۷ نژاد سگ مناسب افراد پرمشغله برای نگهداری در خانه

0

اگر دارای شغلی تمام وقت هستید، از چه نوع سگی باید نگهداری کنید؟ زمانی که در خانه نیستید، سگ‌ها چه کاری انجام می‌دهند؟ آیا سگ‌ها در غیاب شما از بودن در خانه خسته می‌شوند؟ چگونه سگ را سرگرم کنیم؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها با کابان مگ همراه بمانید.

انتخاب سگ برای افراد پر مشغله

برخی از نژادهای سگ، به روابط اجتماعی و ورزش بیشتری نسبت به سایر سگ‌ها نیاز دارند. با انتخاب نژادی درست، زمانی که در خانه حضور ندارید، سگ شما نسبت به مستقل بودن، آب خوردن، پرسه زدن در آپارتمان و نگاه کردن به پرندگان از پنجره، کاملاً راضی خواهد بود.

نژادهای سگی که می‌توانند در خانه تنها بمانند

سگ‌ها موجوداتی اجتماعی هستند. اگر قادر به فراهم کردن نیازهای اولیه مانند محبت و علاقه برای آنان نیستید، بهتر است برای نگهداری از آن‌ها تجدید نظر کنید. با این وجود برخی سگ‌ها نسبت به سایر گونه‌ها مستقل‌تر هستند و به نگهداری کمتری نیاز دارند و به عنوان بهترین سگ‌های خانگی شناخته می‌شوند که در زیر به اسامی آن‌ها اشاره شده است.

 1. باست هوند (Basset Hound)
 2. چی واوا (Chihuahua)
 3. فرنچ بولداگ (French Bulldog)
 4. گری هوند (Greyhound)
 5. مالتیز (Maltese)
 6. شارپی (Shar Pei)
 7. ویپت (Whippet)

آیا برخی از سگ‌ها دوست دارند تنها بمانند؟

محبوب‌ترین سگ دنیا یعنی لابرادور رتریور (Labrador Retriever)، برای اکثر مردم دنیا مناسب نیست. در واقع، اکثر سگ‌های کاری و شکاری مانند لابرادور رتریور، ژرمن شپرد (German Shepherd)، بُردر کولی (Border Collies) و گلدن رتریور (Golden Retriever)، برای افرادی که ساعت کاری تمام وقت دارند، مناسب نیستند.

علی‌رغم این واقعیت، اکثر افراد تصمیماتی نادرست در مورد انتخاب سگ می‌گیرند. در نهایت، این کار می‌تواند منجر به نارضایتی صاحبان سگ و افسردگی سگ‌ها شود که از یک زندگی وحشتناک محدود به خانه رنج می‌برند و بدون معاشرت و تعامل اجتماعی تنها مانده‌اند.

حتی بدتر از آن، این حیوانات خانگی اغلب به پناهگاه حیوانات تحویل داده می‌شوند زیرا این نژادهای سرزنده برای زندگی‌ای که مجبور به تحمل آن شده‌اند، مناسب نبوده‌اند. اگر به طور تمام وقت مشغول به کار هستید اما می‌خواهید سگ مناسبی را انتخاب کنید، باید در انتخاب نژاد صحیح دقت کنید و مشتاق کمی فداکاری نیز باشید.

مثلاً زمانی که همکارانتان پس از کار، شما را به خانه دعوت می‌کنند، نه بگویید، زیرا یک نفر در خانه منتظر شماست. این یک نفر، یک حیوان اجتماعی است که به توجه شما نیاز دارد.

آیا توله سگ‌ها می‌توانند در خانه تنها بمانند؟

اگرچه آموزش ماندن در لانه، بخشی اساسی از رشد اولیه توله سگ است (لانه می‌تواند در شرایط خاصی، سگ را ایمن نگه دارد)، توله سگ هرگز نباید برای مدت طولانی تنها بماند. بسیار ضروری است که توله سگ خود را اجتماعی بار بیاورید تا به سگ‌هایی بامهارت، سالم و اجتماعی تبدیل شوند.

