چرا مردها خیانت می‌کنند؟ بررسی مهم‌ترین علل خیانت مردان از دیدگاه روانشناسی

چرا مردها خیانت می‌کنند؟ بررسی مهم‌ترین علل خیانت مردان از دیدگاه روانشناسی

خیانت در مردان علل زیادی میتواند داشته باشد. یعنی در یک رابطه دو نفره، یکی از طرفین این اصل را که علاقه عاطفی و جنسی وی فقط نسبت به شریکش باشد را زیر پا می‌گذارد. خیانت امروزه به یکی از معضل‌های اغلب جامعه‌های سراسر دنیا تبدیل شده و آسیب‌های بسیار سنگینی به فردی که به او خیانت شده می‌رساند. امروز در این مطلب از کابان مگ در مورد این آسیب اجتماعی و علل آن صحبت خواهیم کرد.

آقایان بیشتر خیانت می‌کنند یا خانم‌ها؟

مردان و زنان هر دو خیانت می‌کنند اما آمار مردانی که در مورد خیانت لب به اعتراف گشوده‌اند بیشتر است به صورتی که احتمال اینکه آقایان خیانت بکنند، ۷ درصد بیشتر از خانم‌ها است.

آیا همه مردان خیانت می‌کنند؟

اگرچه که ترازوی خیانت به ضرر آقایان سنگینی می‌کند و از طرفی هم بعضی مؤلفه‌های روان‌شناختی نشان می‌دهند که احتمال خیانت از جانب آقایان بیشتر است، اما همیشه این‌طوری نیست و همه آقایان مشابه هم نیستند. بسیاری از آقایان افرادی بسیار متعهد و خانواده دوست هستند و به هیچ وجه نمی‌توان گفت که همه آن‌ها خیانت می‌کنند.

البته بدیهی است که خانم‌ها از نظر روان‌شناختی اغلب بسیار آسیب‌پذیر بوده و صدمات سنگین خیانت تا مدت‌ها با آن‌ها باقی خواهد ماند. این سؤال که «چرا مردها خیانت می‌کنند» بیش از هرچه در خاطر خانم‌ها ماندگار شده و این سؤال که چرا مردان این روابط زودگذر یا حتی خیانت‌های طولانی مدت را ادامه می‌دهند در بیشتر موارد غیرقابل پاسخ است.

مهمترین علل و دلایل خیانت مرد

خیانت مردان و همسران در یک رابطه زناشویی دلایل و علل زیادی با پایه‌های اجتماعی، خانوادگی و روانشناسی می تواند داشته باشد. در این مقاله نظر ۳۰ کارشناس با تجربه، از روانشناسان و متخصصین امور زناشویی گرفته تا مشاورین خانواده را با یکدیگر بررسی می‌کنیم تا جوابی برای این سؤالات بدون پاسخ بیابیم. پس با ما همراه باشید.

مهمترین علل و دلایل خیانت مرد

آمار خیانت در مردان نابالغ بالا‌تر است (دکتر تکیلا هیلز، روان‌شناس)

اگر از من بپرسید چرا مردان خیانت می‌کنند، می‌توانم هزاران دلیل برایتان بیاورم؛ اما در طول تمام سال‌های کاری خودم دیده‌ام که مردانی که نابالغ‌اند یا به قولی پخته نیستند، بیشتر خیانت می‌کنند چه از لحاظ عاطفی چه از لحاظ جنسی. این آقایان از آنجایی که توانایی مدیریت زمان، آمادگی لازم برای روابط جدی و انرژی کافی برای کار را ندارند، به خیانت روی می‌آورند که آسیب‌های جدی به خود و خانواده‌شان می‌رساند. عدم رسیدن به بلوغ فکری در مردان از علل مهم خیانت است.

متأسفانه وقتی متوجه عواقب مخرب این کار‌های خود می‌شوند که دیگر کار از کار گذشته، البته بیشتر مردانی که خیانت می‌کنند به این عواقب فکر نمی‌کنند یا اهمیتی به آن‌ها نمی‌دهند. اگر قبل از خیانت و قبل از این که هر اتفاقی بیافتد به آسیب‌هایی که ممکن است به خود یا شریک زندگی خود برسانند، فکر کنند هیچ خیانتی روی نخواهد داد و متوجه خواهند شد که هیچ چیز ارزش به خطر انداختن رابطه و ناراحت کردن کسی که دوستش دارند را ندارد.

