بهترین نژاد گربه برای تازه کارها + نکات مهم در انتخاب اولین گربه

0

نگهداری از نژادهای مختلف گربه می‌تواند سختی‌های خود را داشته باشد به ویژه اگر تازه کار باشید و تازه اولین بار است که قصد خرید گربه دارید. در انتخاب بهترین نژاد باید نکات مهمی از جمله اینکه داشتن بچه، حساسیت، زان حضور در خانه و فضای خانه را در نظر گرفت. برای خانواده‌هایی که تا حالا گربه نداشته اند و تازه کار هستند یک سری نژادهای گربه بهتر هستند که در این مقاله از کابان مگ به معرفی بهترین نژاد گربه برای تازه کارها می‌پردازیم.

نکاتی که باید هنگام انتخاب اولین گربه در نظر بگیرید؟

در ادامه نکات و عواملی عنوان شده اند که باید در هنگام انتخاب اولین گربه خود حتماً به آن‌ها توجه داشته باشید.

سن گربه

در بعضی مواقع، افراد وسوسه می‌شوند که مستقیماً یک بچه گربه پشمالو، کوچک و دوست‌داشتنی خریداری کنند. تنها زمانی باید یک بچه گربه خریداری کنید که زمان کافی برای بزرگ کردن و تربیت کردن او داشته باشید، زیرا کنترل بچه گربه‌ها بسیار دشوار است.

اندازه آن‌ها ممکن است کوچک باشد اما بسیار پرانرژی هستند و توجه داشته باشید که این بچه گربه‌ها هنوز نمی‌دانند که چگونه باید از دردسر درست کردن دوری کنند. به همین دلیل همان‌طور که آن‌ها رشد می‌کنند، باید کاملاً مراقبشان بود.

برخلاف بچه گربه، زمانی که یک گربه بالغ را به سرپرستی قبول می‌کنید، می‌دانید که چگونه است و چه نوع شخصیتی دارد. دلیل آن این است که شخصیت این گربه‌ها کاملاً شکل گرفته و با انواع خطرها آشنایی دارند.

اکثر گربه‌های بالغ برخلاف بچه گربه‌ها، واکسینه شده‌اند و تراشه کوچکی برای شناسایی آن‌ها در زیر پوستشان کار گذاشته شده است. با توجه به این نکات، باید در انتخاب بهترین گربه دقت کنید.

اغلب چه مدت از زمان خود را در خانه سپری می‌کنید؟

آیا به صورت تمام وقت کار می‌کنید یا همیشه بیرون از خانه هستید؟ اگر این چنین است پس باید گربه‌ای را خریداری کنید که تنها ماندن در خانه برایش اهمیتی ندارد و نیازی به توجه شما نداشته باشد. در غیر این صورت، گربه همیشه احساس ناراحتی می‌کند و شما نیز دوست ندارید که یک زندگی غمگین برای گربه درست کنید.

با این حال، اگر همیشه زمان کافی برای سپری کردن با گربه خود را دارید، پس می‌توانید یک نژاد گربه مهربان داشته باشید. بهترین نمونه از گربه‌هایی که می‌توانند تمام روز را به تنهایی سپری کنند و هنگام ورودتان به خانه با میومیو کردن به شما خوش‌آمد بگویند، گربه مو کوتاه اگزوتیک است.

آیا دارای فرزند هستید؟

کودکان می‌توانند گاهی اوقات بدون قصد بدی، برای نشان دادن مهربانی خود به گربه، کمی خشن رفتار کنند. کودک ممکن است بر اثر کنجکاوی، موها یا دم گربه را بکشد یا حتی هنگام بغل کردن گربه، او را محکم فشار دهد.

با توجه به این نکته، باید گربه‌ای را خریداری کنید که رفتاری آرام داشته باشد تا زمانی که کودک با او بازی می‌کند، عصبانی نشود. با این حال، هر زمان که کودکان در حال بازی با گربه‌ها هستند، حتماً باید شما نیز بر بازی آن‌ها نظارت داشته باشید.

آیا از حیوانات خانگی دیگری نیز نگهداری می‌کنید؟

در صورتی که حیوانات دیگری مانند سگ یا گربه با نژادی دیگر در خانه دارید، باید نژادی از گربه را انتخاب کنید که بتواند به سرعت با دیگر حیوانات ارتباط برقرار کند.

در حالی که بعضی از گربه‌ها عاشق این هستند که توجه کامل شما را نسبت به خود داشته باشند، گربه‌هایی نیز هستند که از توجه کردن شما به آن‌ها خوشحال می‌شوند. برخی از این گربه‌ها شامل این موارد هستند.

