پاسخ به سؤالات مرتبط با کرونا در کابان مگ، بخش اول

0

با توجه به شیوع بیماری کووید-۱۹ در جهان در ارتباط با چگونگی ابتلا به ویروس، تأثیر بیماری‌های زمینه‌ای در شدت آن، راه‌های درمان دارویی، بارداری در دوران کرونا، چگونگی رعایت فاصله اجتماعی، مکانیسم‌های حمله ویروس به بدن و بسیاری سؤالات دیگر در رابطه با کرونا را از زبان متخصصان آورده‌ایم. با کابان مگ همراه بمانید.

خطر ابتلا به ویروس کرونا برای مبتلایان به آسم

متخصصان آسم توصیه می‌کنند، کسانی که مبتلا به آسم هستند در زمان شیوع بیماری کووید-۱۹ اسپری تنفسی (اسپری که معمولاً قهوه‌ای رنگ است) را طبق دستور پزشک استفاده کنند، استفاده از این اسپری می‌تواند در صورت ابتلا به کرونا از حملات آسمی پیشگیری کند. بیماران مبتلا به آسم همچنین باید اسپری استنشاقی آبی رنگ خود را همیشه همراه خود داشته باشند تا در صورت بروز حمله آسمی از آن استفاده کنند. اگر حمله آسمی شدیدی داشته باشند ممکن است به کووید-۱۹ مبتلا شده باشند.

خطر ویروس کرونا برای افراد معلول که مشکل سلامتی ندارند، چقدر است؟

ویروس کرونا می‌تواند در سالخوردگان و افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای مانند افراد مبتلا به دیابت و مشکلات ریوی، بیماری حادتری ایجاد کند. در حال حاضر مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ویروس کرونا برای افراد معلول بدون مشکل سلامتی خطرناک‌تر است.

آیا بروز کووید-۱۹ در کسانی که پیش از این به سینه پهلو مبتلا شده‌اند، خفیف‌تر است؟

ابتلا به ویروس کرونا در موارد کمی ممکن است منجر سینه پهلو شود و این در صورتی است که فرد بیماری ریوی زمینه‌ای داشته باشد. ازآنجایی‌که کرونا یک ویروس جدید است و کسی نسبت به آن مصون نیست، نمی‌توان گفت کسانی که پیش از این به سینه پهلو مبتلا شده‌اند، اکنون در برابر ویروس کرونا مصون هستند.

خطرات کرونا برای زنان باردار و شیرده چقدر است؟ آیا نوزادان هم در خطر هستند؟

در حال حاضر اطلاعات کافی در خصوص تأثیرات کووید-۱۹ بر زنان باردار در دسترس نیست. دانشمندان در مرحله تحقیق هستند و مشخص نیست که آیا مادر مبتلا به ویروس کرونا می‌تواند در دوران بارداری یا هنگام زایمان آن را به فرزندش منتقل کند یا نه اما تا به امروز هیچ ردی از ویروس در مایع آمنیوتیک یا شیر مادر دیده نشده است. همچنین در مورد مادرانی که هنوز زایمان نکرده‌اند، فعلاً هیچ شواهدی در دسترس نیست که نشان دهد، این افراد بیشتر از بقیه در خطر قرار دارند؛ اما خانم‌های باردار به خاطر بروز تغییرات در سیستم ایمنی و بدنشان ممکن است دچار عفونت‌های تنفسی شدیدی شوند.

طبق تحقیقات گذشته هر پادتنی که در بدن مادر ساخته شود از طریق شیر به نوزاد منتقل می‌شود. اگر بدن یک مادر شیرده در حال ساخت پادتن برای مقابله با کووید-۱۹ باشد، این پادتن از طریق شیر منتقل خواهد شد. مادران شیرده باید مانند بقیه افراد به توصیه‌های بهداشتی در خصوص کرونا عمل کنند تا احتمال ابتلا در آن‌ها کمتر شود.