احساس بی‌کفایتی منجر به خیانت می‌شود (دانیل ادینولفی؛ مشاور امور زناشویی)

بیشتر مردانی که خیانت می‌کنند یک حس بی‌کفایتی اعماق وجودشان را آزار می‌دهد که در نهایت مثل جرقه‌ای برای خیانت کردن عمل می‌کند و از دلایل و علل عمده خیانت مردها به شمار می‌رود. این آقایان در زندگی شخصی خود کمبودهایی دارند و احساس می‌کنند توجه کافی به آن‌ها نمی‌شود، به همین دلیل به دنبال کسی می‌گردند که به آن‌ها احترام بگذارد و این خلأ وجودشان را پر کند. این امر نشان می‌دهد که شریک زندگی این افراد نتوانسته این خلأ را پر کند و در نتیجه این افراد به دنبال احترام و توجه بیرون رابطه و زندگی شخصی خود می‌گردند.

مردان از بعضی علاقه‌های خود در مسائل جنسی شرم می‌کنند (مارک کونیل؛ روان درمانگر)

تعارف بسیار میان زن و شوهر در نهایت می‌تواند مردها را سمت و سوی خیانت سوق دهد. چرا افرادی که همسران خوبی هستند، روابطی خارج از چهارچوب‌های اخلاقی دارند؟ جواب این سؤال شرم از بیان علایق جنسی به شریک جنسی است. به همین دلیل است که خیانت محدود به مقوله جنسی نبوده و پای عواطف هم به میان می‌آید. شاید عجیب یا حتی خنده‌دار به نظر برسد اما مقدمه بسیاری از خیانت‌ها با همین احساس خجالت‌زدگی شروع می‌شود و فرد چون نمی‌تواند از علایق جنسی‌اش به صورت مستقیم صحبت کند، به سمت خیانت سوق داده می‌شود. این احساس شرم، به مرور به ترس تبدیل می‌شود؛ ترس از اینکه این علائق جنسی، از جانب شریک جنسی قابل قبول نباشند.

تعارف بسیار میان زن و شوهر در نهایت می‌تواند مردها را سمت و سوی خیانت سوق دهد

هرچقدر که رابطه جدی‌تر و صمیمی‌تر می‌شود، صحبت کردن در مورد مسائل جنسی دشوار‌تر می‌شود چرا که این حس ترس و خجالت بیشتر رشد کرده و مانند سدی، جلوی صحبت کردن در این باره را می‌بندد. پس بسیاری از مردان به جای اینکه علایق جنسی خود را با همسرشان به اشتراک بگذارند، سعی می‌کنند علاوه بر عشق و تعهد فراوان نسبت به او، دنبال رابطه دیگری برای ارضای نیازهایی باشند که با او در میان نگذاشته‌اند.

بنده به عنوان یک درمانگر و مشاور، سعی می‌کنم زوجین را تشویق کنم که علائق و سلایق جنسی خود را با یکدیگر در میان بگذارند. چون که این گفتگو‌ها و صحبت‌ها هر چند ساده به نظر برسند، در بسیاری از موارد جلوی خیانت و یا حتی طلاق را گرفته‌اند. این را هم اضافه کنم که موقع صحبت کردن در باره این مسائل باید کاملاً صریح و واضح حرف بزنید و به هیچ وجه دروغ نگویید و سعی نکنید او را فریب دهید، جدا شدن بهتر از فریب دادن شریک زندگی و زیر سؤال بردن رابطه چندین و چند ساله است.

بعضی از مردان در تقاضا برای رابطه جنسی ناتوان‌اند (گرگ گریفین؛ مشاور امور معنوی)

اگر مردی نتواند به راحتی از همسرش رابطه جنسی درخواست کند، احتمال اینکه خیانت کند بسیار زیاد است. در بیشتر موارد این خیانت‌ها از طریق شبکه‌های اجتماعی رخ می‌دهد چرا که اینترنت برای این مردان فضایی راحت و مناسب برای درخواست این مسائل است. آن‌ها با خلق و خوی زنان آشنایی کمی دارند و نمی‌دانند چگونه از همسر خود چنین درخواستی کنند یا اگر درخواست کنند با چه واکنشی روبرو می‌شوند و در نتیجه این مشکلات به مرور منجر به خیانت می‌شود. البته این درخواست‌ها محدود به رابطه جنسی نیستند و ممکن است در هر زمینه‌ای و درخواست صمیمیت‌های غیرجنسی هم صادق باشد.