  • گربه مو کوتاه آمریکایی
  • گربه با نژاد سیبری
  • گربه با نژاد مین کون

آیا به گربه برای بیرون از خانه نیاز دارید یا داخل خانه؟

اکثر گربه‌ها، گربه‌های داخل خانه هستند. با این حال، اگر به دنبال گربه‌ای هستید که گاهی اوقات را در خارج از خانه سپری کند، باید فضایی ایمن و حصارکشی شده را در اختیار داشته باشید تا گربه از محوطه خانه خارج نشود.

اگر نمی‌خواهید که دوست پشمالوی شما در گوشه و کنارهای خانه مخفی شود، پس باید یک محفظه برای او تهیه کنید. محفظه گربه این اطمینان خاطر را می‌دهد که گربه حتی زمان‌هایی که خواب هستید، در امان است. علاوه بر این، محفظه‌ای تهیه کنید که گربه در خارج از خانه نیز در آن احساس راحتی کند.

جنسیت گربه

گربه نر و گربه ماده، هر دو حیواناتی عالی محسوب می‌شوند. با این حال، تفاوت‌های هورمونی نیز بر رفتار آن‌ها تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، گربه‌های نر سالم، معمولاً در خانه پرسه می‌زنند، بیشتر زد و خورد می‌کنند و قلمرو خود را مشخص می‌کنند. از طرفی دیگر، گربه‌های ماده سالم، بخصوص در فصل‌های خاص، بیشتر سروصدا می‌کنند.

با این حال، عقیم کردن هر دو جنس می‌تواند آن‌ها را سالم نگه دارد و همچنین به کنترل جمعیت کمک کند. برخلاف تصور اکثر افراد، گربه‌های نر می‌توانند به مهربانی گربه‌های ماده باشند و گربه‌های ماده نیز می‌توانند به بازیگوشی گربه‌های نر باشند.

همواره به یاد داشته باشید که نژادی از گربه وجود دارد که مناسب هر نوع دوست‌داران گربه است. اگر به تازگی می‌خواهید یک گربه را به سرپرستی قبول کنید یا یک گربه دیگر را به دیگر گربه‌هایتان اضافه کنید، قطعاً بهترین گربه را خواهید داشت. از نکاتی که در بالا گفته شد، بهترین استفاده را کرده و به زندگی خود تنوع بخشید.

بهترین نژاد گربه برای تازه کارها

معرفی ۱۳ مورد از محبوب‌ترین وبهترین نژادهای گربه بر اساس نظر کارشناسان، برای تازه کارها که برای اولین بار قصد خرید گربه را دارند.

بهترین نژاد گربه برای تازه کارها

نژاد پرشین (Persian)

این نژاد یکی از بهترین نژادها برای تازه کارها است. اگر به دنبال گربه‌ای با سطح فعالیت نسبتاً کم و موهای بلند هستید، ممکن است گربه پرشین مناسب شما باشد! ترزا کیگر، کارشناس اتحادیه حامی نژاد گربه‌ها می‌گوید: «گربه‌ای که به نظر می‌رسد واقعاً شبیه به یک عروسک زنده است، گربه پرشین است!»

وی در ادامه گفت: «با چشم‌ها و سری گرد و بزرگ، و بدنی حجیم با پاهایی کوتاه، گربه پرشین یک دوست فوق‌العاده برای شما هنگام آمدن به خانه و پس از یک روز طولانی و خسته‌کننده است.»

دکتر دامپزشک میشل بورچ، نویسنده و مشاور دامپزشکی در کاتولوژی گفت: «گربه پرشین با صدایی نرم و چشمان رسای خود با افراد ارتباط برقرار می‌کند.»

دکتر بورچ اضافه کرد: «این گربه‌ها بازیگوش هستند اما برای بازی کردن و دوست داشته شدن از صاحب خود درخواست نمی‌کنند. به دلیل فرم بدنش، گربه پرشین بالا و پایین نمی‌پرد یا از در و دیوار بالا نمی‌رود.»

نژاد راشن بلو (Russian Blue)

نژاد راشن بلو (Russian Blue)

نژاد راشن به لو یکی دیگر از بهترین نژادهای گربه برای تازه کارها است. این نژاد گربه‌هایی خوش‌اخلاق و وفادار هستند که به دلیل موی آبی کوتاه و ابریشمی و چشمان بزرگِ سبز و درخشان خود معروف‌اند. دکتر بروچ می‌گوید: «این گربه‌ها نسبتاً ساکت هستند و فقط هنگام گرسنگی سروصدا به پا می‌کنند.