خطر ویروس کرونا در کودکان چقدر است؟

بنا به بر آمارهای چین و دیگر کشورها، به نظر می‌رسد که تأثیر ویروس کرونا بر کودکان در کل کمتر است و دلیل این امر ممکن است این باشد که بدن کودکان می‌تواند ویروس را خیلی راحت شکست دهد، شاید کودکان جزء مبتلایان بی علامت باشند، یا علائم بسیار خفیفی در حد سرماخوردگی نشان دهند؛ اما کودکانی که مشکلات زمینه‌ای مانند آسم دارند باید توصیه‌های بهداشتی را جدی بگیرند و همیشه رعایت کنند.

چرا گاهی افراد مبتلا به کرونا دچار سکته مغزی می‌شوند؟

سیستم عصبی بدن هم مانند سایر ارگان‌های بدن تحت تأثیر ویروس کرونا قرار می‌گیرد. ویروس کرونا به جدار داخلی سلول‌های عصبی حمله می‌کند و آن‌ها را تخریب می‌کند که می‌تواند موجب سکته مغزی شود. از طرف دیگر ویروس کرونا در بدن موجب لخته شدن خون می‌شود که اگر این لخته‌های خون در بافت اطراف مغز ایجاد شود نیز می‌تواند موجب سکته مغزی شود. سکته مغزی در اثر کرونا هم در افراد پیر و هم در افراد جوان دیده می‌شود که در جوانان نادر است. متأسفانه هیچ دارو و روش خاصی برای جلوگیری از سکته مغزی در بیماران مبتلا به کرونا وجود ندارد.

آیا از بیماران سکته مغزی تست کرونا گرفته می‌شود؟

در بیمارستان‌های مختلف پروتکل‌های مختلفی برای مقابله با ویروس کرونا در بیماران سکته مغزی اجرا می‌شود ولی به طور کلی اگر فردی با علائم سکته مغزی (بی‌حسی و ضعف در یک سمت بدن، سرگیجه و سردرد شدید و کج شدن اعضای صورت) به بیمارستان مراجعه کند و دلایل زمینه‌ای برای بروز سکته مغزی مانند فشارخون و کلسترول بالا وجود نداشته باشد، از فرد تست کرونا گرفته خواهد شد.

آیا کرونا به قلب هم آسیب میزند؟

بله متأسفانه کرونا به قلب هم صدماتی وارد می‌کند. در کالبد شکافی‌هایی که در اثر کرونا فوت شده‌اند، انجام شده است، ویروس کرونا در سلول‌های قلبی هم مشاهده شده است. از عوارض صدمات قلبی ویروس کرونا می‌توان به نارسایی قلبی، آریتمی قلب، گرفتگی عروق کرونری و آسیب مستقیم به سلول‌های قلبی اشاره کرد.

به طور کلی دانشمندان تصور می‌کنند ویروس کرونا به دو روش به قلب حمله می‌کنند. وجود گیرنده‌های ایس تو (ace 2) در ۸ درصد سلول‌های قلب است که اجازه ورود ویروس به سلول را می‌دهد. روش دوم تأثیر ویروس کرونا بر قلب، فعال کردن سیستم ایمنی است که می‌تواند تأثیرات مخربی روی سلول‌های قلب دارد. از سوی دیگر ویروس کرونا لخته‌های خون در عروق کرونری ایجاد می‌کند که باعث گرفتگی این عروق می‌شود.

چرا گاهی نشانه‌های ابتلا به کرونا علائم حاد گوارشی است؟

تا کنون در بیماران مبتلا به کرونا از بین کسانی که علائم ریوی داشته‌اند، ۲۰ تا ۳۰ درصد آنان نیز می‌توانند علائم گوارشی داشته باشند. این علائم شامل تهوع، استفراغ، اسهال و بی‌اشتهایی است. در کل نیز حدود ۲۰ تا ۱۵ درصد مبتلایان به کووید-۱۹ تنها با علائم گوارشی به بیمارستان مراجعه می‌کنند که برخی از آنان با پیشرفت بیماری در بدنشان، علائم ریوی را نیز بروز می‌دهند. اگر فردی علائم گوارشی پیدا کرد و تا ۴۸ ساعت بهبود پیدا نکرد، باید برای تست کرونا مراجعه کند.