مردان خیانت می‌کنند چون می‌خواهند خیانت کنند (دکتر لاواندا اوانز؛ مشاور خانواده)

خواستن و میل خود مردها از مهمترین علل و دلایل خیاkj در روابط زناشویی است. هیچ عاملی مردان را وادار به خیانت نمی‌کند، بلکه مردان خیانت می‌کنند چون صرفاً خواسته‌ آن‌ها همین است. به بیان دیگر خیانت کردن یک حق انتخاب است و مردان در واقع یا خیانت را انتخاب می‌کنند یا نمی‌کنند. هرچند خیانت به دنبال کمبود‌ها و مشکلات حل نشده ظهور می‌کند اما صرفاً به انتخاب فرد بستگی دارد و نمی‌توان گفت که به سبب این مشکلات، فرد ناچار به خیانت شده است؛ پس خیانت کردن مردان قابل توجیه نیست.

خودخواهی مردها از مهمترین علل خیانت است (سین سیرز؛ مشاور امور معنوی)

خیانت کردن اگرچه در ظاهر دلایل زیادی دارد از جمله وسوسه شدن، احساس هیجان، مشکلات رابطه یا اینکه میگویند نو که آمد به بازار کهنه می‌شه دل آزار؛ اما این‌ها دلایل سطحی هستند و در واقع، این حس خودخواهی است که با زیر سؤال بردن تعهد، صداقت، شخصیت و شرافت یک فرد او را به سمت خیانت کردن به خانواده‌اش سوق می‌دهد.

مردان به دنبال احساس تعلق و عشق هستند

قدردانی نکردن از مردان باعث می‌شود به خیانت فکر کنند (رابرت تیابی؛ مددکار بالینی اجتماعی)

در هرجا که علل خیانت را جویا شویم به تعداد بسیار زیادی دلایل بر خواهیم خورد اما به نظر من آنچه تقریباً در تمامی موارد خیانت اثری از خود به جای می‌گذارد، عدم توجه به همسر و قدر دانی نکردن از اوست. مردان احساس می‌کنند که برای خانواده‌شان بسیار زحمت می‌کشند و در قبال آن چیزی دریافت نمی‌کنند و کسی قدر این زحمات را نمی‌داند. در این موارد به دنبال منبعی از توجه، دلگرمی و فردی قدردان می‌گردند تا کمبود‌های آن‌ها را جبران کرده و جا‌های خالی ذهن و روحشان را پر کند.

مردان به دنبال احساس تعلق و عشق هستند (دانا جولیان؛ مشاور مسائل زناشویی)

اگرچه که به نظر من دلایل خیانت محدود هستند، اما یکی از مهم‌ترین آن‌ها، این است که مردان می‌خواهند همسرشان به آن‌ها توجه کند. متأسفانه جامعه امروزی باعث شده بیشتر مکالمات بین همسران محدود به مسائلی مثل آوردن بچه‌ها از مدرسه، خرید کردن و چیزهایی از این دست باشد. باید اشاره کنم مردان هم مثل زنان به دنبال توجه و عشق هستند و نادیده گرفتن، زور گفتن و غر زدن در طولانی مدت باعث می‌شود مردان به دنبال کسی بگردند که به حرف‌های آن‌ها گوش کند.

غر نزند و از آن‌ها تعریف و تمجید کند؛ این‌ها چیزهایی هستند که در رابطه با همسرشان به دست نیاورده‌اند و به دنبال به دست آوردن آن‌ها با شخص دیگری‌اند. وجود این کمبود‌ها و احساس نیاز به توجه و علاقه از جانب شریک زندگی دست به دست هم داده و منجر به خیانت می‌شود. در اینجا هم باید اشاره کنم که خیانت عاطفی هم یک نوع خیانت بوده و نمی‌توان گفت خیانت فقط حالت جنسی دارد.

