خصوصیات افراد صفراوی چیست؟ نقاط قوت و ضعف آن‌ها در روانشناسی

خصوصیات افراد صفراوی چیست؟ نقاط قوت و ضعف آن‌ها در روانشناسی

آشنایی با خصوصیات افرادی صفراوی و نقاط قوت و ضعف آن‌ها در روانشناسی

در علم روانشناسی نظریه‌های مختلفی در خصوص تیپ‌های شخصیتی مطرح شده است. یکی از قدیمی‌ترین این نظریه‌ها به ارزیابی خصوصیات افراد بر اساس طبع و مزاج آن‌ها مربوط می‌شود. صفراوی، دموی، بلغمی و سوداوی از جمله این طبع‌ها هستند. طبع صفراوی یا گرم و خشک در این نوشتار مورد بحث است. افراد داری مزاج صفراوی یا گرم و خشک ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری خاصی دارند که آن را از دیگران شاخص می‌کند. در این مقاله قصد داریم که به بررسی خصوصیات افراد صفراوی بر اساس علم روانشناسی بپردازیم.

معنی و مفهوم طبع صفراوی

بر اساس طب سنتی ایرانی-اسلامی و یونان در بدن چهار مایع به چهار رنگ مختلف وجود دارد که هر یک مسئول یکی از طبع‌های بدن هستند. وقتی که شما دارای طبع صفراوی هستید به این معنی است که مایع زرد رنگ یا همان صفرا در بدن شما بر سایر مایعات یعنی بلغم، دم و سودا غلبه دارد. بر اساس طب سنتی این مایع زرد رنگ یا صفرا بر روانشناسی و طبع شما تاثیر مستقیمی دارد.

داشتن شخصیت صفراوی به چه معناست؟

افراد دارای طبع صفراوی یا همان گرم و خشک به لحاظ هورمونی دارای مقادیر بالاتری از تستسترون در بدن خود هستند. باور عموم بر این است که هورمون تستسترون عمدتاً در مردها وجود دارد اما این در حالی است که این هورمون حضور فعال و مؤثری در زنان نیز دارد. بیشتر افرادی که دارای تیپ شخصیتی صفراوی هستند اغلب افرادی فعال، زیر و زرنگ، با اراده قوی و بی‌تاب هستند. در ادامه بیشتر در خصوص خصوصیات تیپ شخصیتی صفراوی بحث خواهیم کرد.

صفراوی‌ها درون گرا هستند یا برونگرا؟

بر اساس علم روانشناسی افراد دارای طبع صفراوی اغلب برونگرا هستند اما شرایط خاصی درونگرا بودن این افراد نیز مشاهده شده است. بر اساس آزمون شخصیتی مایرز-بریگز غالب‌ترین نوع شخصیت درونگرایی که فرد صفراوی از آن برخوردار است، درون گرایی (I)، شهودی (N)، منطقی (T) و قضاوت (J) است که به اختصار به آن INTJ می‌گویند.

افراد صفراوی مستقل هستند یا وابسته؟

افراد گرم و خشک اغلب شخصیت مستقلی را از خود نشان می‌دهند. این گونه از افراد متمایل به این هستند که کارهای خود یا وظایفی که به آن داده می‌شود را به تنهایی پیش ببرند و یا اگر هم به صورت تیمی کار کنند خواهان کار مستقل از دیگر اعضای تیم خواهند بود. مستقل بودن از خصوصیات شاخص افراد صفراوی است. این افراد در خصوص تصمیماتی که می‌گیرند اعتماد کامل را دارند و در خصوص تصمیمات خود رفتاری عمل گرایانه دارند. از طرفی هم در مواقع حساس که نیاز به اقداماتی سریع و حساس خواهد بود به خود شک و تردید راه نخواهند داد.