گربه راشن به لو نسبت به خانواده‌اش فداکار و مهربان است اما در حضور غریبه‌ها خجالتی است.» وی اشاره کرد: «با توجه به اینکه این گربه‌ها نسبت به روحیه و اخلاق انسان حساس‌اند، هنگام نیاز، آسودگی خاطر را برای صاحب خود فراهم می‌کنند.»

کیگر گفت: «نژاد راشن به لو یکی از باهوش‌ترین نژادهای گربه است و فکر می‌کنم این گربه احساس می‌کند که در حال فکر کردن به چه چیزی هستید، حتی قبل از اینکه به آن چیز فکر کنید. به همین دلیل، راشن به لو گربه‌ای محتاط است و تمایل دارد تا هر چیز و هرکس را بررسی کند تا مطمئن شود خطری در کمین نیست.

اما زمانی که تصمیم می‌گیرد شما فرد مورد علاقه او باشید، پیوندی ناگسستنی بین شما ایجاد می‌شود.» دکتر بروچ همچنین اضافه کرد: «این گربه نسبتاً پرتحرک است، به بازی کردن علاقه دارد، به خوبی غذا می‌خورد و استراحت می‌کند.»

نژاد مین کون (Maine Coon)

نژاد مین کون (Maine Coon)

این نژاد برای افرادی که به سگ علاقه دارند اما تمایل به داشتن گربه هستند، مناسب است. این گربه‌ها با مویی بلند، کنجکاو و آرام‌اند و دوست دارند تا مانند سگ‌های کوچک به دنبال شما بدوند.

کیگر می‌گوید: «این گربه دارای روحیه‌ای لطیف است که ترجیح می‌دهد وقتش را با صاحبش سپری کند و فقط برای اینکه ببیند در اطرافش چه اتفاقی می‌افتد، شما را دنبال می‌کند. افراد همیشه اولین باری که صدای میومیو گربه مین کون را می‌شنوند، تعجب می‌کنند. این گربه شبیه به شیر، غرش نمی‌کند اما تن صدای بالایی دارد.»

دکتر بروچ در ادامه عنوان کرد: «اندازه و موهای متمایز گربه مین کون از ویژگی‌های این نژاد است که به راحتی قابل تشخیص است. همانند همه گربه‌های مو بلند و به دلیل موهای نامرتب و پشمالو، این گربه نیز اغلب به شانه کردن موهایش نیاز دارد.

نژاد مین کون همچنین دارای پنجه‌های بلندی است که از او هنگام راه رفتن در برف محافظت می‌کند و گوش‌های بزرگ او برای شنیدن صدای شکارچیان و طعمه مناسب است.»

نژاد اسکاتیش فولد (Scottish Fold)

نژاد اسکاتیش فولد (Scottish Fold)

علاوه بر گوش‌های متمایز این گربه، آن‌ها به دلیل حساس بودن، صدای بلند و پرتحرکی شناخته شده هستند. کیگر می‌گوید: «گوش‌های گربه اسکاتیش فولد به سمت پایین و رو به جلو در مقابل سر قرار دارد و ظاهری شبیه به جغد به آن می‌دهد.

توجه داشته باشید که برخی از گربه‌های اسکاتیش فولد دارای گوش‌های عمودی و صاف هستند. آن‌ها همچنین چشمانی بزرگ و سری گرد دارند.»

دکتر بروچ اضافه کرد: «اسکاتیش فولد گربه‌هایی جذاب و مهربان‌اند که صدایی نرم و آرام دارند. توجه داشته باشید که این گربه‌ها اغلب سروصدا نمی‌کنند.»

وی در ادامه توضیح داد که آن‌ها عاشق همراهی با انسان هستند و از درخواست کردن برای این همراهی به روش آرام خود استفاده می‌کنند. آن‌ها در یک خانه چند نفره با سروصدای زیاد و در خانه‌ای که تنها یک نفر در آن ساکن است، بسیار راحتند.

نژاد رگدال (Ragdoll)

نژاد رگدال (Ragdoll)

کیگر گفت: «این نژاد که با ویژگی رنگ نقطه‌ای شناخته می‌شود، دارای موهایی بلند، اما نه به بلندی موهای گربه پرشین یا مین کون است. با موهایی مخملی و ابریشمی، این گربه نیاز کمی به شانه کردن موهایش دارد. ظاهر گربه رگدال کاملاً متعادل و بدون هیچ ویژگی فوق‌العاده‌ای است.»

