ویروس کرونا چیست و راه‌های مقابله و پیشگیری آن کدام است؟

به تازگی خبرهای زیادی در رابطه با ویروس مرگباری که شهر ووهان چین شیوع پیدا کرده، شنیده می‌شود؛ اما این ویروس چیست و چگونه می‌توان با آن مقابله کرد؟ این ویروس چگونه انتقال پیدا می‌کند؟ چه کسانی در خطر مرگ در صورت ابتلا به آن هستند؟ این ویروس چگونه به انسان منتقل شده است؟ در این مقاله به تمامی پرسش‌های مطرح شده در این خصوص پاسخ داده خواهد شد. لازم به ذکر است که تمامی مطالب ذکر شده در این مقاله از مقالات معتبر علمی استخراج شده است و در صورت هر گونه به روزرسانی در وضعیت فعلی ویروس کرونا، مقاله حاضر نیز به روز خواهد شد. در ادامه با کابان مگ همراه باشید.

ویروس کرونا چیست؟

کرونا (Coronaviruses) ویروسی است که به دلیل شباهت ظاهری با تاج‌های خورشیدی «کرونا» نام گذاری شده است. این ویروس برای اولین بار در دهه ۱۹۶۰ کشف شد که به مجاری تنفسی حمله می‌کرد و علائمی شبیه سرماخوردگی ایجاد می‌کرد (منبع). طبق تحقیقاتی که به تازگی انجام شده است، هفت نوع ویروس کرونا وجود دارد که توانایی آلوده کردن انسان را دارد که به احتمال زیاد در خفاش‌ها رشد و تغییر شکل پیدا کرده است (منبع).

ویروس کرونا

ویروس کرونا چگونه به انسان منتقل شده است؟

این ویروس نوع جدیدی از ویروس کرونا است که تا به حال دانشمندان با آن روبرو نشده بودند و پیدا کردن منشأ آن برای آن‌ها کمی سردرگم کننده بوده است. با این حال اولین کسانی که در ووهان چین به این ویروس مبتلا شده‌اند، در یک بازار که گوشت تازه حیوانات به فروش می‌رسد، خرید یا کار می‌کردند.

در چند روز گذشته دانشمندان عنوان کردند که مار می‌تواند منشأ احتمالی ویروس کرونا باشد ولی تحقیقات تازه نشان می‌دهد که ویروس کرونا از خفاش به انسان منتقل شده است (منبع). اگرچه مار نیز در این مقوله نمی‌تواند بی تقصیر باشد ولی انتقال بیماری از خفاش به انسان سابقه دار است. در سال ۲۰۰۲ میلادی نیز ویروس سارس از خفاش به انسان منتقل شد و مرگ تقریباً ۸۰۰ نفر را سبب شد (منبع). البته انتقال بیماری از حیوانات به انسان مانند آنفولانزای مرغی، آنفولانزای خوکی، جنون گاوی، ابولا و بسیاری موارد دیگر سابقه طولانی دارد.

در جدیدترین تحقیقات درباره ویروس کرونا، گفته شده است که این ویروس از مورچه خوار زره دار به انسان منتقل شده است. در چین از گوشت مورچه خوار زره دار استفاده های غذایی میشود و از پولک های آن نیز برای ساخت زره استفاده می شود. علاوه بر این از این جاندار در طب سنتی چین استفاده های زیادی میشود.

شیوع ویروس کرونا چقدر است؟

با توجه به گزارش‌هایی که در مجله پزشکی نیوانگلند به چاپ رسیده است. ویروس کرونا تا کنون به اندازه سارس و مرس شایع نشده است و به همین دلیل هم سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که خطر ویروس کرونا در مرحله «همه‌گیر جهانی» نیست (منبع).

با توجه به تحقیقات جدیدی که در ووهان چین انجام شده است. شیوع این بیماری در حد متوسط است. به طوری که تا به حال به طور میانگین از هر ۱۰۰ نفر مبتلا به ویروس کرونا، ۱ نفر جان خود را از دست داده است.

علائم ابتلا به ویروس کرونا چیست؟

علائم ویروس کرونا دقیقاً مشابه سرماخوردگی است. ویروس کرونا بیشتر به سینوس‌ها، بینی، شش‌ها و به طور کلی مجاری تنفسی حمله می‌کند. سخت شدن تنفس در بیماران مبتلا به ویروس کرونا از جمله علائم اولیه است ولی بسیار سخت تر از سرماخوردگی و آنفولانزا است. در شرایط عادی افرادی که سرما می‌خورند یا به آنفولانزا مبتلا می‌شوند، ندرتاً بدحال شده و به بیمارستان مراجعه می‌کنند ولی وقتی به ویروس کرونا مبتلا شود از شدت بیماری مجبور به مراجعه به بیمارستان می‌شود.