صفراوی‌ها فعال هستند یا منفعل؟

صفراوی‌ها همچنین افرادی فعال هستند که از تناسب کامل جسمی و ذهنی برخوردار هستند. از خصوصیات صفراوی‌ها علاقه و تمایل آن‌ها به ورزش و ورزشکار شدن است و از همین رو بسیاری از صفراوی‌ها ورزش را به عنوان زندگی حرفه‌ای خود انتخاب می‌کنند. افراد صفراوی می‌خواهند مسئول و کاپیتان تیم باشند. اغلب رفتاری تهاجمی برای به دست آوردن و رسیدن به اهدافشان از خود نشان می‌دهند و در حفظ آن خواهند کوشید. افراد صفراوی تحت فشارهای بالا دچار هیچ‌گونه ترس و اضطرابی نمی‌شوند. این موضوع در برخی از شرایط تصویری نامهربانانه و خشن را از آن‌ها نشان می‌دهد.

صفراوی‌ها فعال هستند یا منفعل؟

نقاط قوت افراد صفراوی

بر اساس خصوصیات رفتاری و اخلاقی که صفراوی‌ها از آن‌ها برخوردار هستند این افراد داری یک سری نقاط قوت هستند که در زیر به مهم‌ترین آن‌ها اشاره شده است.

خوش‌بین بودن از خصوصیات افراد صفراوی است

داشتن دید خوش‌بینانه به بسیاری از موضوعات و مسائل از خصوصیات بارز افراد صفراوی است. افراد صفراوی در مواجه با موضوعات مختلف تمایل به در نظر گرفتن تصویری کامل از موضوع را دارند. آن‌ها روی اهداف خود متمرکز می‌شوند تا در هر زمان ممکن نتایج مثبت ایجاد کنند. هنگامی که انرژی‌های منفی و ناخواسته در کمین آن‌ها است، صفراوی‌ها تمایل دارند تا به واسطه رویکرد هدفگرایه خود دیدگاهی کاملاً خوش‌بینانه نسبت به موضوعات داشته باشند.

افراد صفراوی رهبر به دنیا می‌آیند

افراد دارای طبع و مزاج صفراوی از همان ابتدا خلق و خوی یک رهبر را از خود به تصویر می‌کشند. تمایل آن‌ها به فعال بودن از خصوصیات بارز افراد صفراوی است. این ویژگی به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به طور اصولی با دیگران درگیر شوند و تعامل داشته باشند. افراد دارای طبع صفراوی مایل به ایجاد تغییراتی هستند که شرایط پیش آمده خواستار ایجاد آن‌ها است و زمان مناسب برای آموختن آن به دیگران را می‌دانند. آن‌ها از واگذار کردن وظایف خود به دیگران اغلب واهمه‌ای ندارند. از طرفی هم از آموزش مهارت‌های خاصی به دیگران در خصوص رسیدن به موفقیت آن‌ها هیچ چیزی دریغ نمی‌کنند.

قاطع بودن از خصوصیات طبع صفراوی است

قطعیت در تصمیمات از خصوصیات شاخص افراد صفراوی است. افراد دارای این تیپ شخصیت تمایل به انتخاب‌هایی در کمترین زمان ممکن دارند. اکثر تصمیمات صفراوی‌ها به درست بودن میل می‌کند. در مواقعی که انتخاب نادرست انجام می‌دهند، برای درست کردن آن تصمیم در سریع‌ترین زمان ممکن دست به اقداماتی خواهند زد. اگر احساس کنند که دیگران نیز مرتکب انتخاب اشتباهاتی شده‌اند به آن‌ها در حل مشکل کمک خواهند کرد.

اراده قوی افراد دارای مزاج صفراوی می‌تواند در بعضی مواقع بخصوص در موقعیت‌های اجتماعی برای دیگران ناراحت کننده باشد زیرا آن‌ها به قوانین درگیری و مشارکت چندان اهمیت نمی‌دهند. به عبارتی اگر چیزی یا موضوعی نیاز به درست شدن داشته باشد، آن‌ها در خصوص آن دست به اقدام خواهند برد.

قاطع بودن از خصوصیات طبع صفراوی است

افراد صفراوی سرشار از انگیزه هستند

شخصیت افراد صفراوی به طور مداوم اهداف را برای خود تعیین می‌کنند. صفراوی‌ها اعضای تیم‌های خود را به همکاری با یکدیگر تشویق می‌کنند. این ویژگی در داخل خانه و خانواده نیز در آن‌ها نمایان می‌شود. این موضوع باعث می‌شود افراد صفراوی بسیار قابل اعتماد باشند و در مواقعی که لازم است می‌توانند دیگران را به سمت نتیجه گیری مثبت هدایت کنند. ماهیت مستقل صفراوی‌ها به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در زمان‌هایی که کلی دوست دارند یا فقط تعداد معدودی از دوستان خود در ارتباط هستند به سمت و سوی موفقیت در حرکت باشند.