میل به غرور از دیگر دلایل و علل خیانت مردها است (آدا گنزالز؛ مشاور خانواده)

هر مردی که در وجودش احساس ناامنی و ترس کند، برای اینکه غرورش جریحه‌دار نشود به دنبال یک جور تصاحب یا تسخیر یک شخص است تا حس کند انسانی فوق‌العاده و بی‌نقص است که این کار توهم زودگذر احساس امنیت به آن‌ها می‌دهد. این رابطه می‌تواند به‌صورت یک رابطه نامشروع خارج از چهارچوب و به‌صورت خیانت باشد اما به‌محض اینکه این رابطه جدید دچار چالش شود، از مشکلات شانه خالی کرده و احساس ناامنی در رابطه دوباره به سراغ آن‌ها آمده و به دنبال شخص جدیدی برای تصاحب می‌گردند و این‌گونه خیانت شکل می‌گیرد. این افراد اگرچه در ظاهر کاملاً با وقار و مطمئن به نظر می‌رسند، اما احساس ترس و ناامنی در درون آن‌ها شعله می‌کشد.

مردان در ازدواجشان احساس سرخوردگی می‌کنند (دبی مکفیدن؛ مشاور امور خانواده)

بسیاری از مردان تصور می‌کنند بعد از ازدواج، زندگی بسیار خوبی خواهند داشت اما در مواردی که این رؤیا تحقق نمی‌یابد، با احساس سرخوردگی به همسرشان خیانت می‌کنند. در ابتدا زندگی آن‌ها بسیار شیرین است؛ اوقات بسیار خوشی را با یکدیگر می‌گذرانند، در مورد مسائل مختلف با یکدیگر صحبت می‌کنند و رابطه جنسی متعادلی دارند؛ اما به مرور این لذت‌ها با مسائل کاری، مسئولیت‌های اقتصادی و بچه‌دار شدن از بین می‌روند و فرد تا چشم باز می‌کند می‌بیند چیزی برای لذت بردن ندارد و با خود می‌گوید من روز تا شب کار می‌کنم و به خواسته‌ها و بقیه بیشتر از خودم فکر می‌کنم؛ پس خواسته‌های من چه؟ این افکار و احساسات یکی از دلایل خیانت مردان متأهل است.

اینکه می‌بیند تمام انرژی و سرمایه وی توسط سایر اعضای خانواده صرف شده، تمام فکر و ذکر همسرش هم شده بچه‌ها و هیچ توجهی به او نمی‌کند، این‌ها همه مشکلات بزرگی‌اند که منجر به خیانت مردان می‌شوند. در این موارد متأسفانه مردان به دنبال کسی می‌گردند که کمبود‌های عاطفی و جنسی آن‌ها را جبران کند. در واقع تنها خواسته این مردان این است که همان‌قدر که آن‌ها به فکر دیگران هستند، دیگران هم به فکر آن‌ها باشند، احساس تعلق و عشق را به آن‌ها منتقل کنند و آن‌ها را خوشحال نگه دارند.

اعتیاد به رابطه جنسی از علل مهم خیابنت محسوب می‌شود (ادی کاپاروکسی؛ مشاور خانواده)

وابستگی زیاد به رابطه جنسی از دلایل و علل مهم خیانت مردها و همسران در روابط زناشویی به شمار می‌رود. دلایل زیادی برای خیانت مردان قابل ذکر است اما از ۲۰ سال گذشته تا به امروز شاهد سیر صعودی در تعداد مبتلایان به اعتیادات جنسی بوده‌ایم. این افراد برای فرار از مشکلات و تنش‌های حسی، به رابطه جنسی پناه می‌برند که اغلب به دلیل آسیب‌های روحی یا بی توجهی از جانب دیگران در گذشته است. این افراد احساس ضعف و کمبود کرده و تقریباً همه آن‌ها در برقراری روابط عاطفی مشکل دارند. خوشبختانه پیدا کردن ریشه این اعتیادها در جلسات روان درمانی قابل تشخیص بوده و با درمان این حالت، فرد می‌تواند یک رابطه عاطفی و یک ازدواج موفق داشته باشد.

