روش اجرای بادکش پشت، سینه، صورت، پا، دست، شکم، کلیه و تخمدان و درمان بیماری

بادکش درمانی و درمان بیمارهای مختلف با استفاده از بادکش و روش اجرای آن موضوع این مقاله از کابان مگ است . در ادامه به درمان بیماری‌هایی چون دیسک کمر، زانودرد، دردهای عضلانی و ناراحتی‌های تخمدان به وسیله بادکش می‌پردازیم.

روش بادکش انداختن

ابتدا برای اعمال هر بادکش در هر محلی باید، محل مورد نظر را با روغن‌های گرم، به خوبی ماساژ داده تا روغن جذب شود و پوست کمی چرب شود تا در حین بادکش گذاری، آسیب نبیند. پس از روغن مالی و ماساژ بادکش به روش گرم یا سرد اجرا می‌شود. در ادامه به درمان بیماری‌ها با استفاده از بادکش توجه کنید.

همچنین در مقاله دیگری از کابان مگ به «بادکش یا حجامت خشک چیست؟ فواید بادکش، نحوه انجام و عوارض» پرداخته شده است که اطلاعات زیادی درباره این رفتارهای سنتی ارائه می دهد.

بادکش درمانی وسیع شکم

این نوع بادکش درمانی وسیع شکم به منظور درمان تکمیلی چاقی در بلغمی‌ها و برطرف کردن چربی‌های زیر شکم مفید است. همچنین بادکش وسیع شکم نیز برای درمان تکمیلی یبوست طی هفت مرحله نیز به کار برده می‌شود.

از دیگر درمان‌هایی که با بادکش وسیع شکم انجام می‌شود می‌توان به درمان تکمیلی زخم معده، مثانه نوروژنیک، عفونت‌های تناسلی، کولیک‌های کلیوی و شکمی، دردهای مبهم شکمی و آپاندیسیت (در این مورد باید دقیقاً روی آپاندیس بادکش انداخته شود) اشاره کرد.

بادکش وسیع شکم

در بادکش وسیع شکم، لیوان را در تمام نقاط شکم بجز روی ناف می‌گذاریم و شخص حتماً در حالت خوابیده باشد و اگر بر روی ناف گذاشته شود باعث دردهای ماندگار و حتی فتق‌های نافی می‌شود.

این مورد از بادکش را در درمان تکمیلی چاقی موضعی استفاده می‌کنیم، اگر چاقی متراکم باشد بهتر جواب می‌دهد چون بادکش آن موضع باعث خون رسانی به آن قسمت می‌شود و در نتیجه باعث سوخت و ساز در آن نقطه می‌گردد (یک روز در میان تا ۶ ماه).

افراد چاق نوعاً بلغمی هستند پس ما باید از گرمی‌ها هم استفاده کنیم و بادکش تیروئید هم بکنیم (۷ تا ۱۴ مرحله) چون این افراد کم کاری تیروئید دارند و هم در کسانی که کوتاهی قد دارند از این بادکش استفاده می‌کنیم (تا زیر ۱۸ سال خوب جواب می‌دهد).

اما تیروئید را نباید بیش از اندازه تحریک کرد و یبوست اینها هم باید رفع شود و از روغن‌های موضعی هم استفاده می‌کنیم چون گرمای روغن باعث می‌شود که خون رسانی به آن موضع بیشتر شود؛ در درمان چاقی باید از کل سیستم شروع بکنیم نه فقط موضعی.

خواص بادکش وسیع شکم

بادکش وسیع شکم، روی کلّ نواحی شکم از زیر دنده‌ها تا بالای ناحیه تناسلی گذاشته می شود که می‌توان خواص و فواید زیر را برای بدن داشته باشد.

  • درمان تکمیلی چاقی در بلغمی‌ها(سرد مزاج‌ها): ۴۰ مرحله
  • درمان تکمیلی یبوست: ۴۰ مرحله
  • درمان تکمیلی زخم معده: ۴۰ مرحله
  • درمان تکمیلی عفونت‌های تناسلی: ۱۴ مرحله
  • درمان تکمیلی دیسمنوره (قاعدگی دردناک): ۱۴ مرحله

روش اجرای بادکش زانو

تکمیل درمان صدای زانو و آرتروز زانوی افراد با طبع بلغم (درد و ورم تر) با بادکش زانو انجام می‌شود. تنها نکته موجود این است که پیش از انجام بادکش، روغن مالی و ماساژ با روغن سیاه‌دانه و بادام تلخ انجام شود.

