راهنمای انتخاب مدل مو مردان ، مدل موی مناسب شکل صورت شما کدام است؟

0

چه مدلی موهایم را کوتاه کنم؟ چه مدل موی مناسب شکل صورت من است؟ این‌ها سؤالاتی هستند که مردان قبل از اینکه موهایشان را کوتاه کنند از خود می‌پرسند. مهم‌ترین فاکتور در پیدا کردن مدل موی مناسب ، فرم صورت است پس در ابتدا لازم است که فرم صورت خود را بیابید. با این راهنمای انتخاب مدل مو شاید بتواندی پاسخی برای پرسش های خود پیدا کنید.

 انتخاب مدل موی مناسب باعث می‌شود که قسمت‌های زیبای صورت بیشتر به چشم بیایند و مدل موی مناسب قسمت‌های زشت صورت را زیر ذره‌بین می‌گیرد. اینکه چه مدل مویی بد است و چه مدل مویی خوب، بستگی به فرم چهره خودتان دارد.

چگونه شکل صورت خود را بشناسیم؟

اولین فاکتور انتخاب مدل موی مناسب شکل صورت در مردان ، تشخیص شکل صورت است. اینکه بتوانید فرم صورتتان را درست دقیق تشخیص دهید بستگی به خودتان دارد و چقدر اجزای صورت خود را می‌شناسید. تشخیص دادن فرم صورت مقداری سخت است، برای اینکه بتوانید به‌درستی فرم صورت خود را تشخیص دهید به شانه، صابون و آیینه نیاز دارید.

ابتدا از شانه استفاده کرده و موها را به عقب شانه کنید، اگر موهای بلندی دارید آن‌ها را ببندید یا می‌توانید از هدبند استفاده کنید. اگر با هدبند راحت‌تر هستید پس هدبند را تا می‌توانید عقب ببرید طوری که صورت را نپوشاند و مقداری از صورت دور باشد.

مدل موی مناسب

در آیینه با دقت به خود نگاه کنید و خطوط صورت را پیدا کنید. با استفاده از صابون خطوط صورت را بر روی آیینه بکشید و تا تمام خطوط را نکشیده‌اید تکان نخورید.

حالا که کارتان تمام شده چند قدم به عقب رفته و به شکلی که در آیینه کشیده‌اید با دقت نگاه کنید و آن را با فرم چهره‌هایی که ما برایتان توضیح می‌دهیم، مقایسه کنید. مربع، دایره، مثلث، بیضی، مستطیل و الماسی، فرم صورت شما یکی از این‌هاست.

اگر نمی‌دانید که هر کدام از این فرم‌ها چگونه هستند و چه ویژگی‌هایی دارند، ما همه را با جزییات و عکس برای شما توضیح می‌دهیم و همچنین بهترین مدل موهایی را که به فرم صورت شما می‌آیند را در اینجا برایتان آورده‌ایم.

فرم صورت بیضی‌شکل

صورت بیضی‌شکل مقداری شبیه صورت دایره است با این تفاوت که از آن کشیده‌تر است، هیچ‌گونه زاویه‌ای در گیجگاه، گونه و فک وجود ندارد، چانه کوتاه و بدون زاویه، پیشانی بلندتر از چانه و استخوان‌های گونه کوتاه‌اند.

مدل موی مناسب برای صورت بیضی شکل

برای انتخاب مدل موی مناسب توسط این آقایان پیشنهاد می‌کنیم که از مدل موهای فرینج (fringe)، کراپ (crop) یا بنگ (bang) دوری کنند زیرا این مدل موها باعث می‌شوند که صورت گردتر شود. بهتر است که مدل مویی را انتخاب کنید که موهای جلوی سر حجیم و جمع شده باشد تا صورتتان کشیده‌تر به نظر برسد.

مدل موی مناسب برای صورت بیضی‌شکل

این افراد برای داشتن مدل موی مناسب بهتر است دور سر را کوتاه کنند و جلوی سر را دست نزنند و بگذارند حجیم و بلند باشد. برای اینکه اجزای چهره با هم هماهنگ و متوازن شوند، موهای خود را به عقب یا طرفین شانه کنید.

مدل موی مناسب برای صورت بیضی شکل

نمونه‌هایی از مدل مو برای آقایانی که فرم صورت بیضی دارند: کوییف (quiff)، پمپادور (pompadour)، خروسی (faux hawk)، شانه به عقب (brush back) یا هر مدل موی کوتاه یا متوسط دیگر که جلوی موها حجیم و پرپشت شود برای این افراد مناسب است.

همچنین اگر دوست داشتید می‌توانید ریش هم بگذارید اما صورت تمیز و بدون ریش بیشتر به فرم چهره شما می‌آید.

مدل موی مناسب برای صورت بیضی شکل

فرم صورت مربعی

افرادی‌ که دارای این نوع فرم صورت هستند، صورتی زاویه‌دار و مردانه دارند. این افراد دارای فک عریض و مربعی و گونه‌هایی عریض هستند. اگر صورت مربعی دارید، گونه‌هایتان تقریباً به اندازه فک عریض هستند. داشتن چنین چهره‌ی متوازنی باعث می‌شود این افراد جذاب‌تر به نظر برسند.