مردان به دنبال هیجان‌اند (ایوا سادوسکی؛ مشاور خانواده)

از دیگر خیانت مردها در ازدواج علاقه زیاد آن‌ها به هیجان است. خیانت کردن برای بعضی از مردان امری هیجان‌انگیز و نوعی ماجراجویی است. بعضی از مردان پس از ازدواج از وضعیت یکنواخت زندگی خود خسته شده و به دنبال راهی برای رهایی از این بی‌حوصلگی و یکنواختی، به محیطی بدون تعهد و مسئولیت پناه می‌برند.

علل خیانت مردان متعدد و متفاوت است (دیوید سائنز؛ روانشناس)

اول از همه باید اشاره کنم دلایل خیانت در مردها مختلف است مثلاً:

 • تنوع‌طلبی
 • مسائل جنسی
 • هیجان‌انگیز بودن
 • بعضی از مردان خودشان هم نمی‌دانند چرا خیانت می‌کنند!
 • بی توجهی به قوانین اخلاقی ازدواج
 • میل به توجه

همچنین دلایلی که آقایان آن‌ها را پیش زمینه‌ای برای خیانت عنوان می‌کنند بدین صورت است:

 • همسرم سرد مزاج است
 • زندگی‌ام وارد چالش‌های سختی شده
 • با همسرم احساس شادی نمی‌کنم
 • خلق و خوی همسرم پس از ازدواج تغییر کرده
 • همسرم از بعد ازدواج دچار اضافه وزن شده
 • همسرم مرتب غر میزند و سرکوب می‌کند
 • کسی که بهتر درکم می‌کند، قطعاً رابطه جنسی مطلوب‌تری با هم خواهیم داشت
 • احساس و عاطفه‌ای بینمان نمانده
 • نمی‌توانم تا آخر عمر فقط یک شریک جنسی داشته باشم
 • رابطه جنسی مطلوبی نداریم
 • این کار‌ها حق من‌ هستند و به کسی ربطی ندارد

اما از همه این‌ها که بگذریم، هیچ مشکلی لاینحل نیست. برای تمامی این موارد راهکارهای خاصی وجود دارد و خانم‌ها در تمامی این راهکار‌ها نقش اصلی را بازی می‌کنند. خانم‌ها در موارد زیادی می‌توانند جلوی فاجعه را بگیرند و با همکاری همسر خود، کانون گرم خانواده را حفظ کنند.

مردان به دلیل تاریکی ذهن و روحشان خیانت می‌کنند (اریک گومز؛ مشاور خانواده)

به نظر من اینکه چرا مردان خیانت می‌کنند، در موارد زیادی ناشی از احساساتی مثل شهوت، غرور، وسوسه خیانت و ناامیدی از شریک زندگی است که به مرور مثل ابری، آسمان آفتابی قلب او را گرفته و باعث آشفتگی و از دست دادن علاقه و احساس می‌گردد.

ترس، فرهنگ‌ها و ارزش‌ها دلایلی برای خیانت هستند (لیزا فوگل؛ روان‌پزشک)

در غالب موارد خیانت تنها به یک دلیل نیست به همان صورت که تنها یک دلیل اغلب به ازدواج نمی‌انجامد. در ادامه این سه عامل که رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند را بررسی می‌کنیم:

ترس: فرد از اینکه مسئولیت و عواقب رفتار و انتخاب‌های خود را بر عهده بگیرد می‌ترسد. اگر کسی در مورد انتخابش مطمئن نباشد، ترس از انتخاب نادرست در وجودش رسوخ می‌کند.

انحرافات اجتماعی: در مواردی پیش می‌آید که جامعه یا حتی خانواده، خیانت را یک نوع دست آورد مثبت یا یک موفقیت تلقی می‌کنند. در چنین جامعه‌ای خیانت دیگر زشت و کریه نیست و به وضوح شاهد بالا رفتن آمار خیانت خواهیم بود.

ارزش‌ها: اگر پایداری و ماندگاری ازدواج‌ها به‌صورت یک ارزش در وجود هرکسی نهادینه شود، فرد برای اینکه ازدواجش به طلاق منتهی نشود، تصمیمات عاقلانه‌تری می‌گیرد.

