هر آنچه که باید در مورد خصوصیات افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ بدانید

تیپ ENTJ که در واقع خلاصه شده درونگرا-شهودی-منطقی-قضاوت گرا است یکی از ۱۶ تیپ شخصیتی تعریف شده در آزمون شخصیت شناسی مایرز و بریگز (MBTI) است. افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ را به عنوان یک معمار می‌شناسند. این افراد از خصوصیات منحصر به فرد خود برخوردار هستند و در این مطلب از کابان مگ قصد داریم که مروری کلی بر خصوصیات اخلاقی و رفتاری، کار و زندگی حرفه‌ای، ازدواج و زندگی مشترک، روابط اجتماعی و خصوصی و همچنین نقاط قوت و ضعف افراد داری تیپ ENTJ و معرفی افراد معروف دارای این تیپ بیندازیم.

تیپ شخصیتی  ENTJ

افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ معمولاً رهبرانی استراتژیک و با انگیزه برای ایجاد تغییرات هستند. آن‌ها خیلی سریع می‌توانند معایب کار را ببینند و راهکارهای جدید پیدا کنند. آن‌ها همچنین از ایجاد برنامه‌های وسیع برای رسیدن به رویای خود لذت می‌برند. آن‌ها در استدلال‌های منطقی بهتر از دیگران عمل می‌کنند و معمولاً تیزهوش هستند و قدرت بیان خوبی دارند.

 افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ  افرادی تحلیلی و عینی هستند و دوست دارند به دنیای اطراف خود نظم بدهند. وقتی در یک سیستم نقایصی می‌بینند، از فرایند کشف و به کارگیری راهکارهای بهتر برای بهبود آن سیستم لذت می‌برند. افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌انسان‌های قاطعی هستند و از پذیرفتن مسئولیت لذت می‌برند. آن‌ها خودشان را به عنوان یک رهبر و مدیر می‌بینند، یعنی کسی که می‌تواند افراد و فرآیندها را برای رسیدن به اهدافشان سازمان‌دهی کند.

تیپ شخصیتی ENTJ

تیپ شخصیتی ENTJ  به چه معنا است؟

این تیپ  مخفف یکی از تیپ‌های شخصیتی ۱۶ گانه‌ای است که توسط کاترین بریگز و ایزابل مایرز معرفی شدند. این تیپ شخصیتی مخفف کلمات برون‌گرا، شهودی، منطقی و قضاوت‌گر است. این تیپ شخصیتی معرف کسی است که در جمع و کنار دیگران انرژی می‌گیرد (برون‌گرا)، کسی که بر ایده‌ها و مفاهیم بیش از حقایق و جزئیات تمرکز دارد (شهودی)، کسی که تصمیماتش را بر اساس منطق و دلیل می‌گیرد (منطقی) و کسی که به جای منعطف و خودجوش بودن، ترجیح می‌دهد منظم و دارای برنامه‌ریزی باشد (قضاوت‌گر). افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌معمولاً به عنوان شخصیت‌های فرمانده معرفی می‌شوند، زیرا انگیزه‌ای درونی برای رهبری دیگران دارند.

بیشتر بخوانید: هر آنچه که باید در مورد خصوصیات افراد دارای تیپ شخصیتی INTP بدانید

تیپ  ENTJ  چه اندازه رایج است؟

تیپ  ENTJ یکی از کمیاب‌ترین تیپ‌های شخصیتی در جهان است و در کنار تیپ شخصیتی INTJ نایاب‌ترین تیپ شخصیتی در بین زنان هستند. افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌ نزدیک به ۲ درصد از کل جمعیت جهان، ۳ درصد از مردان و ۱ درصد از زنان را تشکیل می‌دهند.

 افراد مشهور دارای تیپ  ENTJ

مارگارت تاچر، ناپلئون بناپارت، کارل ساگان، ژنرال نورمن شوارتزکف، دیوید لترمن، داگلاس مک آرتور، هریسون فورد وکوئنتین تارانتینو افراد مشهور تیپ شخصیتی ENTJ هستند.

 افراد مشهور ENTJ

انگیزه ها و ارزش های ENTJ

 اغلب انگیزه ENTJها، موفقیت در شغلشان است و از سخت تلاش کردن لذت می‌برند. انسان‌های جاه‌طلبی هستند و از داشتن قدرت و نفوذ لذت می‌برند. تصمیم‌گیری برای ENTJها یک شغل محسوب می‌شود. آن‌ها می‌خواهند در مقام تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی و همچنین اجرای برنامه‌ها باشند.

افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ تمایل دارند که رک و قاطع باشند. از آنجایی که انگیزه بالایی برای درست انجام دادن کارها دارند، برای رسیدن به یک هدف می‌توانند انتقادی یا خشن باشند. معمولاً افرادی مهربان و اجتماعی هستند، اگر چه ممکن است خیلی به احساسات جزئی دیگران توجه نکنند. آن‌ها کار کردن با دیگران برای رسیدن به یک هدف مشترک را دوست دارند؛ اما ممکن است وقت کافی برای رسیدگی به احساسات‌شان پیدا نکنند. آن‌ها همیشه بر نتایج کار تمرکز دارند و می‌خواهند فردی توانمند، لایق و موثر باشند.