انزوا می‌تواند منجر به مشکلات رفتاری بی‌شماری شود. اگر قرار است توله سگ در تمام طول روز تنها در خانه بماند، نگهداری از آن را فراموش کنید.

اگر به دنبال سگی بالغ هستید، به فکر پذیرفتن یک سگ بزرگ‌سال باشید. سگ‌های بزرگ‌سال معمولاً با فعالیت کمتر و زمان چرت زدن بیشتر به خوبی کنار می‌آیند. توجه داشته باشید سگ‌های بالغ ممکن است دارای مشکلات سلامتی باشند که نیاز به توجه مداوم دارند.

بهترین نژادهای سگ برای «تنها ماندن در خانه»

نژادویژگی اصلی
باست هوندخواب‌آلود
چی واوانیازمند نوازش
فرنچ بولداگمهربان
گری هوندآرام
مالتیزسهل‌انگار
شارپیمستقل
ویپتمطیع

نژاد باست هوند

 • سطح انرژی: کم
 • اندازه: متوسط
 • خصوصیت: خواب‌آلود
 • ویژگی منفی: مستعد چاقی

نژاد بایت هوند () یکی از بهترین سگ‌ها با اندازه متوسط برای زندگی در آپارتمان است. آن‌ها دوست دارند که در خانه پرسه بزنند و همه جا را بو بکشند اما در طول روز، سطح انرژی نسبتاً کمی دارند. اگر مجبورید به سرکار بروید و نصمیم گرفتید که از باست هوند نگهداری کنید.

این سگ احتمالاً بیشتر روز را در خواب سپری می‌کند. باست هوند قد کوتاهی دارد اما سگ‌هایی بزرگ به حساب می‌آیند. علیرغم اندازه‌شان، دوست دارند که عصرها روی پاهای شما دراز بکشند. نژاد باست هوند تا زمانی که شما به خانه برمی‌گردید، کاملاً خوشحال خواهد بود که در آفتاب دراز بکشد.

مانند تمامی سگ‌ها، این نژاد نیز دارای چند مشکل پزشکی است. باید گوش‌هایش را تمیز نگه دارید، برای کنترل ریزش مو، روزانه او را برس بکشید و رژیم غذایی‌اش را کاملاً کنترل کنید تا به چاقی مفرط دچار نشود.

نژاد چی واوا

 • سطح انرژی: متوسط
 • اندازه: کوچک
 • خصوصیت: نیازمند نوازش
 • ویژگی منفی: در صورت بدرفتاری مستعد پرخاشگری

اگر شغلی تمام وقت دارید اما قصد دارید از یک سگ کوچک نگهداری کنید، چی واوا (Chihuahua) انتخابی عالی است. این سگ‌ها اگر اکثر روز را تنها در خانه بمانند، مشکلی نخواهند داشت. بسیاری از آن‌ها وزنی کمتر از ۳ کیلوگرم (حدود ۷ پوند) دارند.

اگر به سگی با جنب‌وجوش کم نیاز دارید، چی واوا در این مورد نیز یک انتخاب عالی است. توجه داشته باشید که برای سگ خود یک جفت نیز پیدا کنید زیرا نژاد چی واوا زمانی که به صورت جفت باشد، عملکرد بهتری دارد. چی واوا عاشق مکان‌های دنج و چرت زدن است.

متأسفانه این سگ‌ها مستعد برخی مشکلات پزشکی هستند. علاوه بر دررفتگی کشکک زانو، باید روزانه دندان‌های آن‌ها را مسواک بزنید تا از بیماری‌های دندان جلوگیری شود. همانند نژاد باست هوند، این سگ‌ها باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشند زیرا چی واوا نیز مستعد چاقی است.

این سگ‌ها به پرخاشگری نیز معروف‌اند که از اندازه آن‌ها ناشی می‌شود. بسیاری از مردم نگران گاز گرفته شدن توسط چی واوا نیستند، بنابراین برخی از این سگ‌ها از «سندرم سگ کوچک» رنج می‌برند. سگ خود را اجتماعی تربیت کنید و حتماً با آن‌ها با مهربانی رفتار کنید.

نژاد فرنچ بولداگ

 • سطح انرژی: متوسط
 • اندازه: کوچک
 • خصوصیت: مناسب برای خانواده‌ها؛ سروصدای زیادی ندارد
 • ویژگی منفی: مشکلات سلامتی مربوط به تنفس

همه سگ‌ها به محض اینکه به خانه می‌روید، به معاشرت شما نیاز دارند. نکته اصلی در مورد سگ‌هایی که در خانه تنها می‌مانند، میزان فعالیت آن‌ها در طول روز است. نژاد فرنچ بولداگ (French Bulldog) یکی از آن سگ‌هایی است که به همراهی و توجه شما نیاز دارد، اما نیازی به دویدن طولانی مدت یا ورزش بیش از حد ندارد.

این سگ‌ها چون کار بهتری برای انجام دادن ندارند، بنابراین چرت زدن را انتخاب می‌کنند. فرنچ بولداگ چهره‌ای کوچک دارد که نفس کشیدن و دویدن در هوای گرم و مرطوب را برای او دشوار می‌کند. آن‌ها به عنوان سگ خانگی عالی هستند و یکی از بهترین نژادهای کوچک برای کودکان به شمار می‌آیند.

توجه داشته باشید که این نژاد به دلیل چهره کوچک و چشمان بزرگ، دارای مشکلات سلامتی است. با این حال، سروصدای زیادی ندارند، بنابراین برای آپارتمان‌هایی که همسایگان زیادی دارند، ایدئال هستند.

نژاد گری هوند

 • سطح انرژی: کم
 • اندازه: بزرگ
 • خصوصیت: سازگار
 • ویژگی منفی: زمانی که بدون قلاده باشد، حافظه ضعیفی دارد و ممکن است صاحب خود را گم کند.

مجبورید هرروز کار کنید اما همچنان به دنبال سگی بزرگ برای نگهداری هستید؟ نژاد گری هوند (Greyhound) انتخابی عالی است. آن‌ها یکی از بهترین سگ‌ها برای آپارتمان نشینی‌اند زیرا کم تحرک بوده و بیشتر وقت خود را در خواب می‌گذرانند.

از آنجا که اکثر سگ‌های گری هوند که برای نگهداری در دسترس‌اند، سگ‌های مسابقه‌ای بازنشسته هستند، عادت کرده‌اند که تا ۲۰ ساعت در روز را در خانه باشند و احتمالاً مشکلی با تنها ماندن در خانه در طول روز نخواهند داشت.

با این حال، حتی اگر این سگ‌ها به این کار عادت دارند، توصیه نمی‌شود که سگ خود را تمام روز در خانه حبس کنید. به آن‌ها چند مورد از کارهایی که می‌توان در خانه انجام داد را آموزش دهید تا از بودن در خانه لذت ببرند. هنگامی که به خانه برمی‌گردید، زمانی را در نظر بگیرید تا سگ بتواند در پارک‌های مخصوص سگ‌ها، بدون قلاده بدود و جست‌وخیز کند. با این کار، هردوی شما خوشحال‌تر خواهید شد. به خاطر داشته باشید که اگر گری هوند در یک منطقه محصور شده بازی نکند، مستعد فرار کردن است.

نژاد مالتیز

 • سطح انرژی: کم
 • اندازه: کوچک
 • خصوصیت: مهربان
 • ویژگی منفی: نیازمند نظافت زیاد
 • ویژگی مثبت: رفتار خوبی با گربه‌ها دارد

این سگ کوچک تمایل دارد تا اکثر روز را پشت مبل بخوابد و منتظر برگشتن صاحب خود بماند. مالتیز (Maltese) سریع یاد می‌گیرد تا از وسایل خانه بالا برود. این نژاد از آن دسته سگ‌ها نیست که به دلیل بیکاری، وسایل خانه را به هم بریزد و مانند دیگر نژادها به پیاده‌روی طولانی نیازی ندارد.

این سگ کوچک از معاشرت با صاحب خود لذت می‌برد و هرروز به نظافت مرتب نیاز دارد، زیرا اگر موهای بلندش را شانه نکنید، به هم گره می‌خورد. اگر تمایل ندارید موهایش را شانه کنید، او را به آرایشگاه مخصوص حیوانات برده و موهایش را کوتاه کنید و تنها زمانی که روی پاهای شما دراز کشیده است می‌توانید به مرتب کردن موهایش بپردازید. اگر به دنبال سگی هستید که در طول روز دوست خوبی برای گربه شما باشد، مالتیز انتخابی عالی است.

نژاد شارپی

 • سطح انرژی: کم
 • اندازه: متوسط
 • خصوصیت: وفادار
 • ویژگی منفی: دارای مشکلات سلامتی بدو تولد

برای افرادی که تمام روز را خارج از خانه به سر می‌برند، نژاد شارپی (Shar Pei)، یکی از غیرعادی‌ترین نژادهای سگ، بسیار عالی است. این سگ چینی با اندازه‌ای متوسط، یک سگ شکاری و جنگجو بوده اما جنب‌وجوش زیادی ندارد. شارپی دوست دارد پس از بازی کردن، استراحت کند.

این نژاد باید کاملاً اجتماعی تربیت شود اما حیوان خانگی و سگ محافظ خوبی به حساب می‌آید. با این حال، به یاد داشته باشید از آنجا که فقط تعداد کمی از آن‌ها وارد کشور شده‌اند، با چند نژاد دیگر ترکیب شده‌ و دارای چندین مشکل سلامتی است.

نژاد ویپت

 • سطح انرژی: کم
 • اندازه: متوسط
 • خصوصیت: مطیع
 • ویژگی منفی: به راحتی رم می‌کند

یک سگ با اندازه متوسط، برای زندگی در آپارتمان ایده آل است زیرا این نژاد نسبتاً تمیز است و بیشتر وقت خود را می‌خوابد. همانند نژاد گری هوند، نژاد ویپت (Whippet) نیز برای خوابیدن به جایی گرم و نرم نیاز دارد و معمولاً روی مبل یا یک صندلی راحتی استراحت می‌کند.

این سگ نسبت به گری هوند بیشتر محافظه‌کار است و از هر فرد غریبه‌ای دوری می‌کند؛ مانند اکثر سگ‌ها، نژاد ویپت نیز به پیاده‌روی روزانه نیاز دارد تا انرژی خود را تخلیه کند. این نژاد برای عملکرد بهتر، به یک جفت نیاز دارد.

نژاد بول ماستیف

 • سطح انرژی: کم
 • اندازه: بزرگ
 • خصوصیت: آرام
 • ویژگی منفی: تراوش آب دهان زیادی دارد

بول ماستیف (Bullmastiff) سگ‌هایی کاملاً بزرگ هستند و به رنگ قرمز، حنایی و راه‌راه وجود دارند. این نژاد که در اصل به دلیل اندازه و سرعت، در انگلیس مورد استفاده قرار می‌گرفت، به طرز شگفت‌انگیزی روحیه حساسی دارد.

آموزش زودهنگام این نژاد بسیار مهم است، زیرا آن‌ها می‌توانند کاملاً مستقل عمل کنند. این سگ‌ها وفادارند و از خانه محافظت می‌کنند، مناسب خانواده هستند و دوست‌داشتنی و مهربان‌اند.

یکی از نقاط ضعف این نژاد مهم این است که مستعد رشد غیرعادی اندام‌هایی مانند ران و آرنج است. به دلیل جثه بزرگشان، برای زندگی در آپارتمان مناسب نیستند اما با پیاده‌روی‌های کوتاه و توجه زیاد، سگ‌هایی خوبی برای نگهداری خواهند بود.

آیا سگ‌ها در غیاب شما از بودن در خانه خسته می‌شوند؟

برخی از سگ‌ها ممکن است، به روابط اجتماعی و معاشرت بیشتری نیاز داشته باشند. آن‌ها حتی ممکن است هنگام رفتن شما به محل کار، مضطرب شده و غمگین شوند و تمام روز تا زمان بازگشت شما کنار در نشسته باشند. در ادامه چند نکته برای کمک به شاد ماندن سگ‌ها بیان می‌کنیم.

برای مدت کوتاهی به خانه برگردید

 اگر این امکان برایتان وجود دارد که هنگام ناهار یا وقت استراحت سری به خانه بزنید، هم شما و هم سگتان می‌توانید کمی ورزش کرده و پیاده‌روی کنید. ۸ ساعت واقعاً زمان زیادی است که سگ خود را در خانه حبس کنید. آیا می‌توانید به مدت ۸ ساعت به دستشویی نروید؟ احتمالاً خیر.

از یک عضو خانواده کمک بگیرید

می‌توانید از برادرزاده، خواهرزاده و یا والدین بازنشسته خود بخواهید که در طول روز سری به خانه‌تان بزنند. از یکی از اعضای خانواده بخواهید تا با سگتان بازی کند، برای بودن با او وقت بگذارد و به او توجه کند؛ حتی اگر این زمان در حد شانه زدن مو باشد.

یک نگه‌دارنده سگ استخدام کنید

با جست و جو در سایت‌های دیوار و شیپور برای نگهداری از حیوانات خانگی افرادی را پیدا کنید. با استخدام این افراد، هفته‌ای دو بار سگ خود را بیرون ببرید. این امر به ایجاد احساس روتین کمک می‌کند و ممکن است برخی از رفتارهای اضطراب‌آور سگ را کاهش دهد.

از یک متخصص رفتار حیوانات کمک بگیرید

می‌توانید سگتان را به محل آموزش حیوانات برده یا از یک متخصص بخواهید تا در نبود شما به خانه آمده و به سگ آموزش دهد. این فعالیت هم برای سگ و هم برای شما مفید خواهد بود.

یک تقویم ایجاد کنید

آیا همه اعضای خانواده‌تان مشغول به کار هستند؟ آیا چند نفر از اعضای خانواده به طور پاره‌وقت کار می‌کنند؟ برای بردن سگتان به پیاده‌روی روزانه، یک تقویم ایجاد کنید و هرروز از هفته را به یک نفر اختصاص دهید.

یک حیوان خانگی دیگر را نیز به سرپرستی بگیرید

آیا حیوانات را دوست دارید؟ تمایل دارید زندگی یک حیوان را نجات دهید؟ برای سگتان یک همراه (سگ یا گربه) پیدا کنید. برای این کار حتماً با یک متخصص حیوانات صحبت کنید تا یک دوست خوب متناسب با شخصیت سگتان معرفی کند. هرگز حیوانی را که به تازگی به سرپرستی گرفته‌اید تا زمانی که با زندگی جدید سازگار می‌شود، با سگ خود تنها نگذارید.

از اسباب‌بازی استفاده کنید

استفاده از اسباب‌بازی برای سگ، موجب سرگرم شدن او شده که می‌تواند در طول روز با آن‌ها بازی کند. از اسباب‌بازی‌هایی استفاده کنید که می‌توان درون آن‌ها غذا ریخت که سگ هنگام بازی کردن آن غذاها را پیدا کند.

برای سگ سرگرمی ایجاد کنید

برنامه‌های تلویزیونی ویژه‌ای وجود دارد که مختص سگ‌هاست! موسیقی آرامش‌بخش متناسب با سگ نیز یک گزینه دیگر است، زیرا این موسیقی می‌تواند تمایل سگ را به پارس کردن کاهش دهد.

در خانه دوربین مداربسته نصب کنید

با استفاده از دوربین مداربسته، نه تنها امنیت خانه را افزایش می‌دهید، بلکه می‌توانید از این طریق با سگ خود نیز در ارتباط باشید.

استفاده از توالت را به سگ آموزش دهید

تمامی حیوانات خانگی بخصوص سگ‌ها، باید در روزهای اولیه ورود به خانه، نحوه استفاده از توالت و دستشویی کردن را بیاموزند. برخی صاحبان سگ، به سگ‌های خود آموزش می‌دهند تا فقط در یک جای مشخص از خانه و در ظرف‌های مخصوص، دستشویی کنند.

سگ‌ها می‌توانند آموزش ببینند که چگونه از توالت‌های مخصوص به خود استفاده کنند. به خاطر داشته باشید که این روش انتخاب خوبی نیست مگر اینکه برای رفع بوی بد آن، چاره‌ای بیندیشید.

سگتان را همراه با خود به محل کار ببرید

آیا در اداره کار می‌کنید یا شغلی دارید که آوردن سگ به محل کار مجاز است؟ اگر چنین است، سگتان را نیز به محل کار ببرید!

یک سگ بالغ را انتخاب کنید

اگر قصد دارید از پناهگاه حیوانات سگی را به سرپرستی بگیرید، اطمینان حاصل کنید که یک سگ از نژادهایی که گفته شد را انتخاب کنید. اگر مسئول حیوانات پیشنهاد داد که سگ گله یا نژاد رتریور برای شما مناسب است، حرفش را نادیده بگیرید.

قطعاً نمی‌خواهید با یک نژاد «مارلی» روبرو شوید که در اثر اضطراب جدایی، دیوارهای خانه را خراب می‌کند. اکثر این سگ‌ها به دلیل بلع اجسام خارجی یا حادثه‌ای دردناک، در حالی که هنوز جوان هستند، می‌میرند.

درب مخصوص سگ خریداری کنید

اگر در محله‌ای زندگی می‌کنید که ورود و خروج سگ از خانه به خواست خودش امکان‌پذیر است و خطری ندارد، می‌توانید یک درب مخصوص به سگ را در درب ورودی خانه نصب کنید تا در نبود شما از خانه خارج شده و از مناظر لذت ببرد.

زمانی که در خانه نیستید، سگ‌ها چه کاری انجام می‌دهند؟

خوابیدن

این کار بیشتر وقت سگ‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. سگ‌ها به طور متوسط حدود ۱۴ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند، اما سگ‌های جوان و سگ‌های بالغ، بیش از ۱۴ ساعت را در خواب می‌گذرانند. اگر سگ‌ها صبح زود به پیاده‌روی بروند یا بازی کنند، خواب آن‌ها بیشتر نیز می‌شود.

خوردن

اگرچه همواره باید آب کافی در ظرف مخصوص قرار دهید، اما گذاشتن غذای اضافی برای سگ مشکلاتی مانند اضافه وزن را به همراه دارد. ایده بهتر این است که اسباب‌بازی‌های سگ را با خوراکی پر کرده و در جاهای مختلف خانه قرار دهید. با این کار، زمانی که سگ خسته شده و در خانه مشغول گشتن است، می‌تواند این غذاها را پیدا کرده و سرگرم شود.

گشتن در خانه

سگ‌ها ممکن است بوی جدیدی را از آشپزخانه استشمام کنند، صدای دیگر حیوانات را از بیرون بشنوند یا اشیاء موردعلاقه‌شان را در مکانی جدید از خانه پیدا کنند. اگر سگتان به اندازه کافی خوش‌شانس باشد که درب مخصوص سگ داشته باشد، می‌تواند بیرون از خانه بنشیند و پرندگان را تماشا کند یا به صدای رفت و آمد ماشین‌ها گوش دهد.

بازی کردن

سگ‌ها احتمالاً با وسایل خانه بازی کرده و راه‌هایی برای گذراندن وقت پیدا می‌کنند. آن‌ها ممکن است اسباب‌بازی موردعلاقه خود را پیدا کنند یا با یکی دیگر از اعضای خانواده مانند گربه یا سگی دیگر بازی کنند.

محافظت از خانه

تمامی نژادها از این ویژگی برخوردار نیستند. برخی از سگ‌ها ممکن است با شنیدن صدایی مشکوک بیدار شده و شروع به پارس کردن کنند. سایر سگ‌ها مانند ویپت، ممکن است بیدار شده و جایی برای مخفی شدن پیدا کند.

سخن آخر

اگر شما هم جز کسانی هستید که در خانه از حیوانات خانگی به ویژه سگ نگهداری می‌کنید و مدت زیادی را در خارج از خانه هستید، تجربیات خود را با کابان مگ و مخاطبان خوب کابانی به اشتراک بگذارید.