۶ راهکار ساده برای رشد سریع مو

رشد سریع مو برای کسانی که موهای خود را رنگ می‌کنند و در انتظار رشد موهای خود هستند تا رنگ دیگری را امتحان کنند، بسیار مورد انتظار است. برخی از افراد نیز با کوتاه کردن مو به دنبال ایجاد تغییر بودند و حالا از تغییرات پیش آمده راضی نیستند، نیز برای رشد سریع‌تر موهایشان راه‌های متفاوتی را امتحان می‌کنند. در این مقاله از کابان مگ به ارائه راهکارهای مختلفی برای این هدف پرداخته‌ایم، در ادامه با ما همراه بمانید.

 سرعت واقعی رشد موها چه قدر است؟

تعداد فولیکول‌های مو در طول عمر ثابت است. در بدن ما حدود ۵ میلیون فولیکول وجود دارد که نزدیک به ۱۰۰ هزار تای آن در قسمت سر قرارگرفته است. با بالا رفتن سن، شاهد طاسی و گاهی کاهش ضخامت موها هستیم زیرا فعالیت تعدادی از فولیکول‌های مو متوقف می‌شود. طبق گفته انجمن آمریکایی پوست و مو به‌طور میانگین موهای هر شخص هر ماه حدود ۱۲ اینچ رشد می‌کند. نهایتاً موی سر ما در طول هر سال نزدیک به ۶ اینچ رشد می‌کند. سرعت رشد موها به عوامل زیر وابسته است.

سن

جنس موها

سلامت کلی بدن

وضعیت‌های خاص بدن

دانشمندان تا حدی به چگونگی کنترل رشد موها در مرحله سلولی پی برده‌اند اما هنوز نمی‌دانیم که چگونه مستقیماً سرعت رشد موها را افزایش دهیم. در ادامه مطالب علمی مربوط به رشد موها و چگونگی به‌کارگیری آن‌ها را می‌خوانیم.

مراحل رشد مو

رشد موها شامل سه مرحله است و هر مرحله زمان‌بندی خاص خود را دارد.

آناژن (anagen): مرحله رشد فعال موها که ۲ تا ۸ سال طول می‌کشد.

کاتاژن (catagen): مرحله انتقال که طی آن رشد موها متوقف می‌شود و ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد.

تلوژن (telogen): مرحله استراحت که طی آن موها می‌ریزند و ۲ تا ۳ ماه طول می‌کشد.

در این بین فرق سر ۹۰ تا ۹۵ درصد فولیکول‌های مو را در مرحله آناژن داراست. یعنی ۵ تا ۱۰ درصد آن‌ها در مرحله تلوژن هستند که روزانه باعث ریزش ۱۰۰ تا ۱۵۰ تار مو می‌شوند.

آیا شما می‌توانید مرحله‌ی آناژن را افزایش دهید؟

اینکه مرحله آناژن چه مدت طول می‌کشد، به دو عامل بلندی موها و تکثیر مداوم سلول‌های پایه‌ای فولیکول و تبدیل شدنشان به سلول‌های بالغ، بستگی دارد. سلول‌های بنیادی در طی بالغ شدن و تبدیل شدن به فولیکول برخی از ساختارهای خود را از دست می‌دهند و در طی این فرایند، موها رشد می‌کنند. ساختارهای جدا شده از این سلول‌ها با کراتین ترکیب می‌شوند و تار مویی که از پوست سر خارج می‌شود را شکل می‌دهند. محققان هنوز در حال بررسی این مسئله هستند که چه چیزی موجب شروع مرحله‌ی آناژن در بدن می‌شود. روش‌هایی وجود دارد که به بهبود سلامت موهایتان در طی آناژن کمک می‌کنند.

چگونه رشد موهایتان را تقویت کنید؟

مو از کراتین و سلول‌های مرده پوست تشکیل شده است. هر چند روش مستقیمی برای افزایش رشد موها وجود ندارد اما راه‌هایی برای سالم و بلند نگه‌داشتن موها هست. قبل از استفاده از بیوتین، کراتین یا سایر مکمل‌های غذایی، با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است با داروهای دیگر تداخل داشته باشند و تأثیرات منفی بر جا بگذارند.