مدل موی مناسب برای صورت مربعی شکل

 برای اینکه جذابیت چهره شما بیشتر از آنچه که هست شود، موهای دور سر و پشت گوش را کوتاه و محو کند این‌گونه چهره شما کشیده به نظر می‌رسد. برای اینکه طول صورت را با عرض صورت متوازن کنید موهای جلو سر را بگذارید نه کوتاه باشد نه بلند. آن را رو به بالا شانه کنید تا پرپشت شود و با کشیده کردن صورت، جذابیت شما را افزایش دهد.

مدل موی مناسب برای صورت مربعی

بهترین مدل مو برای این آقایان مدل موهایی با ساختار تمیز و مرتب است. مدل موی پمپادور (pompadour) پیچ‌خورده به سمت عقب، کمک می‌کند که از تیزی زاویه‌های صورت مقداری کاسته شود و چهره‌تان متقارن شود. همچنین چون چانه‌تان خوش‌فرم و زاویه‌دار است، فرق یک طرفه برای شما گزینه مناسبی ست.

مدل موی مناسب برای صورت مربعی شکل

البته صورت مربعی را می‌توان با هر نوع مدل مویی تطبیق داد. از مدل موی مناسب مردان دارای شکل صورت مرعی می توان به مدل موهای کوتاه مانند باز کات (buzz cut) یا کرو کات (crew cut)، گرفته تا مدل موی های بلند مانند کوییف (quiff)، فرق یک‌ طرفه یا موهای بلند شانه شده به عقب اشاره کرد. یادتان باشد که این مدل موها با یک آندر کات (undercut) محو زیباتر به چشم می‌آیند.

اگرچه این افراد بدون ریش بسیار جذاب به نظر می‌رسند اما ریش‌بلند نیز می تواند گزینه ای مناسب برای این شکل صورت باشد که جذابیت این افراد را دو برابر می‌کند.

صورت گرد

صورت گرد بسیار شبیه به‌صورت مربعی ست، اما بدون زاویه. افرادی که صورت گرد دارند طول و عرض صورتشان برابر است و هیچ‌گونه زاویه یا گونه عرض و فک کشیده ندارند. این آقایان باید مدل مویی را انتخاب کنند که کمک کند چهره‌ای مردانه‌تر و زاویه‌دارتر داشته باشند.

مدل موی مناسب برای صورت گرد

اولین‌ کاری که باید انجام دهید این است که دور سر را کوتاه کنید تا چهره عریضتان کشیده‌تر شود و در بالای سر بهتر است موهایتان را پرپشت و بلند اصلاح کنید تا صورت را پرتر نشان دهد اما اگر دوست دارید می‌توانید از مدل موهای نامتقارن هم استفاده کنید مانند فرینج (fringe) یک طرفه یا شانه زدن موها به عقب که ظاهری جذاب به شما می‌دهد.

مدل موی مناسب برای صورت گرد

برای داشتن مدل موی مناسب شکل صورت گرد باید موهای بالای سر را بلند کنید تا کمک کنند گونه‌ها و فک مقداری زاویه‌دار شود. برای کشیده شدن صورت گزینه‌های زیادی مانند مدل موی اسپایکی (spiky) یا خروسی (faux hawk) برای شما وجود دارد.

مدل موی مناسب برای صورت گرد

موهای یک طرفه یا شانه شده به عقب نیز برای شما بسیار مناسب‌اند همچنین موهای فرینج (fringe) یا فرنچ کراپ (french crop) شما را خوش قیافه تر می‌کند. برای استایلی مردانه‌تر، بالای سر خود را با مدل مویی بلند مانند پمپادور (pompadour)، کوییف (quiff) یا اندرکات به همراه اسلیک بک (slicked back undercut) اصلاح کنید؛ و در آخر، گذاشتن یا نگذاشتن ریش به خودتان بستگی دارد.

صورت مستطیلی

فرم صورت مستطیلی که برخی آن را فرم صورت کشیده نیز می‌نامند، فرق زیادی با صورت مربعی ندارد و فقط کشیده‌تر از آن است. این فرم صورت از بقیه برگه‌ها متوازن‌تر است تمام بخش‌های صورت مانند گونه، فک، چانه و پیشانی هماهنگ و متناسب با یکدیگر بر روی صورت قرارگرفته‌اند. این صورت کشیده و باریک است و این به معنای گزینه‌های بیشتر برای فرد است.

مدل موی مناسب برای صورت مستطیلی

اگر صورت شما مستطیلی است باید از انتخاب مدل موهایی که طول صورت را افزایش داده و باعث کشیده‌تر شدن صورت می‌شوند و همچنین گذاشتن ریش بلند، خودداری کنید. به‌غیراز ریش بلند و موهای بلند رو به بالا، این آقایان هر مدل موی دیگری را می‌توانند انتخاب کنند.