دکتر بروچ در ادامه توضیح داد که نژاد رگدال هنگام بازی کردن بسیار مطیع و آرام است و همچنین به دلیل خوش‌برخورد بودن و نگهداری آسان، گربه‌ای عالی برای یک سبک زندگی شلوغ است. او گفت: «این گربه‌ها مهربان‌اند و هر بار که به خانه برمی‌گردید، از شما استقبال می‌کنند. می‌توان به آن‌ها ترفندهای مختلفی مانند انداختن توپ و گرفتن آن توسط گربه آموزش داد.» نژاد رگدال بهترین نوع گربه است!

بهترین نژاد گربه برای تازه کارها

نژاد مو کوتاه اگزوتیک (Exotic Shorthair)

کیگر این سؤال را مطرح کرد که: «نژاد پرشین را دوست دارید اما به دلیل موهای بلند آن نگرانید؟ پس نگاهی به نژاد مو کوتاه اگزوتیک بیندازید!»

دکتر بروچ گفت: «اگرچه نژاد اگزوتیک دارای موهای کوتاه است اما این موها ضخیم، متراکم و نرم است و به آن‌ها کمک می‌کند تا ظاهری شبیه به خرس عروسکی داشته باشند.

این گربه از نظر شخصیتی، همراهی ساکت، آرام، بسیار بازیگوش و وفادار است که اگرچه فوق‌العاده بامحبت است اما در خانه پشت سر شما به راه نمی‌افتد و حریم خصوصی‌تان را حفظ می‌کند. این گربه‌ها هنگام خواب مکانی سرد را ترجیح می‌دهند بنابراین هنگام خواب، آن‌ها را در تختخوابتان نخواهید یافت.»

بهترین نژاد گربه برای تازه کارها

نژاد اسفینیکس (Sphynx)

دکتر بروچ بیان کرد: «اگر به دنبال گربه‌ای پر جنب‌وجوش، فعال و با شوخ‌طبعی غیر منتظره هستید، اسفینیکس همان گربه مورد انتظار شماست! بارزترین ویژگی این گربه، بدون مو بودن آن است اما برخی از نژادهای گربه اسفینیکس دارای مو هستند. به دلیل بی‌مویی این گربه، آن‌ها همواره به دنبال مکان‌های گرم مانند آغوش شما، رایانه و زیر پتو هستند.»

چین و چروک اضافی موجود در سر آن‌ها همچنین باعث ایجاد حالت‌های مختلف صورت مانند نارضایتی یا ناامیدی می‌شود، و چشمان آن‌ها می‌تواند بسیار جذاب و فراخ باشد.

این گربه به دلیل چهره عجیب و زشت خود شناخته شده است و تمایل دارد تا همواره در کنار صاحب خود باشد. توجه داشته باشید که این گربه‌ها اغلب پرانرژی هستند و به دلیل رفتار شیطنت‌آمیز به دردسر می‌افتند.

نژاد بنگال (Bengal)

نژاد بنگال (Bengal)

ظاهر وحشی و پلنگ مانند گربه بنگال فوق‌العاده متمایز است و این ظاهر برای چنین گربه پرتحرکی منطقی است. دکتر بروچ گفت: «این گربه‌ها به راحتی توسط نقاط روشن روی پوست و کنتراست آن، موی براق، بینی پهن و لپ‌های برجسته همراه با سبیل شناخته می‌شوند.»

زمانی که یک گربه بنگال را به خانه می‌آورید، برای یک حیوان با اعتماد به نفس آماده باشید که به صاحب خود بسیار علاقه‌مند است.

گربه بنگال به دلیل کنجکاوی و ذات ورزشی خود و بازی کردن و یادگیری ترفندها شما را مشغول به خود خواهد کرد. این گربه‌های مهربان، آن‌قدر عاشق آب هستند که ممکن است هنگام حمام کردن به شما ملحق شوند یا در مسواک زدن به شما کمک کنند.

نژاد مو کوتاه آمریکایی (American Shorthair)

نژاد مو کوتاه آمریکایی (American Shorthair)

اگر به دنبال یک گربه همراهِ بسیار قدرتمند و مهربان هستید، گربه مو کوتاه آمریکایی همان چیزی است که به دنبالش هستید. دکتر بروچ بیان کرد: «گربه مو کوتاه آمریکایی که خودش برای حفظ بدن عضلانی، تنومند و فعال تلاش می‌کند، در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و الگوها موجود است.»

وی در ادامه توضیح داد: «از آنجا که این گربه‌ها آرام، بامحبت و خانواده گرا هستند، برای خانواده‌های دارای فرزند، همدم و همبازی بسیار خوبی‌اند. در کنار شخصیت دوست‌داشتنی خود، گربه‌هایی سالم و با نگهداری کم هستند که به غیر از معاینات سالانه خود با دامپزشک، به ندرت به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارند.»

