بهترین شامپوی مناسب موهای چرب و خشک کدام است؟

0

انتخاب شامپوی مناسب موهای چرب و خشک می‌تواند کمی پیچیده باشد و وجود شامپوهای مختلف با کارایی‌های مختلف این کار را پیچیده‌تر می‌کند. شامپوهای مرطوب کننده، تقویت کننده، نرم کننده، مناسب موهای رنگ شده، حجم دهنده، مناسب ریزش و خارش مو، مناسب مو خوره، ضخیم کننده، مناسب موهای چرب و خشک و صدها نوع مختلف وجود دارند که انتخاب را سخت‌تر می‌کند ولی اگر موی سر خود را به خوبی بشناسید، قادر به انتخاب مناسب‌ترین شامپو برای موهای خود خواهید بود.

موهای شما خشک است یا چرب؟

قبل از خرید شامپو، بهتر است به کارایی شامپو، نحوه استفاده و مهم‌تر از همه اینکه مناسب پوست سر و موهای شما است یا نه دقت کنید. اگرچه شامپو اصولاً برای تمیز کردن و از بین بردن گرد و خاک و چربی‌های مو به کار می‌رود اما انتخاب شامپوی مناسب تأثیر فراوانی در بهبود پوست سر و تقویت ریشه موها دارد.

در واقع کارایی برخی شامپوها برای ریشه موها و پوست سر است و برای بهبود ریشه موها باید از کاندیشنر استفاده کنید. مثلاً اگر پوست سر و موهای شما چرب است باید از شامپوی مناسب موهای چرب استفاده کنید و اگر ته موها خشک است آن‌ها را با کاندیشنر ترمیم کنید.

شامپوی مناسب برای موهای چرب

افرادی که پوست سر و موهای چرب دارند اغلب در پیدا کردن شامپوهای مناسب دچار مشکل می‌شوند یا شامپوها آن‌قدر که باید مؤثر نیستند به همین دلیل سعی می‌کنند روزی چند بار موهای خود را بشویند بلکه از شر این موهای چرب خلاص شوند. اگر شما هم جزو این دسته هستید به نکات زیر توجه کنید.

 • در مورد موهای چرب از شامپوهای مرطوب کننده، آب‌رسان، نرم کننده و مخصوص موهای فر استفاده نکنید. این شامپوها چربی موها را دو برابر می‌کنند.
 • شامپوهای حجم دهنده، تقویت کننده یا متعادل کننده، برای پوست سر و موهای چرب مناسب هستند و چربی سر را کاهش می‌دهند.
 • شامپوهای درخشان کننده برای پوست سر خیلی چرب بسیار مناسب‌اند اما باید مواظب باشید که بیش از حد از این شامپوها استفاده نکنید چون پوست سر بیش از حد خشک می‌شود، ممکن است تحریک شده و بیش از پیش چربی آزاد کند.
 • از دو شامپوی مختلف استفاده کنید. این روش برای رسیدگی بهتر به ریشه و همچنین ته موها بسیار مناسب است. از یک شامپو برای از بین بردن چربی پوست سر و از شامپوی دیگر برای مرطوب کردن ته موها استفاده کنید.
 • هنگام شستشو موهای چرب با شامپوی مناسب باید حتما پوست سر را به اندازه کافی ماساژ دهید تا چربی‌ها از بین بروند و نتیجه بهتری از شامپویی که انتخاب کرده‌اید، بگیرید.
 • بعد از استفاده از شامپو در موهای چرب، به هیچ وجه کاندیشنر را به پوست موها نزنید و بیشتر به ریشه و میانه‌های مو توجه کنید.
شامپوی مناسب برای موهای چرب

شامپوی مناسب برای موهای خشک

پوست سر و موهای خشک حتی بیشتر از موهای چرب باعث اذیت و آزار می‌شود و افرادی که پوست سر خشک دارند ممکن است دچار خارش‌های شدید یا شوره شوند. بهترین کاری که برای مقابله با این شرایط می‌شود انجام داد، استفاده از شامپوی مناسب است.

 • از شامپوهای حجم دهنده، تقویت کننده و ضد ریزش استفاده نکنید چون رطوبت مورد نیاز پوست سر را از بین می‌برند.
 • اگر پوست سر شما زیاد خشک نیست و خارش یا شوره ندارید شامپوهای آب‌رسان، مرطوب کننده و مخصوص موهای فر برای شما بهترین گزینه‌اند و به بهبود خشکی پوست سر شما کمک می‌کنند. شامپوی نیوکسین (Nioxin) برای این موها مناسب است.
 • اگر پوست سرتان خیلی خشک است و خارش و شوره دارید، شامپوهایی که از منتول و روغن درخت چای تشکیل شده‌اند، برای شما مناسب است.
 • شامپوهایی که در ترکیبات آن‌ها از سولفات استفاده شده برای پوست‌های خشک مناسب نیستند و باعث خشک‌تر شدن پوست می‌شوند.
 • هرچقدر هم پوست سر شما خشک باشد لازم است که پوست و موی خود را هنگام شستشو به خوبی ماساژ دهید تا بهترین نتیجه را از شامپو دریافت کنید.
شامپوی مناسب برای موهای خشک

شامپوی مناسب موهای معمولی

اگر پوست سر و موهای شما متعادل و معمولی (نه چرب و نه خشک) است و نیازی به شامپوهای مخصوص پوست چرب یا خشک ندارید، می‌توانید به دلخواه هر کدام از انواع شامپوی مناسب زیر را که دوست دارید انتخاب کنید.

به پیشنهاد ما بخوانید
 • شامپوهای مرطوب کننده و آب‌رسان: این شامپوها برای موهای پر حجم و فر مناسب‌اند و کمک می‌کنند که موها نرم و مرطوب شوند.
 • شامپوهای حجم دهنده: برای موهای عادی و لخت مناسب‌اند و حجم بیشتری به موها می‌دهند.
 • شامپوهای تقویت کننده: در ترکیبات این شامپوها از پروتئین استفاده شده که برای تقویت و ترمیم موهای آسیب دیده، ضعیف و رنگ شده گزینه مناسبی است.
 • شامپوهای متعادل کننده: در واقع این شامپوها برای موهای عادی خیلی مناسب‌اند. نه موها را خیلی مرطوب می‌کنند و نه خیلی خشک.
 • شامپوهای نرم کننده: این شامپوها نسبت به شامپوهای دیگر مرطوب کننده و نرم کننده بیشتری دارند و کمک می‌کنند که موهای نرم و لخت‌تری داشته باشید.
 • شامپو مخصوص موهای فر: در ساخت این شامپوها هم از مرطوب کننده اضافی استفاده شده تا بدون آسیب رساندن به موها خشکی و وز بودن آن‌ها را بهبود بخشد.

سخن آخر

در این مطلب از کابان مگ سعی کردیم که راهنمایی برای انتخاب شامپوی مناسب موهای چرب و خشک آماده کنیم. برای استفاده از شامپو شناخت نوع و ویژگی‌های موهای سر بسیار مهم است. این موضوع باعث می‌شود که در انتخاب شامپو هم به نتیجه مطلوب‌تری برسید.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110