خواص روغن اسطوخودوس برای مو و ۵ دلیل استفاده از آن

روغن اسطوخودوس ترکیبی از یک روغن اساسی و گیاه اسطوخودوس یا لوندر است که فواید بسیاری دارد. در این مقاله به معرفی استفاده‌های این روغن برای مو و چگونگی طرز استفاده آن پرداخته شده است. در ادامه راه با کابان مگ همراه بمانید.

روغن اسطوخودوس چیست؟

روغن اسطوخودوس مستقیماً از گیاه آن تهیه شده و دارای کاربردهای فراوان و بوی مطبوعی است. محصول نهایی با استفاده از تکنیک‌های مخصوص تقطیر، عصاره‌ای بسیار غلیظ از ترکیبات مفید اسطوخودوس که سرشار از مواد مغذی است را در اختیار ما قرار می‌دهد. عصاره اسطوخودوس موجب تسکین درد و تسکین میگرن می‌شود و به عنوان خوشبو کننده هوا، پاک کننده و حتی محصولات صاف کننده مو نیز به کار گرفته می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که این روغن فواید زیادی برای سلامتی و زیبایی مو دارد.

چگونه روغن اسطوخودوس موجب سلامت و زیبای مو می‌شود؟

روغن‌های ضروری در حال تبدیل شدن به داروهای خانگی هستند. از این میان، اسطوخودوس به یک روغن محبوب در سطحی گسترده مورد استفاده است. روغن اسطوخودوس فواید زیادی برای سلامت مو دارد که به برخی از آن‌ها در ادامه اشاره شده است.

به رشد مو کمک می‌کند

اخیراً روغن اسطوخودوس به عنوان محرک رشد مو شناخته شده است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد که آزمایش این روغن روی موش موجب رشد بیشتر و سریع‌تر موها شده و موها را ضخیم‌تر می‌کند. هنگامی که این روغن بتواند به خودی خود روی پوست اثر بگذارد، بسیار مؤثرتر خواهد بود. طی این تحقیقات، روغن اسطوخودوس ممکن است به مشکلاتی نظیر کچلی و کم مویی نیز کمک کند. البته مطالعات انسانی برای تائید این موضوع مورد نیاز است تا افراد بتوانند با اطمینان این روغن را روی موهای خود امتحان کنند.

روغن اسطوخودوس ضد میکروب است

در مقاله‌ای در سال ۲۰۱۴ بیان شد که روغن اسطوخودوس خواص ضد میکروبی دارد و به این معنی است که از رشد میکروب‌ها و قارچ‌ها جلوگیری می‌کند. زمانی که روی مو یا پوست سر اعمال می‌شود، ممکن است از مشکلات رایج پوست و مو به ویژه خارش سر یا شوره و حتی عفونت‌ها جلوگیری کند.

 شپش را از بین می‌برد

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۱ نشان داد روغن اسطوخودوس می‌تواند از ایجاد شپش مو جلوگیری کرده و در صورت بروز آن، شپش‌ها را از بین ببرد. در این تحقیق، روغن اسطوخودوس با روغن درخت چای مقایسه شده است. با این حال تحقیقات بیشتری نیاز است که ثابت کند استفاده از روغن اسطوخودوس می‌تواند موجب از بین رفتن شپش‌ها شود. استفاده از روغن درخت چای همراه با روغن اسطوخودوس می‌تواند اثربخشی آن را بهبود بخشد. این توضیحات به این معنی نیست که این روغن‌ها می‌توانند جایگزینی برای نسخه تجویز شده توسط پزشک باشند و نباید به تنهایی برای درمان شپش به کار روند.

می‌تواند به رفع التهاب پوست کمک کند

گاهی اوقات اسطوخودوس برای درمان خانگی التهاب و سوختگی‌ها استفاده می‌شود. استفاده از اسطوخودوس به شکل روغن ممکن است برای التهاب و خشکی پوست سر مناسب باشد. در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۲ روغن اسطوخودوس با موفقیت در درمان التهابات و زخم‌های پوستی به کار گرفته شد. این روغن التهابات را کاهش داد و فرایند درمان را تسریع کرد.

آرام بخش است و رایحه مطبوعی دارد

بوی فوق العاده اسطوخودوس، یکی از ویژگی‌های خاص آن است. رایحه آن می‌تواند موجب آرامش سیستم عصبی شود. در تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، افراد پس از استنشاق بوی اسطوخودوس، آرامش، نشاط و خلق و خوی بهتری را تجربه کردند.

چگونه از روغن اسطوخودوس برای مو استفاده کنیم؟

روش‌های زیادی برای استفاده از روغن اسطوخودوس برای مو وجود دارد. بسته به اینکه قصد دارید از کدام خاصیت اسطوخودوس بهره ببرید، باید شیوه درست را اعمال کنید.

 روغن را روی پوست سر ماساژ دهید

اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را از روغن اسطوخودوس بگیرید و رشد موها را افزایش داده یا شوره سر را از بین ببرید، روغن اسطوخودوس رقیق شده را روی پوست سر ماساژ دهید. برای رقیق کردن روغن اسطوخودوس می‌توانید از روغن جوجوبا یا روغن نارگیل استفاده کنید. برای این کار باید هر دو روغن را به مقدار مساوی ترکیب کنید. پس از این کار بهتر است موها را آبکشی کنید. اجازه دهید روغن‌ها به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه روی موها بماند و سپس در صورت تمایل آبکشی کنید. اگر می‌خواهید حداکثر استفاده را از این روغن‌ها ببرید، هنگام خواب، موها را در حوله پیچیده و صبح آبکشی نمایید. با این روش، اثر درمانی، آرامش بخش و دلپذیر اسطوخودوس را نیز تجربه خواهید کرد. ماساژ روغن در هر نقطه از بدن هفته‌ای یک بار یا روزی یک بار به خوبی نتیجه می‌دهد.

