ست رنگ آبی کلاسیک، رنگ سال را با چه رنگ‌هایی می‌توان جور کرد؟

پیش از سال نوی میلادی هر ساله موسسه پنتون به انتخاب یک رنگ به عنوان رنگ سال جدید می‌پردازد. این انتخاب می‌تواند دلایل سیاسی، اجتماعی و زیست محیطی داشته باشد. در هرصورت رنگ سال ۲۰۲۰ با نام آبی کلاسیک یا آبی درباری معرفی شد. پس از مشخص شدن رنگ سال بسیاری در پی تغییر دکوراسیون داخلی خانه با استفاده از این رنگ هستند یا به دنبال پارچه‌هایی با این رنگ هستند تا از آن لباس مورد نظرشان را تهیه کنند. در این مطلب به بررسی رنگ هایی که با آبی ست میشوند خواهیم پرداخت.

چه رنگی را میشود با آبی ست کرد؟

با این همه ولی آیا استفاده از یک رنگ به صورت تک رنگ برای لباس یا دکوراسیون داخلی مناسب است؟ بسیاری به این پرسش جواب منفی می‌دهند و به دنبال رنگ‌هایی هستند که می‌توانند با رنگ اصلی جور کنند. در این مقاله به معرفی رنگ‌های ست رنگ آبی کلاسیک که برای لباس و مبلمان مناسب هستند می‌پردازیم. در ادامه با کابان مگ همراه باشید.

ست کردن رنگ‌ها

به طور کلی برای ست کردن رنگ‌ها در کنار هم لازم است اصولی را دنبال کنید. در این راه نمی‌توانید هر رنگی را در کنار هر رنگی قرار دهید. برای ست کردن رنگ‌ها در کنار  هم باید به سرد بودن، گرم بودن و خنثی بودن آن‌ها توجه کرد. بیشتر رنگ‌ها را می‌توان در کنار هم به کار برد ولی باید به این نکته دقت شود که همیشه از یک رنگ به عنوان رنگ اصلی و یک رنگ به عنوان رنگ فرعی استفاده شود. رنگ اصلی بیشتر به چشم می‌خورد و رنگ فرعی در کنار رنگ اصلی نقش مکمل را دارد. معمولا برای ست کردن رنگ‌ها از طبیعت، حیوانات و منظره‌ها استفاده می‌شود.

ست رنگ آبی کلاسیک با سبز

ممکن است کمی ناهنجار به نظر برسد ولی رنگ آبی در کنار رنگ سبز بسیار مناسب است و در طبیعت به وفور دیده می‌شود. زمینه جنگل و آسمان، زمینه دریا و جلبک‌های سبز، زمینه درختان و دریا یا آسمان همگی به اعتبار این ترکیب رنگ می‌افزاید. چه رنگ آبی را رنگ اصلی در نظر بگیرید و چه آن را برای رنگ فرعی انتخاب کنید، مطمئن باشید ترکیب فوق العاده‌ای خواهید داشت.

ترکیب رنگ آبی و سبز در چیدمان داخلی منزل یا در طراحی لباس غوغا می‌کند. اگر مایل هستید از رنگ آبی به عنوان رنگ اصلی برای دکوراسیون داخلی خانه بهره‌مند شوید، توصیه می‌کنم رنگ دیوارها یا مبل‌های بزرگ را آبی انتخاب کنید و رنگ سبز را به اکسسوری‌ها مانند کوسن، پرده، گلدان گل اختصاص دهید لازم به ذکر است که رنگ سبز گیاهان آپارتمانی نیز خود از سبزهای زیبا به شمار می‌آید.

اگر از ترکیب رنگ آبی و سبز برای طراحی لباس استفاده می‌کنید و می‌خواهید رنگ آبی را رنگ اصلی قرار دهید پیشنهاد می‌کنم لباس‌های بالاتنه یا پایین تنه را به آبی اختصاص دهید و از کیف و کف سبز استفاده کنید و یا لباس بلند زنانه به رنگ آبی و کفش‌های سبز را امتحان کنید. استفاده از زیورآلات سبز مانند سنگ یشم هم خالی از لطف نیست.

ست کردن رنگ آبی کلاسیک با زرد

ترکیب رنگ زرد یا طلایی با آبی کلاسیک تقریبا اولین ترکیب رنگی است که به ذهن اکثر افراد خطور می‌کند پس اگر بدیهی نیست که با انتخاب رنگ آبی به عنوان رنگ سال این ترکیب رنگ را در اطراف خود بیشتر ببینید. رنگ زرد برخلاف رنگ سبز جذبه و کشش بیشتری دارد و بهتر است از آن به رنگ فرعی استفاده شود تا رنگ اصلی. ترکیب رنگ آبی و زرد تجلی بخش یگانه فانوس در دل آسمان آبی است.

اگر از ترکیب رنگ زرد یا طلایی و آبی در دکوراسیون داخلی بهره می‌برید، بهتر است از رنگ زرد برای اکسسوری‌های کوچک مانند کوسن، رومیزی، گلدان، ظروف و … استفاده کنید و بیشترین فضا را با تناژ آبی پرکنید در این راه از رنگ سوم هم می‌توانید استفاده کنید. نارنجی یا قرمز برای رنگ سوم به نظر مناسب هستند.

اگر برای طراحی لباس از ترکیب رنگ های و زرد استفاده می‌کنید بهتر است از لباس‌های آبی یکسره و زیورآلات طلایی، کمربند، ساعت، سنجاق سینه و … برای رنگ فرعی استفاه کنید و از زیبایی منحصر به فرد به وجو آمده لذت ببرید.

ست کردن آبی کلاسیک با قرمز و سرخابی

ممکن است ترکیب قرمر و آبی را که در ایران گویی دو رنگ در تضاد با هم هستند، نامناسب قلمداد کنید ولی مظهر آبی و قرمز دنیا تیم فوتبال بارسلونا خلاف این را به رخ می‌کشد. ترکیب آبی و قرمز جزء ترکیبات زیبایی طبیعی هستند و معروف‌ترین آن‌ها در طبیعت را می‌توان غروب آفتاب در نظر گرفت، اگرچه این رنگ در بسیاری از منظره‌های طبیعی نیز به چشم می‌خورد.

اگر قصد استفاده از ترکیب رنگ قرمز و آبی را برای دکوراسیون داخلی خود دارید. می‌توانید از این دو رنگ به میزان برابر استفاده کنید با استفاده بیشتر از قرمز به شور و حرارت فضا اضافه می‌کنید و با استفاده بیشتر از آبی به آرامش و صلح فضا اضافه می‌کنید. به عنوان یک ایرانی رنگ قرمز را برای فرش‌ها بسیار مناسب می‌دانم، زیرا رنگ قرمز با فرش‌های جاودانه ایرانی گره خورده است و پیوند این دو ناگسستنی است.

اگر قصد استفاده از ترکیب رنگ قرمز و آبی را برای طراحی لباس دارید. از همین ابتدا لازم است یادآور شوم که کفش‌های قرمز یکی از رازهای شیک پوشی در هنگام استفاده از رنگ قرمز در طراحی لباس است. زیورآلات زیبایی نظیر عقیق سرخ و مرجان نیز می‌تواند در این راه به کمک شما بیاید.