ویتامین‌ها و مواد مقوی را از یاد نبرید

شرکت‌های زیادی در حال ترویج ویتامین‌ها و مکمل‌ها هستند در حالی که این مواد مستقیماً روی طول موهای شما اثر ندارد اما به هر حال بدن انرژی زیادی صرف رشد موها می‌کند. عدم رعایت وعده‌های غذایی متعادل ممکن است رشد موها را تحت تأثیر قرار دهد بهتر است ویتامین‌ها و مواد مغذی را در رژیم غذایی خود قرار دهید. مکمل‌های موردنیاز برای رشد موهایتان را در جدول زیر آورده‌ایم.

ویتامین‌ها مواد مغذیآیا جوابگوی رشد سریع مو هست؟مطالعات انجام شده در این زمینه
امگا ۳ و امگا ۶ممکن است مؤثر باشد.بنا بر یک مطالعات انجام شده از منبع معتبر که روی ۱۲۰ زن سالم انجام شد، کسانی که از مکمل‌های امگا ۳ و امگا ۶ استفاده کردند، ریزش موهایشان کاهش و حجم آن افزایش یافت.
رویبنابر منابع معتبر در زمینه کمبود روی، کمبود این ماده نقش مهمی در ریزش موها دارد.ممکن است تنها برای افرادی را که کمبود روی دارند، مؤثر باشد.             
ویتامین ب ۵(B5) و بیوتیناحتمالاً بیشتر برای افرادی که کمبود بیوتین دارند مؤثر است.یکی از مطالعات انجام شده روی مکمل‌های حاوی زینک و بیوتین نشان داد که در ریزش مو و افزایش شادابی و ضخامت موها مؤثرند.
(C) ویتامینبنا به گفته بعضی‌ها، می‌تواند مؤثر باشد.تأثیرات آنتی اکسیدانی ناشی از ویتامین ث ممکن است به مهار بار اکسایشی که باعث سفیدی و نازک شدن موها می‌شود، کمک کند.
آهناحتمالاً تنها زمانی مؤثر باشد که کمبود آهن دارید.مدرک کافی در زمینه ارتباط کمبود آهن و ریزش مو وجود ندارد.
(D) ویتامین دیممکن است تنها وقتی مؤثر باشد که شما مبتلا به طاسی یا ریزش مو هستید.یکی از بررسی‌ها نشان داده است که افراد مبتلا به طاسی با کمبود ویتامین دی مواجه‌اند.

از به کار بردن روغن‌های اساسی رشد مو غافل نشوید

می‌توانید شامپوی خود را با اضافه کردن چند قطره روغن جوجوبا رقیق کنید. یکی از مطالعات انجام گرفته در یکی از منابع معتبر نشان داده است که دانه کدوتنبل باعث افزایش حجم موها در مردانی شده است که تا ۴۰ درصد ریزش مو داشته‌اند. روغن‌های اساسی برای رشد مو را مستقیماً به کار نبرید و حتماً آن را با چند قطره روغن پایه رقیق کنید. روغن رزماری و روغن نعنا هم ممکن است به رشد موها کمک کنند. آزمایش‌ها روی حیوانات انجام گرفته است و نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که این روغن‌ها مفید هستند. شما همچنین می‌توانید روغن‌های اساسی را با روغن‌های پایه که در کاهش آسیب‌دیدگی موها مؤثرند، ترکیب کنید. از جمله این روغن‌ها می‌توان به روغن نارگیل، روغن آفتابگردان، روغن‌های معدنی و روغن کرچک اشاره کرد.

پمادهای موضعی را امتحان کنید

پمادهای موضعی معمولاً برای افرادی مناسب هستند که ریزش مو را تجربه کرده‌اند. شاید این پمادها به رشد موهایتان کمک کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که محصولاتی که در زیر آمده است، در درمان طاسی و ریزش مو مؤثرند و به رشد موها کمک می‌کنند.