روغن را به شامپوهای خود اضافه کنید

برای درمان شوره سر، رشد مو، رایحه خوب و اثر آرامش بخش آن، روغن اسطوخودوس را به محصولات مرتبط با موهایتان اضافه کنید. برای مثال می‌توانید کمی از روغن را به شامپو یا نرم کننده مو اضافه کنید. مراقب باشید و تنها چند قطره از روغن را به شامپو اضافه کرده و سپس شامپو را طبق راهنما استفاده کنید. پیشنهاد دیگر اینکه می‌توانید مقداری از شامپو را کف دست ریخته و دو یا سه قطره روغن اسطوخودوس را به آن اضافه کرده و روی موها اعمال کنید. این روغن را به همان ترتیبی که از شامپو استفاده می‌کنید، مصرف کنید.

محصولاتی را خریداری کنید که حاوی روغن اسطوخودوس هستند

محصولاتی که روغن اسطوخودوس در آن‌ها وجود دارد می‌تواند آرامش بخش، معطر و مناسب برای پوست سر باشد. این محصولات ممکن است لزوماً رشد مو را تقویت نکنند زیرا روغن اسطوخودوس به احتمال زیاد رقیق شده و مقدار آن در محصولات متنوع، متفاوت است. زمانی که می‌خواهید محصولات مراقبت مو را خریداری کنید، به محتویات درج شده روی آن توجه کنید. اگر در لیست محتویات «روغن اسطوخودوس» یا «هیدرولات اسطوخودوس» مشاهده کردید، این محصولات گزینه‌های مناسبی برای مو هستند. هرچه محتویات محصولات مراقبت مو طبیعی‌تر باشد، بهتر است. این محصولات را به راحتی و هر مقدار که نیاز است، روزانه یا هفتگی، استفاده کنید.

 از سرم موی حاوی روغن اسطوخودوس استفاده کنید

سرمه‌ای مو محصولاتی هستند که به طور ویژه برای مراقبت از مو تولید شده‌اند. سرم مو برای موهای وز، موهای چرب، موهای موخوره‌دار و … مناسب است. برخی سرمه‌ای مو حاوی روغن اسطوخودوس هستند که از اثرات مفید آن نیز بهره‌مند هستند. این محصولات مناسب پوست سر هستند و تأثیر کمی بر رشد مو دارند، اگرچه ممکن است از شکنندگی موها نیز جلوگیری کنند. همان‌گونه که هنگام خرید هر محصولی لیست محتویات آن را کنترل می‌کنید، زمان خرید محصولات مراقبت مو نیز برچسب محتویات آن‌ها را نیز بررسی کنید که حتماً حاوی روغن اسطوخودوس و مواد طبیعی باشند. از سرم مو طبق راهنمای آن، روزانه یا هفتگی، استفاده کنید.

از ماسک موی روغن اسطوخودوس یک بار در هفته استفاده کنید

از ماسک موی روغن اسطوخودوس به صورت هفتگی استفاده کنید. این روش بهترین فواید این روغن را برای موها به ارمغان می‌آورد. همانند سرم مو، ماسک مو نیز از شکنندگی و خشکی موها جلوگیری می‌کند. برخی ماسک‌های مو حاوی روغن اسطوخودوس هستند، به همین دلیل هنگام خرید به این نکته توجه کنید.

آیا روغن اسطوخودوس عوارض جانبی دارد؟

مراقب باشید که این روغن را بیش از حد روی پوست سر نمالید زیرا موجب خارش پوست می‌شود. برای جلوگیری از این پیشامد، همیشه روغن اسوخودوس را همراه با روغن نارگیل، روغن جوجوبا یا روغن زیتون ترکیب کرده سپس استفاده کنید. اگر هنگام استفاده دچار جوش، کهیر یا التهاب پوست شُدید، فوراً استفاده از روغن را متوقف کنید. این علائم بدان معناست که به اسطوخودوس حساسیت دارید، بسیاری از افراد به این روغن آلرژی دارند. هرگز روغن‌های خالص را قورت ندهید و از تماس آن‌ها با چشم خودداری کنید. اگر به طور اتفاقی با چشم تماس پیدا کرد، بلافاصله چشم‌ها را با آب سرد بشویید. اگر داروهای آرام بخش سیستم عصبی یا ضد افسردگی مصرف می‌کنید، در مصرف اسطوخودوس احتیاط کنید. این داروها با اسطوخودوس تداخل ایجاد می‌کند و موجب خواب آلودگی و سستی بیش از حد می‌شود. به‌جز این ملاحظات، استفاده از اسانس اسطوخدوس رقیق شده موضعی کاملاً بی‌خطر است.

سخن آخر

روغن اسطوخودوس می‌تواند یک ماده سالم و ارزشمند برای مراقبت از مو باشد. مطالعات نشان می‌دهد این روغن موجب رشد موها شده و از ریزش مو جلوگیری می‌کند. روغن اسطوخودوس فواید دیگری برای پوست سر و سلامت مو نیز دارد. به یاد داشته باشید که روش‌های زیادی برای استفاده از این روغن همراه با دیگر محصولات مراقبت مو وجود دارد. اطمینان حاصل کنید که از این روغن به درستی استفاده کرده و عوارض جانبی احتمالی را در نظر بگیرید.

پیام بگذارید