بادکش زانو

روش اجرای بادکش پیشانی

بادکش ناحیه پیشانی را می‌توان برای تکمیل درمان سردرد عصبی، سینوزیت حاد و مزمن (همراه با قطره نازیل یا اسانس نعناع یا بخور این دو)، کنترل کننده دردهای میگرنی نوع سرد همراه با مالیدن اسانس نعناع به پیشانی (در دردهای میگرنی نوع گرم، مالیدن اسانس نعناع تشدید کننده است)، استفاده کرد.

بادکش پیشانی

روش بادکش گونه

تکمیل درمان فلج عصب بلز (عصب صورت)، پلیپ بینی (همراه با بادکش هفت مرحله+قطره نازیل دو مرحله+حجامت عام یک مرحله)، مشکلات بینایی، عفونت‌های موضعی، سینوزیت و عفونت‌های دندان در بادکش گونه انجام می‌شود.

بادکش گونه

روش بادکش کشاله ران

برای تکمیل درمان نارسایی جنسی در هر دو جنس مذکر و مؤنث از بادکش کشاله ران بخش داخلی استفاده می‌شود.

بادکش کشاله ران

بادکش درمانی با بادکش وسیع کتف

از بادکش درمانی وسیع کتف در درمان آرتروز نوع سرد، قوز کتف به همراه روغن مالی با روغن بادام، سرماخوردگی، سردرد میگرنی، رفع خستگی شدید، درد دست‌ها و خواب رفتگی دست‌ها در سرد مزاج‌ها استفاده می‌شود.

علاوه بر این از این نوع بادکش به عنوان جایگزین حجامت عام در افراد با طبع سرد، در زمانی که حجامت عام ممکند نیست، مانند زمانی که خانم‌ها در دوران پریود هستند، بهره گرفته می‌شود.

بادکش وسیع کتف

روش اجرای بادکش لغزان کلیه

بادکش لغزان به طور کلی به منظور خارج کردن عفونت‌های موجود در مجاری کلیه و اداری استفاده می‌شود و برای حرکت دادن سنگ‌های کلیه کوچک‌تر از نیم میلی‌متر نیز کاربرد دارد. همچنین از آن در درمان بیماری‌های کلیوی نیز استفاده می‌شود.

بادکش لغزان کلیه

روش بادکش تیروئید

برای درمان پرکاری و کم کاری تیروئید از بادکش ناحیه تیروئید استفاده می‌شود. علاوه بر این از بادکش تیروئید به منظور تعدیل مزاج سرد به همراه روغن مالی، درمان بیماری‌های اعصاب، گلو، حنجره، لارنژیت (التهاب گلو)، صاف شدن صدای خواننده‌ها، انقباض غیر ارادی عضلات، تغییر صدای زیر به بم، درمان ندول‌های تیروئیدی، طوفان‌های تیروئیدی، تیروئیدیت (التهاب تیروئید)، کوتاهی قد، درمان چاقی ناشی از بلغم، احساس توده در گلو و گواتر ساده نیز بهره برده می‌شود. ناگفته نماند که این نوع بادکش باید توسط متخصص انجام شود.

بادکش تیروئید

بادکش پوبیس

به منظور تکمیل درمان پروستات، درمان فقدان اسپرم و کمبود آن، مشکلات ارولوژی، درمان واریکوسل، تکمیل درمان یبوست، تکمیل درمان نازایی، تکمیل درمان بی اختیاری ادراری، تنگی مجاری ادراری، درمان تکمیلی عفونت اداری و سوزش ادرار بدون علت، بادکش پوبیس بسیار کارآمد است.

بادکش پوبیس

درمان بیمارهای کلیه با بادکش درمانی

کلیه نیز از دیگر اعضای بدن است که در بادکش درمانی برای درمان برخی از انواع بیماری به سرغ آن میروند. برای تکمیل درمان بیماری کلیه، عفونت ادراری، تکمیل درمان فشار خون سیستمیک، کولیک کلیوی و دفع سنگ کلیه از بادکش کلیه استفاده می‌شود.

بادکش کلیه

بادکش رماتیسم

برای درمان بیماری‌های روماتیسمی، تسکین درد مفاصل و رفع التهاب از بادکش رماتیسم استفاده می‌شود. روش اجرای آن به این صورت است که از بالا به پایین و از چپ به راست لیوان گذاری و لیوان برداری انجام می‌شود در غیر این صورت درد در برخش نقاط باقی خواهد ماند.

به پیشنهاد ما بخوانید
بادکش رماتیسم

بادکش مسیر سیاتیک

تکمیل درمان سیاتالژی یا درد سیاتیک و مسکن موقت درد سیاتیک را می‌توان بادکش سیاتیک در نظر گرفت. جهت نتیجه گیری بهتر با روغن سیاه‌دانه یا بادام تلخ، مسیر سیاتیک روغن مالی شود.