نژاد حبشی (Abyssinian)

نژاد حبشی (Abyssinian)

آیا به دنبال یک گربه فوق‌العاده اجتماعی و با شخصیت هستید؟ نژاد حبشی همان گربه‌ای است که مناسب خانواده شماست. کیگر گفت: «این گربه اصرار دارد تا بخشی از فعالیت در حال انجام باشد.»

دکتر بروچ اضافه کرد: «گربه حبشی دارای بدنی عضلانی، گردن قوسی بلند، چشمان بادامی شکل و گوش‌های بزرگ است و موی بدن آن‌ها علامت‌گذاری شده است، به این معنی که تک‌تک موها با رنگ‌های مختلف در کنار هم قرار دارند.»

کیگر عنوان کرد: «این گربه‌های پرتحرک و رنگارنگ، از بودن در یک خانواده شلوغ لذت می‌برند و با کودکان و دیگر حیوانات به خوبی کنار می‌آیند.»

دکتر بروچ ادامه داد: «گربه حبشی به نشستن در آغوش شما علاقه‌ای ندارد اما به دلیل کنجکاوی‌اش، در خانه به دنبال شما به راه می‌افتد. این گربه‌ها تمایل دارند تا در طول روز مشغول باشند و فعالیت کنند.»

بهترین نژاد گربه برای تازه کارها

نژاد نروژین فارست (Norwegian Forest)

گربه نروژین فارست نیز یکی از بهترین نژاد ها برای تازه کارها است. این گربه برای کسی که به دنبال گربه‌ای محتاط و بزرگ با موهایی نسبتاً بلند است، بسیار مناسب است! کیگر گفت: «گربه نروژین فارست سری مثلثی و صاف، بدنی بزرگ و چشمانی درشت و بادامی شکل دارد و پنجه‌هایی جلویی آن کمی بیرون‌زدگی دارد تا بتواند با سر از درخت پایین برود؛ کاری که نژادهای دیگر نمی‌توانند انجام دهند. این گربه همچنین دارای موی ضد آب است»

دکتر بروچ بیان کرد: «گربه نروژین فارست بسیار مستقل است و به موقع واکنش نشان می‌دهد. این گربه هنگام نیاز به محبت، نزد شما می‌آید. آن‌ها عاشق این هستند تا روی درخت یا سطوح مرتفع بروند تا مناظر را در ذهن خود مجسم کنند.»

نژاد سیبری (Siberian)

نژاد سیبری (Siberian)

کیگر گفت: «گربه‌های سیبری باهوش، پرتحرک و متعادل‌اند. آن‌ها به دلیل ورود طوفان تگرگ از روسیه و نیاز به تحمل زمستان‌های سرد و شمالی، دارای موهای سه‌گانه متوسط تا بلند و بدنی عظیم هستند که در رنگ‌های متنوعی وجود دارند. این گربه‌ها از تعامل با افراد خانواده خود لذت می‌برند و در واقع به این کار اصرار دارند.»

دکتر بروچ نیز گفت: «گربه سیبری آرام، با شخصیت و شجاع است و به نیازها و حالات روحی انسان بسیار علاقه‌مند است. این ویژگی گربه برای فردی که به حمایت و آسایش عاطفی نیازمند دارد، ایدئال است.»

وی همچنین توضیح داد که این گربه‌ها هنگام انجام بازی به ویژه بازی‌هایی که در آن به شیرجه‌های هوایی نیاز است، بسیار مشتاق‌اند و نسبت به تغییر محیط سازگارند و مزاحمتی برای آن‌ها ایجاد نمی‌کند.

نژاد بیرمن (Birman)

نژاد بیرمن (Birman)

این نژاد نیز از بهترین نژادهای گربه برای تازه کارها است. کیگر گفت: «بیرمن نیز یک نژاد نقطه‌ای است که دارای مویی منحصر به فرد، غیر مات و یک لایه است.» دکتر بروچ اضافه کرد: «طرح بدن نقطه‌ای آن با طرح نقاط سفید پوشانده شده است و رنگی سفید به پاهای گربه می‌دهد.

نژاد بیرمن دارای چشمان آبی خیره کننده‌ای است که روی صورت گرد و بینی رومی شکل آن قرار گرفته است. نژاد بیرمن جذاب و مهربان است و اغلب گربه‌هایی آرام هستند. این گربه‌ها صدایی نرم و آرام دارند.»

دکتر بروچ در ادامه توضیح داد که گربه بیرمن دوست دارد در کارهای خانه و آرامش دادن به افراد کمک کند. این گربه‌ها همچنین به دلیل صبر و تحملشان، روحیه‌ای سازگار دارند.