افراد دارای تیپ ENTJ از نگاه دیگران

افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ رهبرانی بالقوه هستند و هرکجا باشند اغلب مسئولیت کار را به عهده می‌گیرند. آن‌ها معمولاً دیدگاه واضحی درباره آینده دارند و ناخودآگاه می‌دانند که چطور باید افراد و فرآیندها را به سمت هدف اصلی پیش ببرند.

آن‌ها با رویکرد یک تحلیل‌گر توانمند دوست دارند تا به هر هدف و موقعیتی نزدیک شوند و اگر راهکار بهتری برای انجام کارها داشته باشند، به راحتی و بدون خجالت آن را بیان می‌کنند. ایده‌های ENTJها از نظر خودشان نتایجی قطعی هستند و فقط کمی زمان لازم است تا بتوانند افراد را به سمت رسیدن به آن نتایج هدایت کنند.

 افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ اغلب افرادی معاشرتی هستند و به محض آشنایی با هر فردی می‌دانند که آن فرد در کجای برنامه کلی آن‌ها قرار می‌گیرد. آن‌ها معمولاً افراد رکی هستند و ممکن است پررو یا حتی خودخواه به نظر برسند. آن‌ها خیلی سریع افراد و شرایط را برآورد می‌کنند و خیلی سخت می‌توانند نظر صادقانه خود را درباره مسائل ابراز نکنند.

افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌به موضوعات مربوط به قدرت حساس هستند و به دنبال موقعیت‌ها و افراد با نفوذ می‌گردند. آن‌ها افرادی جاه‌طلب هستند و اغلب بیش از اندازه درگیر شغل خود می‌شوند. افراد ENTJ بیشتر از تیپ های شخصیتی دیگر از شغل‌شان لذت می‌برند و حتی می‌توان گفت کار کردن برای آن‌ها به معنی خوشگذرانی است.

سرگرمی ها و علایق ENTJ

محبوب ترین سرگرمی ها برای ENTJها شامل به عهده گرفتن نقش سرپرستی در گروه‌های اجتماعی، شرکت در دورهمی‌های اجتماعی و وقایع ورزشی و شرکت در بازی‌های رقابتی می‌شود. از آنجا که افراد ENTJ اغلب به شدت متمرکز بر شغلشان هستند، ممکن است علایق بسیار محدودی در خارج از حیطه کاری داشته باشند و یا ممکن است در اوقات فراغت هم در برنامه‌هایی که برای آینده شغلی آن‌ها مفید باشد شرکت کنند.

حقایقی راجع به  افراد دارای تیپ ENTJ

 • در ارتباط با ویژگی‌های شخصیتی، آن‌ها در گروه افراد جاه‌طلب، قوی، خوش‌بین، خودپرست، سازگار و با انرژی جای می‌گیرند.
 • بسیار کمتر از تیپ‌های شخصیتی دیگر بخاطر استرس ناشی از کار یا امور مالی شکایت می‌کنند.
 • بیشتر از میانگین کل افراد، از بیماری‌های قلبی رنج می‌برند.
 • جزو تیپ‌های شخصیتی هستند که کمتر به یک قدرت معنوی قوی باور دارند.
 • یکی از چهار گروه برتر در تحصیلات دانشگاهی هستند.
 • یکی از تیپ‌های شخصیتی که تحصیلات دانشگاهی خود را به اتمام می‌رسانند.
 • ارزش‌های شخصی آن‌ها شامل خانه، خانواده، دستاورد، خلاقیت و یادگیری می‌شوند.
 • آن‌ها را بیشتر در بین دانشجویان مدیریت بازرگانی و صاحبان مشاغل کوچک می‌بینید.
 • یکی از دو تیپ شخصیتی که بیش از دیگران از کار خود لذت می‌برند.

افراد دارای تیپ ENTJ به ندرت در مشاغلی دیده می‌شوند که نیازی به قدرت شهود افراد ندارند. این افراد به دنبال مسائلی برای حل کردن هستند و به احتمال زیاد می‌توانند یک متخصص در پیدا کردن راه‌حل‌های جدید باشند.

ایزابل بریگز مایرز

نقاط قوت افراد دارای تیپ ENTJ

اراده قوی

یکی از ویژگی‌های تحسین‌برانگیز ENTJ‌ها نفوذ‌ ناپذیری آن‌ها نسبت به انتقادات است. آن‌ها وقتی موقعیت خود را درباره چیزی پیدا کنند یا تصمیم خود را بگیرند، تحت تاثیر هیچ فشار یا سختی دچار کشمکش و تزلزل نمی‌شوند؛ زیرا آن‌ها اطمینان بسیار زیادی به درستی عقاید و منطق بی‌نقص خود که سبب شکل‌گیری این تصمیمات شده است، دارند.