ملاتونین موضعی ریزش مو را کم می‌کند و باعث پرپشتی موها می‌شود.

ماینوکسیدل ۵ (minoxidil) درصد ریزش موها را کند می‌کند.

پروپشیا (propecia)

شامپوی کتوکونازول (ketoconazole)

از مکمل‌های کراتین استفاده کنید

مطالعات کمی در زمینه تأثیر پروتئین کراتین و ویتامین‌ها روی سلامت مو انجام شده است. یکی از بررسی‌ها روی محصولی که حاوی ۵۰۰ میلی‌گرم کراتین، ویتامین‌ها و مواد معدنی بود، انجام گرفت و نتایج زیر به دست آمد.

۱۲/۵ درصد کاهش ریزش مو

۵/۹ درصد تقویت موها

افزایش شادابی و درخشش موها

از پروتئین استفاده کنید

پروتئین به رشد موهایتان کمک می‌کند و از آن در برابر آسیب‌های شیمیایی و محیطی محافظت می‌کند. اگر برای حالت دادن موهایتان اغلب از حرارت استفاده می‌کنید، خوردن مکمل‌های پروتئینی از موهای شما نگه‌داری می‌کند که می‌توانید آن‌ها را به‌صورت آنلاین خریداری کنید یا اینکه در خانه از روغن نارگیل استفاده کنید. قبل و بعد از شستن موها از روغن نارگیل استفاده کنید تا کمبود پروتئین را جبران کند. در نظر داشته باشید که پروتئین زیاد می‌تواند به کلیه‌های شما آسیب بزند و حتی باعث شکنندگی موها شود (هر چند این امر به ندرت اتفاق میافتد). بهتر است به جای مکمل‌های پروتئینی، پروتئین موردنیاز خود را از رژیم غذایی‌تان تأمین کنید؛ مثلاً مصرف سبزیجات، آجیل، ماست و سایر مواد غذایی را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

تأثیرات کافئین روی فولیکول‌های مو

هرچند تحقیقات انجام گرفته در این زمینه جدید هستند اما یک پژوهش سلولی نشان داد که کافئین ممکن است در افزایش رشد موها مؤثر باشد؛ بنابراین به کارگیری محصولات حاوی کافئین می‌تواند مفید باشد.

چه عواملی می‌تواند رشد موها را تحت تأثیر قرار دهد؟

عواملی مانند موروثی بودن ریزش مو در خانواده، تغییرات هورمونی، کمبود مواد مغذی، داروها، اضطراب، آسیب روحی که به فولیکول‌های مو صدمه برساند و غیره در رشد موها و سرعت آن مؤثر هستند. لازم به ذکر است که اگر ریزش موی شدید و بی‌رویه دارید حتماً برای چکاپ به پزشک مراجعه کنید زیرا بیماری‌های خاص می‌توانند علائمی مانند ریزش مو داشته باشند.

رشد موها در طول بارداری و پس از آن

خانم‌های باردار ممکن است احساس کنند که موهایشان با سرعت بیشتری رشد می‌کند و پس از پایان دوره بارداری می‌بینند که موهایشان به صورت غیرعادی شروع به ریزش می‌کند. در دوران بارداری هورمون استروژن باعث می‌شود فرد فولیکول‌های بیشتری در مرحله رشد داشته باشد. پس از زایمان فولیکول‌های مو به مرحله استراحت بازمی‌گردند و به ریزش موها منجر می‌شوند که جای نگرانی نیست ولی با مراجعه به پزشک می‌توانید از علت‌های دیگر ریزش شدید موها مطلع شوید.

سخن آخر

بیشتر عوامل کنترل کننده رشد مو خارج از کنترل روزانه ما هستند. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که از ریزش و نازک شدن موها به سبب تغذیه نامناسب، پیشگیری کنید. رژیم غذایی متعادل داشته باشید و آب کافی بنوشید و اگر ریزش موی غیرطبیعی دارید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

به پیشنهاد ما بخوانید
پیام بگذارید