به طور کلی علائم ابتلا به ویروس کرونا شامل تب و سرفه خشک و پس از یک هفته تنگی نفس، سردرد، درد عضلانی و در موارد نادر ذات الریه و سارس (severe acute respiratory syndrome)، نارسایی کلیه و در نهایت مرگ است. علائم عموماً پس از دو روز بروز می‌کنند و گاهی نیز در برخی افراد سرعت ابتلا به ویروس و بروز علائم بسیار بالاتر بوده است.

ویروس کرونا

راه های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

اگر کسی در بین اعضای خانواده، اطرافیان به کرونا مبتلا نیست و اگر به تازگی به کسی که از چین و قم بازگشته است، ملاقات نداشته‌اید. جای نگرانی نیست. ولی به هر حال احتیاط شرط عقل است.

عدم تماس دست با صورت در خارج از منزل

سعی کنید در محافل عمومی و در هنگام تردد در سطح شهر و تماس با انواع افراد و اشیاء آلوده به دهان، بینی و چشم خو دست نزنید (هر فرد به طور میانگین بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ بار در روز به صورت خود دست می زند)، زیرا این راه سریع‌ترین راه ورود این ویروس و پاتوژن‌های آن به بدن است. از آنجایی که این ویروس در خارج از بدن برای مدت طولانی توانایی زندگی دارد.

شست و شوی مرتب دست ها در روز

استفاده از ماسک برای کسانی که مبتلا به ویروس کرونا هستند بسیار کمک کننده است و باعث می شود تا دیگر افراد آلوده نشوند، زیرا از پخش شدن ویروس از طریق تنفس، عطسه و سرفه جلوگیری می کند. استفاده از ماسک برای پیشگیری از ابتلا به ویروس نمی تواند راه مناسبی باشد، بهتر است با شستن مرتب دست ها با آب و صابون؛ یا استفاده از ژل ضدعفونی کننده پایه الکلی راه حل پیشگیرانه است.

طرز صحیح شستن دست ها

چگونگی شست و شوی مناسب دست ها

بهتر است با استفاده از آب گرم و صابون مایع ابتدا کف دست ها، لای انگشتان، زیرناخن ها، انگشت شصت و پشت دست شسته شود. اگر در جایی هستید که دسترسی به آب و صابون ندارید از ژل ضدعفونی کننده پایه الکل استفاده کنید و سعی کنید به صورت خود کمتر دست بزنید.

از افرادی که مشکوک هستند دوری کنید

اگر مشاهده کردید فردی سرفه یا عطسه می کند و علائم سرماخورگی دارد از او دوری کنید. سعی کنید در هنگام عطسه و سرفه با دستمال جلوی بینی و دهان خود را بگیرید و اگر دستمال ندارید، با استفاده از آرنج خود، جلوی گسترش مایعات خارج شده از دهان و بینی را بگیرید.

در صورت ابتلا به ویروس چه کسانی در خطر مرگ قرار دارند؟

به طور کلی در افراد مسن نسبت به جوانان خطرات ناشی از ویروس بیشتر است. کسانی که به دچار نوعی بیماری قلبی یا تنفسی هستند نیز در گروه‌های پر خطر قرار دارند.

کسانی که بیماری زمینه ای تنفسی دارند، کسانی که سیستم ایمنی بدن آن ها ضعیف است و کسانی که کهولت سن دارند و افراد کم سن و سال نسبت بقیه افراد بیشتر در معرض خطر هستند.

ویروس کرونا

آیا واکسنی برای این بیماری وجود دارد؟

بسیاری از شرکت‌های دارویی و دانشمندان در سراسر دنیا در حال تحقیق بر روی این ویروس هستند و از آماده شدن واکسن آن تا شش ماه آینده خبر داده‌اند. پیچیدگی این ویروس و تغییر شکل آن باعث سخت‌تر شدن، فرایند تولید واکسن آن شده است.

سخن آخر

در ۳۰ بهمن سال ۱۳۹۸ از سوی وزارت بهداشت اعلام شد که دو مورد مرگ در اثر ابتلا به ویروس کرونا، در شهر قم مشاهده شده است. در حال حاضر در نقاط مختلف جهان تحقیقات برای یافتن داوری کنترل کننده این ویروس و واکسن آن ادامه دارد.