۱۳ نژاد گربه خانگی و نکاتی که باید هنگام انتخاب اولین گربه در نظر گرفت

0

نگهداری از گربه و دیگر حیوانات خانگی برای بسیاری سرگرم کننده و برای برخی هم حکم داشتن یک همدم را دارد. در این مقاله از کابان مگ به دنبال این هستیم تا نکاتی را به افرادی که به تازگی قصد نگهداری گربه درخانه دارند را یادآوری کنیم و ۱۳ نژاد را معرفی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

سن، انتخاب بچه گربه یا گربه خانگی

در بعضی مواقع، افراد وسوسه می‌شوند که مستقیماً یک بچه گربه پشمالو، کوچک و دوست‌داشتنی خریداری کنند. تنها زمانی باید یک بچه گربه خریداری کنید که زمان کافی برای بزرگ کردن و تربیت کردن آن را داشته باشید، زیرا کنترل بچه گربه‌ها بسیار دشوار است.

اندازه گربه ها ممکن است کوچک باشد اما بسیار پرانرژی هستند و توجه داشته باشید که این بچه گربه‌ها هنوز نمی‌دانند که چگونه باید از دردسر دوری کنند. به همین دلیل همان‌طور که آن‌ها رشد می‌کنند، باید کاملاً مراقبشان بود.

برخلاف بچه گربه، زمانی که یک گربه بالغ را به سرپرستی قبول می‌کنید، می‌دانید که چگونه است و چه نوع شخصیتی دارد. دلیل آن این است که شخصیت این گربه‌ها کاملاً شکل گرفته و با انواع خطرها آشنایی دارند.

اکثر گربه‌های بالغ برخلاف بچه گربه‌ها، واکسینه شده‌اند و تراشه کوچکی برای شناسایی آن‌ها در زیر پوستشان کار گذاشته شده است. با توجه به این نکات، باید در انتخاب بهترین گربه دقت کنید.

مدت زمانی که در خانه هستید؟

آیا به صورت تمام وقت کار می‌کنید یا همیشه بیرون از خانه هستید؟ اگر این چنین است پس باید گربه‌ای را خریداری کنید که تنها ماندن در خانه برایش اهمیتی ندارد و نیازی به توجه شما نداشته باشد. در غیر این صورت، گربه همیشه احساس ناراحتی می‌کند و شما نیز دوست ندارید که یک زندگی غمگین برای گربه درست کنید.

با این حال، اگر همیشه زمان کافی برای سپری کردن با گربه خود را دارید، پس می‌توانید یک نژاد گربه مهربان داشته باشید. بهترین نمونه از گربه‌هایی که می‌توانند تمام روز را به تنهایی سپری کنند و هنگام ورودتان به خانه با میومیو کردن به شما خوش‌آمد بگویند، گربه مو کوتاه اگزوتیک است.

داشتن و نداشتن فرزند در انتخاب گربه خانگی

کودکان می‌توانند گاهی اوقات بدون قصد بد، برای نشان دادن مهربانی خود به گربه، کمی خشن رفتار کنند. کودک ممکن است بر اثر کنجکاوی، موها یا دم گربه را بکشد یا حتی هنگام بغل کردن گربه، او را محکم فشار دهد.

با توجه به این نکته، باید گربه‌ای را خریداری کنید که رفتاری آرام داشته باشد تا زمانی که کودک با او بازی می‌کند، عصبانی نشود. با این حال، هر زمان که کودکان در حال بازی با گربه‌ها هستند، حتماً باید شما نیز بر بازی آن‌ها نظارت داشته باشید.

داشتن و نداشتن حیوان خانگی دیگر و انتخاب گربه خانگی

در صورتی که حیوانات دیگری مانند سگ یا گربه با نژادی دیگر در خانه دارید، باید نژادی از گربه را انتخاب کنید که بتواند به سرعت با دیگر حیوانات ارتباط برقرار کند. در حالی که بعضی از گربه‌ها عاشق این هستند که توجه کامل شما را نسبت به خود داشته باشند، گربه‌هایی نیز هستند که از توجه کردن شما به آن‌ها خوشحال می‌شوند. در زیر به برخی از نژاد گربه مناسب برای نگهداری با دیگر حیوانات خانگی آمده است.