نقاط ضعف افراد صفراوی

علاوه بر نقاط قوتی که در بالا افراد دارای طبع صفراوی که در بالا به اصلی‌ترین آن‌ها اشاره شد این گونه از افراد بر اساس خصوصیات خود از یک سریع نقطه ضعف عمده برخوردار هستند که در زیر به چند مورد اصلی اشاره شده است.

صفراوی‌ها علاقه چندانی به جزئیات ندارند

غافل بودن از جزئیات از خصوصیات نه چندان خوب افراد صفراوی است. افراد با این نوع شخصیت تمایل دارند فقط روی یک تصویر بزرگ تمرکز کنند. صفراوی‌ها می‌خواهند برای حفظ حرکت در پیشبرد هدفی که دارند سریع تصمیم‌گیری کنند. به دلیل همین عجله، بعضی اوقات آن‌ها از جزییات لازم برای دستیابی به اهداف فردی غافل شوند. این عجله و تصمیم گری سریع از دیگر خصوصیات افراد گرم و خشک است و منجر به اشتباهاتی می‌شود که می‌تواند بر کیفیت کاری که انجام می‌دهند تأثیر منفی بگذارد.

صفراوی‌ها روش بازی با دیگران را خوب می‌دانند

شخصیت‌های صفراوی در بازی با دیگران بسیار خوب هستند. صفراوی‌ها افرادی را که به دید آن‌ها دچار اشتباه شده‌اند را تحت فشار و محدودیت‌هایی قرار می‌دهند و بعد از این مرحله با ایجاد شرایطی کاملاً احساسی تمامی سرزنش را به سمت فردی که دچار اشتباه شده است سوق می‌دهند. دست‌کاری در نتایج در این تیپ‌های شخصیتی دیده می‌شود و این باعث می‌شود چنین به نظر آید که اهداف مورد نظر حاصل شده‌اند تا سپس بتوانند برای مدتی در آن دنیای خیالی خود زندگی کنند.

خصوصیات افراد صفراوی

صفراوی‌ها کمال گرا و سلطه جو هستند

خواستن بهترین‌ها از خصوصیات بعضاً آزاردهنده افراد صفراوی است. صفراوی‌ها تمایل عجیبی به تحت فشار قرار دادن دیگران دارند تا بهترین کارایی ممکن را از آن‌ها استخراج کنند. آن‌ها هیچ فضایی برای وقت تلف کردن و حتی نفس کشیدن هم به دیگران نمی‌دهند. نتایج و اهداف کاملاً آشکار هستند و افراد صفراوی به طور پیوسته در طلب رسیدن به آن‌ها هستند. این شرایط فضایی را ایجاد خواهد کرد افراد تمام وقت خود مشغول به انجام وظایف خود خواهند بود. افراد دارای طبع گرم و خشک تحمل هیچ‌گونه وقفه و اختلال را ندارند

خودشیفتگی از خصوصیات افراد صفراوی است

از دیگر خصوصیات افراد صفراوی این است که بیش از اندازه خود را دوست دارند. افراد دارای طبع و مزاج گرم و خشک درجه بالایی از خودپسندی و خودشیفتگی را نشان می‌دهند و آن به این است که این گونه از افراد خود را به عنوان مهم‌ترین عامل و عنصر تیم می‌بینند. افراد صفراوی خود را در تیم تنها فرد دارای ایده می‌پندارند. اهداف را آن‌ها تعیین می‌کنند. تصویر کلی از اهداف و نتیجه را می‌بینند.