عارضه پوستی انگشت کووید چیست؟

حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد افرادی که به کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند، ضایعات پوستی تحت عنوان انگشت کووید را مشاهده می‌کنند که معمولاً در انگشتان پا اتفاق میفتد. این عارضه با قرمزی، تورم، درد و خارش بروز می‌کند. این عوارض می‌تواند در افرادی که هیچ یک از اعلائم دیگر کرونا را نداشته‌اند نیز مشاهده شود. البته این علائم خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کند و دوره آن ۱۰ تا ۱۲ روز است و نیاز به مراجعه به بیمارستان و داروی خاصی ندارد.

چرا برخی کودکانی که مبتلا به کووید-۱۹ می‌شوند، علائمی شبیه بیماری نادر کاوازاکی دارند؟

بیماری کاوازاکی یک بیماری التهاب عروق در کودکان است و با عوارض پوستی، تب و بزرگ شدن غدد لنفاوی بروز می‌کند و ممکن است قلب را هم تحت تأثیر قرار دهد. این بیماری مسری نیست و تصور می‌شود به دنبال واکنش بدن نسبت به یک عفونت ویروسی ایجاد می‌شود. البته واکنش شدید بدن به ویروس کرونا در کودکان بسیار شبیه علائم بیماری کاوازاکی است ولی خوشبختانه این دو بیماری یکسان نیستند و بسیار نادر هستند.

آیا ضایعات ریوی ابتلا به کرونا پس از بهبودی نیز باقی می‌ماند؟

باقی ماندن ضایعات ریوی بیماری کرونا در بیمارانی که بهبود پیدا کرده‌اند، به شدت بیماری، طول مدت بیماری و بیماری‌های زمینه‌ای فرد دارد. به طور مثال اگر فردی که برای مدت طولانی سیگار استعمال می‌کرده و به همین دلیل ریه وی دچار برونشیت مزمن شده است و با ابتلا به کرونا به ذات ریه شدید نیز دچار می‌شود که طی آن دو هفته در بیمارستان بستری می‌شود، بیشتر احتمال دارد اثرات ریوی ماندگار در اثر ابتلا به کرونا داشته باشد و این احتمال در افراد با ریه سالم کمتر خواهد بود. در کل باید یادآوری شود که اولین مورد ابتلا به کووید-۱۹ شش ماه پیش دیده شده است و هنوز از اثرات دراز مدت این بیماری اطلاعات کمی در دسترس است.

تأثیرات بیماری کرونا در کدام ارگان‌های بدن وجود دارد؟

متأسفانه علاوه بر ریه و دستگاه تنفس، بیماری کووید-۱۹ می‌تواند تمام ارگان‌های بدن با شدت‌های کمتر و بیشتر را درگیر کند. ویروس از طریق دستگاه تنفس وارد جریان خون می‌شود و می‌تواند به تمام ارگان‌ها دسترسی داشته باشد و آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. در واقع این درگیری به این گونه است که بدن در هنگام ورود ویروس پروتئین‌هایی را تولید می‌کند که می‌تواند آسیب‌هایی را به ارگان‌های مختلف بدن وارد کند.

ویروس کرونا چه تأثیری در کبد و کلیه دارد؟

به طور کلی ممکن است آنزیم‌های کبدی در بیماری کووید-۱۹ بالا روند و علائم مشابه هپاتیت یا التهاب شدید کبد را بروز دهند. حدود ۳ تا ۳۵ درصد بیماران درگیر با کووید-۱۹ به نارسایی کلیه مبتلا می‌شوند که ۱۵ درصد از آن‌ها باید دیالیز شوند و ۹۷ درصد افرادی که دیالیز می‌شوند باید تنفس مصنوعی و لوله گذاری برای آن‌ها انجام شود.