  • گربه مو کوتاه آمریکایی
  • گربه با نژاد سیبری
  • گربه با نژاد مین کون

نگهداری گربه در داخل یا خارج از خانه

اکثر گربه‌های خانگی، گربه‌های داخل خانه هستند. با این حال، اگر به دنبال گربه‌ای هستید که گاهی اوقات را در خارج از خانه سپری کند، باید فضایی ایمن و حصارکشی شده را در اختیار داشته باشید تا گربه از محوطه خانه خارج نشود.

اگر نمی‌خواهید که دوست پشمالوی شما در گوشه و کنارهای خانه مخفی شود، پس باید یک محفظه برای او تهیه کنید. محفظه گربه‌ این اطمینان خاطر را می‌دهد که گربه حتی زمان‌هایی که خواب هستید، در امان است. علاوه بر این، محفظه‌ای تهیه کنید که گربه در خارج از خانه نیز در آن احساس راحتی کند.

جنسیت گربه

گربه نر و گربه ماده، هر دو حیوانات خانگی عالی هستند. با این حال، تفاوت‌های هورمونی نیز بر رفتار آن‌ها تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، گربه‌های نر سالم، معمولاً در خانه پرسه می‌زنند، بیشتر زد و خورد می‌کنند و قلمرو خود را مشخص می‌کنند. از طرفی دیگر، گربه‌های ماده سالم، بخصوص در فصل‌های خاص، بیشتر سروصدا می‌کنند.

با این حال، عقیم کردن هر دو جنس می‌تواند آن‌ها را سالم نگه دارد و همچنین به کنترل جمعیت کمک ‌کند. برخلاف تصور عموم، گربه‌های نر می‌توانند به مهربانی گربه‌های ماده باشند و گربه‌های ماده نیز می‌توانند به بازیگوشی گربه‌های نر باشند.

معرفی ۱۳ نژاد گربه محبوب به عنوان اولین انتخاب حیوان خانگی

نژاد پرشین

اگر به دنبال گربه‌ای با سطح فعالیت نسبتاً کم و موهای بلند هستید، گربه پرشین (Persian) می‌تواند مناسب شما باشد. گربه‌ای که به نظر می‌رسد واقعاً شبیه به یک عروسک زنده است، گربه پرشین است.

چشم‌ها و سری گرد و بزرگ، و بدنی حجیم با پاهایی کوتاه، گربه پرشین یک دوست فوق‌العاده برای شما هنگام آمدن به خانه و پس از یک روز طولانی و خسته‌کننده است.

گربه پرشین با صدایی نرم و چشمان رسای خود با افراد ارتباط برقرار می‌کند. این گربه‌ها بازیگوش هستند اما برای بازی کردن و دوست داشته شدن از صاحب خود درخواست نمی‌کنند. به دلیل فرم بدنش، گربه پرشین بالا و پایین نمی‌پرد یا از در و دیوار بالا نمی‌رود.

نژاد راشن بلو

گربه خانگی نژاد راشن بلو(Russian Blue)، خوش‌اخلاق و وفادار هستند که به دلیل موی آبی کوتاه و ابریشمی و چشمان بزرگِ سبز و درخشان خود معروف‌اند. این گربه‌ها نسبتاً ساکت هستند و فقط هنگام گرسنگی سروصدا به پا می‌کنند.

گربه راشن بلو نسبت به خانواده‌اش فداکار و مهربان است اما در حضور غریبه‌ها خجالتی است. با توجه به اینکه این گربه‌ها نسبت به روحیه و اخلاق انسان حساس‌اند، هنگام نیاز، آسودگی خاطر را برای صاحب خود فراهم می‌کنند.

نژاد راشن بلو یکی از باهوش‌ترین نژادهای گربه است و احتمالا این گربه احساس می‌کند که در حال فکر کردن به چه چیزی هستید، حتی قبل از اینکه به آن چیز فکر کنید. به همین دلیل، راشن بلو گربه‌ای محتاط است و تمایل دارد تا هر چیز و هرکس را بررسی کند تا مطمئن شود خطری در کمین نیست.

اما زمانی که تصمیم می‌گیرد شما فرد مورد علاقه او باشید، پیوندی ناگسستنی بین شما ایجاد می‌شود. این گربه نسبتاً پرتحرک است، به بازی کردن علاقه دارد، به خوبی غذا می‌خورد و استراحت می‌کند.

نژاد مین کون

نژاد مین کون (Maine Coon) برای افرادی که به سگ علاقه داشته اما تمایل به داشتن گربه دارند، مناسب است. این گربه‌ها با مویی بلند، کنجکاو و آرام‌اند و دوست دارند تا مانند سگ‌های کوچک به دنبال شما بدوند.

این گربه‌ها دارای روحیه‌ای لطیف هستند که ترجیح می‌دهند وقتشان را با صاحبشان سپری کنند و فقط برای اینکه ببینند در اطرافشان چه اتفاقی می‌افتد، شما را دنبال می‌کنند. افراد همیشه اولین باری که صدای میومیو گربه مین کون را می‌شنوند، تعجب می‌کنند. این گربه شبیه به شیر، غرش نمی‌کند اما تن صدای بالایی دارد.

اندازه و موهای متمایز گربه مین کون از ویژگی‌های این نژاد است که به راحتی قابل تشخیص است. همانند همه گربه‌های مو بلند و به دلیل موهای نامرتب و پشمالو، این گربه نیز اغلب به شانه کردن موهایش نیاز دارد.

نژاد مین کون همچنین دارای پنجه‌های بلندی است که از او هنگام راه رفتن در برف محافظت می‌کند و گوش‌های بزرگ او برای شنیدن صدای شکارچیان و طعمه مناسب است.

نژاد اسکاتیش فولد

گربه خانگی با نژآد اسکاتیش فولد (Scottish Fold) علاوه بر گوش‌های متمایز، به دلیل حساس بودن به صدای بلند و پرتحرکی شناخته شده هستند. گوش‌های گربه اسکاتیش فولد به سمت پایین و رو به جلو در مقابل سر قرار دارد و ظاهری شبیه به جغد به آن می‌دهد.

توجه داشته باشید که برخی از گربه‌های اسکاتیش فولد دارای گوش‌های عمودی و صاف هستند. آن‌ها همچنین چشمانی بزرگ و سری گرد دارند. نژآد اسکاتیش فولد گربه‌هایی جذاب و مهربان‌اند که صدایی نرم و آرام دارند. توجه داشته باشید که این گربه‌ها اغلب سروصدا نمی‌کنند.

آن‌ها عاشق همراهی با انسان هستند و از درخواست کردن برای این همراهی به روش آرام خود استفاده می‌کنند. آن‌ها در یک خانه چند نفره با سروصدای زیاد و همچنین در خانه‌ای که تنها یک نفر در آن ساکن است، بسیار راحتند.

نژاد رگدال

نژاد راگدال (Ragdoll) که با ویژگی رنگ نقطه‌ای شناخته می‌شود، دارای موهایی بلند، اما نه به بلندی موهای گربه پرشین یا مین کون است. با موهایی مخملی و ابریشمی، این گربه نیاز کمی به شانه کردن موهایش دارد. ظاهر گربه رگدال کاملاً متعادل و بدون هیچ ویژگی فوق‌العاده‌ای است.

نژاد رگدال هنگام بازی کردن بسیار مطیع و آرام است و همچنین به دلیل خوش ‌برخورد بودن، نگهداری از آن آسان است و گربه‌ای عالی برای یک سبک زندگی شلوغ است.

این گربه‌ها مهربان‌اند و هر بار که به خانه برمی‌گردید، از شما استقبال می‌کنند. می‌توان به آن‌ها ترفندهای مختلفی مانند انداختن توپ و گرفتن آن آموزش داد. نژاد رگدال بهترین نوع گربه است.

نژاد مو کوتاه اگزوتیک

اگر گربه خانگی با نژاد پرشین را دوست دارید اما به دلیل موهای بلند آن نگرانید؟ پس نژاد مو کوتاه اگزوتیک (Exotic Shorthair) را در نظر داشته باشید. اگرچه نژاد اگزوتیک دارای موهای کوتاه است اما این موها ضخیم، متراکم و نرم است و به آن‌ها کمک می‌کند تا ظاهری شبیه به خرس عروسکی داشته باشند.

این گربه از نظر شخصیتی، همراهی ساکت، آرام، بسیار بازیگوش و وفادار است که اگرچه فوق‌العاده بامحبت است اما در خانه پشت سر شما به راه نمی‌افتد و حریم خصوصی‌تان را حفظ می‌کند. این گربه‌ها هنگام خواب مکانی سرد را ترجیح می‌دهند بنابراین هنگام خواب، آن‌ها را در تختخوابتان نخواهید یافت.

نژاد اسفینیکس

اگر به دنبال گربه‌ای پر جنب‌وجوش، فعال و با شوخ‌طبعی غیر منتظره هستید، نژاد اسفینیکس (Sphynx) همان گربه مورد انتظار شماست. گربه اسفینیکس همان گربه مادربزرگ ریچل در سریال فرندز است.

بارزترین ویژگی این گربه، بدون مو بودن آن است اما برخی از نژادهای گربه اسفینیکس دارای مو هستند. به دلیل بی‌مویی این گربه، آن‌ها همواره به دنبال مکان‌های گرم مانند آغوش شما، رایانه و زیر پتو هستند.

چین و چروک اضافی موجود در سر آن‌ها همچنین باعث ایجاد حالت‌های مختلف صورت مانند نارضایتی یا ناامیدی می‌شود، و چشمان آن‌ها می‌تواند بسیار جذاب و فراخ باشد.

این گربه به دلیل چهره عجیب و زشت خود شناخته شده است و تمایل دارد تا همواره در کنار صاحب خود باشد. توجه داشته باشید که این گربه‌ها اغلب پرانرژی هستند و به دلیل رفتار شیطنت‌آمیز به دردسر می‌افتند.

نژاد بنگال

ظاهر وحشی و پلنگ مانند گربه بنگال (Bengal) فوق‌العاده متمایز است و این ظاهر برای چنین گربه پرتحرکی منطقی است. این گربه‌ها به راحتی توسط نقاط روشن روی پوست و کنتراست آن، موی براق، بینی پهن و لپ‌های برجسته همراه با سبیل شناخته می‌شوند.

زمانی که یک گربه بنگال را به خانه می‌آورید، برای یک حیوان با اعتماد به نفس آماده باشید که به صاحب خود بسیار علاقه‌مند است. گربه بنگال به دلیل کنجکاوی و ذات ورزشی خود و بازی کردن و یادگیری ترفندها شما را مشغول به خود خواهد کرد. این گربه‌های مهربان، آن‌قدر عاشق آب هستند که ممکن است هنگام حمام کردن به شما ملحق شوند یا در مسواک زدن به شما کمک کنند.

نژاد مو کوتاه آمریکایی

اگر به دنبال یک گربه همراهِ بسیار قدرتمند و مهربان هستید، گربه مو کوتاه آمریکایی (American Shorthair) همان چیزی است که به دنبالش هستید. گربه مو کوتاه آمریکایی که خودش برای حفظ بدن عضلانی، تنومند و فعال تلاش می‌کند، در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و الگوها موجود است.

از آنجایی که این گربه‌ها آرام، بامحبت و خانواده گرا هستند، برای خانواده‌های دارای فرزند، همدم و همبازی بسیار خوبی‌اند. در کنار شخصیت دوست‌داشتنی خود، گربه‌هایی سالم و با نگهداری کم هستند که به غیر از معاینات سالانه خود با دامپزشک، به ندرت به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارند.

نژاد حبشی

آیا به دنبال یک گربه فوق‌العاده اجتماعی و با شخصیت هستید؟ نژاد حبشی (Abyssinian) همان گربه‌ای است که مناسب خانواده شماست. این گربه اصرار دارد تا بخشی از فعالیت در حال انجام باشد.

 گربه حبشی دارای بدنی عضلانی، گردن قوسی بلند، چشمان بادامی شکل و گوش‌های بزرگ است و موی بدن آن‌ها علامت‌گذاری شده است، به این معنی که تک‌تک موها با رنگ‌های مختلف در کنار هم قرار دارند.

این گربه‌های پرتحرک و رنگارنگ، از بودن در یک خانواده شلوغ لذت می‌برند و با کودکان و دیگر حیوانات به خوبی کنار می‌آیند. گربه حبشی به نشستن در آغوش شما علاقه‌ای ندارد اما به دلیل کنجکاوی‌اش، در خانه به دنبال شما به راه می‌افتد. این گربه‌ها تمایل دارند تا در طول روز مشغول باشند و فعالیت کنند.

نژاد نروژین فارست

گربه نروژین فارست (Norwegian Forest) برای کسی که به دنبال گربه‌ای محتاط و بزرگ با موهایی نسبتاً بلند است، بسیار مناسب است. گربه نروژین فارست سری مثلثی و صاف، بدنی بزرگ و چشمانی درشت و بادامی شکل دارد و پنجه‌هایی جلویی آن کمی بیرون‌زدگی دارد تا بتواند با سر از درخت پایین برود.

کاری که نژادهای دیگر نمی‌توانند انجام دهند. این گربه همچنین دارای موی ضد آب است. گربه نروژین فارست بسیار مستقل است و به موقع واکنش نشان می‌دهد. این گربه هنگام نیاز به محبت، نزد شما می‌آید. آن‌ها عاشق این هستند تا روی درخت یا سطوح مرتفع بروند تا مناظر را در ذهن خود مجسم کنند.

نژاد سیبری

گربه‌های سیبری (Siberian) باهوش، پرتحرک و متعادل‌اند. آن‌ها به دلیل ورود طوفان تگرگ از روسیه و نیاز به تحمل زمستان‌های سرد و شمالی، دارای موهای سه‌گانه متوسط تا بلند و بدنی عظیم هستند که در رنگ‌های متنوعی وجود دارند. این گربه‌ها از تعامل با افراد خانواده خود لذت می‌برند و در واقع به این کار اصرار دارند.

گربه سیبری آرام، با شخصیت و شجاع است و به نیازها و حالات روحی انسان بسیار علاقه‌مند است. این ویژگی گربه برای فردی که به حمایت و آسایش عاطفی نیازمند دارد، ایده آل است. این گربه‌ها هنگام انجام بازی به ویژه بازی‌هایی که در آن به شیرجه‌های هوایی نیاز است، بسیار مشتاق‌اند و نسبت به تغییر محیط سازگارند و مزاحمتی برای آن‌ها ایجاد نمی‌کند.

نژاد بیرمن

بیرمن (Birman) نیز یک نژاد نقطه‌ای است که دارای مویی منحصر به فرد، غیر مات و یک لایه است. طرح بدن نقطه‌ای آن با طرح نقاط سفید پوشانده شده است و رنگی سفید به پاهای گربه می‌دهد. نژاد بیرمن دارای چشمان آبی خیره کننده‌ای است که روی صورت گرد و بینی رومی شکل آن قرار گرفته است.

نژاد بیرمن جذاب و مهربان است و اغلب گربه‌هایی آرام هستند. این گربه‌ها صدایی نرم و آرام دارند. گربه بیرمن دوست دارد در کارهای خانه و آرامش دادن به افراد کمک کند. این گربه‌ها همچنین به دلیل صبر و تحملشان، روحیه‌ای سازگار دارند.

سخن آخر

اگر به دنبال خرید گربه یا بچه گربه خانگی هستید امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشد و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید. منتظر پیشنهادات، نظرات، تجربیات شما در زمینه انتخاب گربه خانگی هستیم.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kabanmag/domains/kabanmag.ir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110