این خصوصیات افراد دارای طبع و مزاج صفراوی باعث می‌شود که آن‌ها از یک فرد با توانایی‌های متوسط و معمولی به مراتب بهتر باشند. آن‌ها در صورت اشتباه علاقه‌ای به عذرخواهی از خود نشان نیم دهند و از آن امتناع می‌کنند. صفراوی‌ها تحت این شرایط احساسات دیگران را به بازی گرفته و آن‌ها را به خاطر کمبود و کاستی‌هایی که دارند مورد سرزنش قرار می‌دهند.

خصوصیات افراد دارای طبع صفراوی

افراد صفراوی اغلب از نیرو محرکه قدرتمندی بهره می‌برند. انرژی درونی آن‌ها هیچ‌گونه حد و مرزی ندارد. صفراوی‌ها اغلب از خود متشکر هستند و همین موضوع می‌تواند مشکلاتی را برای آن‌ها در پی داشته باشد. افراد صفراوی به شدت می‌توانند الهام‌بخش باشند. اعتماد به نفس افراد گرم و خشک به دیگران نیز سرایت می‌کند و یک تمایل دو سویه از میل به موفقیت را در آن‌ها ایجاد می‌کند که ممکن است دیگر طبع‌ها در دسترس به این مزیت ناتوان باشند.

خصوصیات افراد صفراوی

داشتن آگاهی‌های لازم از حالت تهاجمی و پرخاشگری که افراد گرم و خشک می‌توانند به خود بگیرند بسیار مهم است. افراد صفراوی می‌توانند رفتارهای پرخاشگرانه از خود بروز دهند و افراد پیرامون خود را علی‌رغم تمامی دستاوردهایی که به آن‌ها رسیده‌اند از خود دور کنند. افراد صفراوی شاید تمامی موفقیت را از دیدگاه مستقل خود دوباره تعریف کنند و این موضوع می‌تواند تنهایی و انزوای بیشتر را برای آن‌ها در پی داشته باشد.

معروف‌ترین افراد دارای طبع صفراوی یا گرم و خشک

مهم است که به این نکته توجه داشته باشید که خصوصیات افراد صفراوی به شدت‌های مشخصی بروز می‌کند. فرد دارای طبع صفراوی و دموی دارای خصوصیات شدید است. فرد دارای طبع صفراوی و بلغمی دارای خصوصیات متوسط است. فرد دارای طبع صفراوی و سوداوی دارای خصوصیات ملایم است.

 • خولیو سزار
 • ناپلون بناپارت
 • آدولف هیتلر
 • بیل گیتس
 • دونالد ترامپ
 • مایکل جردن
 • اورفان وینفری
خصوصیات افراد صفراوی

آیا شما طبع صفراوی یا گرم و خشک دارید؟

در صورتی که که فکر می‌کنید داری این طبع هستید راه‌های مختلفی برای فهمیدن آن است. ساده‌ترین راه هم توجه به اخلاق و رفتارهایی است که از خود بروز می‌دهید. ویژگی‌های اخلاقی زیر از مهم‌ترین خصوصیات افراد دارای طبع صفراوی هستند.

 • نتیجه گرا هستند.
 • مستقل هستند.
 • تصمیم گیرنده هستند.
 • رهبری در خونشان است.
 • مبارز و جنگجو هستند.

سخن آخر

طبع و مزاج صفراوی یا به عبارتی گرم و خشک یکی از طبایع چهارگانه اصلی بر اساس طب سنتی اسلامی و رومی هستند. نظریه‌های روانشناسی زیادی در خصوص خصوصیات رفتاری و روانشناسی این گونه از افراد عنوان شده است. در این مطلب سعی شده مروری بر خصوصیات این افراد و بررسی نقاط قوت و ضعف آن‌ها داشته باشیم.

آکو بیری وب‌سایت
سلام، متولد بوکانم، بوکان تهران نه بوکان کردستان، ما رو چه به این‌همه کلاس. قدیما که میتونستیم ماهی بخوریم، با سه‌چرخه میوه میفروختم. خاتمی که رفت منم رفتم. اون رفت خونه و منم رفتم قزوین دانشگاه. احمدی‌نژاد که رفت منم رفتم. اون رفت خونه و منم رفتن دانشگاه تهران. بعد ارشد برجام که شد رفتم سربازی. الانم مینویسم. بیکار بشم فوتبال میبینم و پلی‌استیشن بازی میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *