مشخصات ظاهری و ویژگی های رفتاری ۸ نژاد سگ آلمانی

گونه جرمن شپرد (German Shepherd) تنها نژاد معروف سگ در این کشور بزرگ اروپای غربی نیست. در طول قرن‌ها، این کشور موفق به تولید تعدادی از گونه‌های منحصربفرد شده است. لیستی که در کابان مگ از ۸ گونه سگ آلمانی مطرح می‌کنیم که شامل سگ‌هایی در اندازه‌ها و شکل‌های متنوع از پومرانی (Pomeranian) کوچک گرفته تا گریت دین‌های (Great Dane) غول پیکر است.

باکسر

نژاد باکسر (Boxer) امروزی در اواخر قرن ۱۹ در آلمان پرورش داده شد. گفته می‌شود که نژاد باکسرها به بولنبیسر/ بول بایتر (Bullenbeisser/Bull Biter) می‌رسد، که سگ‌هایی بزرگ و عضلانی بودند و حالا منقرض شده‌اند. شهرت این سگ‌های شکاری بزرگ که به نام بولداگ (Bulldog) آلمانی نیز معروف هستند به مراسم‌های بزرگ شکار در قرن شانزدهم می‌رسد.

با از بین رفتن مراسم‌های بزرگ شکار در آلمان، بولنبیسرها نیز محبوبیت خود را از دست دادند. برخی از پرورش‌دهندگان سگ این گونه را با گونه‌های کوچک‌تر سگ‌های بولداگ آمیزش دادند و به این ترتیب سگ‌های باکسر که لاغرتر و عضلانی‌تر بودند، به وجود آمدند.

یک گونه از سگ‌های همه فن حریف که در سراسر آلمان مشهور شدند و از آنها برای گله‌داری و نگهبانی و به عنوان سگ پلیس و جنگی استفاده کردند. پس از جنگ جهانی اول، این نژاد سگ را به آمریکا نیز وارد کردند، و از دهه ۱۹۳۰ محبوبیت زیادی بدست آوردند، و امروزه در آمریکای شمالی جزو محبوب‌ترین نژادهای سگ محسوب می‌شوند.

این محبوبیت را مدیون ویژگی‌هایی از جمله مهربانی، سرگرم‌کنندگی و هوش فراوان خود هستند. باید آمادگی این را داشته باشید که برای یک باکسر ورزش و تحرک زیادی آماده کنید، همچنین روی شور و هیجان بیش از اندازه او، کار کنید و فراموش نکنید که ممکن است بزاق فراوانی تولید کند.

مروری بر ویژگی‌های نژاد باکسر

قد: حدود ۵۸/۵ الی ۶۳/۵ سانتیمتر (نر)؛ حدود ۵۳ الی ۵۸/۵ سانتیمتر(ماده)

وزن: حدود ۲۹/۵ الی ۳۶ کیلوگرم (نر)؛  حدود ۲۲/۵ الی ۲۹/۵ کیلوگرم (ماده)

ویژگی‌های ظاهری: یک سگ مستطیلی-شکل با جثه متوسط همراه با یک پوزه گرد؛ پوشش بدنی کوتاه، درخشان و لطیف، معمولا به رنگ حنایی یا پلنگی؛ تعداد کمی از باکسرها به رنگ سفید نیز هستند

داکس‌هوند

داکس‌هوند(Dachshund) در زبان آلمانی به معنی «سگ گورکن» است. این سگ‌های کوتاه حدود ۶۰۰ سال پیش پرورش داده شدند تا گورکن‌ها را شکار و آنها را از گروه‌شان جدا کنند. یک نوع داکس‌هوند با خز سیخ‌سیخی نیز پرورش داده شد تا بتواند در چمنزارهای خاردار و  آب‌وهوای سرد، مقاومت بیشتری داشته باشد.

این سگ کوچک در کشور زادگاه خود، یک گنج ملی محسوب می‌شود، و در سراسر دنیا شهرت دارد. داکس‌ها به‌خاطر ویژگی‌های خاص خود، مشهور هستند و گاه می‌توانند شخصیت‌های کوچک جسوری باشند که وفاداری و حمایت بالایی دارند و در عین حال مستقل هستند.

اگر یک داکس‌هوند دارید، باید آماده روبرویی با عطش آنها برای حفر کردن، علاقه آنها به دنبال کردن چیزهای کوچک خزدار و طبیعت پر سروصدای آنها باشید.

مروری بر نژاد داکس‌هوند

قد: ۱۳ الی ۲۳ سانتیمتر

وزن: حداکثر ۱۴/۵ کیلوگرم

ویژگی‌های ظاهری: بدن کوتاه و دراز؛ دارای خز نرم و سیخی یا خز بلند؛ به رنگ‌های شکلاتی، برنزه، مشکی، قرمز و غیره

دوبرمن پینشر

دوبرمن‌ پینشرها (Doberman Pinscher) در آغاز قرن ۲۰ و توسط کارل فردریش لوییس دوبرمن پرورش داده شدند. او در شهر آلمانی آپولدو، مسئول جمع‌آوری مالیات بود و به دنبال یک سگ بزرگ و قوی بود که بتواند در هنگام جمع کردن مالیات، از او محفاظت کند.

با افزایش تعداد دوبرمن‌ها، آنها مشهور و به یکی از سگ‌های محبوب کارگر تبدیل شدند. هوش، قدرت، بنیه و وفاداری آنها سبب شد که از آنها در ماموریت‌های پلیسی، ارتش، عملیات جستجو و نجات و به عنوان سگ افراد معلول، استفاده شود.

این سگ‌های عضلانی به خانه‌ای نیاز دارند که در آن بتوانند به فراوانی ورزش کنند، و شما باید آماده باشید که هنگام آموزش آنها، تلاش لازم را به کار ببرید. دوبرمن‌ها خیلی باهوش، وفادار و به دنبال شاد کردن شما هستند و خیلی سریع همه چیز را یاد می‌گیرند. البته ممکن است غریزه حمایتی شدیدی داشته باشند و همچنین به راحتی با سگ‌های غریبه کنار نمی‌آیند.

مروری بر نژاد دوبرمن پینشر

قد: ۶۱ الی ۷۱ سانتیمتر

وزن: ۲۹/۵ الی ۴۵ کیلوگرم

ویژگی‌های ظاهری: نژادی بزرگ با سینه‌ای پهن و قوی و عضلانی؛ خز کوتاه و نرم به رنگ‌های مشکی، قرمز، یا حنایی با لکه‌های قهوه‌ای

گریت دِین

گریت دین‌ها (Great Dane) یکی از بزرگ‌ترین گونه‌های سگ هستند و اما بر خلاف اسم‌شان، اصالت آنها به دانمارک نمی‌رسد. این روزها با عنوان غول‌پیکرهای مهربان معروف هستند، اما در گذشته در آلمان، از آنها برای شکار گراز استفاده می‌شد.

برای اولین بار در اواخر قرن ۱۹ وارد ایالات متحده شدند، و از آن به بعد به مرور زمان، شهرت و محبوبیت زیادی به دست آوردند. این نژاد بر خلاف سایز بزرگی که دارد، عمرش کوتاه است.

آنها به مهربانی، عاطفه، و اشتیاق به خوشحال کردن دیگران، شهرت دارند و به راحتی با کودکان مودب و دیگر حیوانات کنار می‌آیند. این سگ‌های بزرگ، گزینه مناسبی برای نگهداری در آپارتمان نیستند و مخارج غذای آنها بسیار بیشتر از مخارج نژادی مانند داکس‌هوند است. دِین‌ها سگ‌های نگهبان خوبی هستند، اما اگر آنها را کنترل نکنید ممکن است پارس کردن آنها شدید و غیر قابل کنترل شود.

مروری بر نژاد گریت دِین

قد: ۷۱ الی ۸۱ سانتیمتر

وزن: ۵۰ الی ۷۹ کیلوگرم

ویژگی‌های ظاهری: یک سگ خیلی بزرگ با بدنی عضلانی و سینه‌ای پهن؛ خز آنها کوتاه و نرم، و به رنگ‌های مشکی، آبی، پلنگی، حنایی، رنگارنگ و غیره است.