مدل موی مناسب برای صورت مستطیلی

از مدل مو مناسب صورت مستطیلی شکل که بسیار نیز جذاب است می توان به باز کات (buzz cut) یا کرو کات (crew cut) اشاره کرد. اگر موهای خیلی کوتاه را نمی‌پسندید، می‌توانید دور سر را کاملاً کوتاه کردن و موهای بالای سر را به سمت عقب یا بغل شانه کنید یا از مدل موی اسلیکت بک (slicked back) یا فرنچ کراپ (french crop) استفاده کنید. همچنین می‌توانید موهای بالای سر را روی پیشانی بریزید تا مقداری از کشیدگی و طول صورت کاسته و چهره متوازن‌تری داشته باشید.

مدل موی مناسب برای صورت مستطیلی

اگر موهای خیلی کوتاه را نمی‌پسندید، می‌توانید دور سر را کاملاً کوتاه کردن و موهای بالای سر را به سمت عقب یا بغل شانه کنید یا از مدل موی اسلیکت بک (slicked back) یا فرنچ کراپ (french crop) استفاده کنید. همچنین می‌توانید موهای بالای سر را روی پیشانی بریزید تا مقداری از کشیدگی و طول صورت کاسته و چهره متوازن‌تری داشته باشید.

موهای بلند یا متوسط را برای شکل صورت مستطیلی پیشنهاد نمی‌کنیم به‌خصوص موهایی که طول صورت را افزایش دهند، ولی خب صورت هر کس با دیگری فرق دارد و اگر در نظر اطرافیان این مدل موها شما را خوش قیافه تر می‌کند پس آن را امتحان کنید.

اگر دوست داشتید می‌توانید از ته‌ریش یا ریش کمی بلندتر استفاده کنید ولی پیشنهاد من به شما این است که ریش خود را زیاد بلند نکنید چون باعث افزایش طول صورت می‌شود.

صورت مثلثی

در این فرم صورت پیشانی کوچک و باریک و فک نسبت به گونه عریض‌تر است. صورت مثلثی مانند صورت مربعی زاویه‌دار است.

مدل موی مناسب برای صورت مثلثی

موهای بلند و متوسط برای این افراد بسیار مناسب است. این افراد باید مدل مویی را انتخاب کنند که فک عریض و زاویه‌دار آنان را متناسب با پیشانی باریکشان نشان دهد. مدل موی فرینج (fringe) برای این مدل مو بسیار مناسب است زیرا کمک می‌کند پیشانی عریض‌تر شود و فک با پیشانی تناسب داشته باشد.

مدل موی مناسب برای صورت مثلثی

بهترین مدل مو برای این افراد مدل موهایی است که موهای دور سر کوتاه و جلوی مو بلند و پرپشت باشد. برای عریض‌تر نشان دادن پیشانی پیشنهاد می‌کنیم که پشت گوش‌ها را کاملاً کوتاه و محو کنید.

مدل موی مناسب برای صورت مثلثی

 البته انتخاب مدل مویی متفاوت که جلوی موها پرپشت و بلند باشد نیز مناسب است و می‌تواند چانه و فک عریض را متوازن با بقیه صورت نشان دهد. نمونه‌های دیگر مدل مو برای این افراد: فرق یک طرفه (side part)، شانه به عقب (comb back)، پمپادور کوتاه (short pompadour) و کوییف بعد دار (angular fringe).

اگر موهای صاف و منظمی دارید، نامرتب کردن و دادن یک فر خفیف به موها، در متوازن کردن اجزای صورت شما می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

صورت الماسی یا قلبی

این فرم صورت کشیده و زاویه‌دار است با گونه‌هایی عریض و کشیده که هر مدل مویی، کوتاه یا بلند جذابیت آن را دو برابر افزایش می‌دهد. گذاشتن ریش هم کمک می‌کند که چانه تیز و زاویه‌دارتان نرم‌تر دیده شود. این آقایان می‌توانند هر مدل مو یا ریش را که دوست دارند، بگذارند و خیالشان راحت باشد که همه آن‌ها به صورتشان می‌آید.

مدل موی مناسب برای صورت الماسی یا قلبی

آرایشگران اغلب برای این فرم صورت، مدل موهای بلند و حجیم را پیشنهاد می‌کنند. مدل موی فرینج نامرتب (messy fringe) می‌تواند گزینه مناسبی برای آن‌ها باشد تا گونه‌ها و فک متوازن شوند.

البته حواستان باشد که موهای دور سر را آن‌قدر کوتاه نکنید که همرنگ پوستتان شود، بهتر است موهای دور سر خیلی کم کوتاه شوند یا با قیچی کوتاه شوند تا صورت لاغرتر دیده نشود. همچنین بهتر است ریشتان را بلند کنید تا فک و چانه کشیده شوند.

سخن آخر

امیدواریم با این راهنمای انتخاب مدل موی مناسب شکل صورت در مردان بتواندی مدل موی مناسب خود را پیدا کنید. اگر این مطلب را پسندیده اید ان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

 منبع   Menshairstylesnow