مکانیسمی که ویروس کرونا بر کلیه‌ها تأثیر می‌گذارد متفاوت است. گاهی افت فشار خون و عدم رسیدن خون کافی به کلیه‌ها این اثرات را ایجاد می‌کند، تأثیر مستقیم ویروس روی کلیه‌ها و اثر غیر مستقیم ویروس کرونا از طریق فعال شدن سیستم ایمنی نیز از دیگر مکانیسم‌ها هستند.

از دست دادن حس بویایی و چشایی از علائم نادر کرونا

آنوسمی به بیماری گفته می‌شود که در آن بیماران حس بویایی خود را از دست می‌دهند. این بیماری دلایل مختلفی دارد و یکی از دلایل آن عفونت‌های تنفسی است. در صورتی که از دست دادن حس بویایی در اثر گرفتگی بینی و ضربه سر نباشد و به صورت ناگهانی اتفاق بیفتد، می‌تواند یک عامل پیش‌بینی کرونا باشد.

در صورت مشاهده از دست دادن حس بویایی در خود تا هفت روز خود را قرنطینه کنید اگر این علامت با تب و سرفه ادامه پیدا کرد لازم است تا یک ماه قرنطینه ادامه پیدا کند. برگشت حس بویایی از ۷ تا ۱۴ روز است و گاهی بهبودی کامل می‌تواند تا ۱۸ ماه نیز طول بکشد.

در حال حاضر دانشمندان معتقدند در شرایط حاضر از دست دادن حس بویایی به احتمال ۹۵ درصد به دلیل وارد شدن ویروس کرونا به بدن افراد اتفاق میفتد. از طرفی نیز تب که گفته می‌شود علامت شایع کرونا است تنها در ۴۰ درصد بیماران مشاهده می‌شود و ممکن است علامت بسیاری از دیگر بیماری‌ها نیز باشد. همچنین علامت سرفه خشک نیز ۵۰ تا ۶۰ درصد افراد مبتلا به کرونا را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

چه گروه خونی بیشتر مستعد ابتلا به کووید-۱۹ است؟

به طور کلی با اطلاعات به دست آمده از ۲۱۷۳ بیمار از شهرهای شنژن و ووهان چین، دانشمندان دریافتند افراد با گروه خونی آ (A) احتمال بیشتری برای بستری شدن در بیمارستان را دارند که در این بین این احتمال برای افراد با گروه خونی او (O) کمتری است.

در جمعیت محلی، ۳۲ درصد گروه خونی آ داشتند، در حالی که ۳۸ درصد بیماران بیمارستان دارای این گروه خونی بودند. در مقابل ۳۴ درصد از ساکنان محل گروه خونی او داشتند ولی ۲۶ درصد بیماران بیمارستان دارای این گروه خونی بودند. نگفته نماند که این تحقیق منطقه کوچکی را تحت پوشش قرار می‌دهد و ممکن است اطلاعات نادرستی به ما دهد.

آیا سیگاری‌ها با خطر بیشتری در برابر کرونا مواجه هستند؟

سیگار کشیدن به دو دلیل می‌تواند احتمال ابتلا به کووید-۱۹ را افزایش دهد. اول به دلیل تماس دست با لب‌ها در طی سیگار کشیدن زیاد می‌شود و می‌تواند آلودگی دست‌ها را به دهان منتقل کند. از سوی دیگر نیز ریه افراد سیگاری ممکن است بیمار باشد و التهاب در اثر ورود ویروس کرونا به آن، می‌تواند باعث بدتر شدن بیماری شود. این خطرات در افرادی که قلیان می‌کشند هم وجود دارد.