تنها در صورتی می‌توانید ENTJ‌ها را دچار شک و تردید کنید که از آن‌ها باهوش‌تر باشید یا اینکه بتوانید اثبات کنید اشتباه کرده‌اند. افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌از نقد شدن ابایی ندارند، مسائل را شخصی نمی‌کنند و از اینکه عقیده آن‌ها متفاوت از عقیده دیگران باشد نمی‌ترسند.

 با کفایت

افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌همیشه به خاطر بهره‌وری، کفایت و تمرکز بالای خود مشهور هستند و اغلب می‌توانند کارهای زیادی را همزمان انجام دهند، بدون آنکه یکی از آن‌ها رها شود و یا اشتباهی پیش بیاید. آن‌ها انرژی نامحدودی برای کار دارند و حتی می‌توانند نتایجی پر بارتر و بهتر از نتایج دلخواه به دست بیاورند.

افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌معمولاً به دنبال هر چیزی که باشند آن را به دست می‌آورند، حتی اگر برنامه‌ها و موقعیت‌ها درست پیش نروند و یا اینکه پروژه موردنظر بیشتر از میزان برنامه‌ریزی‌شده طول بکشد، زیرا به راحتی دلسرد نمی‌شوند. آن‌ها باور دارند که شکست برایشان غیر ممکن است.

 تفکر راهبردی

افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌متفکران تیزهوشی هستند و توانایی خارق‌العاده ای در حل مسائل دارند. آن‌ها ایده‌هایی عالی برای هر چیز دارند و می‌توانند هر موقعیتی را از جوانب مختلف بررسی کنند و سپس یک نقشه و برنامه راهبردی برای رسیدن به آن چشم‌انداز طراحی کنند.

آن‌ها به جای درگیری بیش از اندازه با مشکلات، از مشکلات انرژی می‌گیرند. این ویژگی‌ها در کنار مهارت‌های فکری فو ق‌العاده‌ای که ENTJ‌ها دارند، به آن‌ها کمک می‌کنند که بتوانند از پیشروی درست هر پروژه به سمت جلو با راه‌حل‌های هوشمندانه و بلندمدت اطمینان حاصل کنند.

 رهبران با جذبه

افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌در دنیایی از احتمالات زندگی می‌کنند و به هر جا که پا می‌گذارند آنجا را پر از چالش می‌بینند. آن‌ها رهبرانی فوق‌العاده هستند و از انرژی و جذبه خود برای تشویق و انگیزه‌دهی به دیگران استفاده می‌کنند.

مردم معمولاً ENTJ‌ها را به عنوان رهبران خود انتخاب می‌کنند و این کار به ENTJ‌ها این امکان را می‌دهد که بتوانند به برنامه‌های جاه‌طلبانه خود دست پیدا کنند. برنامه‌هایی که هرگز به تنهایی قادر به رسیدن به آن‌ها نبودند.

 نقاط ضعف  افراد دارای تیپ ENTJ

 رک و سلطه‌گر

تعجبی ندارد که ENTJ‌ها به خاطر تفکر منطقی خود، متخصص پیدا کردن مشکلات و نقاط ضعف هستند؛ اما وقتی این ویژگی با شاخصه رک بودن و بی‌اهمیتی آن‌ها برای احساسات دیگران ترکیب می‌شود، نتیجه آن است که ENTJ‌ها ممکن است افرادی هراس‌انگیز، عیب جو و بی‌رحم به نظر برسند.

 کم صبر

به پیشنهاد ما بخوانید

افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ برای دیگران همان استانداردهای غیر ممکنی را قائل هستند که برای خود در نظر می‌گیرند، زیرا باوردارند هر کسی می‌تواند و باید به اندازه آن‌ها و به سختی آن‌ها کار کند. آن‌ها اغلب در مقابل کسانی که نمی‌توانند مسائل را مستقیماً درک کنند یا کمی آهسته کار می‌کنند، بی‌صبر می‌شوند. اگر افراد باب میل ENTJ رفتار نکنند و مورد انتقاد شدید او باشند، در نهایت ممکن است با این جمله هراس‌انگیز ENTJ روبرو شوند که «حرف فقط حرف منه».

 خودخواه

افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ برای تفکر استراتژیک، گیرایی بالا و اقدام قاطعانه اهمیت زیادی قائل هستند و به کسانی که این ویژگی‌ها را نداشته باشند با تحقیر نگاه می‌کنند. اگرچه اطمینان از خود می‌تواند یک ویژگی خوب باشد اما ممکن است تعبیر به خودخواهی شود. این مسئله به خصوص راجع به کسانی صدق می‌کند که به اندازه شما تلاش نمی‌کنند و یا به اندازه شما در رابطه با عقاید خود شجاع نیستند.

بی‌توجهی به احساسات

همدردی جزو نقاط قوت ENTJ‌ها نیست. این تیپ شخصیتی وقتی می‌بیند دیگران نمی-خواهند یا نمی‌توانند مسائل را از نقطه‌نظر آن‌ها ببینند، کم صبر و بی‌حوصله می‌شوند. برای غلبه به این احساسات، ENTJ‌ها باید به ارزش نظرات دیگران و در نظر گرفتن احساسات آن‌ها توجه کنند. افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌در محیط‌های خصوصی، ممکن است مغرورانه با دیگران رفتار کنند یا احساسات آن‌ها را جریحه‌دار کنند که این کار دوستان آن‌ها دور و دلزده می‌کند.

رشد و پیشرفت  افراد دارای تیپ ENTJ

افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ برای شکوفا کردن تمامی استعدادهای بالقوه خود بایستی نکات زیر را در ذهن داشته باشند.

با احساسات –خود یا دیگران- ارتباط برقرار کنید. افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌باید کمی وقت صرف بهبود و بالا بردن نسبی هوش اجتماعی خود کنند، وگرنه به نظر بقیه، افرادی آزاردهنده و بی‌احساس قلمداد می‌شوند و روابط آن‌ها با دیگران هیچ‌گاه پیشرفت نخواهد کرد. افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌می‌توانند با تلاش برای توجه به احساسات خود و دیگران، در این زمینه پیشرفت کنند؛ زیرا این توانایی خود به خود بدست نمی‌آید.

تمرین خویشتن‌داری کنید. بله قطعا درست و به حق بودن، مهم است، اما این مسئله نباید اولویت باشد. بلکه باید پیامدهای شخصی مسائل را نیز در نظر گرفت. حقیقت و نتایج هردو مهم هستند، اما ENTJ‌ها بهتر است توجه داشته باشند که اعمال و تصمیمات آن‌ها چطور بر انسان‌های اطراف و یا در مقیاس وسیع‌تر بر جامعه تاثیر می‌گذارند.

برای دیگران ارزش قائل شوید. البته که ایده‌ها، دلایل و عقاید مهم هستند اما ENTJ‌ها باید بدانند که در صورتی میتوانند زندگی شادتری داشته باشند که به کلی روابط شخصی و احساسات دیگران را تنها به قیمت محق بودن یا وابستگی به عقاید خود، کنار نگذارند؛ و باید بدانندکه می‌شود از همراهی و دوستی دیگران لذت برد، در حالیکه درباره همه چیز با هم موافق نباشیم و نخواهیم راجع به آن صحبت کنیم.

شنونده‌های خوبی باشید. افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌باید روی شنوندگی خود بیشتر کار کنند و تنها به این دلیل به افراد گوش نکنند که بخواهند با او راجع به عقاید و گفته‌هایش بحث کنند. افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌به سبب دارا بودن ترکیبی از ویژگی‌های شهودی و قدرت پردازش سریع، ناخوداگاه جمله‌های دیگران را تمام می‌کنند، وسط صحبت دیگران می‌پرند، ادامه گفته‌ها را پیش‌بینی می‌کنند و یا حدس می‌زنند. آن‌ها بهتر است که سرعت خود را پایین بیاورند، کامل گوش کنند، اجازه بدهند که دیگران جملات خود را تمام کنند و تلاش کنند که به جزییات توجه کنند بعضی جزییات واقعا اهمیت دارند.

کمی استراحت کنید. سرعت ENTJ‌ها در همه چیز زیاد است و اغلب فراموش می‌کنند که لازم است گاهی استراحت کنند؛ اما برنامه کاری، عطش زیاد به کار و کمال‌گرایی آن‌ها ممکن است سبب شود که سلامتی خود را نادیده بگیرند و این مسئله ممکن است عواقب ناخوشایندی برای آن‌ها و یا اعضای خانواده‌‌شان داشته باشد.

بنابراین، لازم است که ENTJ‌ها وقتی برای سرگرمی، لذت، تعاملات اجتماعی در زندگی روزمره داشته باشند و به خاطر اینکه این زمان را در سرکار نمی‌گذرانند، احساس عذاب‌وجدان نداشته باشند؛ و البته که در طولانی‌مدت متوجه خواهند شد که این کار تاثیر مطلوبی بر کار آن‌ها خواهد داشت.

افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ در محل کار

افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ جذب موقعیت‌های رهبری می‌شوند که به آن‌ها این امکان را می‌دهند تا با توسعه راهبردهای مناسب بتوانند به کارایی و بهره‌وری بیشتر برسند. آن‌ها ترجیح می‌دهند که در نقش مدیریت یا سرپرست ناظر باشند و می‌خواهند توانایی آغاز و هدایت تغییرات سازمانی را داشته باشند.

افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ از چالش حل مشکلات پیچیده و از فهم سیستم‌های پیچیده لذت می‌برند، زیرا به این ترتیب می‌توانند کشف کنند و تشخیص دهند که در کجای سیستم امکان پیشرفت وجود دارد. افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌ناخودآگاه می‌توانند فرصت‌های احتمالی برای پیشرفت سیستم‌ها را ببینند و دوست دارند که تیم‌ها را برای رسیدن به این هدف، رهبری کنند. آن‌ها برای محیط کاری که خلاقیت و نوآوری را تشویق می‌کند و روابط در آن مقدس شمرده نمی‌شوند، ارزش قائل هستند.

افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ خواهان ساختار در شغل خود هستند. آن‌ها ترجیح می‌دهند که نحوه عملکرد کاری خودشان و همکاران‌شان بر اساس معیارهای مشخصی ارزیابی شوند. آن‌ها محیط کاری را دوست دارند که جدی و عادلانه باشند، جایی که عملکرد افراد کاملا بی‌طرفانه بررسی و با سخاوت تمام ارزش‌گذاری و تشویق می‌شود. افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌معمولا افرادی باانگیزه و سخت‌کوش هستند و دوست دارند که از تلاش‌های آن‌ها با پول، قدرت و شهرت قدردانی شود.

یک سازمان ایده‌آل از نظر ENTJ‌ها جایی است که برای توانایی و تفکر منطقی ارزش قائل است و کارکنان آن همگی باهوش و جاه‌طلب هستند. یک شغل ایده‌آل از نظر ENTJ، شغلی است که آن‌ها را با مسائل پیچیده‌ای روبرو می‌کند که نیازمند برنامه‌ریزی راهبردی و هدف‌گزاری واضح و روشن هستند.

بهترین مشاغل برای  افراد دارای تیپ ENTJ

بهترین مشاغل برای افراد دارای تیپ ENTJ شامل موارد زیر می‌شوند.

تجارت و امور مالی

حساب‌دار یا حسابرس، تحلیل‌گر بودجه، تنظیم‌کننده، ارزیاب، بازرس یا مامور حق بیمه، ارزیاب هزینه، تحلیل‌گر مالی، ارزیاب مالی، مدیر مالی، جمع‌کننده کمک‌های مردمی، نماینده شرکت بیمه، متخصص روابط انسانی، مسئول وام، آمایش‌گر، روانکاو یا مشاور مدیر، تحلیل‌گر بازار، طراح جلسات و مراسم رسمی، مشاور مالی خصوصی، مدیر خرید، خریدار یا مسئول خرید، ارزیاب قیمت املاک و مستغلات، ارزیاب یا مسئول جمع‌آوری مالیات، مامور آمار، تحلیل‌گر عملکرد، آمارشناس، مدیر خدمات اجرایی

مدیریت

مدیر تبلیغات یا ترفیعات، مدیر مهندسی یا معماری، مدیر سود و زیان، سرپرست مدیریت اورژانس، (مدیر مسکن و املاک، مدیر املاک و مستغلات و انجمن‌ها)، مدیر عامل

فروش و بازاریابی

مامور تبلیغات، مامور بیمه، مامور فروش یا دلال املاک و مستغلات، مهندس فروش، مدیر فروش، (نماینده فروش، عمده-فروشی و ساخت)، (مامور فروش خدمات بیمه، محصولات و اوراق بهادار)

معماری و مهندسی

مهندس هوا فضا، مهندس کشاورزی، معمار، مهندس زیست پزشکی، مهندس شیمی، مهندس عمران، مهندس سخت‌افزار کامپیوتر، نقشه‌کش، مهندس الکتریک یا الکترونیک، مهندس محیط زیست، مهندس ایمنی و بهداشت، مهندس صنایع، معمار فضای باز، مهندس ناوگان دریایی یا معمار ناوبری، کهندس مواد، مهندس مکانیک، تکنسین مهندسی مکانیک، مهندس معدن یا زمین‌شناسی، مهندس هسته‌ای، مهندس نفت، نقشه‌بردار

بهترین مشاغل برای افراد دارای تیپ ENTJ

علوم اجتماعی، فیزیکی و زیستی

متخصص تغدیه یا کشاورزی، انسان‌شناس یا باستان‌شناس، متخصص فضا شامل هواشناس، متخصص زیست شیمی یا زیست فیزیک، متخصص شیمی یا مواد، جنگل‌بان یا متخصص حفاظت از محیط زیست، متخصص محیط زیست، متخصص بیماری-های واگیردار، جغرافی‌دان، متخصص زمین‌شناسی، تاریخ‌شناس، متخصص آب‌شناسی، متخصص پزشکی، میکروب‌شناس، مدیر علوم طبیعی، فیزیک‌دان یا ستاره‌شناس، متخصص علوم سیاسی، روان‌شناس، جامعه‌شناس، محقق پیمایش، برنامه‌ریز شهری و منطقه‌ای، جانورشناس، زیست‌شناس حیات وحش

هنر و رسانه

کارگردان هنری، طراح صنایع، عکاس، مدیر روابط عمومی، متخصص روابط عمومی، خبرنگار، گزارشگر، یا تحلیل‌گر اخبار، نویسنده یا مولف

درمان و سلامت

مربی ورزشی یا فیزیولوژیست، دندان‌پزشک، فیزیولوژیست ورزشی، مدیر خدمات پزشکی یا بهداشتی، متخصص بهداشت و امنیت شغلی، چشم‌پزشک، داروساز، پزشک یا جراح