فقدان محبت و صمیمیت از علل خیانت مردان است (جیک مایرز، مشاور ازدواج و خانواده)

صمیمیت در رابطه مقوله بسیار حساسی است که عدم وجود آن در غالب موارد منجر به خیانت یکی از طرفین می‌شود. اگر فرد در رابطه خود با همسرش احساس صمیمیت نکند، تصور می‌کند نادیده گرفته شده و نمی‌تواند در مورد احساسات و نیازهایش گفت و گو کند. در نتیجه احساس بی ارزشی، تنهایی و تهی بودن می‌کند که در نهایت در کمال عصبانیت، به دنبال کسی می‌گردد تا نیازهایش را پاسخ‌گو باشد.

تمجید نکردن از مردان، آن‌ها را آسیب‌پذیر می‌کند (کریستال رایس؛ مشاور خانواده)

یکی از دلایل عمده خیانت و انحراف از تعهد در مردان، کمبود اعتماد به نفس و عدم تمجید خانم‌ها از همسر خود است. این که یک مرد در جامعه چطور به نظر می‌رسد برای وی اهمیت ویژه‌ای دارد. وقتی خانم به همسرش احساس ناامیدی، بی‌لیاقتی و ناتوانی بدهد، مرد این احساسات را در خودش نهادینه کرده و خودش را بی‌لیاقت تصور می‌کند. حال فرض کنید کسی از وی تمجید و تعریف کرده و او را شخصی موفق بخواند. در غالب موارد مقاومت کردن در برابر این تعریف و تمجید‌ها برای مردان غیرممکن است و در نهایت به ورطه خیانت کشیده می‌شوند.

علل خیانت مردان

خیانت برای افزایش اعتماد به نفس (کهارا مکینی؛ مشاور ازدواج و خانواده)

عدم اعتماد به نفس در مردانی که خیانت می‌کنند بسیار دیده شده است و از همین بسیاری از این مردها به دنبال بالا بردن اعتماد به نفس از این طریق هستند. همه ما این واقعیت را قبول داریم که اگر از نقطه نظر کسی جذاب و خواستنی به نظر برسیم، اعتماد به نفسمان بالا می‌رود؛ اما متأسفانه گاهی این احساس از منابع نادرستی تأمین شده و منجر به خیانت می‌گردد. نیاز به اعتماد به نفس از علل مهم خیانت در مردان است.

نارضایتی و ناراحتی همسر، خیانت مردان را به دنبال دارد (ترا برونس؛ متخصص روابط اجتماعی)

 مردان ذاتاً می‌خواهند همسر خود را خوشحال کنند، اما وقتی می‌بینند که در این امر موفق نمی‌شوند، به دنبال کس دیگری برای خوشحال کردن می‌گردند. این مسئله شاید همیشه به این شکل نباشد اما به شخصه موارد زیادی را مشاهده کرده‌ام که دلیل خیانت صرفاً همین قضیه بوده است.

احساس بی ارزش بودن از علل مهم خیانت مردان (استیون استوارت؛ مشاور خانواده)

البته بنده به صراحت میگویم بعضی از آقایان هیچ درکی از حریم خانواده و اخلاقیات ندارند و خیانت را به عنوان حقی برای خودشان در نظر می‌گیرند؛ اما همه مردان این‌گونه نیستند و در مواردی، علل عمده خیانت، احساس بی ارزش بودن است. اما چه چیزی باعث می‌شود یک مرد احساس بی ارزش بودن کند؟ طبیعتاً دلیل این امر در هر فرد متفاوت است. اینکه خانم با همسرش صحبت نکند، یا به اندازه کافی کنارش نباشد، بیش از حد سرگرم مراقبت از بچه‌ها و آشپزی و … باشد یا کیفیت و کمیت رابطه جنسی کاهش یابد، به مرد احساس بی ارزشی می‌دهد.

اینکه خانم به اندازه کافی به همسرش توجه نکند، احساس بسیار بدی به مرد می‌دهد که تجربه به بنده نشان داده در ابتدا مرد به‌صورت عاطفی به همسرش خیانت می‌کند تا منبعی برای توجه و قدر دانی بیابد و پس از آن، خیانت به مرحله جنسی هم می‌رسد. بنده به خانم‌ها توصیه می‌کنم توجه و قدر دانی از همسر خود را جزو اولویت‌ها قرار دهند.

