Notice: تابع WP_Block_Type_Registry::unregister به طورنادرست فراخوانی شد. نوع بلوک "core/gallery" ثبت نشده است. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 5.0.0 افزوده شده است.) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5663

Notice: تابع WP_Block_Type_Registry::register به طورنادرست فراخوانی شد. نوع بلوک "core/gallery" هم‌اکنون ثبت شده است. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 5.0.0 افزوده شده است.) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5663
کابان مگ - کود دادن به کاکتوس باید چه مقدار و در چه زمانی باشد؟

کود دادن به کاکتوس باید چه مقدار و در چه زمانی باشد؟

0

کاکتوس‌ها نیز مانند هر گیاه دیگر، برای رشد و شکوفایی، به مواد مغذی از جمله کود نیاز دارند. اگرچه کاکتوس‌ها می‌توانند برخی از این مواد مغذی را از خاک گلدان دریافت کنند، با این حال افزودن کود به رشد سریع و شکوفه دهی آن‌ها کمک خواهد کرد. کود دادن به کاکتوس باید طبق اصول مشخص و در زمان و به مقدار مناسبی باشد. در این مقاله از کابان مگ شما را نحوه کود دادن به کاکتوس و زمان و تعداد دفعات آن آشنا خواهیم کرد.

کود دادن به کاکتوس

تعداد زیادی از باغبان‌ها فکر می‌کنند کاکتوس‌ها نیازی به کود ندارند؛ اما این‌طور نیست. کاکتوس‌ها نیز مانند هر نوع گیاه دیگری برای رشد و شکوفایی به مواد مغذی نیاز دارند. مقداری از این مواد مغذی را می‌توانند از خاک گلدان دریافت کنند، اما کودهای صنعتی به رشد سریع و شکوفه دهی آن‌ها کمک خواهند کرد.

بنابراین کِی و چه زمانی باید به کاکتوسم کود بدهم؟ بهترین زمان برای کود دهی به این گیاه گوشتی، در اوایل بهار و پیش از آغاز فصل رشد است؛ اما اگر برنامه‌ریزی دقیقی دارید، سعی کنید گیاهتان را طبق یک برنامه زمان‌بندی و دو یا سه بار در سال –در بهار، تابستان، و پاییز- کود بدهید. حتماً توجه داشته باشید که نباید از کودهای خیلی قوی استفاده کنید، زیرا این نوع کودها می‌توانند آثار مخربی بر گیاه بگذارند.

بیشتر گونه‌های کاکتوس معمولاً کودی را دوست دارند که مقدار فسفر آن بیش از مقدار نیتروژن باشد یا میزان نیتروژن آن نصف یا یک چهارم فسفر باشد. یک محلول با ترکیب ۵-۱۰-۵ (نیتروژن- فسفر- پتاسیم) در اغلب مواقع مناسب است.

ادامه مطلب را بخوانید تا همه چیز درباره تغذیه و کود دهی به کاکتوس را یاد بگیرید. ما نکات ضروری را مطرح می‌کنیم که به شما کمک می‌کنند تا به بهترین روش ممکن از گیاهتان مراقبت کنید و در این کار موفق شوید.

بهترین کود کاکتوس

کاکتوس‌ها علاوه بر خاک، آبیاری و نور، به کودهای متفاوتی نسبت به گیاهان دیگر نیز نیاز دارند. این گیاهان در شرایط و محل‌های طبیعی، به خاطر عدم دسترسی مناسب، مواد مغذی محدودی را دریافت می‌کنند. بر همین اساس این گیاهان یک نوع مکانیسم سازگار برای بقا با وجود مواد مغذی محدود را در خود ایجاد کرده‌اند.

برای جلوگیری از تأمین بیش از حد مواد مغذی، همیشه باید این مسئله را در ذهن داشته باشید. معمولاً کاکتوس‌ها نیازی به کود دهی سنگین ندارند. در حقیقت متخصصین گل و گیاه می‌گویند اگر دوست دارید به نتایج بهتری دست پیدا کنید، سعی کنید برای هر گیاه همان شرایط رشد در محیط‌های طبیعی را فراهم کنید.

برای اینکه به بهترین نحو به گیاه رسیدگی کرده باشید، سعی کنید به جای اینکه فقط یک بار و به مقدار زیاد به او کود بدهید، این کار را به دفعات بیشتر و با مقادیر کمتر انجام دهید.

زمان مناسب کود دادن به کاکتوس

کاکتوس‌ها بیشتر در طول فصل رشد به کود نیاز دارند. در اغلب موارد، فصل رشد در بهار آغاز می‌شود و تا اوایل پاییز ادامه دارد؛ بنابراین باید یک برنامه زمان‌بندی برای کود دهی تهیه کنید و بر اساس آن در همین دوره زمانی به گیاهتان کود بدهید.

برخی از باغبان‌ها ترجیح می‌دهند از یک مکانیسم غذادهی در طول فصول استفاده کنند که بر طبق آن باید به طور خودکار کاکتوس را برای دوره‌های نسبتاً طولانی، مثلاً سه ماه، تغذیه کرد. به این ترتیب خیالشان راحت خواهد بود که گیاه در زمان اوج رشد نیز مواد مغذی را دریافت کرده است.

هدف اولیه در این طرح این است که مطمئن شوید حتماً در زمان نیاز گیاه، مواد مغذی مورد نیاز او را فراهم کرده باشید. به یاد داشته باشید که بیشتر کاکتوس‌ها در فصل بهار از خواب زمستانی بیدار می‌شوند و در همین زمان است که شما متوجه رشد او خواهید شد.

اگر تازه شروع به نگهداری از کاکتوس کرده‌اید، ممکن است کمی طول بکشد تا بتوانید برنامه زمانی مناسبی برای کاکتوس‌تان را تهیه کنید. برای هیچ کاری عجله نکنید. با گام‌های کوچک شروع کنید و به مرور بهتر شوید. اگر کاکتوسی دارید که در زمستان رشد می‌کند، حتماً آن را در همین زمان کود بدهید.

چند بار باید به کاکتوس کود داد؟

حالا که با ضروریات کودهای کاکتوس و زمان کود دادن آشنا شده‌اید، مورد بعد این است که بدانید باید چند بار این کار را انجام دهید تا به نتایج بهتری برسید. البته قبل تصمیم‌گیری درباره دفعات کود دهی به کاکتوس، یک چیز را به یاد داشته باشید: کاکتوس‌ها با خاک‌هایی سازگاری دارند که دارای مواد مغذی کمی باشند.

به همین دلیل است که این گیاهان در مقایسه با گیاهان دیگر، به آهستگی رشد می‌کنند؛ بنابراین هر کاری که می‌خواهید بکنید تا جایی که می‌توانید به این اصل پایبند باشید. به هیچ عنوان به گیاه بیش از اندازه غذا ندهید، زیرا ضرر این کار بیشتر از منفعت آن است. اگرچه می‌توانید گیاه خود را هر چقدر که می‌خواهید، کود بدهید اما معمولاً بیشتر گیاهان با یک بار کود دهی در سال، سازگار هستند.

کود دهی مناسب و منظم، به رشد گیاه سرعت می‌بخشد و این همان چیزی است که شما نیاز دارید. برخی از باغبان‌هایی که کلکسیون بزرگی از گیاهان دارند، ترجیح می‌دهند هر بار که گیاه را آبیاری می‌کنند، مقدار بسیار کمی کود هم به آن بدهند و این حرکت نتایج خوبی هم دارد.

معمولاً بهتر است که کاکتوس را دو یا سه بار در سال کود بدهید. سعی کنید قبل از شروع فصل رشد، به کاکتوس کود بدهید و سپس به گیاه اجازه دهید که در طول خواب زمستانی، استراحت کند.

کاکتوس به چه مقدار کود نیاز دارد؟

از آنجایی که اغلب ما از کودهای همه‌منظوره استفاده می‌کنیم، باید حواستان باشد که مقدار آن را متناسب با نیازهای گیاه، استفاده کنید. بیشتر گونه‌های کاکتوس، کمتر از گیاهان دیگر به کود نیاز دارند؛ بنابراین بر همین اساس، میزان کود مورد نیاز را در آب رقیق کنید.

اگر مرتباً به کاکتوس خود کود می‌دهید (یک بار در ماه) حتماً از مقدار کمی کود استفاده کنید. برای این کار حدود یک قاشق غذاخوری کود را در سه یا چهار گالن آب ترکیب کنید؛ اما اگر فقط دو یا سه بار در سال به کاکتوس خود کود می‌دهید، یک قاشق غذاخوری کود را در یک گالن آب ترکیب کنید. توصیه‌های عمومی به این قرار هستند که قبل از استفاده از کود، یک دوم یا یک چهارم از آن را در آب رقیق کنید.

دقت کنید که نباید مقدار کود دادن به کاکتوس خیلی زیاد باشد، زیرا این کار شما، باعث آسیب به گیاه می‌شود. کودهای گیاهی که به طور مناسبی رقیق نشده باشند، گیاه را می‌سوزانند که این کار به ریشه‌های گیاه آسیب می‌زند و نهایتاً منجر به مرگ گیاهتان خواهد شد.

بیشتر گونه‌های کاکتوس نسبت به گیاهان دیگر، به کود کمتری نیاز دارند؛ بنابراین باید کود را به همین نسبت، رقیق کنید. مقدار زیاد کود همچنین باعث تغییر ناگهانی PH آب می‌شود. PH مناسب برای بیشتر کاکتوس‌ها و دیگر گیاهان گوشتی حدود ۶/۵ است. اگر مقدار مناسبی از کود را در آب رقیق کنید، کود نمی‌تواند اثری بر PH آب و خاک داشته باشد.

اما مقدار زیاد کود می‌تواند PH خاک و آب را به شدت کاهش دهد و این مسئله به شدت برای زندگی گیاه خطرناک است. اگر نمی‌دانید چه مقدار از کود را باید در چه مقدار آب رقیق کنید، حتماً از یک متخصص گل و گیاه کمک بگیرید.

کود دادن به کاکتوس‌های داخل خانه

اغلب ما به زیبایی رشد کاکتوس در گلدان و مراقبت کمی که نیاز دارند، توجه کرده‌ایم. گیاهان گلدانی، زیبایی دل‌نشینی به فضای داخل خانه می‌بخشند و احساس نشاط و شادی به شما منتقل می‌کنند. اگرچه کاکتوس‌هایی که توی گلدان رشد می‌کنند به مراقبت کمی نیاز دارند، اما برای رسیدن به نتایج بهتر، باید به آن‌ها کود بدهید.

به یاد داشته باشید کاکتوس‌هایی که در زمین رشد می‌کنند، بیشتر مواد مغذی مورد نیازشان را از خاک دریافت می‌کنند. جانداران میکروسکوپی بی‌شماری که در خاک هستند، به مواد آلی تجزیه می‌شوند و مواد مغذی لازم را به خاک اضافه می‌کنند.

اما این فرایند در خاک گلدان اتفاق نمی‌افتد؛ بنابراین گیاهان گلدانی به مواد مغذی مکمل نیاز دارند تا بتوانند به خوبی رشد کنند. این مواد مغذی اضافی به شکل کود تهیه و ارائه می‌شوند. در زیر برخی نکاتی را مطرح می‌کنیم که هنگام کود دهی به کاکتوس خانگی خود، باید آن‌ها را به یاد داشته باشید.

  • از یک کود مایع که دارای مقادیر کم نیتروژن و مقادیر زیاد فسفر است، استفاده کنید یا به جای آن یک کود ارگانیک مناسب را جایگزین کنید.
  • اگر مرتباً گلدان کاکتوس‌تان را آبیاری می‌کنید (حداقل دو بار در ماه)، یک چهارم از کود را استفاده کنید. بیشتر از این مقدار استفاده نکنید زیرا ممکن است خطرناک باشد. اگر گیاهتان را مرتباً آبیاری نمی‌کنید، می‌توانید یک دوم مقدار آن را مصرف کنید.
  • بهترین زمان کود دهی وقتی است که در حال آبیاری گلدان هستید. معمولاً باید با آغاز بهار، شروع به آبیاری گیاهان داخل خانه کنید و سپس این کار را در طول تابستان و تا اوایل پاییز ادامه دهید. گیاه خود را در طول زمستان آبیاری نکنید، مگر اینکه ضرورتی در کار باشد.

تشویق کاکتوس به گل دادن با کود دهی

اگر شما هم مانند اغلب افراد دیگر باشید، پس قطعاً از شکوفه دادن کاکتوس و زیبایی حاصل از آن، لذت می‌برید. متأسفانه تعداد کمی از افراد این شانس را پیدا می‌کنند که از دیدن شکوفه دهی گل بیابانی خود لذت ببرند. نکته طلایی که اینجا مطرح می‌کنیم می‌تواند این مشکل را حل کند و شما نیز جزو افراد خوش‌شانس شوید.

یکی از رازهایی که متخصصین پرورش کاکتوس پس از سال‌ها رشد و پروش کاکتوس دریافته‌اند، این است که کود دهی مناسب می‌تواند باعث شود هر موقع که شما بخواهید کاکتوس‌تان شکوفه بدهد. ما به خوبی می‌دانیم که این تکنیک تا چه اندازه مفید است، زیرا اغلب گونه‌های کاکتوس به سختی شکوفه می‌دهند. درباره برخی کاکتوس‌ها حتی ممکن است ۳۰ سال طول بکشد تا گل بدهند.

رازی که به کمک آن می‌توانید شاهد شکوفه دادن سریع‌تر کاکتوس‌تان باشید این است که هنگام آبیاری آن، کمی محلول آمونیوم سولفات به آب اضافه کنید. همچنین می‌توانید مستقیماً کمی پودر آمونیوم سولفات را در آب حل کنید. آمونیوم سولفات یک کود ویژه گیاهی است که به سختی در فروشگاه‌های گل و گیاه پیدا می‌شود، اما می‌توانید آن را در فروشگاه‌های آنلاین پیدا کنید.

حتماً آمونیوم سولفات را در اوایل بهار که کاکتوس در حال بیدار شدن از خواب زمستانی است، به خاک آن اضافه کنید. در این زمان است که گیاه شما در حال آماده شدن برای فصل شکوفه دهی است که معمولاً در تابستان اتفاق می‌افتد؛ بنابراین آمونیوم سولفات در واقع مشوق گیاه به گل دادن خواهد بود. از آنجایی که برای این کار، به مقادیر بالای آمونیوم سولفات نیاز ندارید، حتی یک کیسه از آن برای سال‌ها کافی خواهد بود.

سخن آخر

کود دادن به کاکتوس در زمان و به مقدار مناسب، نباید کار سختی باشد. امیدواریم اطلاعاتی که در این مقاله به دست آوردید، به شما فرصت دهد که به خوبی از عهده این کار بر بیایید. پس اگر الآن مشتاق کود دادن به کاکتوس‌تان هستید، یک کود خوب پیدا و شروع به کار کنید.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5107

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5107

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110