر باشد، موج‌ها بیشتر خواهد شد.

مراقبت از انواع مو فر

داشتن انواع موی فر و وز می‌تواند بسیار سخت باشد و از طاقت بعضی افراد خارج است. کلید کنترل فر مو این است که مو‌ها باید همیشه مرطوب و چرب باشند. مصرف شامپوی مناسب و نرم کننده‌های مخصوص مو‌های شما، رطوبت مورد نیاز مو را تأمین کرده و گره‌ها را باز می‌کنند. از طرفی هم استفاده از موس، واکس و ژل‌های مخصوص فر‌ها را از هم تفکیک کرده و حالت زیبایی به مو‌ها می‌دهند.

محصولات پیشنهادی مناسب موهای فر

وقتی می‌خواهید محصولی برای مراقبت از مو‌های خود تهیه کنید، همیشه به گزینه‌های مرطوب کننده فکر کنید مثل شامپو و نرم کننده یا کاندیشنر برای مو‌های خشک یا مخصوص مو‌های فر. همچنین برای تفکیک فر‌ها و زیبایی بیشتر می‌توانید موس، واکس و ژل مخصوص مو‌های فر را امتحان کنید.

نکاتی برای حالت دادن موهای فر

برای زیبایی هرچه بیشتر مو‌های فر، کافی است مقداری واکس یا موس را از ریشه مو به سمت انتها روی مو‌ها بزنید فقط دقت کنید که وزن مو‌ها را زیاد سنگین نکنید. بعد از دوش گرفتن با یک برس مرطوب بدون اینکه مو‌ها را بکشید، فر‌ها را از هم جدا کنید و سپس با استفاده از دیفیوزر شروع کنید با صبر و حوصله مو‌ها را خشک کنید.

مراقبت از انواع موی فر

نکاتی برای کوتاه کردن مو‌های فر

در کوتاه کردن موهای فر دقت داشته باشید که چطور و تا چه حد مو‌ها را کوتاه می‌کنید، روی میزان فر بودن مو تأثیر می‌گذارد. هرچه مو‌های خود را کوتاه‌تر کنید، بیشتر فر می‌شوند.

مراقبت از انواع مو‌ بسیار فر

خاصیت مو‌های فر این است که مشخص نیست دقیقه کدام محصول برای آن‌ها مناسب خواهد و بود چراکه بافت این انواع مو بسیار متفاوت و متنوع بوده و طول مو هم در انتخاب محصولات آرایشی بهداشتی و نوع کوتاه کردن تأثیرگذار است. برای انتخاب نوع اصلاح و خرید محصولات مراقبت مو می‌توانید با یک آرایشگر خبره و متخصص هم مشورت کنید.

محصولات پیشنهادی مناسب موهای فر

بهتر است از شامپو مخصوص مو‌های فر استفاده کنید و موها را با استفاده از یک واکس مو سنگین زود به زود چرب کنید. پیشنهاد می‌کنیم بعد از هر بار شستن موها، یک بار به مو‌های خود ماسک بزنید. کرم مو برای مرطوب کردن و تفکیک فر‌ها از هم گزینه بسیار مناسبی است و برای حالت دادن می‌توانید از پماد مو کمک بگیرید.

نکاتی برای حالت دادن مو‌های بسیار فر

بهتر است بعد از دوش گرفتن، مو‌ها را با حوله خشک کنید و بگذارید اندک رطوبت باقی مانده در هوای آزاد خشک شود. مو‌های بسیار فر مو‌های حساسی هستند و با سشوار کردن به شدت آسیب می‌بینند. برای سهولت در حالت دادن و پیشگیری از آسیب دیدن، بعد از شستن مو‌ها از کاندیشنر‌ها و واکس مو استفاده کنید.

مراقبت از انواع مو‌های بسیار فر

نکاتی برای کوتاه کردن مو‌های بسیار فر

بیشتر خانم‌ها با انواع مو‌ بسیار فر به ندرت مو‌های خود را کوتاه می‌کنند چراکه هرچه موها کوتاه‌تر باشد، فر‌تر به نظر می‌سرد. در این صورت در خصوص موهای خیلی فر بهتر است که به جای کوتاه کردن موها، کافی است هر از چند گاهی انتهای آن‌ها را بگیرید.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم نکاتی ساده اما کاملاً کاربردی برای مراقبت از انواع مو را به شما آموزش دهیم. مو‌های شما دقیقه به اندازه خودتان خاص هستند و برای اینکه زیبا به نظر برسند، باید کمی برای آن‌ها وقت گذاشته و با توجه به شناختی صحیح، از آن‌ها مراقبت کنید. تا حد امکان از محصولات بهداشتی مطمئن و با کیفیت خوب استفاده کنید چراکه محصولات بی کیفیت به جای زیبایی، چیزی جز آسیب مو‌ها به دنبال ندارند و همان‌طور که در ابتدا گفتیم، با مو‌های خود دوست خوبی باشید!


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110