کلیاتی در مورد خصوصیات افراد دارای تیپ شخصیتی ENTP

0

تیپ شخصیتی ENTP که در واقع خلاصه شده برونگرا-شهودی-احساسی-ادراکی است یکی از ۱۶ تیپ شخصیتی تعریف شده در آزمون شخصیت شناسی مایرز و بریگز (MBTI) است. افراد دارای تیپ شخصیتی ENTP را به عنوان رویاگرا می‌شناسند. این افراد از خصوصیات منحصر به فرد خود برخوردار هستند و در این مطلب از کابان مگ قصد داریم که مروری کلی بر افراد داری تیپ شخصیتی ENTP بیندازیم.

افراد دارای تیپ شخصیتی ENTP چگونه اشخاصی هستند؟

افراد ENTP از مخترعان الهام می‌گیرند و همیشه دوست دارند که راه‌حلی جدید برای مسائل چالش‌انگیز فکری پیدا کنند. آن‌ها باهوش و کنجکاو هستند و به دنبال درک افراد، سیستم‌ها و قوانین پیرامون‌شان هستند. این گروه رویایی روشن‌فکر و غیرسنتی، می‌خواهند دیگران را تحلیل و درک کنند و بر آن‌ها اثر بگذارند.

افراد ENTP از بازی با ایده‌ها و دست انداختن دیگران لذت می‌برند. آن‌ها با بهره‌گیری از شوخ‌طبعی و تسلط بر زبان، برتری خود را بر دیگران حفظ می‌کنند و اغلب عادات غیر عادی دیگران را با شوخی، مسخره می‌کنند. اگرچه فرد ENTP از به چالش کشیدن دیگران لذت می‌برد اما در نهایت زندگی را دوست دارد و به دیگران اجازه می‌دهد آن‌طور که دوست دارند زندگی کنند. به ندرت قضاوت‌گر هستند اما در مقابل افرادی که هم‌سطح آن‌ها نباشند، کم‌صبر می‌شوند.

تیپ شخصیتی ENFP به چه معناست؟

در علم روانشناسی تیپ شخصیتی ENTP در واقع مخفف یکی از شخصیت‌های شانزده‌گانه معرفی شده توسط کاترین بریگز و ایزابل مایرز است. ENTP مخفف کلمات برون‌گرا، شهودی، منطقی و ادراکی است. شخصیت ENTP معرف کسی است که در جمع و کنار دیگران انرژی می‌گیرد (برون‌گرا)، کسی که بر ایده‌ها و مفاهیم بیش از حقایق و جزییات تمرکز دارد (شهودی)، کسی که بر اساس منطق و استدلال تصمیم می‌گیرد (منطقی) و کسی که ترجیح می‌دهد به جای داشتن نظم و برنامه‌ریزی، منعطف و خودجوش باشد (ادراکی). افراد ENTP اغلب به خاطر اشتیاقی که برای ایده‌های جدید و خلاقانه دارند، به نام شخصیت‌های خیال‌پرداز معرفی می-شوند.

تیپ شخصیتی ENTP چه اندازه رایج است؟

در خصوص آمار و ارقام باید عنوان داشت که تیپ شخصیتی ENTP یکی از تیپ‌های نادر است. به طوری که آن‌ها ۳ درصد‌ از جمعیت جهان، ۴ درصد‌ از مردان و ۲ درصد‌ از زنان را تشکیل می‌دهند.

 افراد مشهور دارای تیپ شخصیتی ENTP

استیو جابز، والت دیزنی، توماس ادیسون، بنجامین فرانکلین، ریچارد فینمن، لئوناردو داوینچی، نیکولا ماکیاولی، جان استوارت میل، جان استوارت، ویرد ال یانکوویک و کونان اُبرایان از افراد مشهور تیپ شخصیتی ENTP هستند.

ارزش‌ها و انگیزه‌های ENTP

افراد ENTP از چالش‌ها انرژی می‌گیرند و مسئله‌ای که برای دیگران لاینحل است، به آن‌ها انگیزه می‌دهد. آن‌ها به توانایی تفکر خلاقانه خود ایمان دارند و ممکن است فکر کنند دیگران بیش از اندازه درگیر سنت‌ها و روش‌های قدیمی هستند و به همین جهت نمی‌توانند به روش‌های نوین فکر کنند. فرد رویایی برای مقابله با دنیای پیرامون خود بر هوش و ذکاوتش متکی است و به ندرت خود را از قبل آماده می‌کند. آن‌ها به راحتی وارد شرایط جدید می‌شوند و به خود ایمان دارند که در طول مسیر با شرایط سازگار خواهند شد.

 افراد دارای تیپ شخصیتی ENTP استادان دوباره‌کاری هستند اما هیچ کاری را به همان روش قبل انجام نمی‌دهند. آن‌ها قواعد را زیر سؤال می‌برند و یا گاهی آن‌ها را به کلی نادیده می‌گیرند. از نظر افراد رویایی، راهکارهای قدیمی و رسمی، هیجان‌انگیز نیستند، زیرا آن‌ها امتحان کردن یک روش جدید را به کنار آمدن با یک روش استاندارد ترجیح می‌دهند.

تیپ شخصیتی ENTP از نگاه دیگران

 افراد دارای تیپ شخصیتی ENTP معمولاً دوستانه و جذاب هستند. آن‌ها معمولاً می‌خواهند باهوش به نظر برسند و ممکن است تلاش کنند با شوخ‌طبعی صریح خود دیگران را تحت تاثیر قرار دهند. درباره دنیای پیرامون خود کنجکاو هستند و می‌خواهند نحوه عملکرد چیزهای مختلف را بدانند؛ اما از نظر فرد ENTP قوانین دنیا برای شکستن هستند.

آن‌ها دوست دارند راه گریز همه شرایط را پیدا کنند و بفهمند چطور می‌توانند کاری کنند که سیستم‌ها به نفع آن‌ها کار کنند. البته این به معنا نیست که افراد رویایی بدجنس هستند: اما از نظر آن‌ها قوانین محدودکننده‌اند و باور دارند که همیشه راه بهتر، سریع‌تر و جذاب‌تری برای انجام کارها هست که هنوز به فکر کسی نرسیده است.

افراد ENTP ذاتاً کارآفرین هستند و ممکن است خیلی راحت و سریع یک ایده کاری یا اختراع را مطرح کنند. آن‌ها خلاق و با اعتماد هستند و معمولاً بحث درباره ایده‌های خلاقانه‌ای که دارند، آن‌ها را هیجان‌زده می‌کند. اشتیاق ENTP برای نوآوری، مسری است و معمولاً به راحتی می‌تواند دیگران را آماده کار در برنامه‌های خود کند.

البته آن‌ها اساساً جزو کسانی هستند که فقط تصویر کلی را می‌بینند و ممکن است هنگام توصیف یا یادآوری جزییات، خوب عمل نکنند. آن‌ها معمولاً از بررسی یک مفهوم بیشتر از تبدیل آن به واقعیت، هیجان‌زده می‌شوند و اگر دیگران ایده‌های آن‌ها دنبال نکنند، ممکن است غیر قابل اعتماد به نظر برسند.

علایق و سرگرمی‌های ENTP

سرگرمی‌های محبوب افراد دارای تیپ شخصیتی ENTP شامل ادامه تحصیل، نویسندگی، بررسی کارهای هنری، ورزش، بازی‌های ویدیویی و کامپیوتری، سفر و برنامه‌های فرهنگی می‌شوند.

حقایقی درباره افراد دارای تیپ شخصیتی ENTP

  • در رابطه با ویژگی‌های شخصیتی، آن‌ها جزو افراد با پشتکار، دوستانه، خوش‌فکر، خود رأی، خود محور و مستقل هستند.
  • کمتر از دیگر تیپ‌های شخصیتی از فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی رنج می‌برند.
  • کمتر از تیپ‌های دیگر شخصیتی در رابطه با خانواده و سلامتی دچار استرس می‌شوند.
  • جزو کسانی هستند که بالاترین قدرت روحی برای مقابله با استرس را دارند.
  • در بین افراد تیپ رفتاری A خیلی دیده می‌شوند.
  • جزو تیپ‌های شخصیتی خلاق هستند.
  • یکی از دو تیپ شخصیتی هستند که از قوانین ممنوعیت نوشیدن الکل در دانشگاه سرپیچی می‌کنند.
  • اگرچه جزو گروه‌های دارای درآمد بالا هستند، ما دارای بیشترین نارضایتی شغلی هستند.
  • آن‌ها را بیشتر در مشاغل مربوط به علوم، مدیریت، تکنولوژی و هنر می‌بینید.

 افراد دارای تیپ شخصیتی ENTP بیش از دیگران نسبت به انجام کارها به یک روش خاص و تکراری، آن هم فقط به این دلیل که همیشه به همین روش انجام می‌شده است، بی میل هستند.

دیوید کایرسی

سخن آخر

بر اساس آزمون شخصیت شناسی مایرز بریگز ۱۶ تیپ شخصیتی متفاوت معرفی شده است که در این مطلب به بررسی کلیاتی در خصوص تیپ شخصیتی ENTP اشاره شد. افراد دارای این تیپ شخصیتی بر اساس یک سری از خصوصیات منحصر به فرد خود از دیگران متمایز می‌شوند.