درمان ترک های پوستی و پیشگیری از ایجاد دوباره با ۱۲ روغن‌ اساسی

0

درمان ترک های  پوستی شاید آرزوی هر فردی باشد که دارای تعداد زیادی ترک پوستی است. ترک های پوستی به جا مانده از دوران بارداری یا ترک های ناشی از  افزایش وزن پس از دوران بلوغ برای بسیاری آزار دهنده هستند. در این مقاله به استفاده از روغن‌های اساسی در از بین بردن آن‌ها پرداخته شده است. در ادامه با کابان مگ همراه ما بمانید.

آیا روغن‌های اساسی تأثیری در رفع ترک های  پوستی دارند؟

ترک های پوستی لکه‌های ناخواسته‌ای‌ هستند که می‌تواند در هر فردی به دلایل مختلفی از جمله بارداری، افزایش قد و وزن، در هر نقطه از بدن ظاهر شوند. بخش‌هایی از قسمت های بدن مانند ران، سینه، شکم و زانو از جمله نقاطی از بدن هستند که ایجاد ترک پوستی در آن‌ها بیشتر از سایر نقاط بدن رخ می‌دهد.

رنگ ترک های پوستی در هر شخص متفاوت است و ممکن است قرمز یا بنفش باشند اگرچه ترک‌ها به کلی از بین نمی‌روند اما به مرور زمان کمرنگ می‌شوند. متأسفانه تاکنون هیچ درمان قطعی برای رفع ترک های پوستی تولید نشده اما کرم‌ها و روغن‌های زیادی برای کمرنگ کردن و در برخی موارد پیشگیری از ترک های پوستی وجود دارند.

روغن‌هایی که تأثیر زیادی در درمان ترک پوستی دارند

بر اساس تحقیقات انجام شده بر روغن‌های گیاهی برخی روغن‌ها تأثیر مستقیمی برای رفع و کمرنگ کردن لکه‌های پوست دارند. این روغن‌ها را باید به صورت موضعی بر روی پوست بمالید و قبل از مصرف آن را با روغن‌های دیگر مانند روغن بادام یا روغن زیتون رقیق کنید. روغن‌های که در زیر به آن‌ها اشاره شده است تأثیر فراوانی بر روی کاهش لکه‌های پوست دارند.

روغن آرگان

روغن آرگان یکی از محبوب‌ترین و نوین‌ترین روغن‌های گیاهی برای محافظت از پوست است. بر اساس تحقیقات روغن آرگان باعث بهبود قابلیت ارتجاعی پوست می‌شود که می‌تواند کمک زیادی به پیشگیری یا کاهش ترک های پوستی کند. همچنین تحقیقات ثابت کرده‌اند که مصرف روغن آرگان و استفاده از آن بر روی پوست به صورت موضعی باعث کاهش مقدار چشمگیری از ترک های  پوستی در زنان یائسه می‌شود.

درمان ترک های پوستی و پیشگیری از ایجاد دوباره با 12 روغن‌ اساسی

روغن گوتوکولا

این گیاه سالیان طولانی مورد توجه طب سنتی چین و هند بوده و از آن برای درمان شرایط پوستی مختلف استفاده می‌شد. ترکیبات موجود در گوتوکولا تولید کلاژن پوست و همچنین حالت ارتجاعی پوست را افزایش می‌دهند.

در سال ۱۹۹۱ تحقیقاتی بر روی ۱۰۰ خانم باردار انجام شد. در این آزمایش به نیمی از داوطلبان روغن گوتوکولا و به نیمه دیگر کرم پلاسبو داده شد که در حین بارداری بر روی پوشت شکم بمالند و پس از مدتی نتیجه را اعلام کنند. از میان شرکت‌کنندگان ۸۰ نفر دوره مصرف روغن و کرم را به طور کامل دنبال کردند. از بین خانم‌هایی که روغن گوتوکولا مصرف کردند تنها ۱۴ نفر ناراضی بودند که در مقایسه با آمار مصرف‌کنندگان کرم پلاسبو که ۲۲ نفر بودند بسیار جالب است.

درمان ترک های پوستی و پیشگیری از ایجاد دوباره با 12 روغن‌ اساسی

روغن نسترن

روغن نسترن از میوه یا دانه‌های گل رز تهیه می‌شود. بر اساس تحقیقات دیگری که در سال ۲۰۱۳ بر روی خانم‌های باردار انجام شد، استفاده از روغن نسترن باعث از پیشگیری از شکل‌گیری ترک های  جدید و همچنین از بین بردن مقدار قابل توجهی از ترک های  قدیمی شد. در کل میزان رضایت مصرف‌کنندگان از روغن نسترن بسیار بیشتر از کرم پلاسبو است.

درمان ترک های پوستی و پیشگیری از ایجاد دوباره با 12 روغن‌ اساسی

روغن بادام تلخ

روغن بادام تلخ همان‌طور که از نامش بر می‌آید از بادام تلخ تهیه می‌شود. بادام تلخ دارای ترکیبات سمی است که در صورت مصرف زیاد آن ممکن است مقدار قابل توجهی سیانور را وارد خون کند و در نتیجه منجر به بروز مسمومیت شود. البته هنوز مشخص نیست که چه مقدار از سموم موجود در روغن بادام تلخ توسط پوست جذب می‌شوند.

بر اساس تحقیقاتی که بر روی تأثیرات روغن بادام تلخ در رفع ترک های  پوست انجام شده است، به دو گروه از خانم‌های باردار استفاده از روغن بادام برای ترک پوستی تجویز شد. گروه اول روغن بادام را برای ۱۵ دقیقه بر روی پوست ماساژ دادند، گروه دوم روغن بادام را برای مدت زمان طولانی‌تر و بدون ماساژ بر روی پوست خود مالیدند و گروه سوم به صورت کنترل شده از این روغن استفاده کردند.

از گروه اول فقط ۲۰ درصد از شرکت کنندگان ناراضی بودند و پس از مصرف این روغن ترک هایی بر روی پوست آن‌ها شکل گرفت، از گروه دوم ۳۸ درصد از مصرف کنندگان ناراضی بودند و از گروه سوم ۴۱ درصد. البته هنوز هم به تحقیقات بیشتری در مورد تأثیر روغن بادام تلخ و ماساژ آن بر روی پوست و همچنین عوارض استفاده از روغن بادام تلخ نیاز است تا تاثیرات آن اثبات شود.

درمان ترک های پوستی و پیشگیری از ایجاد دوباره با 12 روغن‌ اساسی

روغن انار و عصاره خون اژدها

روغن انار از دانه‌های انار و عصاره خون اژدها از صمغ گیاه دراسنا یا درخت اژدها که در ماداگاسکار می روید، تولید می‌شود. این روغن‌ها ترکیبات مختلفی دارند همچون ضدالتهابی و ضداکسیداسیونی که برای پوست بسیار مفید هستند.

در سال ۲۰۱۷ تحقیقاتی بر روی فواید این دو روغن برای پوست انجام شد. برای ۱۰ خانم که هیچ‌گونه ترکی بر پوست نداشتند و به ۱۰ خانم دیگر که دارای ترک های پوستی بودند، روغن انار و عصاره خون اژدها تجویز شد، تا پس از مدتی استفاده از این روغن نتیجه را بر پوست این خانم‌ها مشاهده کنند. در تمامی شرکت‌کنندگان این روغن منجر به افزایش رطوبت، حالت ارتجاعی و مقاومت پوست شد و بر اساس شواهد این روغن می‌تواند تأثیر زیادی در پیشگیری و بهبود ترک های  پوستی داشته باشد.

درمان ترک های پوستی و پیشگیری از ایجاد دوباره با 12 روغن‌ اساسی

روغن‌های زیر نیز گزینه خوبی هستند

طی تحقیقاتی که بر روی برخی روغن‌ها صورت گرفته تأثیر برخی از آن‌ها به وضوح مشخص بوده اما تأثیر بسیاری از آن‌ها هنوز مشخص نیست و برای اثبات آن به تحقیقات بیشتری نیاز است؛ اما امتحان این روغن ها از آنجایی که طبیعی هستند، ضرری ندارد و ممکن است از بسیاری جنبه‌ها برای پوست بسیار مفید هم باشد.

روغن بهارنارنج

بهارنارنج شکوفه درخت نارنج است. بسیاری بر این باورند که روغن بهارنارنج پوست را شفاف کرده و لکه‌های مختلف از جمله ترک پوستی را بهبود می‌بخشد. تحقیقات حاکی از آن است که روغن بهارنارنج سرشار از خواص ضد اکسیداسیونی بوده که نقش بسزایی در تولید سلول‌های جدید پوستی و بهبود لکه‌های پوست دارد.

درمان ترک های پوستی و پیشگیری از ایجاد دوباره با 12 روغن‌ اساسی

روغن درخت شی

روغن درخت شی از دانه‌های این درخت تهیه می‌شود. این روغن جزو روغن‌های اساسی نیست و برای رقیق کردن سایر روغن‌های اساسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اغلب مردن برای نرم و مرطوب کردن پوست از این روغن استفاده کرده و مصرف‌کنندگان آن ادعا می‌کنند که این روغن در کاهش و پیشگیری از ترک های پوست هم موثر است اما برای اثبات این ادعا هنوز تحقیقات کافی انجام نشده است.

روغن درخت شی سرشار از مواد معدنی همچون ویتامین آ (A) است که گردش خون در پوست را بهبود می‌بخشد و به ترمیم لکه‌ها و زخم‌ها کمک بسیاری می‌کند، اما در مورد خواص روغن درخت شی به تحقیقات بیشتری احتیاج است.

درمان ترک های پوستی و پیشگیری از ایجاد دوباره با 12 روغن‌ اساسی

روغن زیتون

روغن زیتون هم مانند روغن درخت شی جزو روغن‌های اساسی نیست و برای رقیق کردن سایر روغن‌های اساسی و به عنوان پایه دیگر روغن‌ها به کار می‌رود. روغن زیتون به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدان و مرطوب کنندگی از پوست محافظت و آن را بهبود می‌بخشد. اگرچه تحقیقات حاکی از آن است که روغن زیتون در بهبود ترک‌ها تأثیری ندارد اما امتحان آن برای پوست ضرری ندارد و در صورت عدم بهبود لکه‌ها، به مرطوب نگه داشتن، پوست کمک زیادی خواهد کرد.

درمان ترک های پوستی و پیشگیری از ایجاد دوباره با 12 روغن‌ اساسی

روغن‌های مکمل برای بهبود شرایط پوستی

ویتامین ای (E) به دلیل تأثیراتی که در کاهش روند پیری پوست و ترمیم پوست دارد، بسیار محبوب است و بسیاری برای بهبود پوست و ترمیم ترک‌ها و لکه‌های پوستی از آن استفاده می‌کنند. مخلوط کردن مکمل‌های ویتامین ای (E) با سایر روغن‌های موثر در ترمیم ترک های  پوستی می‌تواند روش مناسبی برای افزایش تأثیر این روغن‌ها در رفع ترک‌ها باشد.

روغن اسطوخودوس برای تقویت پوست

روغن اسطوخودوس خواص فراوانی برای پوست از جمله تقویت و ترمیم زخم‌ها دارد. بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی خواص این روغن برای پوست، روغن اسطوخودوس می‌تواند منجر به افزایش تولید کلاژن در بدن شود، کمک می‌کند زخم‌ها سریع‌تر بهبود یابند و سلول‌های جدید پوستی برای ترمیم زخم‌ها تولید شوند.

درمان ترک های پوستی و پیشگیری از ایجاد دوباره با 12 روغن‌ اساسی

روغن نعنا هندی برای ترمیم زخم‌ها

تحقیقات خیلی کمی در مورد خواص روغن نعنا هندی برای بهبود ترک های پوستی صورت گرفته است اما بر اساس این تحقیقات روغن نعنا هندی باعث افزایش تولید کلاژن می‌شود. در واقع این روغن می‌تواند در تقویت پوست و رفع ترک های  بدن تأثیر فراوانی داشته باشد.

به پیشنهاد ما بخوانید
درمان ترک های پوستی و پیشگیری از ایجاد دوباره با 12 روغن‌ اساسی

روغن پرتقال تلخ برای سفت کردن پوست

این روغن از پوست پرتقال تلخ تولید می‌شود و بر اساس تحقیقات صورت گرفته می‌تواند برای تقویت و سفت کردن پوست بسیار مفید باشد. روغن پرتقال تلخ به دلیل داشتن متانول ممکن است منجر به بروز خارش‌ها و سوزش‌های پوستی شود. پس حتماً قبل از استفاده آن را با روغن‌های دیگر رقیق کنید و در صورت بروز حساسیت از مصرف آن خودداری کنید.

درمان ترک های پوستی و پیشگیری از ایجاد دوباره با 12 روغن‌ اساسی

روغن نسترن برای افزایش تولید کراتینوسیت

روغن نسترن خواص مختلفی برای پوست دارد از جمله تأثیری که در افزایش تولید کراتینویست دارد. کراتینویست‌ها انواعی از سلول‌های اپیدرم هستند که ساخت پروتئین کراتین را بر عهده دارند. کراتین علاوه بر تقویت پوست، باعث افزایش تولید کلاژن نیز می‌شود.

روغن‌های اساسی اگرچه با گیاهان و مواد طبیعی تهیه می‌شوند اما مانند داروهای شیمیایی قوی هستند و می‌توانند باعث سوزش و خارش پوست شوند. به همین دلیل لازم است قبل از استفاده آن‌ها را با روغن‌های دیگر مانند روغن بادام شیرین، روغن جوجوبا، روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن هسته انگور، روغن هسته زردآلو و روغن جوانه گندم رقیق کنید.

مصرف روغن‌های اساسی برای خانم‌های باردار

اغلب خانم‌ها در دوران بارداری به انواع کرم‌ها و روغن‌های مختلف روی می‌آورند تا در حد امکان از بروز ترک‌ها بر روی پوست خود پیشگیری کنند. تحقیقاتی هر چند کم در مورد عوارض استفاده از روغن‌های اساسی برای خانم‌های باردار و شیرده انجام شده است و هنوز مشخص نیست که چه مقدار از این روغن‌ها جذب پوست می‌شوند یا چه تأثیری بر روی جنین خواهند گذاشت. بنابراین خانم‌های باردار و شیرده بهتر است تا وقتی که تحقیقات بیشتری در این مورد انجام شود، از مصرف این روغن‌ها خودداری کنند یا تحت نظر پزشک آن‌ها را مصرف کنند.

عوارض احتمالی روغن‌های اساسی

در کل روغن‌های اساسی چون از مواد طبیعی تهیه می‌شوند عوارض خاصی برای بدن ندارد و فقط ممکن است در موارد محدود شخص دچار حساسیت، خارش، سوزش و التهاب پوستی شود. خوشبختانه اگر این روغن‌ها را از قبل بر روی پوست خود امتحان کنید، هیچ نوع عوارضی برای پوست شما به دنبال نخواهد داشت.

امکان بروز حساسیت در روغن‌هایی همچون روغن لیمو و سایر روغن‌هایی که از مرکبات تهیه می‌شوند بیشتر است و همچنین ممکن است، باعث حساسیت بیشتر پوست در برابر آفتاب شوند. بهترین کار این است که هنگام استفاده از این روغن‌ها تا ۲۴ ساعت در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید.

روغن بادام تلخ هم جزو روغن‌های تقریباً حساس است و بهتر است قبل از استفاده آن با پزشک خود مشورت کنید. در صورت استفاده از داروها و کرم‌های دیگر برای رفع ترک‌ها از روغن‌های اساسی استفاده نکنید یا تحت نظر پزشک آن‌ها را مصرف کنید.

سخن آخر

متأسفانه ترک های پوستی بدن را نمی‌توان به کلی از بین برد و فقط می‌توان آن‌ها را پس از مدتی کمرنگ کرد. یکی از مواد طبیعی برای کمرنگ کردن یا پیش‌گیری از ایجاد ترک‌ها، روغن‌های اساسی هستند. خوشبختانه روغن‌های اساسی عوارضی برای پوست ندارند و فقط در موارد بسیار نادر منجر به بروز حساسیت و عوارض بر روی پوست می‌شود.