نداشتن ارتباط با خود، ما را به سمت خیانت سوق می‌دهد (مارک گلوور؛ مشاور خانواده)

یکی از چیزهایی که بسیاری از ما از آن غافل می‌شویم، ارتباط صحیح با کودک آسیب دیده درونمان است. این کودک باید احساس تعلق و عشق و علاقه کند و بداند که همسرش یا هرکس دیگری او را به خاطر خودش می‌خواهد نه چیز دیگر؛ اینکه بداند وجود او ارزشمند است. اینکه از ارزش خودمان بی خبر باشیم، باعث می‌شود خودمان هم ندانیم دنبال چه چیزی هستیم و به دنبال یک هدف دست نیافتنی، از این شاخه به آن شاخه بپریم. این مسئله برای بسیاری از خانم‌ها هم صادق است و شناخت بهتر در مورد خودمان، به ما کمک می‌کند رابطه و ازدواج موفقی داشته باشیم.

عدم دستیابی به نیازها و خواسته‌ها، مردان را به فکر خیانت می‌اندازد (تریش پالز، روانشناس)

برآوردن نشدن نیازهای مردان از ازدواج و روابط زناشویی از دیگر دلایل و علل مهم خیانت به شمار می‌رود. افراد مختلف با یکدیگر بسیار متفاوت هستند و از طرفی با شرایط بسیار متفاوتی دست و پنجه نرم می‌کنند به همین دلیل به نظر من نمی‌توان گفت بیشتر مردان به فلان دلیل به همسر خود خیانت می‌کنند و دلایل خیانت تا حدود زیادی مختص به اشخاص است؛ اما اگر به صورت کلی بخواهم دلیل بیاورم، به نظر من اگر ارتباط مؤثر و کارآمدی بین طرفین وجود نداشته باشد، مرد نمی‌داند که چطور از یک راه درست به نیازهایش دست یابد و آن‌ها را از همسرش بخواهد. به همین دلیل به دنبال راه‌های دیگری برای رسیدن به نیاز‌های عاطفی و جنسی خود می‌گردد.

علل خیانت مردان مردان دوست دارند کسی آن‌ها را ستایش کرده و از اعماق قلب بخواهد

مردان دوست دارند کسی آن‌ها را ستایش کرده و از اعماق قلب بخواهد (کاترین مزا؛ روان درمانگر)

در واقع دلیل اصلی عمده ازدواج‌ها که طرفین را در وهله اول به سمت یکدیگر می‌کشاند، همین مرحله آشنایی و تعریف و تمجید از علایق و سلایق یکدیگر، «دوستت دارم» گفتن‌ها و تحسین شخصیت یکدیگر است که متأسفانه پس از ۶ الی ۱۸ ماه توسط طرفین به باد فراموشی سپرده می‌شود و زیر انواع قسط و وام و مشکلات زندگی مدفون می‌ماند! باید دقت کنیم که این مرحله نباید از زندگی حذف گردد چرا که نیاز به تحسین شدن و دوست داشته شدن هرگز از بین نمی‌رود بلکه صرفاً به آن بی توجهی می‌شود. حال فرض کنید مرد خارج از رابطه بیاید و این حس را دوباره روشن کند. در اینجا است که فرد توانایی مقاومتش را از دست داده و بنیان خانواده‌اش را به خطر می‌اندازد. عدم ابراز عشق و محبت از علل مهم خیانت مردان است.

قدرنشناس بودن همسر، مردان را از پای در می‌آورد (ویکی بوتنیک؛ مشاور خانواده و روانپزشک)

خیلی کم پیش می‌آید که خیانت فقط یک دلیل داشته باشد اما یکی از شایع‌ترین علل خیانت این است که یکی از طرفین احساس می‌کند به تنهایی رابطه را سرپا نگه داشته و تمام تلاش او از جانب همسرش نادیده گرفته می‌شود و نسبت به آن‌ها بی توجه است. در ادامه مردان با درماندگی به دنبال این است که با تمجید و قدردانی از زحماتی که می‌کشد، خستگی را از وجود خود به در کند. اگر این منبع شخصی به جز همسر وی و در یک قالب نامشروع باشد، آن موقع است که خیانت رخ می‌دهد.