آموزش و پرورش

دبیر دروس تخصصی یا مهارتی، مدیر پایه‌های پس از دبیرستان، استاد دانشگاه، معلم کلاس‌های بزرگسالان یا بازآموزی

ورزش و سرگرمی

مربی یا مامور انتخاب ورزش‌کاران آینده، کارگردان یا آهنگساز موسیقی، تهیه‌کننده یا کارگردان

کامپیوتر و فناوری اطلاعات

مدیر سیستم‌های اطلاعاتی و کامپیوتر، معمار شبکه‌های کامپیوتری، متخصص تحقیق اطلاعات یا کامپیوتر، برنامه‌نویس کامپیوتر، تحلیل‌گر سیستم‌های کامپیوتری، مدیر پایگاه داده‌ها، تحلیل‌گر امنیت اطلاعات، سرپرست شبکه یا سیستم‌های کامپیوتری، توسعه‌دهنده نرم‌افزار، توسعه‌دهنده شبکه

ساخت و ساز

مدیر ساخت و ساز، بازرس ساخت‌وساز یا ساختمان، تکنسین برق، خلبان شرکت‌های خصوصی یا عمومی

نظم و قانون

افسر تادیبی، بازرس یا کارآگاه آتس‌سوزی، کارآگاه یا افسر پلیس، بازرس یا کارآگاه خصوصی، قاضی یا افسر رسیدگی، وکیل

مشاغلی که افراد ENTJ باید از آن‌ها دوری کند

باید توجه داشت که هر تیپ شخصیتی می‌تواند در هر شغلی موفق باشد؛ اما مشاغلی هستند که با استعدادهای ذاتی و سبک کار ترجیحی ENTJ، هماهنگی کامل دارند، در حالیکه بعضی شغل‌ها روش‌های فکری و رفتاری خاصی را می‌طلبند که بخشی از شخصیت فطری ENTJ نیستند. شغل‌هایی که باعث شوند ENTJ مجبور باشد خارج از ترجیحات ذاتی خود عمل کند، برای او پراسترس و طاقت‌فرسا خواهند بود و همچنین جذابیتی برای افراد دارای تیپ ENTJ که در جستجوی شغل است، نخواهند داشت.

بر اساس تحقیقات انجام‌شده بر روی جمعیت جهان، شغل‌های زیر محبوبیتی بین افراد دارای تیپ ENTJ ندارند.

 • پذیرش‌گر، دستیار پزشک، کمک معلم، میزبان رستوران، معلم پیش‌دبستانی
 • پرستار خصوصی در منزل، تکنسین سوابق پزشکی، دستیار دندان‌پزشک، پرستار، کارگر آماده‌سازی غذا
 • مراقب کودک، متخصص زیبایی، هنرمند کارهای دست‌ساز، مامور جمع‌آوری قبوض، کارمند وارد کردن اطلاعات
افراد دارای تیپ ENTJ در کارهای تیمی

افراد دارای تیپ ENTJ در کارهای تیمی

افراد دارای تیپ ENTJ در کارهای تیمی جزو اعضایی هستند که کنترل گروه را به دست می‌گیرند و معمولا می‌خواهند مسئولیت را به عهده بگیرند. آن‌ها متفکرانی استراتژیک هستند که با قدرت شهودی خود می‌توانند درک کنند که کارها باید چطور انجام شوند و نقش هرکس چیست. افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌معمولا تصویر ذهنی روشنی از آینده دارند و می‌توانند ببینند که چطور می‌شود سیستم‌ها را بهبود بخشید.

افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌ممکن است وقت زیادی برای توضیح دادن منظورشان به دیران نگذارند و اگرچه معمولا ایده‌های آن‌ها به اندازه کافی روشن و واضح است که دیگران را قانع کند، اما ممکن است در مقابل هم‌تیمی‌هایی که توانایی یا صلاحیت آن‌ها برای رهبری تیم را زیر سوال می‌برند، از قدرت درگیری خود استفاده کنند.

ENTJ‌ها افکاری عینی دارند و دوست دارند گزینه‌های مختلف را در نظر بگیرند و معمولا با ذهنی باز به نظرات هم‌تیمی-های خود گوش می‌دهند. آن‌ها معمولا مهارت خوبی برای ترکیب اطلاعات دارند و می‌توانند ایده‌های فراوان و مختلف را در یک برنامه عملی بگنجانند.

اگرچه ENTJ‌ها حاضر هستند که ایده‌های مختلف را بشنوند، اما در عین حال افراد قاطعی هستند و ممکن است وقتی بحثی به پایان رسیده است، وظیفه خود بدانند که باز هم به نظرات دیگران گوش بدهند. مسائل شخصی به ندرت توجه ENTJ‌ها را جلب می‌کنند و معمولا ممکن است به خاطر اشتیاق زیاد ENTJ‌ها به پایان دادن موضوعات، نادیده گرفته شوند. افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌دوست دارند برنامه‌ای سرنوشت‌ساز برای تغییر و تحول ایجاد کنند و قاطعانه به سمت عملی کردن آن برنامه حرکت کنند.

افراد دارای تیپ ENTJ در جایگاه رهبری

افراد دارای تیپ ENTJ در جایگاه رهبری، افرادی پیشرو در سازمان‌دهی و اجرای برنامه‌های طولانی‌مدت برای تغییر و تحول هستند. آن‌ها ترجیح می‌دهند که همه چیز تحت کنترل باشد و تا حد امکان مسئولیت و قدرت تصمیم‌گیری را به عهده می‌گیرند.

رهبران ENTJ در رابطه با ایده‌های مختلف، افرادی دموکراتیک هستند و گوش دادن به جوانب و نقطه‌نظرات جدید برای آن‌ها جذاب است؛ اما وقتی زمان تصمیم‌گیری برسد، بسیار قاطع و کنترل‌گر هستند. رهبران ENTJ وقتی تصمیم خود را گرفته باشند، تمام تمرکز خود را روی اقدام و عمل می‌گذارند و جایی برای اختلاف عقیده باقی نمی‌گذارند.

افراد دارای تیپ ENTJ بر برنامه‌ها و تصمیمات بلندمدت متمرکز هستند و خیلی سیستماتیک افراد تیم را به سوی هدف خود هدایت می‌کنند. آن‌ها از درگیری با مسائل سخت لذت می‌برند و دوست دارند افراد و منابع در دسترس را به طور استراتژیک سامان-دهی کنند تا به موقع و در زمان تعیین‌شده به اهداف برسند.

آن‌ها بر نتایج تمرکز می‌کنند و ممکن است خیلی انتقادگر و رک باشند؛ آن‌ها معمولا با کارکنانی که به دنبال رابطه رودررو و شخصی بیشتری هستند، به مشکل بر می‌خورند. افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌می-توانند تیم‌های جدی و هدفمندی که علاقه زیادی به همکاری داشته باشند را به خوبی هدایت و رهبری کنند.

آمار شغلی افراد دارای تیپ ENTJ

 • بیشتر از تیپ‌های دیگر احتمال دارد که حقوق‌های دریافتی بالایی داشته باشند.
 • بیشتر از تیپ‌های دیگر احتمال دارد که رهبری یک تیم بزرگ را به عهده بگیرند.
 • کمتر از تیپ‌های شخصیتی دیگر احتمال دارد که بیکار باشند.
 • کمتر از تیپ‌های شخصیتی دیگر احتمال دارد که بعد از فرزند دار شدن در منزل بمانند و خانه‌داری کنند.
 • در شغل‌های آزاد، بیشترین درآمد در مقایسه با تیپ‌های شخصیتی دیگر را دارند.
افراد دارای تیپ ENTJ و دیگر تیپ‌های شخصیتی

افراد دارای تیپ ENTJ و دیگر تیپ‌های شخصیتی

روحیات مشترک

افراد دارای تیپ‌های شخصیتی INTJ، ESTJ، ENTP و ENTJ در ارزش‌ها، علایق و روش کلی زندگی دارای بیشترین اشتراکات با ENTJ‌ها هستند. البته آن‌ها لزوما درباره همه چیز دارای اتفاق نظر نیستند و تضمینی وجود ندارد که در تمامی شرایط باهم کنار می‌آیند اما احتمالا براحتی باهم ارتباط برقرار می‌کنند و اشتراکات زیادی با یکدیگر دارند.

تفاوت‌های جذاب

افراد دارای تیپ‌های شخصیتی ISTJ، INTP، ENFP و ENFJ دارای شخصیت مشابهی مانند ENTJ‌ها هستند اما تفاوت‌های کلیدی با آن‌ها دارند که به جذابیت آن‌ها می‌افزاید. افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌آشنایی با این تیپ‌های شخصیتی را به خصوص جذاب و جالب می‌دانند. روابط بین ENTJ‌ها و این تیپ‌های شخصیتی باید دارای توازن مناسبی از اشتراکات و فرصت به چالش کشیدن یکدیگر باشد.

مکمل‌های بالقوه

اگرچه  ENTJ‌ها ممکن است در برخورد اول، نتوانند با تیپ‌های شخصیتی ISTP، INFJ، ESTP و ESFJ ارتباط بگیرند، اما پس از شناخت یکدیگر متوجه می‌شوند دارای اشتراکات مهمی هستند و در عین حال می‌توانند چیزهای جدید از همدیگر یاد بگیرند. اگرچه این تیپ‌های شخصیتی ممکن است در ابتدا ENTJ‌ها را جذب نکنند اما رابطه بین آن‌ها می‌تواند پتانسیل بالایی برای تکامل و یادگیری از یکدیگر داشته باشد.

تفاوت‌های چالش‌انگیز

افراد دارای تیپ‌های شخصیتی ISFP، ISFJ، INFP و ESFP دارای بیشترین اختلاف و تعارض شخصیتی با  ENTJ‌ها هستند، اما می‌توانند در ارتباط با ENTJ‌ها فرصت رشد و پیشرفت یکدیگر را فراهم کنند. از آنجا این تیپ‌های شخصیتی اساسا دارای ارزش‌ها و انگیزه‌هایی کاملا متفاوت با ENTJ‌ها هستند، ممکن ارتباط بین آن‌ها در ابتدا غیرممکن به‌نظر برسد؛ اما این تفاوت‌های اساسی سبب می‌‌شوند که نقاط قوت آن‌ها همان نقاط ضعف ENTJ‌ها باشند و به این ترتیب اگر این دو گروه بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، می‌توانند چیزهای بیشماری از یکدیگر یاد بگیرند.

افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ در ازدواج

افراد دارای تیپ ENTJ در ازدواج

افراد دارای تیپ ENTJ در روابط عاشقانه، یک شریک عاطفی کنترل‌کننده و سرسخت هستند. افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌توقعات بالایی از خود و شریک عاطفی‌شان دارند و به دنبال همسری هستند که حاضر باشد برای ساخت یک زندگی موفق در کنار آن‌ها، زمان و تلاش لازم را بگذارد.

افراد دارای تیپ ENTJ دوست دارند خانه و زندگی آن‌ها بسار ساختاریافته و منظم باشد و ممکن است این ساختار را به دیگران هم تحمیل کنند. آن‌ها دوست دارند خیلی واضح و روشن بدانند که کارها چطور باید پیش بروند و فکر می‌کنند دیگران نیز باید پیروی کنند.

افراد دارای تیپ ENTJ خیلی مشتاقانه و تحلیلی مسائل و مشکلات را حل می‌کنند و مستقیما با اختلافات و تعارضات روبرو می‌شوند. آن‌ها خیلی منطقی و به دور از احساسات، مسائل را طبقه‌بندی می‌کنند و با منطقی کاملا بی‌طرفانه جنبه‌های مختلف را می-سنجند. آن‌ها ممکن است احساسات شریک عاطفی خود را نادیده بگیرند، زیرا ترجیح می‌دهند با منطقی عینی و بی‌طرفانه به نتیجه برسند. آن‌ها ممکن است شنونده‌های خیلی صبوری نباشند زیرا تمام حواس‌شان معطوف به حل مسئله است.

افراد دارای تیپ ENTJ معمولا افراد جاه‌طلبی هستند و ممکن است زمان زیادی را در محل کار یا در جستجوی موفقیت شغلی بگذرانند. آن‌ها اغلب به همسری نیاز دارند که مستقل و حامی اهداف آن‌ها باشد. افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌برای شریکی ارزش قائل هستند که توانایی، هوش و اثرگذار بودن آن‌ها را تشویق و حمایت کند.

افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ در نقش والدین

افراد دارای تیپ ENTJ در نقش والدین

افراد دارای تیپ ENTJ جزو والدینی هستند که فرزندان و اهل خانه را کنترل می‌کنند. افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌توقعات و استانداردهای واضحی را تعیین می‌کنند و پیروی از این قوانین را دنبال می‌کنند. آن‌ها در تعیین قوانین بسیار جدی و پیگیر هستند و برای بد رفتاری، عواقب روشنی را در نظر می‌گیرند و معمولا فرزندان خود را مجبور به اطاعت می‌کنند.

افراد دارای تیپ ENTJ معمولا تمرکز بالایی بر شغل خود دارند، در نتیجه ممکن است زمان محدودی را در خانه و با خانواده بگذرانند؛ اما برایشان خیلی مهم است که مادر یا پدر توانا و اثرگذاری باشند. آن‌ها اغلب سعی می‌کنند زمانی که با فرزندان خود می‌گذارنند را به بهترین نحو استفاده کنند و به فرزندان خود ارزش‌ تلاش زیاد، سودمندی و دستاورد را القا کنند.

سبک ارتباطی افراد دارای تیپ ENTJ

افراد دارای تیپ ENTJ در روابط خود افرادی رک و کنترل‌کننده هستند، به خوبی می‌دانند که کارها چطور باید پیش بروند و معمولا نگاهی مسئولانه برای ساماندهی به افراد و پروژه‌ها دارند. روش فکری ENTJ‌ها، منظم و استراتژیک است. آن‌ها برنامه و دیدگاه خود را بیان می‌کنند تا بتوان آن را به روشی منطقی و هدفمند اجرایی کرد.

افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ ‌به سرعت عیب ایده‌ها و برنامه‌ها را پیدا می‌کنند و به راحتی آن را بیان می‌کنند. آن‌ها از تحلیل ایده‌ها لذت می‌برند اما در نهایت معطوف به عمل و اقدام هستند، آن‌ها دوست دارند تا اطلاعات در دسترس را ترکیب کنند، یک برنامه بلند مدت بریزند و سپس به سمت آن حرکت کنند.

پیام بگذارید