ژرمن شپرد

اغلب افراد وقتی اسم گونه ژرمن (German Shepherd) را می‌شنوند، اولین سگی به ذهن‌شان می‌رسد سگ‌های ژرمن شپرد هستند. این سگ‌ها در اواخر قرن ۱۹، و با هدف تولید بهترین سگ‌های گله، پرورش داده شدند.

اگرچه روش‌های مدرن کشاورزی، نیاز به سگ‌های گله را کاهش داده‌اند، با این‌حال گونه ژرمن شپرد به عنوان یک نژاد همه‌کاره تولید شد. این سگ‌ها به اولین انتخاب اداره پلیس و ارتش تبدیل شدند.

ژرمن شپردها بسیار باهوش، آموزش‌پذیر، و وفادار هستند، به همین دلیل به عنوان سگ‌های همراه انتخاب می‌شوند. البته این سگ‌ها برای رشد و پیشرفت، به خانه درست و حسابی نیاز دارند. این سگ‌ها مدام دوست دارند که در حال انجام کاری باشند و به سرگرمی‌های فیزیکی و ذهنی زیادی نیاز دارند.

ژرمن شپردها به وفاداری و مهربانی نسبت به اعضای خانواده شهرت دارند، اما هنگام نگهبانی می‌توانند بسیار مصمم و محکم باشند. برای آنکه این ویژگی خوب تبدیل به یک ویژگی‌ دردسرساز نشود، باید فرایند مناسب و مداوم تربیت و اجتماعی‌شدن او را خیلی سریع شروع کرد. و یادتان نرود که باید مدام او را تمیز و مرتب کنید. جرمن شپردها ریزش موی زیادی دارند.

مروری بر نژاد ژرمن شپرد

قد: ۵۶ الی ۶۶ سانتیمتر

وزن: ۲۷ الی ۴۵کیلوگرم

ویژگی‌های ظاهری: سگی عضلانی با پوشش بدنی دو تکه، که شامل یک لایه زیرین ضخیم و یک لایه پرپشت موج‌دار یا صاف به رنگ‌های برنزه و مشکی یا قرمز و مشکی است.

اشناوزر مینیاتوری

تاریخچه اشناوزر مینیاتوری (Miniature Schnauzer) به قرن ۱۵ در آلمان می‌رسد. این نژاد اولین بار از آمیزش اشناوزرهای معمولی با پودل‌ها (poodle) و آفن پینشرها (Affenpinscher) بوجود آمدند. از این نژاد برای حفظ جانوران موذی در خلیج‌ها، بخصوص اطراف انبارهای مزارع استفاده می‌شد.

اشناوزرهای مینیاتوری به خاطر اصل و نسب خود، مانند سگ‌های موش‌گیر معمولی نیستند. به همین دلیل بسیاری از نگه‌دارندگان امروزی سگ‌ها، به آنها علاقه دارند.

آنها مهربان و باهوش هستند و دوست دارند شما را خوشحال کنند. معمولا با بچه‌های مودب و سگ‌های دیگر به راحتی کنار می‌آیند، اما مشهور به پارس کردن فراوان هستند. برای اینکه این موضوع به مشکل تبدیل نشود، بهتر است روی رفتارهای جایگزین انگیزشی کار کنید.

مروری بر نژاد اشناوزر مینیاتوری

قد: ۳۰/۵ الی ۳۵/۵ سانتیمتر

وزن: ۵ الی ۸/۵ کیلوگرم

ویژگی‌های ظاهری: پوشش رویی کوتاه و سیخ‌سیخی و پوشش زیرین نرم؛ بیشتر به رنگ فلفل نمکی هستند، اما به رنگ‌های مشکی و نقره‌ای، یا مشکی کامل هم دیده می‌شوند؛ به خاطر موهای بلندی که اطراف صورت‌شان بخصوص در ابروها و ریش‌ها رشد می‌کنند، ظاهری شبیه به پیرمردها دارند.