افرادی که خیانت می‌کنند، با شرایط مختلف دست و پنجه نرم می‌کنند (ماری کوکارو؛ مشاور زوجین جوان)

مسئله خیانت بسیار پیچیده است و حل کردن مشکل یا پیشگیری از آن، در هر زوج نیازمند وقت گذاشتن و شناخت دقیق یکدیگر است. خیانت به دلایل بسیار متفاوتی رخ می‌دهد و نباید همه خیانت‌ها را یکسان در نظر گرفت و درمان و حل مشکلات هم برای همه افراد به یک شکل نیست؛ مثلاً کسی که سابقه چندین بار خیانت و بی بند و باری‌های اخلاقی یا اعتیاد به رابطه جنسی دارد، متفاوت است با کسی که جدیداً نسبت به همکار خودش دچار احساسات خاصی شده.

علل خیانت مردان افرادی که خیانت می‌کنند، با شرایط مختلف دست و پنجه نرم می‌کنند (ماری کوکارو؛ مشاور زوجین جوان)

اعتیاد به رابطه جنسی از علل مهم خیانت مردان ریشه در آسیب‌های گذشته فرد دارد اما کسی که برای اولین بار به دنبال یک رابطه خارج از چهارچوب خانواده خود است، به احتمال زیاد در پی جبران یک کمبود است که در زندگی مشترکش به آن دست نیافته مثل یک رابطه جنسی خوب یا توجه و عشق. در غالب موارد خانم‌ها آن‌قدر مشغله دارند که دیگر وقتی برای رسیدگی و توجه به همسر نمی‌ماند و آقایان اظهار می‌دارند که مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند. چنین مواردی باعث می‌شود آقایان از محیط خانه فراری شده و به دنبال کسی برای ارضای نیازها خود می‌گردند.

ایده آل‌ها و خواسته‌های امروزی، زمینه را برای خیانت فراهم می‌کند (ماریس اسکرانت؛ روان‌شناس)

متأسفانه فرهنگی که امروزه به وجود آمده و روز به روز در حال گسترش است، این تصور را به وجود می‌آورد که خیانت قسمتی از تعاملات اجتماعی است. بعد از ازدواج، قسمتی از هیجان و لذت جنسی کاهش یافته و شوق اولیه تا حدودی فروکش می‌کند؛ اما پایه و اساس یک ازدواج عشق واقعی و علاقه طرفین به یکدیگر است و اگر زوجین به معجزه عشق ایمان داشته باشند، هیچ‌گاه حتی فکر بودن با کس دیگر هم به ذهن آن‌ها خطور نمی‌کند. تغییر سبک زندگی در بسیاری از جوامع از مهمترین علل خیانت مردان است.

مردان به دنبال تجربیات تازه می‌گردند (جرالد سکونلف؛ روانشناس)

تنوع‌طلبی مردها از علل بسیار شایع در خیانت مردان به همسر خود به شمار می ‌آید. آخرین تحقیقات علمی که صورت گرفته، نشان می‌دهد که مردان و زنان به میزان برابری مرتکب خیانت می‌شوند. دلیل عمده برای خیانت مردان، تنوع‌طلبی و ترس از تعهد است. از طرفی در بیشتر موارد خانم‌ها به دلیل ناامیدی از ادامه رابطه، به خیانت روی می‌آورند.

سخن آخر

علل و دلایل رواشناسی زیادی برای خیانت در مردان و همسران وجود دارد که در بالا نظر برخی از کارشناسان این حوضه را بیان کردیم. خانم‌ها اگر دلایل خیانت در آقایان را بشناسند، بهتر می‌توانند نحوه تفکر آقایان را پیش‌بینی کرده و دید بهتری نسبت به جنس مخالف داشته باشند. بدین صورت بهتر می‌توانند زندگی‌ خود را اداره کرده و به کمک همسر خود، برای داشتن یک زندگی پایدار تلاش کنند.

آسو بیری وب‌سایت
تقریبا در حال پایان دوره دکترای آموزش زبان هستم. یک دهه ای میشه که دارم نوشتن یاد میگیرم و به بقیه هم یاد میدم. نوشتن رو شروع کردم، چون دوست داشتم. الان هم بیکار بشم از سر علاقه برای کابان مگ مطلب می نویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *