Notice: تابع WP_Block_Type_Registry::unregister به طورنادرست فراخوانی شد. نوع بلوک "core/gallery" ثبت نشده است. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 5.0.0 افزوده شده است.) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5663

Notice: تابع WP_Block_Type_Registry::register به طورنادرست فراخوانی شد. نوع بلوک "core/gallery" هم‌اکنون ثبت شده است. لطفاً برای اطلاعات بیشتر، اشکال زدایی در وردپرس را مشاهده کنید. (این پیام در نگارش 5.0.0 افزوده شده است.) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5663
کابان مگ - بهترین انواع کاکتوس خانگی و چگونگی نگهداری از آن‌ها در آپارتمان

بهترین انواع کاکتوس خانگی و چگونگی نگهداری از آن‌ها در آپارتمان

0

وقتی در حال تحقیق بر روی گونه‌های مختلف کاکتوس بودم، کنجکاو شدم که بدانم کدام گونه‌ها مناسب نگهداری در داخل منزل و آپارتمان هستند. در این مقاله کابان مگ لیستی از بهترین انواع کاکتوس خانگی که انتخاب‌های فوق‌العاده‌ای برای داخل خانه هستند را گردآوری کرده‌ایم. در ادامه با ما همراه بمانید.

کاکتوس ساگوارو

این گونه خاص که با نام غول‌پیکر کارنگی (Carnegiea gigantea) نیز معروف است و می‌تواند به طول ۱۲ متر رشد کند. ساگوارو از بهترین انواع کاکتوس خانگی مناسب برای داخل خانه است که بومی کوه‌های ویپل (در کالیفرنیا و ایالت مکزیکی سونورا قرار دارند) است. این گیاه حدود ۱۵۰ سال عمر می‌کند. در برخی از آن‌ها بعد از حدود ۷۵-۱۰۰ سال، اولین شاخه جانبی تازه رشد می‌کند. البته در بعضی‌ از آن‌ها این شاخه‌های جانبی هیچ‌وقت رشد نمی‌کنند. به این شاخه‌های جانبی، نیزک می‌گویند.

گل دهی کاکتوس ساگوارو

این کاکتوس بین ماه‌های اردیبهشت تا تیر شروع به گل دادن می‌کند. گل‌ها بعد از غروب آفتاب باز و سپس در وسط بعدازظهر، بسته می‌شوند. حدود ۱۰ سال طول می‌کشد تا ارتفاع ساگوارو به حدود ۳ سانتیمتر برسد. میوه‌های این گیاه قرمز و به اندازه ۶ تا ۹ سانتیمتر هستند. در ماه تیر می‌رسند و قابل خوردن هستند.

ساگواروها به شکل لوله هستند و ساقه‌های فرعی دارند که به آن‌ها «بازو» می‌گویند. این گیاه آب را در خود ذخیره می‌کند و هرچه آب بیشتری ذخیره کند، گسترده‌تر و در نتیجه سنگین‌تر می‌شود. وزن یک ساگوارو به ارتفاع سی سانتی‌متر، حدود ۴۱ کیلوگرم است. یک ساگواروی بالغ ممکن است حدود یک تُن وزن داشته باشد.

شرایط نگهداری کاکتوس ساگوارو در داخل خانه

برای رشد سالم یک کاکتوس، علاوه بر مراقبت‌های مناسب، نحوه و میزان آبیاری آن نیز از جوانب مهم نگهداری از این گیاه، محسوب می‌شوند. ساگوارو را هر ۱۰ الی ۱۴ روز آب دهید. البته پیش از آب دادن، حتماً بررسی کنید که خاک خشک باشد رطوبت زیاد باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن کاکتوس می‌شود.

انواع کاکتوس خانگی

کاکتوس بال‌های فرشته یا خرگوشی

کاکتوس بال‌های فرشته که با نام گوش خرگوشی نیز مشهور و نام علمی آن اُپونتیا میکروداسیس (Opuntia microdasys) است، بومی مناطق شمالی و مرکزی مکزیک و از بهترین انواع کاکتوس خانگی برای نگهداری در فضای بسته است. بیشتر شبیه یک درختچه حجیم است که معمولاً ۶۰ تا ۴۰ سانتی‌متر ارتفاع دارد. طول ساقه آن از ۶ تا ۱۵ سانتی‌متر متغیر است و عرض آن به ۴ تا ۱۲ سانتی‌متر می‌رسد.

این کاکتوس از دیگر انواع کاکتوس خانگی مناسب داخل آپارتماناست که برخلاف انواع دیگر کاکتوس، هیچ تیغی ندارد، اما در عوض دارای خارهای زرد یا سفید درهم برهمی است که ۲ تا ۳ سانتی‌متر هستند. این خارها نازک‌تر از موی انسان هستند و اگر لمس شوند، از کاکتوس جدا می‌شوند. در صورت لمس این خارها، ممکن است پوست ملتهب شود و ورم کند.

کاکتوس بال‌های فرشته هیچ برگ یا ساقه مرکزی ندارد، اما دارای بخش‌های فردی هست که بدنه کاکتوس را تشکیل می‌دهند. هر بخش به صورت یک جفت رشد می‌کند و مانند گوش‌های خرگوش است.

فرآیند شکوفه دادن این نوع کاکتوس، همیشه در اواخر بهار شروع می‌شود و گل‌هایی به اندازه ۵ سانتی‌متر می‌دهد. رنگ گل‌ها زرد است اما به مرور که بارور شوند، به رنگ هلو می‌شوند.

آبیاری کاکتوس خرگوشی در هنگام تعویض گلدان

این کاکتوس، یک نوع کاکتوس بیابانی است، پس به طور معمول هنگام انتقال آن به گلدان جدید، کاکتوس را آبیاری کنید تا ریشه‌های آن محکم شوند؛ اما در زمستان به این کاکتوس آب ندهید. میوه‌های آن قابل خوردن هستند، اما وقتی گیاه را به گلدان بزرگ‌تر منتقل می‌کنید، باید مراقب میوه‌های آن باشید.

کاکتوس بال‌های فرشته یا خرگوشی

کاکتوس دم موشی

این گونه که با نام‌های دیسوکاکتوس فلگلیفورمیس (Disocactus flagelliformis) یا آپروکاکتوس فلگلیفورمیس (Aporocactus flagelliformis) هم معروف است، بومی مکزیک است. این کاکتوس را می‌توانید در داخل خانه، خارج خانه و در گلخانه پرورش دهید. این گونه ظاهر خیلی مشخص و متمایزی دارد و دم‌های آن شاخه شاخه می‌شوند و هر کدام ۱ تا ۲ متر طول و ۸ تا ۲۴ میلی‌متر ضخامت دارند.

گلدان نگهداری کاکتوس دم موشی

این کاکتوس در طول بهار و تابستان گل می‌دهد و گله‌ای آن معمولاً قرمز، بنفش، صورتی یا نارنجی هستند. گل‌ها معمولاً به اندازه ۵ سانتی‌متر هستند و فقط به مدت چند روز دوام می‌آورند. کاکتوس دم موشی به خاطر ساقه‌های خزنده، باید در گلدان‌های آویزان پرورش داده شود. این گونه را به آسانی می‌توان با بریدن ساقه‌ها تکثیر کرد، زیرا سرعت رشد آن‌ها زیاد است.

نور و آبیاری کاکتوس دم موشی

نور فراوان برای رشد این کاکتوس، ضروری است. حتماً گلدان این کاکتوس را نزدیک به پنجره‌های جنوبی یا غربی بگذارید یا در لبه این پنجره‌ها قرار دهید. در طول تابستان، وقتی کاکتوس در حال گل دادن است، حتماً خاک گلدان مرطوب باشد. البته در طول زمستان، فقط زمانی که خاک گلدان خشک می‌شود، آن را آبیاری کنید.

در رابطه با دما، در طول فصول تابستان، بهار و پاییز، می‌توانید کاکتوس را در دمای اتاق نگهداری کنید؛ اما در طول زمستان، سعی کنید دمای بالاتر و شرایط بهتری برای گل فراهم کنید.

کاکتوس دم موشی

کاکتوس کریسمس

همانطور که از اسم آن مشخص است، این کاکتوس نزدیک کریسمس شکوفه می‌دهد. شاخه‌های آویزانی دارد که سبز و پهن هستند و حدود ۹۰ سانتیمتر بلند می‌شوند.

گله‌ای آن معمولاً قرمز، یاسی، زرد، صورتی و سفید هستند. گل‌ها معمولاً ۷/۵ سانتی‌متر هستند. این کاکتوس بومی بخش‌های ساحلی مکزیک است، بنابراین هوای شرجی، هوای دلخواه آن است.

نام علمی کاکتوس کریسمس، شلومبرگر (Schlumbergera) است. اگر به درستی از آن مراقبت کنید، خواهید دید که نوک برگ‌ها شروع به رشد می‌کنند. سپس برگ‌ها کم‌کم تیره می‌شوند تا زمانی که شکوفه‌ها ظاهر شوند. نزدیک کریسمس، شکوفه‌ها تبدیل به گله‌ای زیبایی می‌شوند که مناسب همان فصل هستند.

نور آبیاری کاکتوس کریسمس

معمولاً نور طبیعی برای آن‌ها کافی است اما برای تحریک شکوفه‌دهی بهتر، آن‌ها را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. آن‌ها را هر ۳-۴ هفته آب بدهید. فقط زمانی که با لمس خاک مطمئن شدید که خشک است، آن را آبیاری کنید. البته در زمان گل دادن، به آب بیشتری نیاز دارند. این گونه برای شکوفه دادن، به ۱۲-۱۴ ساعت تاریکی مطلق در طول روز نیاز دارد.

خاک و تکثیر کاکتوس کریسمس

خاک مورد استفاده برای این گونه، باید دارای مواد و بقایای برگ باشد، زیرا این گونه کاکتوس از همین مواد تغذیه می‌کند. اگر قصد دارید این کاکتوس را تکثیر کنید، این کار را ۲-۳ ماه بعد از گل دادن آن، انجام دهید.

کاکتوس کریسمس

کاکتوس بشکه‌ای

کاکتوس‌های بشکه‌ای تنها دارای یک نژاد نیستند، بلکه دارای نژادهای مختلفی برگرفته از دو گونه فرو کاکتوس و اچینوکاکتوس هستند. این گونه کاکتوس بومی جنوب غربی آمریکای شمالی است. برخی گونه‌ها تا هنگام بلوغ تا بیش از ۱ متر رشد می‌کنند. گونه‌های دیگر در برخی مناطق تا حدود ۳ متر هم می‌رسند. پهنای آن‌ها ۳۰ سانتی‌متر است. طول زندگی آن‌ها به طور متوسط ۱۰۰ سال است. طبیعتاً کاکتوس‌های بشکه‌ای، در گرمای شدید و نور مستقیم خورشید زندگی می‌کنند و برای پرورش آن‌ها در خانه، باید همین شرایط را فراهم کرد.

کاکتوس‌های بشکه‌ای به شکل مافین هستند و معمولاً از لبه گلدان بیرون می‌زنند. این کاکتوس‌ها به خاطر میوه‌های کشیده و رگبرگ‌های موجی که دارند، به آسانی قابل تشخیص هستند.

گله‌ای آن که در ماه اردیبهشت شکوفه می‌دهند، معمولاً به رنگ‌های زرد، نارنجی یا بنفش هستند و پهنای ۸ سانتیمتری دارند. تیغ‌های آن ممکن است تا ۱۰ سانتی‌متر رشد کنند. وقتی تبدیل به یک کاکتوس بالغ شوند، از آن پس فقط به شکل دایره‌ای رشد می‌کنند.

برای آنکه کاکتوس بشکه‌ای شکوفه دهد، به نور فراوان در طول بهار و تابستان نیاز دارد. نور مستقیم خورشید می‌تواند باعث توقف رشد، آفتاب سوختگی و شکوفا نشدن آن‌ها شود، به همین دلیل این گونه کاملاً مناسب نگهداری در خانه است زیرا به این ترتیب می‌توانید مقدار نور دریافتی آن‌ها را کنترل کنید.

آبیاری کاکتوس بشکه‌ای

ازآنجاکه این کاکتوس‌ها به شرایط خشک عادت دارند، خیلی نیاز به آب ندارند، پس می‌توانید آن‌ها را صرفاً ۲-۳ ماه یک‌بار آب دهید. بر خلاف کاکتوس‌های دیگر، چک کردن آب کاکتوس‌های بشکه‌ای کار سختی است، زیرا شکل آن‌ها به‌گونه‌ای است که تقریباً کل گلدان را پوشش می‌دهد و ممکن است خودتان را هنگام چک کردن رطوبت خاک، زخمی کنید.

آبیاری بیش از حد، مهمترین عامل نابود کردن کاکتوس بشکه‌ای است. تنها هنگام ترس از پوسیدگی ریشه، به این گیاه آب دهید.

تکثیر کاکتوس بشکه‌ای

کاکتوس خود را روی یک پنجره رو به جنوب قرار دهید و بعد از آن، حتی بدون رطوبت هم به خوبی زندگی می‌کند. در فصل رشد هم می‌توانید کمی کود کاکتوس به خاک آن اضافه کنید. تکثیر آن به‌وسیله تخم‌ریزی گل، قابل انجام است.

انواع کاکتوس خانگی

کاکتوس پیرزن

کاکتوس پیرزن با نام علمی مامیلاریا هانیانا (Mammillaria hahniana)، یک گونه اسفنجی است که در نواحی خشک رشد می‌کند. این گل بومی مرکز مکزیک است. می‌تواند تا ۲۵ سانتی‌متر رشد طولی و ۵۰ سانتیمتر رشد عرضی داشته باشد. پهنای آن ۱۲ سانتی‌متر است. معمولاً تیغ‌های سفیدی سراسر آن را می‌پوشانند.

کاکتوس پیرزن خیلی مشهور است. با اینکه در نواحی خشک به وفور یافت می‌شود، در عین حال گیاهی عالی برای داخل خانه است. فقط کافی ا‌ست آن را در یک نقطه آفتابگیر و در بالاترین نقطه اتاق بگذارید و بیش از حد آن را آبیاری نکنید. یک پنجره رو به جنوب، بهترین جا برای این کاکتوس است.

این گونه کاکتوس در بهار و تابستان شکوفه می‌دهد و گل‌هایی به رنگ‌های قرمز یا بنفش دارد که هرکدام ۱۵ میلی‌متر قطر دارند. برای رشد کافی، روزانه به ۴ تا ۶ ساعت نور نیاز دارد.

خاک و کود دهی کاکتوس پیرزن

هنگام انتخاب خاک کاکتوس، حتماً حواستان باشد که یک خاک نفوذپذیر انتخاب کنید تا سریعاً آب را تخلیه و خشک کند که مبادا ریشه کاکتوس برای مدت طولانی در آب بماند. حتماً به ترکیب خاک، پرلیت اضافه کنید. هر تابستان هم می‌توانید یک بار از کودهای پتاسیم استفاده کنید.

آبیاری کاکتوس پیرزن

این کاکتوس را فقط وقتی آب دهید که خاک تقریباً خشک شده باشد. این زمان ممکن است هر هفته یا هر دو هفته یک‌بار باشد. سعی کنید در طول زمستان به آن آب ندهید، مگر اینکه واقعاً نیاز باشد.

تکثیر کاکتوس پیرزن

اگر قصد تکثیر گل را دارید، از شاخه‌های نو رسی استفاده کنید که معمولاً در پایین و دقیقه کنار گیاه اصلی جوانه می‌زنند. شاخه نو رس را جدا کنید، اجازه بدهید چند روز خشک شود تا سطح آن کاملاً چغر شود. وقتی به این حالت رسید، می‌توانید آن را درون یک گلدان جدید بکارید.

انواع کاکتوس خانگی

کاکتوس کلاه اسقف

این گونه خاص که با نام‌های کلاه اسقف یا تاج اسقف هم مشهور است، بومی سرزمین‌های بلند شمال شرق و مرکز مکزیک و از بهترین انواع کاکتوس خانگی مناسب نگهداری در داخل آپارتمان است.

نام علمی آن، آستروفیتوم میریوستیگما (Astrophytum myriostigma) است. کلمه آستروفیوم یک کلمه یونانی به معنی گیاه ستاره‌ای است. این گیاه حدود سه تا هفت رگه عمودی دارد که وقتی گیاه جوان است، یک شکل ستاره‌ای به آن می‌دهند. به مرور که سن گیاه بالاتر می‌رود، رگه‌ها افزایش پیدا می‌کنند و گیاه استوانه‌ای شکل می‌شود.

کلاه اسقف تا حدود ۷۰-۱۰۰ سانتیمتر و به قطر ۱۰-۲۰ سانتیمتر رشد می‌کند. قطر داخلی آن معمولاً ۵ سانتیمتر است. این کاکتوس در اوایل بهار شکوفه می‌دهد. معمولاً یک یا چند گل می‌دهد و گل آن به رنگ زرد کرمی با پایه قرمز یا نارنجی است. البته ممکن است حتی ۶ سال طول بکشد تا گل بدهد. هر کدام از گل‌ها هر دو روز، شکوفه می‌دهند.

نور آبیاری کاکتوس کلاه اسقف

کاکتوس‌های جوان کلاه اسقف، نباید در معرض نور شدید باشند، به همین دلیل این گیاه برای داخل خانه مناسب است. هرگز آن‌ها را در معرض نور کامل خورشید قرار ندهید.

این نوع کاکتوس‌ها نیاز به آبیاری فراوان ندارند. فقط در تابستان به آن آب بدهید و در طی زمستان هرگز آن را آبیاری نکنید.

انواع کاکتوس خانگی

کاکتوس ماه

کاکتوس ماه از بهترین انواع کاکتوس خانگی برای نگهداری در داخل خانه است که نام علمی آن جیمنو کالیسیوم میهانوویجی (Gymnocalycium mihanovichii) است. این گیاه بومی پاراگوئه و آرژانتین است. این گونه در آمریکای جنوبی هم یافت می‌شود.

کاکتوس‌های ماه همچنین دارای نام‌های توپ یاقوتی، هیبوتان (Hibotan) قرمز یا کاکتوس هیبوتان هستند. آنچه که این گونه را متمایز می‌کند، رنگ قرمز، صورتی، نارنجی یا زرد آن است. قسمت رنگی معمولاً به شکل دایره‌ای است که آن‌ها را شبیه توپ می‌کند و تیغ‌هایی دارد که روی یک کاکتوس سبز دیگر قرار می‌گیرند. در واقع بیشتر شبیه دو گیاه هستند که در یک گیاه جمع شده‌اند.

این گونه خاص، انواع مختلفی دارد. این گیاه اغلب دارای نمونه‌های جهش‌یافته پرورشی است که فقط در صورت پیوند زدن، رنگ‌های مختلف آن، باقی می‌مانند، زیرا به خاطر نداشتن کلروفیل، رنگ را جذب نمی‌کنند. در بیشتر پرورشگاه‌های گل و گیاه، معمولاً آن را به یک کاکتوس سبز دیگر که کلروفیل داشته باشد، پیوند می‌زنند. این گیاهان معمولاً تا ارتفاع و قطر ۳ تا ۵ سانتی‌متر رشد می‌کنند و گل‌های آن به پهنای ۴ تا ۵ سانتی‌متر هستند.

آبیاری کاکتوس ماه

این نوع کاکتوس به آب زیادی نیاز ندارد. فقط وقتی که خاک آن خشک به نظر می‌رسد، آن را آبیاری کنید. کاکتوس ماه را در زمستان آبیاری نکنید مگر آنکه کاکتوسی جوان باشد، اما حتی در چنین شرایطی، گیاه را خیلی کم آبیاری کنید.

نور کاکتوس ماه

در رابطه با نور خورشید، در روشنایی بهتر رشد می‌کنند اما آن‌ها را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. البته گیاه خوبی برای تازه‌کارها است، زیرا نیاز به مراقبت‌های جزئی دارد.

انواع کاکتوس خانگی

سخن آخر

امیدوارم کمکی به کاکتوس دوستان کرده باشم و بتوانید از کاکتوس‌های پیشنهادی ما در خانه نگهداری کنید. این کاکتوس ها از بهترین انواع کاکتوس خانگی برای نگهداری در داخل خانه و آپارتمان هستند.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5107

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5107

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110