بادکش مسیر سیاتیک

درمان بیمارهای زنان با بادکش تخمدان

درمان کیست تخمدان، تکمیل درمان دیسمنوره (قاعدگی با درد زیاد)، درمان بی نظمی قاعدگی، درمان برخی ناباروری‌ها و تکمیل درمان اختلالات هورمونی را می‌توان با بادکش تخمدان انجام داد.

بادکش موضعی برای گرفتگی عضلات

بادکش درمانی موضعی در درمان اسپاسم عضلانی، دفع بلغم شدید، تکمیل درمان شکستگی استخوان، خون رسانی موضعی برای ایجاد چاقی موضعی، تخلیه آکنه‌های عفونی و دمل‌های چرکین، استخراج جسم خارجی از نقطه خاصی در بدن، افزایش روند ترمیم زخم‌ها و سوختگی‌ها و کمک به درمان آرتروز موضعی بسیار مؤثر است.

بادکش موضعی

بادکش سینه برای افزایش حجم آن

از بادکش سینه به منظور تکمیل درمان بیماری آسم و تنگی نفس، تکمیل درمان کیست‌های پستانی و جهت حجیم مردن پستان‌ها بهره برده می‌شود.

بادکش زیر سینه برای درمان بیمارهای پستان

به منظور تکمیل درمان قاعدگی با خونریزی زیاد، توده‌ها و کیست‌های پستان، درمان التهاب پستان، حجیم کردن پستان و تکمیل درمان اپیستاکسی (خونریزی از بینی) از بادکش زیر سینه استفاده می‌شود.

بادکش لغزان یک ماساژ دلپذیر

بادکش لغزان برای تکمیل درمان فلج ناشی از سکته مغزی، ترک اعتیاد، اسپاسم عضلانی و انسداد عروق کاربرد دارد. این نوع بادکش درواقع یک رفتار تکمیلی در فیزیوتراپی است که برای افراد با غلظت خون بالا ضروری است و موجب نشاط بخشی به افراد می‌شود.

بادکش لغزان

درمان کم خونی با بادکش خون‌ساز

بادکش درمانی خون‌ساز به منظور تکمیل درمان کم خونی، پیشگیری از پوکی استخوان و درمان تکمیلی کوتاهی قد استفاده می‌شود.

بادکش خونساز

بادکش خورشیدی

از بادکش خورشیدی برای مقدمه حجامت سنگین در افراد با غلظت خون بالا استفاده می‌شود. علاوه بر این پیش از انجام حجامت افراد با پوست ضخیم از این بادکش بهره برده می‌شود. همچنین این سکته برای بیماران سکته قلبی پیش از حجامت ضروری است.

بادکش تیروئید

بادکش درمانی بیمارهای کبد

به منظور تکمیل درمان انواع هپاتیت، تنظیم آنزیم‌های کبدی، تکمیل درمان سرطان کبد و التهاب کیسه صفرا از بادکش کبد استفاده می‌شود.

بادکش کبد

بادکش قله و قاعده ریه

به منظور تکمیل درمان تنگی نفس، افزایش حجم ریه‌ها و ظرفیت حیاتی، تکمیل درمان آسم و تکمیل بیماری انسداد ریه از بادکش قله و قاعده ریه استفاده می‌شود.

بادکش قله و قاعده ریه

بادکش وسیع ریه برای درمان آسم شدید

از بادکش وسیع ریه برای تکمیل درمان آسم شدید، تکمیل درمان افرادی که شیمیایی شده‌اند، تکمیل درمان مسموم شدگان، تکمیل درمان آنفلوانزا و تکمیل درمان اختلالات گوارشی استفاده می‌شود.

بادکش وسیع ریه

درمان دیسک کمر با بادکش درمانی

تکمیل درمان دیسکوپاتی (دیسک کمر)، تکمیل درمان سیاتالژی (سیاتیک)، تقویت عضلات کمر، درمان درد کمر ناشی از اسپاسم و تقویت نیروی جنسی را با کمک بادکش دیسک انجام می‌شود.

اگر به دنبال یافتن مزاج خود هستید توصیه می شود به مقاله «با پرسش های سه گانه مزاج خود را به روش اصولی تشخیص دهیم» مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این افزایش دهید.

سخن آخر

یکی از روش‌های درمانی در طب سنتی را می‌توان بادکش درمانی یا حجامت خشک قلمداد کرد. بادکس در بخش های مختلف بدن از جمله صورت، دست، پا، پشت، کمر، شکم، دست و گردن انجام می شود. بادکش می‌تواند به درمان بسیاری از بیماری‌ها مؤثر باشد و نقش مکمل را برای درمان بیشتر بیماری‌ها دارد. از این روش درمانی معمولاً به جای حجامت برای افراد با مزاج سرد بهره گرفته می‌شود.

پیام بگذارید