پومرانی

جای تعجب ندارد که پومرانی‌ها (Pomeranian) با دم پیچی، گوش‌های تیز و پوشش بدنی ضخیم‌شان از خانواده سگ‌های اسپیتز (Spitz) هستند. در حقیقت کوچک‌ترین سگ‌های این نژاد هستند. اجداد آنها اهل نواحی قطب شمال بودند و در شرایط آب و هوایی سرد رشد کردند.

در واقع ملکه یکی از پرورش‌دهندگان پرشور و اشتیاق سگ‌ها بود، و سگ‌های پرورشی او اغلب در نمایش‌ها حضور داشتند. سپس با پرورش و آمیزش انتخابی، گونه‌های کوچکتر پومرانی که امروز می‌بینیم بوجود آمدند.

پومرانی‌ها جثه کوچکی دارند، اما به پرخاشگری و دعوایی بودن، شهرت دارند. آنها می‌توانند بسیار مهربان باشند و در عین حال بسیار قلدر و سرسخت هستند. هنگام آموزش آنها باید صبور و مثبت‌اندیش باشید. همچنین باید آماده باشید که مدام آنها را پیرایش و آراسته کنید. پومرانی‌ها دارای پوشش موی دولایه ضخیمی هستند که نیاز به شانه کردن دارد تا کف خانه پر از مو نشود.

مروری بر نژاد پومرانی

قد: ۱۵ الی ۱۸ سانتیمتر

وزن: ۱ الی ۳ کیلوگرم

ویژگی‌های ظاهری: پشت کوتاهی دارند؛ پوشش بدنی نرم و پف‌دار؛ به رنگ‌های مشکی، شکلاتی، نارنجی، قرمز و غیره

رات‌ویلر

گفته می‌شود که سگ‌های مستیف (Mastiff) بزرگی که توسط رومی‌ها به آلمان آورده شدند، جد اصلی رات‌ویلرهای(Rottweiler) امروزی هستند.

وقتی دیگر در این صنعت مورد نیاز نبودند، رات‌ویلرها نیز مانند دوبرمن‌ها و جرمن شپردها تبدیل به سگ‌های خدماتی همه‌کاره شدند. قدرت، شجاعت، و هوش آنها سبب شد تا در خدمات مربوط به پلیس، ارتش و محافظت شخصی به کار گرفته شوند.

آنها به عنوان سگ‌های همراه نیز از شهرت بالایی برخوردارند. اگرچه ظاهر ترسناکی دارند اما در خانواده می‌توانند بسیار مهربان و آرام باشند.

آنها ممکن است در مقابل غریبه‌ها (هم انسان و هم سگ) محتاط باشند و به همین دلیل لازم است که حتما تحت آموزش مداوم باشند و اجتماعی شوند. رات‌ویلرها با راهنمایی و ورزش فراوان قطعا به یک عضو وفادار و مهربان تبدیل خواهند شد.

مروری بر نژاد رات‌ویلر

قد: ۵۶ الی ۶۸/۵ سانتیمتر

وزن: ۳۶ الی ۵۹ کیلوگرم

ویژگی‌های ظاهری: دارای بدنی بزرگ و عضلانی، با پوشش بدنی کوتاه، نسبتا خشن و به رنگ مشکی که دارای لکه‌های براق برنزی است.

آلمان نژادهای متنوع فراوانی از سگ‌های قدرتمندی مانند گریت دین و راتویلر گرفته تا پومرانی‌های کوچک دلربا به دنیا عرضه کرده است.

سخن آخر

اگر قصد دارید یکی از این گونه‌ها را به خانه ببرید، حتما اول تحقیق کنید. حتما باید بررسی کنید که آیا سبک زندگی شما با میزان انرژی و روحیه سگ مورد نظرتان هماهنگ است یا نه. همچنین حتما با یک پرورش‌دهنده مشهور سگ یا با یک سازمان نجات مشورت کنید.

پیام بگذارید